Новото видео ни открива прилично интересни детали поврзани со надворешниот изглед.... Новото шпиунско видео покажува како култниот теренец на Mercedes-Benz од втората генерација, со намалена маса од дури 200 килограми, ќе стане значително подианмичен. Како што може да се види на шпиунското видео, Daimler не планира да ја менува добитната комбинација, барем не кога станува дизајнот за новиот Mercedes-Benz од G-класата. Коцкастиот и препознатлив изглед, кој на пазарот е присутен од 1979 година, ќе ја краси и втората генерација на овој модел, така што од Штутгард препорачуваат дека моделот кој доаѓа нема да биде темелно редизајниран, туку целосно нов. Големи промени се очекуваат под хаубата, така што верзијата G63 би требало да добие нов мотор, односно постоечкиот 5,5 литарски V8 мотор, ќе му го препушти местото на значително полесниот и помоќен 4.0 V8 мотор со два турбополначи. Голема новост е што се намалува масата на моделот за повеќе од 200 килограми, а каросеријата ќе добие значително зацврстување. Што ...
сите 3 | | | веќе видена

Електричен модел на Škoda ќе биде достапен од 2019 година... Škoda за две години, односно во 2019 година, премиерно ќе го претстави својот прв електричен автомобил. Станува збор за хибриден Superb, но тоа е само почеток на визијата на Škoda. До 2025 година, овој гигант ќе претстави пет електрични автомобили, а нив ќе ги најави Škoda Vision E Coupe Crossover концептот, кој својата премиера ќе ја има кон крајот на оваа недела во Шангај. Овој автомобил ќе биде придвижуван од електричен погонски склоп со моќност од околу 300 коњски сили (301). Автономијата ќе биде прилично добра, со повеќе од 500 километри, а максималната брзина на автомобилот ќе изнесува 180 километри на час. Vision E Coupe Crossover пристигнува и со автономен систем "Level 3". Тоа значи дека автомобилот наместо вас ќе претекнува на автопат додека е вклучен автопилотот, а кога ќе посакате малку да се одморите, тој за вас ќе пронајде паркинг и самостојно ќе се паркира. За почеток, не е лошо.
сите 9 | | | веќе видена

Метежот во Б кросовер сегментот ќе стане уште поголем.... Renault Captur, Peugeot 2008, Nissan Juke, Opel Mokka, а на есен добиваат уште еден конкурент - пристигнува Seat Aron. Премиерата ќе ја има на есен во Франкфурт Шпанците објавија тизер фотографија која не открива премногу, но потврдува дека станува збор за кросовер. Aron ќе биде изграден на иста платформа како и Ibiza, а ќе ја превземе и палетата на мотори. Овој автомобил ќе биде достапен само со преден погон, но тоа и го очекувавме. Aron после Ateca ќе биде вториот кросовер на Seat, но во 2019 година, ќе им се придружи уште еден член во семејството. Името се уште не е познато, но се шпекулира дека ќе биде Seat верзија на VW Tiguan Allspace.
сите 15 | | | веќе видена

Jaguar F-Pace е добитник на наградата за Светски автомобил на годината, како и најубаво дизајнирано возило во 2017 година... Jaguar F-Pace е официјално прогласен за најдобар и најубав автомобил на светот за оваа година, откако постигна двоен успех на World Car Awards во Њујорк, земајќи ја престижната титула World Car of Year (светски автомобил на годината) и World Car Design of the Year (светски најубав дизајн на годината). Да би ги освоил овие два трофеја, F-Pace во текот на натпреварот помина низ суд од 75 влијателни автомобилски новинари од 24 земји. Доктор Ралф Спет, CEO на Jaguar Land Rover корпорацијата, изјави: "F-Pace е дизајниарн и конструиран како СУВ со неверојатни перформанси, наменет за сите услови, со смел изглед. Сепак, освојувањето на овие награди го овозможи талентот и работата на нашите тимови кои го креираа најпрактичниот спортски автомобил на светот!". Да би ја освоил оваа награда за најубав дизајн на годианта, F-Pace во финалето се сретна со кабриолетот Mercedes-Benz од S класата и ...
сите 4 | | | веќе видена

