Дизајнот на екстериерот е микс помеѓу Evoquea и повеќето Range Rover модели, со тоа што Velar изгледа малку покомпактно што му дава дополнително спортски look. ... Во внатрешноста доминира триделна централна конзола со екрани осетливи на допир, со неколку копчиња кои го преживеаа налетот на екрани осетливи на допир. Дури и контролата на седишатта, климата, менувачот, суспензијата... Се тоа ќе се командува преку екранот осетлив на допир. Иако дизајнот на автомобилот во задниот дел е малку купе-овски, изјавите од компанијата се дека на задната клупа комотно може да се сместат патници и повисоки од 180 cm. Петтата врата ќе се отвара онака модерно, со поставување на нога под неа о допир на браникот, а багажникот е со волумент ос 632 литри,а со спуштени седишта дури 1.731 литар. Потенцијалните купувачи на Velar ќе имаат на избор дури 6 различни мотори. Сите ќе имаат 8степен автоматски менувач, со погон на сите четири тркала, како стандардна опрема. Почетните дизели имаат 4 цилинди и зафатнита од 2.000 cm3, и ...
сите 8 | | | веќе видена

Еден од најочекуваните луксузни модели на автомобили за оваа година, сосема новиот BMW Серија 5 ја доживеа својата македонска премиера во Скопjе. ... Увозникот за BMW во Македонија и Косово, компанијата М Кар во својот продажно сервисен центар во Скопје, ја претстави седмата генерација на најпродаваната бизнис лимузина во својот сегмент, BMW Серија 5. Присутните имаа можност да се уверат зошто седмата генерација BMW Серија 5 важи за еден од најиновативните и најпрогресивните автомобили во светот. Софистициран, лесен и аеродинамичен, со луксузен екстериер и ентериер, автомобил наменет за успешни, деловни луѓе кои ја сакаат страста и динамичниот живот, со високи стандарди кои ретко кој друг автомобил во неговата класа може да ги задоволи. “Минатата година BMW прослави 100 години од своето постоење, најавувајќи притоа дека во следните 100 години ќе продолжи со иновациите, и ќе се труди во секоја класа постојано да ги подигнува стандардите. На наша голема радост веќе на почетокот на оваа година ја имаме ...
сите 2 | | | веќе видена

DS, како премиум сектор на PSA групацијата претставува се поинтересни модели... Според поселдните најави, уште денес, на 28 феб ќе го претстави новиот SUV кој припаѓа во класата каде што се Audi Q5, BMW X3 и Volvo XC60. DS7 Crossback е развиен по вкусот и за потребите на европските купувачи што е примарен таргет со кој настапува DS. Моделот е поставен на веќе постојната EMP2 платформа на Peugeot-Citroen групацијата. Во однос на погонот, се останува стандардно, освен информацијата дека ќе има нов 1.5 турбо дизел мотор За повеќе информации и детали, ќе треба да почекаме до саемот во Женева, на почетокот на Март.
сите 7 | | | веќе видена

Викендов што измина, за нас од автомобилска вероисповест беше мал празник. Тоа што за боемите е кафаната, а за љубовџиите жената, за нас се автомобилите. Па, кога има паркирано повеќе автомобили и било какво возење со нив, не може а да не е празник. ... Причината е македонскиот избор на автомобил на годината. Седумте финалисти во изборот во Македонија, паркирани еден до друг, чекаат да бидат повозени од, интересно, ни помалку ни повеќе - конкуренцијата. Значи, вработените во другите фирми треба да ги пробаат и на крај да дадат оценка и глас за својот фаворит, па на крај, заедно со гласовите на членовите на жирито, да се добие победникот - автомобилот што во наредните 365 дена ќе може во Македонија да се фали дека е Автомобил на Годината. Еве кои 7 автомобили се во финалниот избор Kia Sportage Peugeot 3008 Seat Ateca Toyota C-HR Renault Megane Citroen C3 Suzuki Baleno Ние од koli.com.mk ќе ги споделиме нашите импресии за секој автомобил, иако за некои од овие веќе пишувавме низ тест возење. Во однос на ...
| | веќе видена

Со уникатниот дизајнерски мотив со три ленти, Ignis зрачи со урбан cool енергија. ... Новиот Ignis ги комбинира SUV и компактната класа давајќи му значење на секој ситен детаљ. 16" алуминиумски тркала, кровните носачи и лајсните околу трклата носат чист SUV стил. Чист. Минималистички. Самоуверен. Црните и белите елементи на инструмент таблата, како и портокаловата и металниот акцент на централната конзола и вратите, дополнително дава енергија на ентериерот. Интелигентниот дизајн на Ignis има потреба од многу малку простор за моторот, што значи многу простор за патниците во кабината. Инструмент таблата и кокпитот кај Ignis се интуитивно дизајнирани, се со цел, се да биде лесно достапно. А, модерниот, црно-бел стајлинг кажува дека ова не е обичен ентериер. Удобно, но и спортски. И седиштата ги имаат дизајнерските моменти на портокалово и титаниум. Новиот Ignis има се што може да побарате од еден модерен автомобил. Сето тоа направено со стил. Smart screen поврзувањето и прилагодливиот багажен простор ...
| | веќе видена

