Јапонски автомобил чија премиера е закажана на 8 јуни... Subaru за неколку дена ни подготвува претставување на нов модел. На својот Twitter профил не почестија со тизер фотографија од новиот спортски автомобил, а изгледа дека станува збор за моделот BRZ STI. На фотографијата се гледа STI ознака на големото задно крило, кое е монтирано на задниот дел на автомобилот. Иако никој од Subaru не потврди дека за една недела ќе биде откриен моделот BRZ STI, се шпекулира дека станува збор само за аеродинамички додатоци, кои ќе помогнат моделот BRZ да биде уште побрз. Прототипот на автомобилот се тестираше во Америка, а што навистина ќе излезе очекува да видиме набрзо. Не треба ниту да се напомене дека со нетрпение го очекуваме претставувањето на овој модел.
сите 4 | | | веќе видена

Осмата генерација на луксузниот седан својата премиера ќе ја има на 27 јуни... Историјата на Rolls-Royce Phantom е долга 92 години. За прв пат е претставен во далечната 1925 година, а британците, кои се во сопственост на BMW, сега ја најавија и осмата генерација, која премиерата ќе ја има на 27 јуни. Дизајнот ќе биде еволуциски, но тоа не е изненадување кога се разговара за Rolls-Royce. Всушност, и сите претходни генерации биле навистина деценетни што се однесува до промената на екстериерот. Овој автомобил платформата ќе ја дели со Серија 7 на BMW. Станува збор за аломиниумска CLAR архитектура поради која новиот Phantom ќе има доста помала маса од актуелниот модел, кој е на пазарот од 2003 година. Официјално, моторот се уште не е потврден, но веројатно ќе се вградува 6.7 литарски V12 мотор, а нешто подоцна во понудата ќе биде и Phantom со plug-in хибриден погонски склоп.
сите 10 | | | веќе видена

Со моделитe А7 и А8 компанијата манипулирала на NOx тестовите... Аферата "dieselgate" на Volkswagen групацијата не престанува да се шири. Скандалот кој е откриен во 2015 година, веќе неколку челници на автомобилскиот производител ги испрати на обвинителна клупа, а за милијарди евра за казни и компензации да не разговараме. Германските власти сега го обвинија и Audi за манипулирање на NOx тестовите. Наредено е повлекување на 24.000 автомобили произведени помеѓу 2009 и 2013 година, а половина од тој број автомобили се соствени во Германија. Погодените модели со Euro 5 стандарди, емитираат двојно повеќе NOx гасови од дозволеното. Властите ги предупредиле челниците на Audi да до 12 јуни мораат да приложат решение за проблемот.
сите 11 | | | веќе видена

Доаѓа и со нов шест-цилиндарски мотор... Volkswagen објави галерија на видеа и фотографии од своите нови ѕвезди, наследниците на моделот CC, која ќе се појави под името Aerton. Најважната новост која ја објавија е дека новиот модел ќе има во понудата и мотор со 6-цилиндри, кој ќе се приклучи кон веќе постоечкиот 3,6 литарски V6 мотор кој има моќност од 276 коњски сили. Новиот мотор, би требало да ја намали потрошувачката, и да му даде на автомобилот повеќе коњски сили. Очекуваната премиера на моделот е закажана за почетокот на 2018 година, додека излегувањето на пазарот кон крајот на 2018 година.
сите 10 | | | веќе видена

Ќе развиваат 185 коњски сили, баш како и Volkswagen Tiguan... Volkswagen Passat и Buba ќе добијат нов мотор. Односно, станува збор за 2.0 TSI, кој ќе го замени досегашниот 1.8 литарски агрегат. Овој мотор дебитираше во Audi A3, а Volkswagen засега го нуди во моделот Tiguan. Што е ново? Освен што потрошувачката на гориво ќе ја намали за осум проценти, новиот 2.0 литарски агрегат ќе има поинаков распоред на вентилите, компресијата и нови клипови. Volkswagen Tiguan со 2.0 TSI агрегатот ќе развива 185 коњски сили, а тој број на коњски сили, би требало да се добие и кај моделите Buba и Passat.
сите 10 | | | веќе видена

Електричната BMW i-серија наскоро ќе пристигне на европскиот и американскиот пазар... Кинеските власти одоббрија лиценца за извоз на автомобили произведени во кина на BMW групацијата, со што отворија можност за влегување на пазарот во Европа и САД. Вложувањето на BMW во Кина во развој на фабриките во Тиекси и Дадонг, досегна бројот на произведени автомобили да достигне преку 300.000 што е двојно повеќе кога ќе се спореди статистиката од 2012 година. Капацитетите за производство се зголемени, така што бројот ќе се искачи на 450.000 автомобили годишно. Секако, се планира извоз уште оваа година, но интересот на кинескиот пазарот е се уште поголема од производните капацитети. Знаеме дека Кина е најголемиот производител со најголем пазар на електрични автомобили во светот, а BMW во тоа сигурно ќе пронајде интерес за извоз на своите електрични автомобили. Додека BMW Серија 1 е достапна само на кинескиот пазар, наскоро истата би можела да биде понудена на европскиот и американскиот пазар.
сите 8 | | | веќе видена