Новиот Audi E-Tron Sportback е преттставен во вид на цртеж недела дена пред официјалното деби на Саемот за автомобили во Шангај.... Цртежите го покажуваат футурустичкиот дизајн на овој концепт во форма на SUV со четири врати. Се забележуваат и опаѓачките линии на кровот, кои се сретнуваат и на купе моделите. Танките светлосни групи најверојатни ќе бидат од ЛЕД технологијата, а тука е и знакот на Audi кој е прилично осветлен. Во внатрешноста на кабината, автомобилот поседува унапредена верзија на виртуелен кокпит на Audi, место има за четири патници, а позади се наоѓаат дисплеи за патниците кои седат позади. Моделот ќе поседува комплетно електрична погонска единица, што и самото име e-tron ни наговестува, но повеќето детали ќе бидат познати кога овој автомобил ќе дебитира на Саемот за автомобили во Шангај.
сите 14 | | | веќе видена

The Pontiac Silverdome е само една од неколкуте локации во Америка каде што се наоѓаат десетици илјади Volkswagen автомобили, повлечени од употреба после Dieselgate скандалот.... На сите им е добро познат таканаречениот Dieselgate скандал, поврзан со емисијата на издувни гасови во САД, каде што државата го примора Volkswagen да од моменталните сопственици практично ги откупи поголемиот дел нови возила со 2.0 TDI мотори, кои не ги задоволуваат строгите закони за емисиите на издувни гасови. На видеото во продолжение е прикажан само еден од неколкуте плацеви во Америка, каде што се собирани дотичните возила, пред Volkswagen да одлучи што ќе прави со нив. Дали е иронија или пак не, ова е снимено кај Pontiac Silverdome стадионот во државата Мичиген, каде што своевремено, својот прв настап го имаше и популарниот Bigfoot монстер пикап, газејќи паркирани возила за забава! Погледнете го видеото во продолжение и дознајте за што всушност се работи:
сите 5 | | | веќе видена

После верзијата GLC 43 AMG, Mercedes ја претстави и посилната GLC 63 верзија, и тоа како во класична СУВ, така и во Coupe форма.... Семејството на AMG модели во рамките на СУВ гамата на Mercedes продолжува да се шири, а најновиот модел во понудата пристигнува од GLC линијата. Во прашање се два автомобили, класичен теренец GLC 63 4MATIC+, како и неговата Coupe верзија GLC 63 Coupe 4MATIC+, која официјалната премиера ќе ја има на претстојниот автомобилски саем во Њујорк. Под хаубата на овие модели се наоѓа веќе познатиот 4,0 литарски V8 твин-турбо AMG мотор кој во основната верзија ослободува 476 коњски сили и 650 Nm вртежен момент, додека во посилната еволуција, наменета за "S" верзиите, има моќност од 510 коњски сили и 700 Nm вртежен момент. Визуелно, новата AMG верзија во однос на послабите модели GLC 43/GLC 43 Coupe најлесно може да се разликува, пред се, поради поинаквата маска за ладилникот, таканаречената Panamericana, со вертикални решетки, која за прв пат е применета кај суперспортскиот GT R модел, а ...
сите 19 | | | веќе видена

Шпанскиот производител на авотмобил ја претсстави новата верзија на моделот Ateca. Станува збор за FR модел на првиот СУВ на SEAT кој ќе биде премиерно претставен на Саемот за автомобили во Барселона.... Екстериерот на SEAT Ateca FR верзијата се разликува од стандардната благодарение на новите 18-инчни Performancе тркала додека опционо се достапни и поголеми фелни со пречник од 19 инчи. Украсните лајсни на браниците се во бојата на каросеријата, како и спојлерот на задниот дел на автомобилот. Гледано од страна, можат да се забележат хромирани прагови, кои дизајнерски се вклопуваат со слични елемнти на предниот и задниот браник, специјално дизајнирани за FR верзијата. Напред се наоѓаат редизајнирани ЛЕД светла за магла, додека целиот изглед на автомобилот е исполнет со FR natpisite. Во внатрешноста на автомобилот се наоѓаат спортски седишта од алкантара (опционо кожа), кожен волан и мануелен менувач со црвен шав, кој дополнително придонесува кон спортскиот карактер на автомобилот. Покрај елегантните детали во ...
| | веќе видена

