Овој автомобил од 0 до 100 километри на час ќе забрзува за помалку од пет секунди, а максималната брзина на овој автомобил ќе изнесува 290 километри на час... И Maserati влегува во тркка на СУВ автомобили со високи перформанси. Челниците на италијанската марка сериозно загризаа за силната верзија на Levante. Тоа сите го прават, па зошто да не и они. Под хаубата, инжинерите планираат да сместат 3.8 литарски V8 мотор од Quattroporte GTS моделот. Во седан верзијата тој мотор развива 523 коњски сили и 710 Nm вртежен момент, што би требало да биде доволно и за моделот Levante, кој исто така би можел да добие суфикс GTS. Најсилната верзија на Maserati СУВ модел, моментално е Levante S. На овој автомобил за забрзување од 0 до 100 километри на час, потребни му се 5,2 секунди, а најголемата брзина му изнесува 264 километри. Levante GTS од 0 до 100 километри на час, би требало да забрзува за нешто помалку од 5 часа, а максималната брзина на овој автомобили би требало да изнесува 290 километри на час.
сите 9 | | | веќе видена

Британскиот СУВ автомобил ќе добие купе верзија со продолжено меѓуоскино растојание... Челниците на компанијата Bentley ќе го прошират семејството на СУВ Bentayga моделот. Во план е купе изведба, верзија со продолжено меѓуоскино растојание, но и Bentayga со високи перформанси, која ќе се угледа на Continental GT Speed и GT3-R. Не треба да се заборави и plug-in хибридната верзија која што се очекува во 2018 година. Benayga Speed во лимитирана верзија на пазарот би требало да стигне до крајот на 2018 или почетокот на 2019, но тој проект се уште чека зелено светло. Доколку проектот добие зелено светло, Bentayga Speed ќе биде голема конкуренција на Range Rover SVR.
| | веќе видена

Поелегантна, поголема и пониска од претходникот, а пристигнува следната година... Opel и официјално ги претстави деталите за новиот модел, којго напаѓа главниот конкурент VW Passat. Новиот модел е засноват на концептот Monza, кој е претставен во 2013 година, а во однос на старата Insignia, овој модел изгуби дури 175 килограми, што е голем успех поготово доколку се земе дека е поголем од својот претходник. Меѓуоскиното растојание е зголемено за 9,2 сантиметри, од што најмногу ќе профитираат патниците на задните седишта. За дополнително да добие на елеганција, новата Insignia Grand Sport е за 1,1 сантиметри пониска од претходникот, што резултира со одличен коефициент на отпор на воздухот кој изнесува само 0,26. Се уште не се официјално објавени податоците за моторите, но се претпоставува дека новиот модел ќе доаѓа со бензински 1.5 литарски мотор кој ќе развива 163 коњски сили или (121 kW), со 250 Nm вртежен момент, кој ќе биде спарен со 6-степенски автоматски менувач. Посилната верзија ќе има 2.0 литарски ...
сите 3 | | | веќе видена

Серијата ќе се нарекува Active, а сите модели ќе имаат поголемо растојание од тлото, ќе добијат кровни носачи како и пластични додатоци... Ford во идните години своите најпопуларни автомобили ќе ги воведе во водите на кросоверите. Утре е претставувањето на Ford Fiesta од седмата генерација, а таа наскоро ќе биде и прв модел со додаток Active во името. Поточно, станува збор за нејзина кросовер верзија. Растојанието од тлото е зголемено, има кровни носачи и пластични додатоци околу тркалата. Германците со Active серија одговараат на побарувачката на купувачите. Новиот тренд-дизајн го популаризираше Audi со моделот A6 All Road, а потоа и останатите автомобилски производители ги представија своите верзиии како VW Passat Alltruck, Skoda Octavia Scout и Opel Insignia Tourer. После најмалиот Ford модел, доаѓаат и Focus и Mondeo.
| | веќе видена

Пионирот на автомобилскиот луксуз подготвува свој СУВ... Наскоро СУВ сегментот ќе се прошири за уште еден производител, и тоа навистина посебен. Станува збор за Rolls-Royce кој после нова година би требало да започне со тестирање на својот СУВ. Проектот Cullinan најпрво ќе се однесе во Арктичкиот круг каде што ќе престојува одредено време проучувајќи го однесувањето на автомобилот во најлошите зимски услови. Потоа на лето ќе се пресели на Средниот Исток, се со цел тестовите да се извршат и во најтоплите услови. Дотогаш, единствено што ни останува е да чекаме нови и дополнително информации.
| | веќе видена

