Тродимензионални холограми во самоуправувачки автомобил... BMW на CES покрај самоуправувачката Серија 5, донесе и авангардна скулптура која би требало да го претставува изгледот на моделите на BMW во иднина. Оваа скулптура послужи и за претставување на новиот напреден холограмски инфотаинмент систем. Како што и самото име кажува, системот проектира тродимензионален холограм, а возачот со преминување преку одредени делови на холограмот, активира одговарачки функции. Холограмот е проектиран во боја, што го прави неверојатно атрактивен, а за препознавање на гестовите на рацете е инсталирана одговарачка камера. Интересно е што е ввграден и ултразвучен предавател, кој е задолжен за чувствување на вибрациите на раката на возачот, со што се потврдува дали наредбата е препозаена и прифатена. Со оглед на тоа дека автомобилот има опција за самоуправување, возачот и патниците можат да се посветат на работата на екраните или гледањето филмови, а благодарение на технологија на звучни завеси, секој може да слуша свој ...
сите 26 | | | веќе видена

Батериите имаат висока енергетска густина, со што се гарантираат подобри перформанси на возилата... Првите батерии излегоа од мегафабриката на Tesla во Невада. Уште во декември, Tesla започна со производство на тест батерии, но сега започна и со производство на вистински. Првите батерии имаат ознака 2170, а дизајнирани се така да имаат високо енергетска густина во мал простор, така што овозможуваат најдобри перформанси. Мегафабриката на Tesla се уште не е завршена, изградени се само 30% од истата. Кога ќе биде завршена, фабриката ќе се простира на 455.000 квадратни метри и ќе биде најголемата градба на светот. Во Фабриката моментално се вработени 2000 луѓе, но до крајот на 2017, Tesla ќе вработи уште 4500 лица.
сите 4 | | | веќе видена

Автомобил кој не може да предизвика судир... Toyota на CES го претстави својот автомобил на иднината, за кој тврди дека невозможно е истиот да предизвика судир. Станува збор за моделот кој го носи името Concept-i, а доаѓа со напреден систем со вештачка интелигенција која може да комуницира со возачот користејќи звуци и светла, а истовремено ги следи сите услови на патот, како и возилата околу вас. Безбедносните системи се делат на две групи и тоа “Chauffeur” и “Guardian”. Како што и имињата наложуваат, првиот склоп се однесува на примена на различни нивоа на самоуправувачка технологија, додека втората група опфаќа различни подсистеми кои се задолжени за активната безбедност, како што е системот за автоматско сопирање, следењето на сообраќајните траки, адаптивниот темпомат и слично.
сите 28 | | | веќе видена

Германскиот автомобилски производител нема повеќе да користи 4-цилиндарски 2.0 литарски мотор... Пред речиси четири години, кога е и претставен, беше најсилниот комапкт на светот. Mercedes-AMG A45 го придвижуваше 4-цилиндарски 2.0 литарски мотор кој можеше да развие 376 коњски сили. Токму со овој мотор го поврати изгубениот трон од Audi RS3. Германците потврдија дека работат на нова генерација, која ќе го исфрли постоечкиот мотор бидејќи се искористени сите негови потенцијали. Новиот мотор пак, ќе развива и повеќе од 400 коњски сили.
сите 13 | | | веќе видена

Самоуправувачки автомобил со опција за препознавање лица... FCA ќе го прескокне автомобилскиот саем во Детроит за да настапи на CES, каде што ќе го претстави концептот Portal. Новиот концепт може да прими и шест лица, а замислен е како средина за социјални настани. Акцентот кај овој концепт е ставен и на достапноста на природно светло, каде што најголем допринс има транспарентниот кров и зголемената стаклена површина. Portal концептот има можност за автономно возење, а има и автономија од дури 402 километри. Енергијата ја добива од батерија со капцитет од 100 kWh, а со брзо полнење за само 20 минути може да се наполни за автономија од околу 240 километри.
сите 7 | | | веќе видена