Авганистанци - радувајте се! Пристигнуваат нови 40 модели на BMW, и тоа во период од само една година! Да, 40 модели за една година... Хиперактивните баварци со пораснати акции, не спремаат за нова перверзија за секој тип на човек на планетата, од еским до африканец, од мајка со 4 деца и 5-то на пат до млад фраер со спуштен кров и прозорци. Еден од челниците на Баварската компанија, Харалд Кругер се пофали пред светската јавност дека имаат продадено 2.367.603 возила во 2016, што е 5% повеќе од минатата година. И да не сте го слушнале Харалд Кругер, сигурно ги имате слушнато среќните восклици на акциониерите радувајќи се на мрсната дивиденда. Веќе на улица гледаме цела призма на модели од најубавите купеа како што се М4, М6, класичната 5ка, џиповите како Х3 и Х5 кои што можеби не се продаваат на пазарот како нивните конкуренти ML и останати 7 џипови од Mercedes, меѓутоа треба да се запрашаме дали навистина на светот му требаат грдотии како што се BMW 2 Grand Tourer. Сепак баварците сериозно напаѓаат во SUV ...
сите 4 | | | веќе видена

Еуроимпекс е регионален застапник за брендот Peugeot трета година по ред, а втора година успешно ја претставува најмладата гама на францускиот производител, во просек помлада од 3 години, на интернационалниот саем во Белград ... Моделите на брендот го заземаа почесното место во хала бр.1, каде со својата елеганција, робустност и уникатен дизајн ги привлекуваа погледите на сите присутни. Оваа година импресивниот штанд на Peugeot поставен по најновите стандарди на принципалот е фокусиран на SUV програмата на брендот. Премиерата на долго посакуваниот Peugeot 5008 SUV, моќниот и импресивен 2008 SUV, и најважниот од сите - Peugeot 3008 SUV – кој гордо се закити со многу бројни награди и признанија: Европски Автомобил на годината за 2017та Автомобил на годината во Србија SUV на годината во Србија 3008 DKR со освоени 3 први места на последното Дакар рели И уште 20 други признанија за Peugeot 3008 добиени во првиот квартал на годината. На штандот секако беа претставени и секогаш посакуваните 308 и 308 SW, како и ...
сите 9 | | | веќе видена

Peugeot веќе подолго време работи на развој на наследник на актуелниот модел 208. Според последните информации, наследникот на пазарот би се појавил најрано во текот на наредната година, но уште сега се познати одредени иформации за тој автомобил.... Конкретнио, новот 208 ќе се темели на новата модуларна платформа со работна ознака CMF (Common Modular Platform), која ќе овозможи зголемување на надворешните и внатрешните димензии, со истовремено намалување на масата на возилото за околу 100 Kg. Споменатиот раст на димензиите ќе биде главно во ширина и меѓуосовинско растојание. Новата платформа ќе овозможи вградување и на најновитте бензиски и дизел агрегати на BMW, но и хибридни склопови секако. Постои и можност, 208 да дојде и во верзија на целосно електричен модел. Најголемите промени се очекуваат во однос на дизајнот. Поточно, внатрешноста ќе биде во духот на последната генерација на кокпит прилагоден за помал модел, а надворешноста ќе треба да ги наследи агресивните и остри линии на најновите 3008 и 5008, ...
сите 22 | | | веќе видена

На своето годишно собрание, од Audi и официјално информираа дека премиерата на новиот A8 Ќе се одржи на 11 јули на Audi Summit-от во Барселона.... Актуелната, трета генерација на пазарот е присутна веќе од 2009-та година. Развојот на четвртата генерација трае веќе подолго, што значи дека во Audi сериозно се подготвуваат во борба со С Class и BMW 7, и секако новите поголеми Lexus модели. Најголем напредок се очекува во однос на безбедноста, infotaintment-от, како и на разните состави за помош на возачот, вкучувајќи и состав за автономно управување. A8 ќе се темели на MLB Evo платформата која ќе биде една од главните причини за намалување на масата на возилото, иако надворешните димензии треба малку и да пораснат. Врвот на понудата ќе ја чини мотор кој треба да развива 600 КС со 900 NM обртен момент, слично како кај Bentley Bentayga S8 би го покренувал 4.0 литрен bi-turbo V8, истиот од Panamera Turbo, кој развива сила од 550 КС, со најголем обртен момент од 770 NM. Секако, во понудата ќе има и plug-in hibrid ...
сите 8 | | | веќе видена