Автомобилот лидер со класата на компактни SUV модели ја доживеа и својата реинкарнација. Најновата моделска изведба е веќе достапна и во Македонија, во салонот на Миркат... Глевен новитет кај новиот модел се новите и напредни BOOSTERJET мотори, со зафатнина од 1.0 и 1.4 литри, со 112 и 140 КС соодветно. Со комбинирана потрошувачка од само 5.0 литри кај 1.0 моторот, Suzuki e лидер во класата кога станува збор за ниска потрошувачка, секако носејќи притоа високи перформанси. Високите перформанси и ниската потрошувачка се должат и на каросеријата која изработена од челик со висока јакост, како и фактот дека сите мотори се опремени со Auto Stop Start систем, кој автоматски го згаснува моторот кога возилото стои. S-CROSS има и извонредно низок отпор на воздухот (за автомобил со SUV карактеритики), што дополнително допринесува за аеродинамика која ги зголемува перформансите и ја намалува потрошувачката. Освен новите Boosterjet бензиски мотори, на располагање е и 1.6 дизел агрегат кој развива високи 320 NM при само ...
сите 2 | | | веќе видена

Електричниот спортист на пазарот ќе се натпреварува со Porsche 911 и Jaguar F-Type... После бројните одложувања на Alfieri, концептот конечно доби зелено светло. Компанијата и официјално потврди дека ќе бидеп онудена и електрична верзија, која ќе биде конкурент на Porsche 911 од идната генерација и Jaguar F-Type. Продукцискиот модел прво беше најавена за 2018 година, а потоа одложена за крајот на 2020 година, сега компанијата го промени планот и изјави дека овој модел на купувачите ќе им биде достапен за 2019 година. Секако, доколку нема уште некои промени. Италијанскиот убавец ќе превземе многу дизајнерски решенија од концептот Alfieri, а исто така ќе дели многу компоненти со седанот Ghibli.
сите 18 | | | веќе видена

После четири години, конечно редизајн на средината од производствениот циклус... Peugeot го престави освежениот модел 301, седан кој во првите четири години е продаден во 306.000 примероци. Како што може да се очекува од редизајнот, се работи за промени во предниот дел, посебен акцент ќе се стави на маските, а измени ќе доживеат и предните и задните светла, како и браниците. Во старо-новиот модел е вграден и нов инфо-забавен систем со екран чувствителен на допир со дијагонала од 17 сантиметри. За погонот се задолжени двете бензински опции, од основна 1.2 со 82 коњски сили до 1.6 со 115 коњски сили. Двете верзии се достапни со 5-степенски мануелен или 6-степенски автоматски менувач. Дизел опцијата е 1.6 литарски мотор со моќност од 92 и 100 коњски сили, а двете верзии се достапни со 5-степенски мануелен менувач.
сите 9 | | | веќе видена

Баварците регистрираа имиња од M1 CS до М8 CS... Изгледа дека BMW би можел да нуди уште помоќни автомобили од M верзиите. Имено, Баварците регистрирале имиња од M1 CS до М8 CS. Пред неколку месеци претставија M4 Competition Sport како модел комаптибилен за тркачка патека. Има повеќе коњски сили од стандардниот М4 модел, помала маса и аероднимички додатоци. Изгледа, дека тоа нема да биде единствениот. Треба сепак да се биде внимателен бидејќи многу производители знаат да ги заштитат имињата само затоа што останатите автомобилски марки не можат да ги користат. Од Минхен се уште не пристигна потврда за произвдоството на идните болиди, но сепак се надеваме и на CS модели.
| | веќе видена

