Најновиот SUV со теренски амбиции на Nissan беше претставен и кај нас, донесувајќи ја карактеристичната робусност на претходниците, со освежен стил и подобрена ефикасност на погоните... Однадвор, новиот X-Trail сега изгледа многу подинамично и подобро ги крие големите димензии и одлично се вклопува во изгледот на другите модели во гамата на Nissan. Во однос на претходникот, новиот модел е 17 мм е подолг, има 76 мм поголемо меѓуоскино растојание, 30 мм е поширок и 5 мм понизок. Исто така новиот модел е во просек 90 kg полесен, што позитивно влијае на намалувањето на потрошувачката и подобрување на перформансите и возните свосјтва. X-Trail поседува и опција за седум седишта, со високо квалитетен ентериер, голем простор и флексибилни опции за багажот, што го прави перфектен за целото семејство. Опремен е со напредна технологија: новиот систем Nissan Connect, 7’’екран чувствителен на допир со моќна комбинација на аудио, навигациски и комуникациски можности. Освен корисните безбедносни системи како предупредување ...
сите 9 | | | веќе видена

Honda своевремено беше јапонскиот производител со најмногу спортски модели во понудата, но денес имаат само еден модел, Civic Type R. Сето тоа треба набрзо да се смени со лансирањето на NSX, како и на нов S2000 роудстер!... Новата S2000-ка ќе се базира на истиот концепт – отворен покрив и погон назад, со таа разлика што моторот веќе нема да биде атмосферски и и да врти до 9.000 врт/мин, туку ќе бидат достапни два турбо бензинци – 1,5 со околу 180 КС и 2,0 од Civic Type R со околу 250 КС. И двата агрегати ќе треба да бидат доволни за вртоглави перформанси – автомобилот ќе има многу ниска тежина, до околу еден тон. Сепак, новата S2000-ка нема да пристигне набрзо на пазарот. Проблемот е што Honda разви нова платформа за возила со преден погон, која може лесно да се прилагоди на различните модели, но S2000 сепак ќе биде модел со погон на задните тркала. Поради тоа, Honda ќе развие посебна платформа само за овој модел, што би можело и да ја покачи цената, односно автомобилот да биде поскап од Mazda MX-5, која се ...
сите 3 | | | веќе видена

Во септември, Porsche го претстави Mission Е, целосно електричен и прекрасен концепт чија задача ќе биде да го одземе приматот за „најкул“ електричен автомобил од Tesla ... Неодамна, Porsche објави дека ќе инвестира повеќе од една милијарда долари за сериско производство на Mission E. Засега се објавени многу малку детали и се' уште немаме информации за големината на батеријата, ниту пак кога точно ќе започне продажбата, но затоа пак се знаат најважните бројки. Моторот (или моторите) ќе произведува повеќе од 600 КС. Од 0 до 100 km/h Mission E ќе забрзува за 3,5 секунди. Автономијата на возилото ќе изнесува околу 500 km. Во споредба со моделот на Tesla кој во моментов има најдобар опсег, одличниот Model S P90D, Mission E ќе понуди помала моќност и побавно време на забрзување. Но Porsche предничи во поглед на автономијата, бидејќи моделот на Tesla со едно полнење може да мине околу 460 km. Германците имаат и втора предност: тие работат на полнач од 800 волти кој ќе го полни автомобилот до 80% за само 15 ...
сите 9 | | | веќе видена

Терминот „sleeper car“ се користи за автомобили со високи перформанси но скромен екстериер, каков што е случајот со оваа Lada 2104, во караван изведба, која располага со неверојатни 400 КС... Има ли подобар кандидат за „sleeper car“ од Lada 2104, чиј коцкест екстериер ја заокружува сликата за стар, работнички настроен автомобил, кој се среќава претежно во руралните области на Русија и во други делови од светот каде што главната улога на возилото е сведена на транспорт на што е можно повеќе луѓе и предмети со најмалку трошоци? Јасно е, Lada 2104 не е автомобил чија цел е постигнување на нелегални брзини, но автомобилот на сликите кажува поинаква приказна. Со максимална моќност од 400 КС оваа Lada до 100 km/h забрзува за 4,6 секунди. Мора да се согласите, ова не е руска „цигла“, ова е ракета.
сите 3 | | | веќе видена