Дваесетипетгодишното одсуство од светската автомобилска сцена Alpina го заврши пред отприлика месец дена, со откривање на серискиот модел кој ја носи истата ознака како славниот предок од 1962 година - А110.... Познатата француска марка е родена во далечната 1955 година, а се прослави како производител на спортски автомобили, кои се придвижувани од Renault мотори. Врвната репутација, Alpine ја стекнува во светот на трките, и тоа благодарение на победите на некои од најпрестижните натпреварувања како што се Monte Carlo Rally 1971 и 24 часа Le Mans во 1978 година. Кога станува збор за сериските автомобили, Alpine не може да се пофали со многубројните модели, но на светот сепак и подари неколку неверојатни креации. Најдлабока трага секако остави А110 Berlineta од 1962 година а од 70-тите години го памтиме модело А310, акко и моделот А610 со централен V6 мотор, чиј наследник беше моделот GTA од почетокот на деведесетите. После тоа, Alpine исчезна од автомобилската сцена, за после четврт век да се појави со нов ...
сите 6 | | | веќе видена

После растот на продажбата од 44% во односн а 2015 година, AMG оваа година сака да сруши нови рекорди.... Mercedes-AMG минатата година постигна рекордна продажба продавајќи глобално дури 99,235 автомобили, што претставуваше раст од дури 44,1% во однос на 2015 година. Mercedes-AMG очигледно сака продолжување на таквиот тренд, па компанијата е на добар пат да го надмине и сруши дури и сопствениот рекорд. Имено, благодарение на поволните модели од А-класа во AMG верзиите, продажбата експлодираше, а за оние кои се плашат дека AMG ќе изгуби ексклузивност, во понудата се наоѓаат и ретки автомобили како моделот Project One, кој се очекува да дебитира наскоро.
сите 17 | | | веќе видена

Ford Fiesta од седмата генерација е подготвена за европскиот пазар -од фабриката на секои 68 секунди ќе излегува по еден автомобил.... Еден од најуспешните модели од B сегментот штотуку го започна производството на Стариот континент. Ford вложи 293 милиони евра во новиот производствен процес се со цел на секои 68 секунди од фабриката да излегува нова Fiesta, која е подолга и поширока за разлика од претходниот модел. Најсилната верзија секако ќе биде, Fiesta ST. За погонот на овој автомобил е задолжен 1.5 литарски турбобензински мотор со моќност од 197 секунди. За забрзување од 0 до 100 километри на час, на овој автомобил му се потребни 6,7 секунди.
сите 3 | | | веќе видена

Концептот на кросовер од иднината, со опција за самоуправување и персонализација на истиот.... По примерот на концептот Vmotion 2, кој е претставен на саемот за автомобили во Детроит, а кој ја претставуваше иднината на електричниот седан од перспектива на Nissan, сега на ред е и нов концепт, кој ќе покаже како ќе изгледа визијата на компанијата поврзана со иднината на електричните кросовери автомобили. Концептот го носи името Vmotion 3, а според информациите од компанијата ќе биде темелен на три клучни карактеристики како што се поврзаноста, самоуправувањето и електричниот погон. Конецптот ќе ги освои новите дизајнерски елементи на компанијата, кој наскоро би требало да ги превземат сите нови модели на Nissan. Повеќе информации поврзани со новиот концепт на Nissan, се очекуваат наскоро.
сите 5 | | | веќе видена

После пет години на пазарот, FIAT 500L е рестилизиран, а покрај освежениот изглед и побогатата опрема, тука се и новите имиња за досегашната верзија.... Италијанскиот производител FIAT претстави рестилизирана верзија на својот популарен модел 500L, кој се произведува во Крагуевац, а покрај стандардната верзија, модернизирани се и Trekking и Living, кој отсега имаат нови имиња - Cross и Wagon. Како што може да се заклучи и од фотографиите, FIAT 500L визуелно остана доследен на својот досегашен дизајнерски правец, со измени на предниот и задниот браник, како и новата маска на ладилникот и LED дневните светла. Внатрешноста на возилото исто така е унапредена, започнувајќи од инструмент таблата, преку управувачот, па се до централната конзола и дисплејот на мултимедијалниот систем. Најголема измена е забележителна кај главната инструментација, која сега доби и дигитален колор дисплеј, помеѓу двата аналогни покажувачи (брзинометарот и обртометарот). Наместо досегашниот четвртаст управувач, кој можеше да се сретне ...
сите 5 | | | веќе видена