Според последните сознанија, на претстојниот авто-саем во Женева, Mercedes би требало да претстави најавен концепт за нов модел кој ќе биде директен конкурент на Porsche Panamera. ... Поконкретно, студијата ќе биде со ознака GT4, односно спортски модел со 4 врати чија конечна изведба ќе треба да биде замена за моделот CLS Shooting Brake. Овој автомобил ќе се темели на модуларната платформа MRA, а ќе го покренува 4.0 литрен би-турбо V8 мотор со 600КС во најсилната изведба. GT4 би требало да е опремен и со нов Integrated Starter Generator систем, кој овозможува краткотрајан испорака на дополнителна сила од околу 20КС, слично на пуштање на Нитро во видео игрите. Да, добро прочитавте. Возиш, стискаш копче, малку си појак од другите за неколку секунди, и веќе пред следната кривина си ги претркал сите... Секако дека овој автомобил ќе има погон на сите 4 тркала, а ќе биде опремен и со нов автоматски менувач со 2 спојки. Продукциската изведна се очекува за 2018та година, а дополнително на пазарот би се појавила и ...
сите 7 | | | веќе видена

Шефот на Ferrari, Серџо Макрионе изјави дека сите нови модели на Ferrari од 2019-та година ќе бидат опремени со некоја вид на хибридна технологија. ... Не навлезе во детали, но наведе дека се работи на погонски склопови кои би требало да емитираат нешто помала емисија на штетни гасови, со исти или подобри перформанси од постоечките. Овој потег би требало позитивно да се одрази на зголемување на производството, со оглед на фактот дека во моментов има ограничувања заради стандардите за емисија на издувни гасови. Во Ferrari годинава планираат да продадат вкупно 8.000 возила, а до 2019-та таа бројка да се крене на 9.000. Маркионе посакува до 2025-та година, таа бројка да достигне и 10.000 Додаде и дека дополнително ќе се фокусираат на поширока група на купувачи, т.е, на произвдоство на модел пристапен за пошироки народни маси, за секојдневна употреба. Тоа би значело дека Ferrari, во наредните четири години би требало да ја прошири својата понуда за отприлика два нови модели кои би биле со поширок таргет, со што ...
| | веќе видена

Секој ден стигнуваат нови детали околу можната трансакција на векот во автомобилиската индустрија. ... Opel, погоден од загубите кои минатата година достигнаа и 300 милиони долари, не сека така ранет да ги дочека последиците на Брегзит. И оваа година би можеле да загубат дополнителни 300 милиони, со оглед на тоа дела голем број од производните капацитети на Opel се наоѓаат во Велика Британија. Сосема е извесно дека веќе во текот на наредната недела Peugeot може да стане сопственик на Opel, за вкупна сума од 2 милијарди долари, за што поддршка секако има и од француската влада, која го стави во закрила Peugeot уште од кризата во 2008ма. Да бидат нештата појасни, оваа трансакција има и политичка позадина. Со овој чекор, французите веројатно и забиваат нож во грб на канцеларката Меркер, која сега ќе биде пред историски тешка задача да ги смири вкупно 18те илјдади вработени на Opel во Германија, особено доколку се знае дека можно е производствените капацитети од Германија да бидат преместени на друго место. ...
| | веќе видена

Не е повеќе тајна дека купувачите на Mercedes последните години не се баш задоволни од квалитетот што го нудат моделите од кои се очекува да се најдоверливи. ... Докази за овие тврдења дека Mercedes има проблем со електрониката и завршната монтажа стигнуваат од сите страни. Последно, Mercedes и официјално повика сопственици на одредени модели да во најкраток можен рок посетат сервис. Проблемот е уште од ноември минатата година, а најновите отповикувања се однесуваат воглавно на новата Е класа. Проблемите се речиси идентични со оние со кои се соочиња минатата година моделите GLE и GLS. Во овој случај, тоа е погрешно препознавање на тежината на патниците. Сензорот неточно ја детектира масата на возрасни особи на совозачкото седиште, заради што борд компјутерот добива информација дека се работи за дете, и автоматски го деактивира совозачкото перниче. Освен E класа, повикување за ваков сервис имаше и за GLE, GLE Coupe и GLS моделите. Истовремено, од Mercedes соопштувааат и дека се отстранети можните пропусти ...
сите 4 | | | веќе видена