Според најновите информации, во наредниот период DS ќе продолжи со ширење на својата понуда, а еден од најзначајните новитети би требало да биде SUV моделот првенствено наменет за европскиот пазар... Засега нема официјални податоци за овој модел, но речиси сигурно истиот ќе ја споделува платформата со новиот DS3, а на пазарот ќе пристигне во 2018-та година. Извесно е дека возилото ќе нема погон на сите четири тркала, бидејќи таквиот склоп не е особено баран од купувачите и значително ги зголемува трошоците за развој и производство. Што се однесува до моторизацијата, основата ќе ја чинат модифицираниот 1,2-литарски бензински PureTech и темелно доработениот 1,6-литарски HDi дизел мотор. Исто така, можно е и вградување на plug-in хибриден погон, а снажниот 1,6-литарски THP веројатно ќе биде резервиран само за најмоќната изведба.
сите 14 | | | веќе видена

Hyundai неодамна го тестираше својот Tucson Fuel Cell во Калифорнија, при што моделот постави рекорд за најбрз сериски SUV модел со погон на водородни горивни ќелии... Во поглед на брзината, Hyundai Tucson Fuel Cell можеби и не е „демон“ како Buckeye Bullet , но сепак корејскиот кросовер придвижуван од водородни горивни ќелии е доволно брз за да има свој сопствен брзински рекорд. Колку други SUV модели може да се пофалат со такво нешто? Не премногу, но сигурно удел во тоа има и фактот што во моментов не постојат многу возила со погон на водородни горивни ќелии, посебно не во сегментот на SUV модели. Hyundai неодамна го тестираше својот Tucson Fuel Cell во Калифорнија, при што моделот постави рекорд за најбрз сериски SUV модел со погон на водородни горивни ќелии. Наместо да ви кажуваме спојлери, погледнете го видеото подолу за да видите колкава брзина постигна корејскиот автомобил. Моделот Tucson користи водородни горивни ќелии за придвижување на предната оска во комбинација со електричен мотор со моќност од ...
сите 3 | | | веќе видена

Германската организација Tune It! Safe! промовира безбедно и легално модифицирање на возилата во земјата, а веројатно и не мора многу да се грижи за кршењето на законот кога на сцена ќе стапи оваа „Polizei изведба“ на Chevrolet Corvette... Овој пат за модификацијата се погрижи тјунерската компанија Tikt Performance, а во процесот автомобилот добил каросерија целосно изработена од карбон фибер, странични прагови и заден спојлер. Исто така се вградени и нови бандажи со големина од 19-инчи однапред и 20-инчи одзади. Освен елементите типични за секое полициско возило, како што се систем за комуникација, специјалната светлосна и звучна сигнализација, како и надворешна сина боја, автомобилот има и аеродинамични додатоци изработени од јаглеродни влакна, 19 и 20 инчни RR-1 алуминиумски бандажи и Hankook Ventus S1 Evo гуми. Заснован на стандардната верзија на моделот Corvette C7 Stingray, овој полициски автомобил е опремен со 6,2-литарски V8 мотор, кој располага со 466 КС и 630Nm. Со помош на 7-брзинскиот рачен ...
сите 8 | | | веќе видена

McLaren го отстрани покривот на моделот 675LT со цел да создаде нова Spider верзија чија продажба ќе стартува следното лето... Кај моделот 675LT Spider, покривот на преклопување се состои од три дела и се отвора со брзина од 30 km/h, а се собира во специјална преграда во задниот дел од возилото. Автомобилот тежи 1.270 kg, односно е за 100 kg полесен од 650S Spider и 40 килограми потежок од 675LT coupе. Spider верзијата го користи 3,8-литарскиот twin turbo V8 мотор со максимална моќност од 675 КС. За потребите на ова возило голем број од компонентите се изменети, вклучувајќи ги и поефикасните турбо полначи, редизајнираните издувни цевки и сл.
сите 4 | | | веќе видена

