Под хаубата ќе се наоѓа 3.0 литарски twin-turbo мотор со 450 коњски сили и 550 Nm вртежен момент... Porsche на саемот за автомобили во Есен пристигнува со навистина силен адут. Премиера ќе има новиот наследник на модел 911 Speedster, кој е актуелен на пазарот од 2010 година. Нема премногу информации за новиот модел, но Speedster секогаш се претставува на крајот на животниот циклус на моделот 911. Овој автомобил, својот мотор ќе го добие од Carrera GTS, а станува збор за 3.0 литарски twin-turbo мотор со 450 коњски сили и 550 Nm вртежен момент. Од 0 до 100 километри на час, овој автомобил ќе забрзува за само 3,7 секунди.
сите 25 | | | веќе видена

Во понудата ќе се најде само купе... Mercedes, третата генерација на CLS моделот ќе ја претстави во 2018 година, на автомобилскиот саем во Женева, а во продажба овој модел би пристинал на лето. Автомобилот ќе биде базиран на новата E класа, но како купе со четири врати. Автомобилот исто така ќе биде достапен и со погон на сите четири тркала. Новиот CLS модел доаѓа со Multibeam светла кои осветлуваат до 650 метри. Во понудата на моделот ќе се најде CLS 43 со бензински мотор со моќност од 367 коњски сили, хибриден CLS 53 модел со 367 коњски сили + електромотор со 122 коњски сили и CLS 64 4Matic со 612 коњски сили. Исто така, тука ќе се најде и новиот шестцилиндарски 3.0 литарски дизел мотор со 286 коњски сили во верзијата CLS 350d, како и вториот најмоќен дизелаш 400d со 435 коњски сили, како и уште еден бензински мотор со 435 коњски сили.
сите 25 | | | веќе видена

El Born е популарен кварт во Барселона... Seat за 2021 или 2022 подготвува електричен автомобил. Неговото име веројатно ќе биде Born. Шпанскиот автомобилски производител ги заштити имињата Born, E-Born и Born-E. Зошто баш тоа име? Па, El Born е неверојатно популарен кварт во Барселона. Seat сепак пред тој автомобил ќе го претстави електричниот модел Mii, кој ќе биде придвижуван од страна на електромотор со моќност од 81 коњска сила и 210 Nm вртежен момент. Тој модел од 0 до 100 километри на час, ќе забрзува за 11,3 секунди.
сите 25 | | | веќе видена

Под лимот ќе се вградува 3.6 литарски V6 мотор со моќност од 280 коњски сили... Volkswagen во ноември минатата година во Лос Анџелес го претстави Passat GT концептот. Во споредба со стандардниот модел, имал модифицирани браници, спојлер на вратата на багажникот и спорски издувен систем, како и спортска суспензија. Исто така, овој модел е за 1,5 сантиметри понизок од стандардната верзија. Во ноември оваа година, Volkswagen во Лос Анџелес ќе пристигне со продукциска верзија, која наголемо треба да потсетува на концептот. Под поклопецот на моторот ќе се вградува 3,6 литарски V6 мотор, со моќност од 280 коњски сили и 349 Nm вртежен момент.
сите 25 | | | веќе видена

Електричниот SUV ќе пристигне порано во салоните, најдоцна до средината на 2018 година... Елон Маск го промени своето мислење. На почетокот на оваа година велеше дека Model Y ќе биде конструиран на целосно нова платформа и дека во салоните ќе пристигне кон крајот на 2019 или во почетокот на 2020 година, но целиот план се промени. Маск сега изјави дека Model Y ќе биде изграден на иста платформа како и Model 3. Причина? Платформа веќе постои, а тоа значи дека Model Y може да пристигне порано во продажните салони. Ова е прилично разумна одлука со оглед на тоа што SUV моделите во моментов се неверојатно популарно, па не не чуди одлуката овој модел да се појави на пазарот што поскоро.
сите 3 | | | веќе видена

Во Малезискиот патентен завод неодамна е регистрирано името TERRA од страна на Nissan... Најверојатно, тоа име ќе се користи за веќе најавениот електричен SUV модел. Да се потсетиме дека Nissan пред некаде околу 5 години го користеше името TERRA за својот електричен SUV концепт. Медиумите шпекулираат дека погонот на Leaf за 2018 година ќе има автономија до 340 километри. Иначе, предниот погон кој користи LEAF може да се комбинира и на задната осовина, така што електричниот SUV ќе биде придвижуван преку двете осовини. Се уште е непознато каде официјално ќе биде претставен овој електричен SUV модел. Според автомобилските експерти, најверојатно се работи за подобрена верзија на концептот.
сите 25 | | | веќе видена