До 2025 се очекуваат десет нови модели... Откако на неодамна одржаниот автомобилски саем во Париз се претстави концептот Generation EQ, јасно е дека Daimler веќе сериозно загази во доменот на електрични автомобили. Тоа го потврди и неодамна новата најава на шефот за развој, кој изјави дека во следните десетина години компанијата ќе вложи десет милијарди евра во нивниот развој. Веќе во 2025 година се очекува во понудата да има најмалку 10 модели во целосно електрична изведба. Се очекува дека продажбата на електрични возила во таа година ќе биде од 10 до 15 проценти од вкупната маса на сите возила. Посебен акцент е ставен на батериите, а благодарение на новите технологии, се очекува дека сега со едно полнење ќе може да се помине и повеќе од 700 километри.
сите 4 | | | веќе видена

Nissan X-Trail добива силна дизел 2.0 dCi верзија со моќност од 177 коњски сили и 380 Nm вртежен момент... Со 4х4 погон, овој автомобил од 0 до 100 километри забрзува за 9,4 секунди и постигнува максимална брзина од 204 километри на час, додека просечната потрошувачка му изнесува само 5,8 литри на 100 километри. Токму поради тоа, Nissan, секако со одобрување на централата за соработка во Париз, јапонскиот кросовер од средна класа го опреми со турбо дизел 2.0 dCi мотор со моќност од 177 коњски сили и 380 Nm вртежен момент. Тоа се веќе сериозни податоци. Најголемата брзина на овој автомобил изнесува 204 километри на час, со забрзување од 0 до 100 километри, скратено на 9,4 секунди. Имајќи ја во предвид опремата и погонот 4х4, деклариран е просек од само 5,8 литри на 100 километри. Овој пакет е достапен и со континуиран автоматски менувач CVT, кој допринесува во комфорот и леснотијата за време на возењето, но значително ги намалува перформансите, од 0 до 100 километри на час ќе може да развие за 10 секунди, а ...
сите 6 | | | веќе видена

Британската марка оваа година ќе произведе нешто повеќе од 2000 автомобили... И за Lotus конечно пристигнуваат убави денови. Британската марка ќе го реализира првиот оперативен профит после 40 години. Овој успех го донесе одличната продажба на моделот Evora 400 во Америка, кој е распродаден се до 2017 година. Во 2016 година, британскиот автомобилски произведувач го намали бројот на работници од 1200 на 800, но паралелно на тоа го зголеми производството. Пред две години од фабриката на Lotus, годишно излегуваа 1400 автомобили, а до краја на оваа година, бројот ќе биде покаен на повеќе од 2000 автомобили. Во Lotus, очекуваат уште подобри продажни резултати кога за неколку години на пазарот ќе го лансираат и својот компактен СУВ модел.
сите 2 | | | веќе видена

Британскиот СУВ славеше во конкуренција од 294 автомобили... Конкуренцијата беше жестока, за титулата најдобар, се бореа 294 автомобили, а жените го избраа Британецот Jaguar F-Pace кој е прогласен за женски автомобил на годината, а победи секако и во конкуренцијата на кросовери и СУВ модели. Кандидатите ги номинираа 17 судии од 14 држави, со тоа што F-Pace ова достигнување го наследи од минатогодишниот славеник Volvo XC90. И кај жените кросоверите и СУВ моделите се први на листата на желби.
| | веќе видена

Премиерата ќе има на CES, идната година... Hyundai објави неколку службени податоци за самовозечкиот концепт IONIQ, при што нагласот е ставен на деловите од самовозачката технологија. За разлика од конкуренцијата, лидарот е вграден во предниот браник, а служи за апсолутно позиционирање на објектите пред возилото и идентификација на брзината и позицијата на објектите пред возилата. Следењето на сообраќајните ленти, пешаците и велосипедите е во рацете на камерите (кои ги има вкупно три), додека за сместувањето на самото возило се користи GPS, а вграден е и систем за следење на мртвиот агол. Податоците за сообраќајниците се добиваат во реално време со сервис во облак. Премиерата се очекува на CES во 2017 година, во Лас Вегас.
| | веќе видена

Станува збор за кросовери од А и Б сегментот, а Santa Fe и Tucson ќе имаат поголеми димензии... Новите кросовери никнуваат како печурки после дожд. Доколку продолжи овој тренд, класичните автомобили ќе заминат во историјата. Поради зголемената побарувачка за СУВ модели, Корејците најавија дека до 2018 година ќе претстават уште два помали кросовери од А и Б сегментот. До 2020 година, се планираат и поголеми СУВ модели. Santa Fe ќе имаат поголеми димензии, а ќе можат да примат и до осум патници. Веројатно ќе добијат и ново име. Димензиите ќе ги зголеми и Tucson, за да не биде сличен на двата нови СУВ модели. Исто така, Hyundai до 2018 година ќе претстави и електричен кросовер со автономија од 350 километри.
сите 2 | | | веќе видена