Наскоро следи електричен I.D СУВ и спортски модел... Откако неодамна на одржаниот саем за автомобили во Детроит беше претставен атрактивниот електричен концепт I.D Buzz, Volkswagen објави дека I.D семејството на концепти наскоро ќе добие и нови членови. I.D Buzz е изработен на Modular Electric Drive Kit платформа, на која наскоро се очекува и СУВ спортски модел. Првиот автомобил од I.D семејството беше претставен на саемот за автомобили во Париз, а со оглед на позитивната реакција во јавноста на сите континенти, во Volkswagen сериозно размислуваат за производни верзии.
сите 15 | | | веќе видена

Во салоните спортскиот седан пристигнува 2019 година, а ќе има и единствена суспензија, карактеристична само за овој модел... Во салоните спортскиот седан пристигнува 2019 година, а ќе има и единствена суспензија, карактеристична само за овој модел. Од Mercedes потврдија дека гласините биле точни. AMG навистина работи на луксузен седан со високи перфроманси, кој на пазарот би требало да биде ривал на Porsche Panamera. Доколку се оди според планот, спортскиот седан наречен GT4, во салоните пристигнува 2019 година. Овој модел ќе се темели на модифицирана верзија на MRA платформата, на која се темелат моделите од C, E и S класата. Mercedes-AMG GT4 ќе се фокусира на добивање на што е можно помала маса, па во производството на овој автомобил ќе користи што е можно повеќе аломиниум и челик со висока цврстина. Исто така, единствената суспензија ќе го разликува од сите останати модели на компанијата.
сите 2 | | | веќе видена

Достапна ќе биде и хибридна верзија, а најсилната верзија S1 ќе развива неверојатни 250 коњски сили... Audi A1 од првата генерација премиерата ја имаше далечната 2010 година. Малиот градски премиум автомобил кој го пронајде патот до срцата на купувачите, пристигнува во целосно ново руво во следната генерација. Следната генерација на овој модел ќе пристигне во 2018 година, а кога ќе се појави во салоните ќе биде подолга и поширока од актуелниот модел. Тоа значи повеќе простор на задните седишта и во багажниот простор. Новиот Audi A1 графиката на светлата ќе ја превземе од комапктот А3, додека внатрешноста ќе биде пресликана од други модели. Виртуелниот кокпит ќе биде понуден како опција. Основниот модел ќе го придвижува 3-цилиндарски 1.0 литарски мотор, но веројатно ќе развива нешто повеќе од моменталните 94 коњски сили. Audi ќе го доработи 1.4 литарскиот бензински мотор, како и 1.6 литарскиот дизел мотор. Купувачите ќе можат да избираат и помеѓу хибриден погонски склоп, а најсилната верзија на овој модел ќе ...
| | веќе видена

Opel Crossland X стана вистински конкурент на Citroen C3 Picasso... За неколку дена ќе се одржи светска премиера на новиот модел Crossland X, кој судејќи според добро информирани извори би требало да го замени моделот Opel Meriva. Исто така, овој модел има голема поврзаност и со моделот Mokka X, кој во понудата се најде како кросовер од Б сегментот. Opel Crossland X би требало да излезе порано, но тој проект е стопиран и започнат од почеток, бидејќи имало иницијатива да се направи чистокрвен кросовер, а не само нова верзија на Meriva. Главниот конкурент би требало да биде Citroen C3 Picasso, а првото вистински појавување во јавност се очекува на саемот за автомобили во Женева.
сите 2 | | | веќе видена

Овој модел ќе претставува вистински конкурент на Mazda CX-3... Kia во 2017 година влегува со големи планови околу моделот Stinger, но неодамнешниот потег, покажа дека тоа нема да биде единствен адут на компанијата оваа година. Компанијата го заштити и името Stonic, а од добро известени извори, се дознава дека ова име ќе го носи кросовер од Б сегментот. Овој модел ќе се развива паралелно со моделот на Hyundai, со тоа што сестринскиот модел се уште нема свое име. Kia Stonic ќе биде рамен конкурент на Mazda CX-3, а би можел да изгледа како концептот Provo, кој беше претставен уште во 2013 година.
сите 2 | | | веќе видена