Вистинско изненадување за љубителите на Mercedes-AMG сериите... CLS53 AMG ќе биде придвижувана од 6-цилиндарски мотор и електромотор, кои во комбинација ќе развиваат до 420 коњски сили. Сериite AMG 43 и AMG 63 ќе добијат друштво. Mercedes-AMG ја проширува својата веќе постоечка гама,, така што во ноември ќе ја претстави Серија 53. Првиот AMG модел со ознака 53 ќе биде CLS, кој премиерно ќе биде претставен во ноември на автомобилскиот саем во Лос Анџелес. CLS53 AMG под поклопецот на моторот ќе има 6-цилиндарски мотор, а за подобра економичност ќе биде додаден и електромотор. Сигурно ве интересира и колку изнесува нивната комбинирана моќност? Вкупно до 430 коњски сили. Не е познато дали сите модели на Серија 53, ќе имаат исклучиво хибриден погонски склоп.
сите 25 | | | веќе видена

Британската марка ќе се пренасочи на подобра алтернатива... Можеме да понудиме луксузна ткаенина, која е многу подобра алтернатива од животинската кожа, велат Британците. Преминувањето на хибридни и електрични погонски склопови во автомобилската индустрија, е револуцијакоја веќе трае, па се поголем број производители на возила, од својата понуда ја исфрлаат кожата. На тоа се одлучија и во Jaguar Land Rover. Тие животинската кожа сакаат да ја понудат во премиум алтернативата. Британците нудат седишта од волна, а такви пресвлаки чинат дури и повеќе од кожата. Но во JLR се уверени дека свеста на купувачите околу материјалите во внатрешноста се менува. -Луксузот станува пософистициран и луѓето се повеќе размислуваат за она што се наоѓа во автомобилот и од што е составено. Ткаенината е сигурно многу поодржлива од кожата - изјави Гери МекГоверн, шефот на дизајнот во JLR. Од останатите производители, Maserati нуди ткаенина и свила во своите автомобили како замена за кожа, а Елон Маск потврди да и неговите Tesla ...
сите 7 | | | веќе видена

Возилото со високи перформанси сепак нема да смее да се вози надвор од главните сообраќајници... Откако во 2011 година на саемот за автомобили во Женева беше претставен концептот Ferrari FF, а потоа нешто подоцна и концептот GTC4 Lusso, не престануваат шпекулациите за тоа да Ferrari, веројатно инспририран од успесите на Porsche, ќе понуди crossover или SUV модел. Шефот на компанијата Сергио Марчионе најави дека нема да станува збор за возило кое ќе изгледа како теренец, но и дека е потполно јасно дека нема да има такви карактеристики, со што местото ќе му биде на улица, баш како што е случајот со конкурентскиот модел Bentley Bentayga. Датумот на излегување не е познат, но многу веројатно е дека тоа ќе биде во следниот петгодишен период.
сите 19 | | | веќе видена

Тест возењата ќе започнат во последниот квартал на 2017 година... Бројни автомобилски производители одамна ја проширија својата понуда подалеку од самите автомобили. Тука се најдоа велосипеди, часовници, багаж и други ситници на кои заработуваат милиони евра. Daimler пак, одлучи да вложи 25 милиони евра и во летечко такси, односно во компанијата Velocopter. Моментално не се знае премногу за летачкото такси освен дека ќе има електричен погонски склоп, ќе може да превезува до максимум пет патници и дека тест возењата ќе започнат во последниот квартал на 2017 година. Velocopter иначе не е единствена компанија која развива летечки автомобили. Во таа работа загриза и Airbus и германската стартап компанија Lilium Jet и eVolo, како и американските компании Terrafugia и Joby Aviation.
сите 49 | | | веќе видена

Снимен паралелно со глобалното претставување во септември.... Новата генерација на Nissan Leaf е најавена за почетокот на септември, а судејќи според информациите, тестирањето е во полн тек, што го потврдуваат и овие шпиунски фотографии. Првите коментари се дека во дизајнерска смисла заостанува позади претходникот. Промените на изгледот се очигледни, а посебен новитет е и двобојната комбинација така што поголемиот дел од автомобилот е во бела боја, додека кровот и горниот дел од задниот дел се обоени во црно. Се уште не се познати техничките детали, но се очекува дека во понудата ќе се најде подобра автономија од сегашниот модел, кој со батеријата од 30 kWh нуди автономија од 250 километри. Новитет е и таканаречениот систем e-Pedal, кој ќе овозможи управување на автомобилот со помош на само една педала. Прочитајте повеќе за E-Pedal технологијата која ќе се најде во новиот Nissan Leaf.
сите 14 | | | веќе видена