Најпродавана марка е VOLKSWAGEN, со нешто повеќе од 1,7 милиони продадени автомобили во 2016та, пред Renaut и Ford. Комплетната листа на првите 20 ја има подолу.... Интересно, во однос на 2015та, VOLKSWAGEN бележи помала продажба, за околу 8.000 автомобили или 0.4% намалување. Најголем напредок од претходната година забележа MERCEDES со +13.9%, FIAT со 13.6% и KIA со 13.1%. Кога се во прашање јапонските модели, очекувано лидер е TOYOTA, иако во Европа TOYOTA е дури 11-та. Очекувано, заради најголемата поддршка од француската влада, RENAULT продал најмногу, кога се во прашање само француските модели, а кога француските модели се во прашање, интересна е информацијата дека PEUGEOT продава повеќе од светото премиум тројство - MERCEDES, AUDI, BMW. Кај премиум моделите, Mercedes е пред Audi i BMW. Марка 2016ра 2015та % Промена 16/15 1 VOLKSWAGEN 1,720,829 1,728,388 -0.4% 2 RENAULT 1,100,880 975,453 12.9% 3 FORD 1,043,295 1,013,894 2.9% 4 OPEL/VAUXHALL 993,494 942,148 5.4% 5 PEUGEOT 865,374 856,194 1.1% 6 MERCEDES ...
сите 10 | | | веќе видена

На денешната презентација на новиот SUV на Skoda, беше презентиранa и редизајнираната Octavia... Како што најавуваат од компанијата, ŠKODA Octavia ги комбинира типичните предности на брендот и придонесе значително за растот на чешкиот производител со повеќе од 5 милиони продадени автомобили до денес. По сеопфатното освежување, третата генерација на моделот, кој беше воведен во 1996 година, уште еднаш ја нагласи врвната форма, како визуелно така и во поглед на технологијата. Во прилог на поголемата внатрешност и исклучителна вредност за вложеното, ŠKODA Octavia сега нуди повеќе системи за безбедност и поголем комфор, со што ја засилува својата одлична позиција во сегментот. Измени на дизајнот направени како дел од сеопфатната надградба на моделот овозможи ŠKODA Octavia да има дополнителни единици за осветлување во рамките на предните светла, со кристален изглед, динамичен и емотивен севкупен впечаток. Отсега новите LED светла се достапни со Ambition нивото на опрема. Покрај видливиот дел кај новата ŠKODA ...
сите 10 | | | веќе видена

На денешната двојна презентација, заедно со редизајнираната Octavita, Порше Македонија официјално го престави новиот SUV со знакот на Skoda ... Како што најавуваат од компанијата, најновите модели на Škoda ги пренесуваат сите предности на брендот: модерен дизајн, карактер, извонреден внатрешен простор, практичност и иновативна технологија. Со лансирањето на новиот ŠKODA KODIAQ се вградуваат пет мотори, два дизел TDI и три бензински TSI мотори, со капацитет од 1,4 до 2,0 l излезна моќност која се движи од 92 kW (125 КС) до 140 kW (190 КС). Моторите со турбо директно вбризгување ги исполнуваат EU6 стандардите. Сите мотори имаат Stop-Start систем, со функција за обновување на енергијата при сопирање и моќен термо управувачки систем, кој придонесува за ниска потрошувачка и покрај големата моќност на моторите. ŠKODA KODIAQ зависност од моторот е достапен со повеќе различни менувачи. 6-степен мануелен менувач или DSG менувач со шест или седум брзини. Новиот 7-степен автоматски менувач со двојна спојка за прв пат ...
сите 11 | | | веќе видена

Како што јавуваат одредени новински агенции од САД, Volkswagena вчера и официјално ја призна кривицата во врска со лажливиот софтвер. Ако се сеќавате, се работи за подесување на софтвер на начин што се мамат еколошките прописи, а со тоа и бројките за емисија на штетни гасови, па со тоа и потрошувач... На тој начин, со таков софтвер, според некои неофицијални пресметки, продадени се преку 600.000 возила. Volkswagen се согласи да плати вкупен износ од 4,3 милијарди долари оштета. Ова е инаку најголема сума што американската влада ја има наплатено било кога од некој производител на автомобили. Штетите за Volkswagen не застануваат на оваа сума, проценката е дека вкупниот износ на штета изнесува околу 20 милијарди, главно заради поправки или откуп на возила со проблематичен софтвер. Тоа се бројки што може да се пресметаат. Она што потешко се пресметува е колкава загуба трпи компанијата заради загубен имиџ. Во Македонија не толку, од две причини - тука никој не се грижи за околината, особено не купувачите на ...
сите 8 | | | веќе видена