Технолошкиот близнак на Seat Ateca Cupra, е се уште во фаза на дискусија и разгледување... Иако се уште не сплавнаа емоциите од претставувањето на моделот Škoda Karoq, започнаа шпекулации за нов, посилен модел кој ќе го носи додатокот vRS. Наводно, таков модел е во план, а истиот ќе ја дели технологијата со Seat Ateca Cupra. Тоа значи дека овој нов модел, веројатно би користел 4-цилиндарски мотор со 300 коњски сили (223 kW). Бернхард Маиер изјави дека очигледно постои заинтересираност на пазарот за таквиот модел, но се уште не е донесена конечната одлука. Се до тогаш, купувачите ќе можат да го купат најсилнит стандарден Karoq, кој е придвижуван од 1,5 TSI Evo мотор, со моќност од 150 коњски сили.
сите 2 | | | веќе видена

Opel е еден од ретките производители, кој може да се пофали да во сегментот на кросовери, односно компактни SUV автомобили, на пазарот претстави дури три нови претставници... Opel Mokka X, Opel Crossland X и Opel Grandland X - ова се трите членови на новата фамилија на Opel модерни SUV и кросовер модели. Crossland X и Grandland X, новитети со вистински X фактор, се одговор на експанзијата на Opel со SUV сегментот. Кога ќе пристигнат на пазарот во наредниве месеци, се очекува значајно да допринесат во растот и зајакнувањето на брендот. X моделите на Opel се дизајнирани по сечиј вкус и за секоја индивидуална потреба. Еден од бестселерите и трендсетерите во класата на мали SUV модели е веќе добро познатиот и докажан модел Mokka X. Покрај него, новите моделите Crossland X и Grandland X дополнително ќе допринесат во офанзивата на Opel, односно седум нови модели во текот на 2017 година. Gama X моделите имаат голема и значајна улога благодарение на нивниот атлетски дизајн и нивните SUV квалитети. Opel Mokka X беше ...
сите 3 | | | веќе видена

Корејскиот SUV модел ќе добие подобри тркала, подобрени возни карактеристики и многу повеќе сила... Спортскиот оддел на Hyundai има полни раце работа, а веројатно така ќе продолжи и во иднина. Наскоро ќе дебитира и i30 N, но тоа е само почеток ан спортските верзии на многу модели на корејскиот производител. Од Hyundai дадоа знак дека веројатно N ознака ќе добие и Tuscon. Спортскиот SUV би добил спортски тркала, подобрени возни карактерстики и многу поголема моќност. Но и многу повеќе од тоа. Одлуката, која не изненадува. Веќе пишувавме дека SUV моделите се повеќе и повеќе се барани кај купувачите.
сите 2 | | | веќе видена

Атрактивните делови на M Performance моделот, го подобруваат динамичниот карактер на спортското купе... Минхен. Желбата за индивидуализација останува непрекината. Со деловите на M Perfromance, BMW им нуди на спортски ориентираните корисници, можност да го прилагодот својот автомобил кон нивните желби. Со новата BMW M240i M Performance Edition, BMW M сега започнува посебна серија во склад со тој тренд. Дизајнирана се со цел да ја изрази спортската привлечност на компактното спортско купе. Edition моделот, веќе содржи многу надворени висококвалитетни компоненти од програмата на додатокот M Performance ex works. Тие се внимателно искомбинирани и дополнително го подобруваат спортскиот изглед и динамичната привлечност на силното купе. Јаглеродните влакна или деловите со црни детали овозможуваат препознатливи контрасти со алпските бели бои. BMW M240i M Performance Edition е придвижуван од шестцилиндарски мотор од 250 kW/340 коњски сили, со M Performance TwinPower Turbo технологија. Комбинираната потрошувачка на ...
сите 20 | | | веќе видена

Peugeot претстави рестилизиран модел 308, кој не само што доби подобар изглед, туку и потполно нова погонска единица, како и 8-степенски автоматски менувач.... Да се потсетиме на неодамна објавените тизер фотографии со кои Peugeot го најави освежениот модел 308. Сега, месец дена подоцна, Peugeot и официјално го претстави новитетот со промените кои ќе го подигнат овој француски бренд на уште повисоко ниво. Надоврешноста на автомобилот е унапредена со нова предница во стилот на моделот 3008. Знакот е придвижен кон предната решетка, покрај која се наоѓаат и новите LED фарови. Назад, се наоѓаат "stop" светла со светлосен потпис во облик на лавовски канџи. На екстериерот на возилото дополнително допринесува и стаклениот кров кој доаѓа со Allure, GT Line и GT опрема. Внатрешноста на автомобилот ја краси новата Miror Screen опција на кокпитот, touchscreen навигацијата и TomTom Traffic апликацијата која овозможува следење на ситуацијата во сообраќајот. Што се однесува до автономните технологии, тука е автоматското ...
сите 7 | | | веќе видена