FAC некако мора да ги надокнати парите за да го покрие минусот од седум милијарди долари... Fiat Chrysler Automobiles (FAC) е во големи проблеми. Финансиски секако. Долго нарасна на седум милијарди долари, а дојде време да се подмират дел од сметките. Поради тоа, челниците на FAC сериозно размислуваат за продажба на Maserati и Alfa Romeo. Звучи речиси неверојатно, но таков е и долгот. За продажбата на Alfa Romeo се разговара речиси цели десет години. Пред шест години, Volkswagen беше сериозно заинтересиран, а дури вети дека ќе вградува мотори на Porsche во моделите на Alfa, но шефот на FAC Сергио Марчионе во последен момент се откажа од целата работа. Како сега стојат работите, изгледа дека Марчионе нема да го одбие следниот кој ќе понуди доволна сума на пари за да ги купи овие легендарни марки.
сите 2 | | | веќе видена

Втората генерација на Yeti пак, дизајнерски ќе се потпре на Kodiaq... 2016 година беше една од најважните за Škoda. На пазарот Чесите го лансираа големиот СУВ модел Kodiaq, кој би требало да биде еден од бестселерите на чешката марка. За Škoda ќе биде важна и 2017 година, бидејќи во Женева доаѓа со Sportline верзија на моделот Kodiaq. Но, најважниот модел е освежениот Rapid, чија актуелна генерација се продава од 2012 година. Исто така, во 2017 година, ќе дебитира и втората генерација на моделот Yeti. Премиерата веројатно ќе биде во есен во текот на автомобилскиот саем во Франкфурт. Овој модел ќе биде базиран на MQB платформа, што во однос на актуелниот модел ќе изгуби прилично на маса. Во одредена мерка ќе го задржи својот изглед, но дизајнерски ќе се потре на моделот Kodiaq. Втората генерација на моделот Yeti ќе порасне во димензии и со сигурност нема да има проблем со недостатокот на простор.
сите 3 | | | веќе видена

Takata не ги известила корисниците за неисправни воздушни перничиња во предвидениот рок... На компанијата Takata навистина не и цветаат ружи, со оглед на тоа што десетици милиони воздушни перничиња инсталирани во автомобилите ширум светот мораат да бидат заменети. Неисправните модели можат да предизвикуваат повредување на личноста во возилото бидејќи парчињата пластика при активација летаат како шрапнели. Покрај овој проблем, Takata сега има и нов, бидејќи е утврдено дека компанијата не ги изввдстила корисниците за техничките недостатоци на нивниот производ во предвидениот рок. Законот наложува дека корисниците треба да бидат информирани во рок од 5 дена. Моментално се ближи договор со регулаторите, според кој Takata треба да исплати оштета во висина од 1 милијарда американски долари.
| | веќе видена

Audi Q3 ќе користи технологија превземена од е-Golf... Audi работи со полна пареа на новата генерација од моделот Q3, кој би требало да се појави на пазарот во 2018 година. Според се уште непотврдени информации, во поодмината фаза на развој се и електричните, како и хибридните верзии на овој модел. Целосно електричната верзија ќе се потпира на технологија која ја поседува e-Golf, а која овозможува автономија од 200 километри. Меѓутоа, се очекува дека Audi ќе работи на подобрувањето на автономијата, се со цел да не налета на конкуренција која во неговата класа има двојно поголема автономија. Новиот Q3 ќе биде мигриран на MQB Volkswagen платформа, а ќе биде достапен со 3 и 4 цилиндарски мотори. Најсилната верзија на моделот ќе биде RS Q3, која ќе има дури 394 коњски сили.
| | веќе видена

Овој пат, акцентот е ставен на ентериерот и седиштата... Farraday Future продолжува со објавување на детали за новиот SUV кој својата премиера ќе ја доживее на саемот за потрошувачка електроника CES во Лас Вегас оваа година. Овој пат, компанијата акцентот го стави на внатрешноста на автомобилот, со тоа што даде директен фокус на седиштата. FF наведува дека станува збор за деишта кои намерно и пркосат на гравитацијата со што истите се проектирани и инспирирани со ергономијата на НАСА. Повеќе за ентериерот на овој футуристички автомобил, можете да погледнете во видеото во продолжение:
сите 18 | | | веќе видена