Возилото ќе биде претставено на засебните штандови на марките, на саемот за автомобили во Женева кој ќе се одржи во март... Toyota и PSA соработуваат на голем број возила. Едно од нив е и мало комбе развиено со заеднички сили, но продавано под засебните марки ширум Европа. Сега производителите најавија продолжување на таа соработка, а ги открија и првите слики и детали за новиот производ. Автомобилот ќе биде претставен на засебните штандови на марките, на саемот за автомобили во Женева кој ќе се одржи во март, така што ќе биде брендиран под три различни називи: Toyota ProAce, Peugeot Traveller и Citroen Spacetourer. Со ова возило ќе бидат заменети Toyota моделот со истото име, како и Peugeot Expert и Citroen Dispatch, при што секоја од верзиите ќе биде достапна во приватна и комерцијална форма. Иако техничките спецификации се' уште не се објавени, се знае дека возилата ќе ги споделуваат истите основи и механички компоненти. Се очекува зафатнината на моторите да се движи од 1,5 до 2,0 литри со бензински и ...
сите 2 | | | веќе видена

Volvo ќе лансира верзии со високи перформанси од својот нов седан S90 и најавениот новитет V90, а изведбите ќе се одликуваат со Polestar ознаки и хибридна моторизација... Новиот Volvo S90 беше претставен вчера, а моделот Volvo V90 ќе биде промовиран на почетокот од следната година. „Во моментов постојат Polestar изведби на моделите S60 и V60, а ние имаме голема доверба во Polestar марката, впрочем тоа е и причината поради која ја купивме. Засега, планот е да ја користиме за пласман на верзии со високи перформанси“, истакна извршниот директор на Volvo, Хакан Самуелсон. Тој исто така сугерираше дека иднината на Polestar ќе се темели на хибридни модели: „Останува отворено прашањето како ќе ја нудиме марката на пазарот, но еден начин кој сериозно го разгледуваме се фокусира на електрификација на возилата“. Ваквиот коментар беше поддржан од страна на шефот за истражување и развој на Volvo, Петар Мертенс, кој рече: „Polestar се' уште ќе нуди софистицирани перформанси, но тоа не значи вградување на што е можно ...
сите 4 | | | веќе видена

Во Citroen има нова промоција на дизел автомобили и тоа на C4 и C-Elysee, со новиот 1,6 BlueHDi агрегат со 100 КС, кој нуди одличен спој на високи перформанси со исклучително ниска потрошувачка и Euro 6 компатибилност... C-Elysee со BlueHDi агрегатот со 100 КС сега чини само 11.990 евра, а од опрема има клима уред, ESP+ABS, електричен пакет, 4 воздушни перничиња, светла за магла напред и темпомат со лимитер на брзината. Популарниот компакт C4 е опремен со истиот супер штедлив BlueHDi агрегат со 100 КС пак чини 13.990 евра и е опремен со клима уред, ESP+помош за тргнување на нагорнина, LED дневни светла, кожен волан, команди на волан, предни и задни електрични стакла, среден потпирач за раце напред и темпомат со лимитер на брзината. И двата модели можат да се набават на кредит без учество. Повеќе за дизел понудата во Citroen можете да видите тука , или пак да го посетите најблискиот Citroen продажен салон.
сите 2 | | | веќе видена

Аферата со лажењето за вистинските вредности за загадувањето кај дизелските мотори на Volkswagen групацијата го зема својот данок – продажбата на возилата на концернот падна за 24,7% во Ноември, во однос на истиот месец минатата година... Да потсетиме, Volkswagen беше фатен дека има инсталирано посебен софтвер кој знае кога возилото се тестира за издувни гасови. Во тој момент, софтверот ги менува параметрите на TDI моторите за помалку да загадуваат, за разлика од нормалното возење, кога загадувањето со NOx гасови е минимум 40 пати поголемо. Поради тоа, во САД, каде Volkswagen го доживеа најголемиот удар, продажбата во месец Ноември опадна за цели 24,7% во однос на истиот месец минатата година и тоа главно се однесува на дизел моделите – електричниот Golf, како и неговата GTI изведба доживеаја раст на продажбата во истиот месец. Се уште нема информации за продажбата на VW на светско ниво – нив ќе ги имаме на крајот од годинава, но како и да е, германскиот производител со сигурност нема да заврши на првото ...
сите 43 | | | веќе видена