На почетокот на 2020 година, во салоните ќе се најде и електричен компакт... Audi претстави навистина голем план, а компанијата и шефовите се дефинитивно загреани за негова реализација. Компанијата неодамна во понудата го претстави и моделот A8, но во идните две години пристигнуваат уште поинтересни модели. Поточно, до средината на 2018 година. Се работи за Q8, електричен модел, а во план се и A6 како и A7 Sportback. Се шпекулира дека во целата приказна би можеле да бидат вклучени и нов А1 и Q3 модели. Интересно е што во 2019 година ќе биде претставен и електричен комапкт, кој би требало да влезе во битка со Tesla Model 3.
сите 18 | | | веќе видена

Автономија до 500 километри, а од 0 до 100 километри на час, автомобилот ќе забрзува за 5,1 секунда... Tesla веќе ги испорача првите триесет примероци од најочекуваниот автомобил на денешницата, Model 3. Првите примероци се испорачани за вработените на компанијата, кои истовремено ќе бидат и тест корисници. Зедно со оваа испорака, објавени се и некои спецификации, односно техничките детали за понудата. Основниот модел во САД ќе чини 35.000 долари, ќе има автономија од 360 километри, а од 0 до 100 километри на час, ќе забрзува за 5,6 секунди, додека максималната брзина ќе изнесува 209 километри на час. Во понудата се наоѓа и посилна батерија, за која се доплаќа 9.000 долари, автономијата се зголемува на 500 километри, а максималната брзина во тој случај изнесува 225 километри на час, со што забрзувањето од 0 до 100 километри на час, трае само 5,1 секунда. Моделот со погон на сите четири тркала се уште не се најде во понудата, и ќе пристигне најверојатно за година дена. Веќе неколку пати се спомнува и ...
сите 17 | | | веќе видена

Првиот посебен модел, дефинитивно ќе ги освои срцата на купувачите ширум светот... Volvo одлучи да Polestar се одвои како посебен бренд како што беше порано. Така што моделите ќе го носат само неговото име. Секако, оваа поголема слобода на Polestar резултираше и со нов модел. Новиот модел ќе се темели на Coupe кое ќе пристигне од Volvo, а истото ќе биде придвижувано од хибриден погон со моќност од 600 коњски сили. Моделот официјално ќе биде претставен на автомобилскиот саем во Франфурт кој се одржува овој месец, а како што се претпоставува, сите модели на Polestar кој некогаш биле не бензински погон, отсега ќе бидат на хибриден.
сите 13 | | | веќе видена

General Motors и PSA групацијата го завршија својот дел од работата... Историски и емотивен ден за Opel и Vauxhall е продажбата на Opel Automobile GmbH, со своите брендови. Двете марки сега се дел од француската PSA групацијата и тој договор веднаш стапува на сила. Се отвора ново поглавје во историјата после 88 години со General Motors. Ќе продолжи да произведува германска технологија, која и понатаму ќе биде достапна за сите. Пазарниот дел Opel/Vauxhall во Европа е во 17% сопственост на PSA групацијата, што ги прави втор најголем производител на автомобили на континентот. Се истакнува дека марката ќе остане независна, и како перфектен додаток на PSA портфолиото ќе стои веднаш до Peugeot, Citroen и DS автомобилите. Како дел од групацијата, ќе се зајакнуваат сите брендови кои се наоѓаат во рамките на оваа групација.
сите 9 | | | веќе видена

Конкурентот на Passat Variant е растегнат на 499 сантиметри, со багажен простор од 560 до 1665 литри, со 200 килограми помалку маса од својот претходник... После седанската верзија на Opel Insignia од втората генерација, ознаката Grand Sport пристигнува и на караванската верзија. Во споредба со претходникот, е поатрактивен и поелегантен, што го потврдува фактот дека коефициентот на отпор на воздухот изнесува 0,27. Во споредба со претходниот модел, овој модел е продолжен од 491 на 499 сантиметри, додека масата е смалена за неверојатни 200 килограми. Меѓуоскиното растојание како во седанската верзија, е зголемено од 274 на 283 сантиметри. Багажникот ниту во седанската верзија, немаше намера да се натпреварува со својот конкурент Passat, а поготово со Superb, но секако е коректен. Во споредба со седанската верзија, кај која багажниот простор изнесува од 490 до 1450 литри, кај караванската верзија багажниот простор изнесува од 560 до 1665 литри багажен простор. Меѓутоа, кај овој модел се нагласуваат уживањето во ...
сите 9 | | | веќе видена

next