Премиерата се очекува на саемот за потрошувачка електроника CES во прочуениот Лас Вегас... Паралелно со пермиерата која е најавена за саемот на CES во 2017 година, Farday Future започна со објавување на детали за возилото кое наскоро ќе биде претставено на саемот за потрошувачка електорника. Новото најавно видео покажува дека автомобилот нема да има стандардни ретровизори со огледала, туку наместо тоа, на нив ќе има камери. Предноста на камерите во однос на стандардните огледала се бројни. Камерите можат да го покријат и мртвиот агол на возилата, а благодарение на програмерската подршка за видео аналитика, анализа на видео сигналите, истите можат да детектираат опасност и да го предупредат возачот, што стандардните огледала, секако не го можат. Интересно е што огледалата се задолжителен дел од опремата на возилото, со што нивната присутност е јасно законски дефинирана, така што користењето на камерите наместо огледалата голем дел од државите тукушто треба да го одобри, а засега тоа го направи само Јапонија.
сите 16 | | | веќе видена

Технологијата ќе биде позајмена од Mitsubishi Outlander PHEV... Renault-Nissan неодамна купи 34% од акциите на Mitsubishi, а новата соработка наскоро ќе се види и во конкретно издание. Nissan развива хибриден автомобил за европскиот пазар, а во тоа ќе му помогне баш Mitsubishi. Plug-in хибридот ќе го превземе погонскиот склоп од Outlander PHEV, односно, комбинацијата на 2.0 бензински мотор и електромотор. Јапонскиот производител на автомобилскиот саем во Франфукрт 2015, го претстави хибридниот Gripz концепт, но за европа планира нешто помал модел.
сите 2 | | | веќе видена

Доаѓа освежениот модел T600 со цена од 100.000 евра... Името Tatra беше синоним за луксузни автомобили, кои воглавно служеа за превоз на високи партиски службеници. Tatra својот последен автомобил го произведе во 1999 година, а потоа се фокусираше само на производство на камиони и специјални возила, како што се возилата за релито Париз Дакар. Одборот на компанијата сега ја разгледува можноста за оживување на производството на луксузните автомобили, започнувајќи од производството на некој модел од минатото. Многу веројатно е дека тоа би можело да биде моделот Т600, кој за прв пат е претставен во 1948 година, а на себе не носи негативни асоцијации на режимот кој подоцна го користел овој модел. Можно е дека новиот модел ќе користи шасија и подвозје од некој од советските производители на автомобили, а за цената се очекува да биде околу 100.000 евра.
сите 52 | | | веќе видена

Комплетно новиот компактен модел Ignis, веќе е достапен во салонот на импортерот на Suzuki за Македонија, Миркат. Не чекавме, побрзавме да го видиме, и секако да го провериме. Најпрво онака, со поглед, и секако, преку едно првично тест возење. ... Забавен и уникатен, Ignis е природен наследник на моделот со реални теренски способности Jimny, но овојпат спакуван во еден интересен и необичен градски убавец, кој нуди високо ниво на персонализација. Она што особено ќе радува е фактот дека Ignis нуди носема ново ниво на комфор и безбедност и разновидна функционалност, што го прави истовремено корисен и за во град и за на терен. Модерно дизајниран, но доловувајќи го духот на историјата на Suzuki моделите, Ignis треба да им се допадне на оние што бараат уникатен стил, но во душата се авантуристи, и бараат автомобил кој ќе биде сигурен и доверлив водич низ убавините на природата. Ignis е полн со технички иновации, а придвижуван од новиот DualJet Мотор на Suzuki, со 90КС, достапен секако и со погон на 4 тркала, но ...
| | веќе видена

За европските купувачи премиерата е закажана за женевскиот автомобилски саем... Првата генерација на Suzuki автомобилот од B сегментот на пазарот пристигна во 1983 година. Од тогаш до сега, Swift е продаден во 5,3 милиони примероци. Suzuki сега ја претстави четвртата генерација на овој модел. Во Јапонија продажбата ќе започне на 4-ти јануари, додека премиерата за европскиот пазар ќе се случи на женевскиот автомобилски саем. Освен фотографиите од новиот Swift, не се објавени речиси никакви детали за спецификациите на овој автомобил, ниту пак информации за тоа кој мотори се вградени под хаубата. Изгледа дека уште на прв поглед е јасно дека се работи за Swift, но не сме изненадени имајќи во предвид дека изминатите месеци беа објавени првите тизер фотографии и видеото од новиот Swift. Јапонскиот градски автомобил ќе добие многу сигурносни системи, а за класа се подигна и квалитетот на внатрешноста, од материјалите па се до завршната обработка. Во Женева Suzuki би можел да пристигне и со Swift Sport верзија. ...
сите 4 | | | веќе видена