Lamborghini веќе одамна ги најави своите намери за создавање на SUV модел (или како што сега е модерно да се каже - кросовер), а шефот на брендот, Стефан Винкелман, потврди дека постои и прототип за идниот автомобил... Винкелман изјави дека оваа есен го возел веќе споменатиот прототип на патека и бил воодушевен од перформансите на возилото кои биле подобри од она што го очекувал. Тој истакна дека станува збор за моќен и удобен SUV кој е лесен за возење. Како најдобар избор за моторизација на Urus се покажал V8 агрегатот со зафатнина од четири литри и два турбо полначи. Овој избор се образложува со идејата дека моторот треба да биде лесен и моќен, со масивен вртежен момент при ниски вртежи, со цел да се обезбеди флексибилно забрзување на возилото во сите услови на возење. Од фабриката истакнуваат дека V8 моторот ќе се користи исклучиво за Lamborghini и дека ќе биде најмоќниот во својата класа. Уредувањето на ентериерот исто така се ближи кон самиот крај, а беше најавено дека серискиот Urus ќе има пространа ...
сите 2 | | | веќе видена

Се појавија неофицијални, „шпионски“ фотографии од ентериерот на новиот Mercedes-Benz E-Class, кој премиерно ќе биде претставен следниот месец на саемот за автомобили во Детроит... Минатиот месец шефот за дизајн на Mercedes, Горден Вагенер, откри дека внатрешноста на новиот автомобил ќе се придвижи напред за две генерации, во споредба со актуелниот E-Class. Tој отиде уште подалеку и додаде дека по соочувањето со новиот ентериер, клиентите би се чувствувале како во „каменото доба“ при повторно влегување во тековната генерација на E-Class. Шпионските фотографии навистина откриваат луксузна, hi-tech кабина. Во неа доминира голем екран поставен на централниот столб. Истиот е инспириран од поголемиот S-Class, кој располага со два екрана во иста позиција. Контролите за внатрешноста се позајмени од помалиот, но не и помалку луксузен C-Class седан. Исто така, постојат четири централни отвори за воздух и кадифени материјали. Инаку, Вагенер ги опиша предните седишта на автомобилот како убаво, уметничко дело. Тој рече ...
сите 3 | | | веќе видена

Пред нас ги имаме првите официјални фотографии од сериската верзија на новиот шведски седан Volvo S90, автомобил со кој производителот конечно ќе може да одговори на германската доминација во овој сегмент... Своето официјално деби автомобилот ќе го има следниот месец, на саемот за автомобили во Детроит, по што истиот ќе се наметне како сериозен ривал на моделите BMW Серија 5, Audi A6 и Mercedes E-Class, но и на Jaguar XF и Lexus GS. Инаку, S90 ја користи истата платформа како и неодамна претставениот XC90 SUV, а со истиот автомобил ќе ги сподели и опциите за хибридна моторизација, бидејќи се стреми да биде „најчистото“ возило во својата класа. Претходно имавме можност да видиме фотографии од макети за овој модел, но сега се чини дека тие играчки не не' подготвија баш најдобро за конечниот изглед на автомобилот, бидејќи седанот изгледа далеку поатрактивно од сите наши првични претпоставки и замисли. Наскоро ќе имаме и повеќе информации.
сите 4 | | | веќе видена

Приказната за автомобилот на сликите започнала во 2011-та година, кога BMW одлучил да го одбележи 1-ви април со претставување на „нов“ модел во понудата - BMW M3 пикап ... Ова возило е доказ дека кога сериозните Германци ќе решат да се пошегуваат, резултатите се навистина неверојатни. Станува збор за уникатна и сосема неочекувана изведба, каква што знаат да креираат само мајсторите за Potoshop манипулација, кога сакаат да направат визуелен приказ на автомобил кој многу тешко би можел да постои во реалноста. Сепак, овој М3 е сосема реален, а сликите од интернет покажуваат дека истиот се користи за различни намени, иако неговата најзначајна улога е како транспортно возило во сопственост на BMW M GmbH. Под сериозно модифицираниот екстериер се крие веќе познатиот 4,0-литарски V8 мотор поврзан со рачен менувач, кој овозможува 420 КС и максимален вртежен момент од 400 Nm. Возилото се базира на M3 E93, значи кабриолет, но променето е на таков начин што зад предните седишта сега се наоѓа багажен простор. Баварските ...
сите 2 | | | веќе видена