Премиерата се очекува да биде на саемот за автомобили во Женева, следната година... Откако купувачите во САД можеа да го видат новиот модел Kia Stinger, од компанијата пристигна известување дека наскоро се планира и европска премиера. Новиот седан, својата дизел верзија ќе ја претстави на стариот континент на саемот за автомобили во Женева. Изгледа дека овој автомобил ќе биде понуден со веќе познатиот турбодизелски 2.2 литарски мотор со моќност од 197 коњски сили, кој веќе се вградува во останатите Kia и Hyundai модели. Бензинската верзија на Stinger засега се нуди само во САД, каде што моментално е најсилната верзија која располага со дури 365 коњски сили, што му овозможува на моделот забрзување од 0 до 100 километри на час за само 5 секунди, и максимална брзина од 269 километри на час.
сите 4 | | | веќе видена

Производствениот модел во продажба ќе пристигне дури после 2020 година.... Volkswagen после аферата “diselgate” полека започнува со фокусирање на зелените погонски склопови. Всушност, акцентот се става на електрични возила, а едно такво, односно електричен СУВ модел, премиерата ќе ја има во април, на саемот за автомобили во Шангај. Станува збор за концепт чиј производствен модел би бил спремен дури после 2020 година, а ќе се емели на MEB модуларна платформа. Се уште не е познато на кој модел ќе се темели електричниот СУВ, но се очекува дека наскоро ќе го дознаеме и тоа.
сите 3 | | | веќе видена

Овој модел ќе биде придвижуван од 2.0 литарски битурбо дизел мотор со моќност од 240 коњски сили и 500 Nm вртежен момент... Пристигна и потврдата, големиот чешки СУВ модел ќе му се придружи на RS семејството. Kodiaq ќе биде првиот СУВ во историјата на компанијата, кој ќе ги добие вистинските спортски перформанси. RS верзијата под хаубата ќе има вграден 2.0 литарски битурбо дизел мотор, кој може да се сретне во VW Passat и Tiguan. Моторот развива 240 коњски сили и 500 Nm вртежен момент, а од 0 до 100 километри на час, забрзува за само 6,5 секунди. Тоа значи дека Kodiaq RS ќе го има најголемото забрзување од сите автомобили во моменталната понуда на чешкиот производител. Се уште не е познато кога Kodiaq RS ќе има премиера, но пред тоа големиот чешки СУВ ќе биде претставен во нешто послаба TrimLine верзија, а тоа се очекува да се случи на саемот во Женева.
сите 4 | | | веќе видена

Доаѓаат во 2020 година, а истите ќе обезбедат автономија од 600 километри.... Електричните автомобили се уште не се прв избор на голем дел од купувачите првично поради релативно малата автономија која ја обезбедуваат моменталните батерии. Samsung отиде чекор понапред и претстави нова генерација на батерии, која во новите електрични автомобили ќе може да се вградува од 2020 година. Батеријата ќе се произведува во новата фабрика вредна 350 милиони евра во Унгарија, а ќе обезбедуваат автономија од 600 километри, а ќе можат и брзо да се полнат (80% од капацитетот) за само 20 минути.
| | веќе видена

Само во декември, регистрирани се 256.000 нови автомобили, што е за околу 4% повеќе од декември во 2015 година... Производителите на автомобили минатата година продале повеќе возила во Германија отколку во било која година од 2009, покажаа денес објавените податоци од германската Асоцијација на автомобилска индустрија (VDA). Во периодот јануари-декември 2016 година, се регистрирани вкупно 3,4 милиони нови автомобили, што е за околу 5% повеќе отколку година дена претходно, соопшти VDA, а пренесува агенцијата Frans press. Тоа е најголемата цифра откако Германија во 2009 година воведе шема која промовира замена на стари возила за нови, во настојување да и помогне на автомобилската индустрија во текот на периодот на финансиска криза. “За автомобилската индустрија 2016 година беше неверојатно добра”, изјави претседателот на VDA, Матијас Висман. Само во декември, регистрирани се 256.000 нови автомобили, што е за околу 4% повеќе од декември во 2015 година.
сите 4 | | | веќе видена

При самоуправување, автомобилот станува врвен компјутерски уред на тркала... Bosch е традиционален играч на CES, а за разлика од изминатите години, ког воглавно претставување инфотаинмент и самоуправувачки системи, оваа година се посвети на осмислување на автомобилски интериер од иднината. Нивната визија вклучува кокпит обложен со дрво, во кој се наоѓа систем камери за идентификување на возачите се со цел да му го прилагоди седиштето и останатите поставки во внатрешноста на автомобилот. За време на самоуправувачки режим на работа, внатрешноста на автомобилот станува врвен компјутерски уред на тркала, при што екраните служат за видео конференција и работа со документи, односно за гледање филмови во моментите на опуштање. Пресметале дека просечен корисник на самоуправувачки автомобил ќе заштеди најмалку 100 часа секоја година, кои може попаметно да ги искористи отколку да седи и да управува со својот автомобил.
сите 2 | | | веќе видена

next