B37 3-цилиндарски 1,5 литарски мотор, како и B47 4-цилиндарски 2,0 литарски мотор... Откако низ историјата со моторите на BMW беа опремени моделите Avensis и Verso, се погласни се гласините дека новата генерација на моделот Corolla исто така ќе пристигне на пазарот со мотор на германскиот премиум производител. Се уште не се познати деталите за кои точно мотори се работи, но се претпоставува дека тоа ќе бидат моторите B37 3-цилиндарски 1,5 литарски, како и B47 4-цилиндарски 2.0 литарски мотор. Новата Corolla ќе биде изградена на платформата Toyota New Global Architecture (TNGA), која за прв пат беше користена за четвртата генерација на моделот Prius.
сите 8 | | | веќе видена

Под хаубата би бил вграден 4.0 литарски V8 twin-turbo мотор со 605 коњски сили... Mercedes-AMG GT семејството ќе има пет членови. Пред месец дека, се разговараше за GT R Roadster, но сега уште поактуелна е приказната за моделот кој би требало да го добие суфиксот RS. GT RS би бил произведен во чест на 50-тиот роденден на Mercedes-AMG. Серијата би била ограничена на 50 примероци, а наводно и поранешниот Ф1 шампион Луис Хамилтон ќе помага во развојот на новиот спортист на Mercedes. Визуелно, GT RS би бил многу поагресивен и од AMG GT R, а би бил придвижуван од 4.0 V8 twin-turbo мотор со 605 коњски сили. Од 0 до 100 километри на час забрзување, на овој автомобил би му биле потребни само 3,6 секунди.
сите 10 | | | веќе видена

Од 2013 година се продадени нешто повеќе од 10.000 примероци од спортскиот баварски хибрид... Откако повеќе од три години владее со пазарот, дојде време за редизајн на хибридниот ѕвер BMW i8. Од седиштето на компанијата е најавено дека овој модел ќе дојде со куп подобрувања, а исто така ќе има и поголема моќност. Хибридниот погонски склоп ќе развива 372 коњски сили, односно 15 коњски сили повеќе отколку во актуелниот модел. Тоа значи дека спринтот од 0 до 100 километри ќе биде пократок од моменталните 4,4 секунди. BMW i8 би требало да има и поголема автономија, но не е објавен податок за точниот број километри. Од 2013 година, BMW i8 е продаден во нешто повеќе од 10.000 примероци, но Баварците се надеваат дека освежениот модел ќе биде уште побаран. Наводно, редизајнираниот i8 модел би требало да биде претставен со моделот i8 Spyder, меѓутоа, тоа е се уште непотврдена информација. Многу реално е дека i8 Spyder моделот ќе има премиера во 2018 година.
сите 2 | | | веќе видена

А45 4Matic, седан со 400 коњски сили... Mercedes-Benz најави нов седан кој ќе го прошири и онака широкото портфолио на моделот, со тоа што овој пат моделот ќе биде базиран на А-класата. Овој модел главната конкуренција ја гледа во А3 седанот како и лимузинската изведба на BMW серијата 1. Овој автомобил ќе ја користи истата платформа MFA, како и следната генерација на A-класа. Ќе биде и поскап и поголем од постоечкиот модел CLA, со тоа што мора да биде помал од C-класата. Се очекува дека овој автомобил ќе биде достапен со погон на сите четири тркала како опција што ќе биде понудена со цела гама 3 и 4 цилиндарски мотори, од кои најсилната верзија ќе има дури 400 коњски сили во изведба на A45 4Matic Sedan. Ќе бидат достапни и хибридни верзии, а на пазарот се очекува во 2018 година.
сите 2 | | | веќе видена

Резервен клуч кој ја ограничува брзината на возилото... За разлика од некои автомобили, кои со вклучување на црвеното копче ослободуваат дополнителна сила, Volvo го претстави црвениот клуч, чија задача е целосно спротивна. Имено, црвениот клуч е достапен само за возила како што се S90, V90 и XC90, а наменет е за механичарите, лицата кои паркираат автомобили или за помладите возачи. Црвениот клуч ја огрнаичува брзината на возење на 120 километри на час, ја ограничува гласноста на аудио системот и автоматски го вклучува адаптивниот темпомат кој ја одржува најголемата можна оддалеченост помеѓу возилата пред себе, како и останати безбедносни системи. Црвениот клуч се нарачува посебно, а чини само 120 евра.
сите 2 | | | веќе видена

next