Според најновите сознанија, следната генерација на Corsa ќе стигне малку подоцна од планираното, а причина за тоа е биде фактот дека по превземањето на Opel од страна на PSA групацијата, настанаа низа промени во производствените планови.... За да може новите Opel модели да се базираат на PSA платформа, потребно е прилично време за развој, па оттаму и податокот дека дури во 2020 година ќе го видиме првиот комплетен модел, развиван од нула. Дополнително, до 2023та, на пазарот би се појавиле вкупно 5 нови Opel модели кои својата основа ќе ја делат со модели на Peugeot, Citroen или новиот премиум бренд на групацијата, DS. Прилични интересно ќе биде да видиме какви автомобили би се појавиле од ваквиот брак. Едноставната логика вели дека најдоброто од двата света треба да бидат споени во еден, па така, за очекување се модели со авангарден дизајн, модерен и необичен ентериер, префинети, економични и моќни мотори, но и комфорно и релаксирано возење, сето тоа како основа од PSA вредностите, и едно посебно и малку ...
сите 3 | | | веќе видена

Volkswagen на женевскиот авто салон претстави модел со име Arteon кој треба да биде замена за досегашниот CC или Passat CC како што е популарен кај нас, што значи се работи за купе лимузина базирана на Passat. Официјално, од компанијата се најавува како премиум Gran Turismo модел. ... Ако во минатото Volkswagen беше досаден со дизајнот, последните години, со секој модел пријатно изненадува. Arteon e истовремено и спортски и секси, но и со свој идентитет. што значи дека дизајнерскиот идентитет што го носи Arteon се очекува да биде одредница на идните Volkswagen модели. Особено е впечатлив дизајнот на предниот дел на автомобилот, кој е дизајниран на начин да може да се имплементира кај различни модели. Arteon се телеми на модулартната MQB платформата, а меѓу-особинското растојание изнесува 2841 mm, со димензии 4862 x 1871 x 1427 mm, што значи дека е 10 cm подолг, 4 cm поширок и 3 cm понизок од Passat, но и со 5 mm подолго мегуосовинско растојание. Освен што наизглед личи поспортски сите овие бројки само ...
сите 2 | | | веќе видена

Како што се најавуваше неколку пати, и веќе официјално е - PSA групацијата го превзема брендот Opel, што значи дека автомобилската индустрија има нов гигант. ... Сега, PSA официјално е втор најголем производител, веднаш зад Volkswagen групацијата, а пред Toyota или на пример. Превземањето конкретно значи превземање на германскиот Opel и британскиот Vauxhall. Вредноста на трансакцијата изнесува 2,3 милијарди Евра. PSA добива право на името, сите производствени погони, развојниот центар во Риселхајм и околу 40.000 вработени. General Motors ќе го задржи развојниот центар во Торино кој инаку се користи за разни меѓународни проекти. За очекување е во скора иднина Opel и понатаму поголемиот дел од своите возила да ги базира на General Motors технологија, но реално е и да се очекува дека секој следен нов модел ќе прејде на платформа на PSA, односно ќе ги следи новитетите Crossland X и Grandland X, кои веќе го направија тој чекор и се базирани на соработка помеѓу Opel и PSA групацијата. Многу од сопствениците на ...
сите 2 | | | веќе видена

Жирито составено од 58 европски новинари од 22 земји, денес во Женева, го изгласа новиот SUV на Peugeot за Еврпоски автомобил на годината. Ова е вкупно 5та титула за Peugeot, а прва воопшто што ја освојува некој SUV модел.... Како што и ние од koli.com.mk неколку пати пишувавме, и бевме импресионирани од Peugeot 3008, стилот, ентериерот, перформансите, како и возачкото искуство беа клучни за победата на 3008, кому ова му е веќе 20та награда. Во друштво на силна конкуренција на нови модели, второто место на овој избор и припадна на Alfa Romeo Giulia, а трет беше новиот Mercedes-Benz Е Class. “Car of the Year 2017” Еве го конечниот резултат и освоените поени Peugeot 3008 II: 319 поени Alfa Romeo Giulia: 296 Mercedes-Benz Е Class: 197 Volvo S90: 172 Citroën C3: 166 Toyota C-HR: 165 Nissan Micra: 135 Досега, за новиот 3008 има околу 100.000 нарачки низ цела Европа, од од кои дури 84% одбрале Allure, GT Line или GT, што значи 3008 се доживува во вистинскиот лукзуз, со се што може да понуди, а бидејќи секој ...
сите 2 | | | веќе видена

next