Купувачите ќе можат да избираат помеѓу верзија со седум седишта и ултралуксузна за четири патници... BMW моментално го тестира прототипот на својот најголем СУВ модел. Се работи за моделот X7 чиј продажба ќе започне во 2018 година, а ќе биде достапен во две верзии. Купувачите ќе можат да избираат помеѓу модел со пет и седум седишта, кој ќе биде темелен на иста платформа како и серија 7. Погонот ќе биде на задните тркала, а ќе може да се доплати и за погон на сите четири тркала. Под предниот поклопувач ќе се вградуваат 6 и 8 цилиндарски мотори, вклучувајќи и хибриден погонски склоп. Исто така, се разговараше и за V12 мотор. Другата верзија на моделот е посветена на луксузот и комфорот, а замислена е за најмногу четири патници, кој ќе ужива во баварскиот СУВ? Почетната цена нема да биде под 150.000 евра.
сите 6 | | | веќе видена

Освежениот италијански супер-автомобил би требало да развива 740 коњски сили... На автомобилскиот саем во Женева во 2017 година, Lamborghini ќе го претстави редизајнираниот Aventador. Италијанскиот суперавтомобил после фејслифтот ќе добие и ознака “S”. Aventador за прв пат беше претставен во 2011 година, па дојде ред за негово освежување. Инжинерите работеа на аеродинамиката, внатрешноста, електрониката, но додадоа и плус неколку коњски сили. Стандардниот LP 700-4 развива 700 коњски сили, но освежениот модел со 6,5 литарски V12 мотор би требало да испалува и до 40 коњски сили повеќе. После премиерата во Женева, можеме да очекуваме и редизајниран роадстер, како и СВ изведба.
сите 3 | | | веќе видена

Суперавтомобилот ќе има три седишта со возачко на средишната позиција... Од McLaren потврдија дека моделот F1, кој се произведуваше од 1992 до 1999 година, наскоро ќе добие наследник. Британците веќе започнаа со работа на суперавтомобилот со три седишта, а возачот ќе ја добие средишната позиција. Новиот F1 во McLaren го најавуваат како првиот светски Hyper-GT автомобил, имајќи во предвид дека ќе биде идеален за долги патување, додека паралелно ќе може да ги задржи високите перформанси. Производствената серија на овој автомобил ќе биде лимитирана, а ќе се произведат само 106 примероци. И да, сите примероци се веќе распродадени. Првите испораки на овој автомобил ќе започнат во втората половина на 2018 година.
| | веќе видена

Угледниот производител на чипови во идните две години ќе вложи 250 милиони долари... Intel никогаш не бил сериозен играч во автомобилската индустрија, но во последните неколку години тој факт полека започнува да се менува. Угледниот производител на компјутерски чипови сака да влезе на брзорастечкиот пазар на автономни возила. Брајан Крзанич, челник на компанијата Intel, објави дека Intel во идните две години ќе вложи 250 милиони долари во развој на технологија за самовозачки автомобили. Intel веќе има потпишано договори со Daimler, BMW, Hyundai, Infiniti, Lexus и Mini.
| | веќе видена

Важноста на силата ја превзема масата... За хибрдниот уличен болид од Штутгард, досега дознавме дека ќе има четирицифрена количина на коњски сили и ќе биде навистина лесен, но според новите информации нема да произведува повеќе од 1200 коњски сили и ќе тежи близу 1000 килограми. Од Mercedes порачуваат дека добата на дизајнот на силата помина и дека намалувањето на масата е новиот хит во автомобилската индустрија. Токму поради тоа, новиот германски хиперавтомобил ќе биде изработен целосно од јаглеродни влакна, а ќе биде придвижуван од 1,6 литарски V6 мотор. Според Тобиас Моерс, шеф на AMG, овој автомобил ќе биде произведен во количина не поголема од 300 примероци, испораката ќе започне на крајот на 2018 година.
сите 7 | | | веќе видена

next