Се уште е дискутабилно прашањето дали ова ќе биде вистински pickup или пак шминкерски автомобил... Кога можеше Mercedes, па и некои други автомобилски производители, зошто да не би можел и Hyundai? За тоа дали pickup автомобилот ќе биде успешна приказна, Корејците сфатија уште во 2015 година, кога на саемот за автомобили во Деторит, го претставија Santa Fe концептот. Критиките беа одлични, а да возилото тогаш можеше да се купи, веројатно Hyundai би примил неколку десетици илјади порачки. Според Hyundai, првиот pickup автомобил на оваа компанија би требало да се појави до крајот на 2020 година, серискиот модел пак, ќе биде подготвен после 2020 година. Шефовите се уште мораат да одлучат дали тоа ќе биде вистински pickup или само луксузно комфорно возило за шминка.
сите 5 | | | веќе видена

Од Opel пристигна нова, атрактивна верзија на популарниот модел Adam, кој го носи името Black Jack... Opel Adam е навистина посебен и агилен автомобил, одлично изгледа и може да биде стилизиран точно според желбите на неговиот сопственик. Шампионот во персонализацијата сега играта ја подигнува на повисоко ниво, односно со претставувањето на моделот Opel Adam Black Jack, во црно-жолт дизајн, на тој начин создава остар контраст кај малиот автомобил. Сенката под црниот поклопец на моторот може да биде во боја која самите ќе ја изберете од широката палета на бои наменета за овој автомобил. Во препознатливиот стил на Adam, Black Jack верзијата исто така нуди можности за персонализација. Овој модел, е достапен и во неколку други верзии: Adam S, Adam Rocks и Adam Rocks S, кои исто така можат да го добијат изгледот на Oepl Adam Black Jack. Како и секој Opel Adam, така и неговото најново Black Jack издание обезбедува забавно и практично возење - со ултрамодерен IntelliLink инфотаинмент систем, вклучуваји ...
сите 7 | | | веќе видена

Германската тјунинг-куќа Mansry, која се занимава со преработка на луксузни автомобили, претстави нов Mercedes-AMG GLS 63 со неверојатни 840 коњски сили... Моделот на Mercedes, GLS 63 доби нов изглед во Mansory стил, се со цел да привлече огромно внимание. На предниот дел од автомобилот, домиинираат големите всисувачи за воздух, а тука е и спојлерот под браникот, како и интегрирани LED дневни светла. Единствената хауба допринесува кон мускулестиот изглед, совршено вклопувајќи се со проширените "колкови" на автомобилот. Задниот дел на автомобилот е поширок за 40 милиметри благодарение на новите панели, над кои се наоѓа Mansory спојлер, дифузер и четири издувни цевки. Се со цел да се заокружи целокупниот изглед, Mansory тјунерите го опремија овој Mercedes-AMG GLS 63 со нови 22-инчни бандажи. За крај, она што овој автомобил не го прави само убав на око, туку и неверојатно моќен е стандардниот агрегат кој е преработен од нивните инжинери, кој сега испорачува неверојатни 840 коњски сили и 1.150 Nm вртежен момент.
сите 3 | | | веќе видена

Германскиот производител на автомобили ја рестилизираше својата Серија 2, и тоа редизајн добија Coupe, Cabrio, но и спортската M2 верзија... BMW ја претстави рестилизираната Серија 2, како во Coupe, така и во Cabriolet верзијата, а тука е и миленикот во понудата - спортската верзија M2. Визуелните измени се дискретни и подразбираат нешто пошироки колкови, нови предни LED светлосни групи, редизајн на задните светлосни групи, како и модифицирани аломиниумски фелни во димензии од 16 до 18 инчи. Во рамките на модернизацијата, опфатен е и ентериерот на возилата, така што редизајн добија и нивните инструменти, како и 8,8 инчниот дисплеј, кој функциуонира во состав на iDrive инфо-забавниот систем. Што се однесува до погонските единици, тие се веќе познати од порано, а тргнуваат од основиот 218i, па се до M240i бензински мотор, додека палетата на дизел мотори започнува од моделот 218d, па се до најсилниот 225d мотор. Во автомобилите стандардно се испорачува 6-степенски мануелен менувач, додека 8-степенскиот ...
сите 15 | | | веќе видена

next