Porsche ги освежи и Turbo изведбите, чие име е сега веќе и малку чудно, бидејќи сите модели имаат турбо мотор. Сепак, овие изведби и натаму ќе бидат за оние кои сакаат максимум перформанси... Однадвор, промените се минимални во однос на претходниот модел, што е и нормално, бидејќи се работи за Porsche 911. Моторот е истиот од претходно – 3,8 литарски боксер со 6 цилиндари и турбо полнач, со минимални модификации на главата на цилиндарот и турбо полначот. Сега развива 540 КС во Turbo и 580 КС во Turbo S изведбата. Како и претходникот и тука ќе се користи добро познатиот 7-степен менувач со две спојки. Преносот на силата на подлогата е на сите тркала, што ги прави Turbo изведбите полесни за возење од оние само со погон на задните тркала, а овозможува и вртоглави забрзувања – Turbo S спринта до стотка за само 2,9 секунди и не запира до 330 km/h (3 секунди и 320 km/h за Turbo моделот). И покрај зголемувањето на силата, Porsche ветува благо намалување на потрошувачката на гориво на 9,1 литри на 100 km, како и ...
сите 12 | | | веќе видена

Од Fiat доаѓа веста дека моделот 500X наскоро ќе добие своја Abarth изведба, а наводно италијанскиот производител ќе се врати и во WRC шампионатот со специјално прилагодена верзија од новиот 124 Spider... Fiat Chrysler Automobiles има големи планови за својот бренд Abarth. Всушност, италијанско - американскиот производител најави дека има намера во следните неколку години да го зголеми бројот на одделни продажни салони на Abarth од 300 на повеќе од 750, а исто така да го зголеми и бројот на достапни модели. Сега доаѓа веста дека нов член во Abarth семејството ќе стане моделот 500X. Премиерата на овој автомобил најверојатно ќе се случи следната година, а пред него на пазарот би требало да се појави и Abath верзија на 124 Spider. Според тековните информации, компанијата ќе понуди повеќе изведби на 1,4-литарскиот турбо агрегат со четири цилиндри, со моќност од 160, 190 и над 200 КС кај верзијата инспирирана од рели автомобилите. „Марката на скорпијата“ наводно планира да влезе и во Светскиот рели шампионат , а ...
сите 5 | | | веќе видена

Porsche е во процес на отворање на нова сервисна мрежа со која посебно ќе се фокусира на неговите класици. До 2018-та година, компанијата се стреми да има околу 100 вакви локации ширум светот, а неодамна беше претставена првата... Отворањето се случи оваа недела во Гелдерланд - град во предградието на Арнхем, Холандија. Првиот наменски Porsche Classic Center е дизајниран со цел да овозможи поддршка за постарите автомобили од богатата историја на производителот. Тоа значи сервис и одржување, вградување на оригинални делови, делумна или целосна реконструкција на „олд - тајмерите“, како и продажба на Porsche класици со посебен сертификат. Компанијата неодамна објави дека повеќе од 70 проценти од возилата што досега се произведени се се' уште во функција. Тоа е прилично импресивна статистика која зборува за квалитетот на моделите, но исто така и за посветеноста на нивните сопственици уредно да ги одржуваат. Инаку, во иднина Porsche Classic центри ќе бидат отворени и во Африка, Европа и Азија.
сите 3 | | | веќе видена

Убаво е чувството да се купи кога има акција и да се заштеди некој денар. Затоа, тука ви ги претставуваме некои од автомобилите во Македонија кои моментално се нудат по пониска цена... Во Миркат Suzuki има акциска цена за Vitara со 1,6 литарскиот бензинец, мануелен менувач и GL ниво на опрема, кој сега чини 13.990 евра. Опремата вклучува клима уред, целосна електрика, 7 воздушни перничиња, ABS+EBD+ESP+TCS, радио со CD+MP3+USB итн. Во Ford има акциска понуда на дизел изведбите на Fiesta, Focus, Mondeo и Kuga. Повеќе за сите поединечни модели можете да дознаете тука. Промотивна дизел понуда има и во Citroen – новиот C4 HDi со Euro 6 дизел мотор со 100 КС се нуди за само 13.990 евра, додека моделот C-Elysee со истиот мотор се нуди за само 10.890 евра. Во Opel има промотивна понуда на Meriva со 1,4 бензинецот со 100 КС за 11.360 евра, со опрема која вклучува клима, ABS+ESP, централна со далечинско, електрични предни прозори, радио CD300, металик боја итн. Во Fiat, Linea се нуди по исклучително ниска цена од ...
сите 2 | | | веќе видена

next