До 2025 годна, третина од продадените модели ќе бидат електрични модели и хибриди... DS најави големи чекори кон развојот на електрични автомобили, а дека во тоа пдорачје ќе зачекори храбро. Ова го потврдува и нивната најава каде да компанијата секоја година ќе претставува по еден модел. Овој амбициозен план е креиран после претставувањето на моделот DS 7 Crossback, автомобил кој располага со 300 коњски сили, од кои 200 се добиени од моторот со внатрешно согорување и 100 од електричниот мотор. Компанијата очекува да од 2025 година, третина од продадените модели се хибриди и електрични модели. Значајниот развој на електричните возила засигурно помага и учеството на DS автомобилите во Formula E, каде што се тестираат најнапредните сегменти на електрични автомобили.
сите 13 | | | веќе видена

Од Honda не очекува интересен спортски новитет... Моќноста на автомобилот ќе изнесува 306 коњски сили, а истиот ќе биде главен конкурент на Golf GTI и Focus RS. Новиот Civic Type R тукушто излезе на пазарот, а Honda веќе размислува за редизајнирање и нови опции за овој автомобил кој со преден погон, се докажа како првак на Nurburgring. Новиот модел би требало да има повеќе од 306 коњски сили, а за целосно да може да му парира на Golf GTI и Ford Focus RS, од компанијата размислуваат и за воведување на погон на сите четири тркала. Иако се уште не е ништо официјално потврдено, споменатиот модел наскоро би можело да се најде на пазарот, а се очекува да од постоечкиот модел се разликува во името, така што ќе му биде додадена ознаката "S".
сите 11 | | | веќе видена

Новиот германски премиум компактен автомобил, својата премиера ќе ја има во 2018 година... Полека дознаваме се повеќе информации поврзани со новата A-класа на Mercedes, односно, четвртата генерација од германскиот премиум компактен автомобил. Освен бензинските и дизелските мотори, во понудата ќе биде и верзија со plug-in хибриден погонски склоп. Во текот на возењето само на струја, автономијата на возилото ќе изнесува 48 километри. Секако е важно да се напомене да новата А-класа пристигнува и со полуавтономна технологијата. Токму со онаа, која се наоѓа и во класата S. Во превод, четвртата генерација на премиум моделот, ќе може сама да се движи, да забрзува или сопира при одредена брзина. Оние кои сакаат поголем адреналин, најмногу ќе ги расположи веста да новиот AMG A45 модел, ќе развива приближно 400 коњски сили.
сите 13 | | | веќе видена

Конечно пристигнаа повеќе информации поврзани со новиот ексклузивен модел на Porsche... 500 среќници ќе можат да го порачаат моделот од ексклузивната серија Elfera, која го соджри моделот кој од 0 до 100 километри може да се катапултира за само 2,9 секунди, и може да постигне максимална брзина од 333,5 километри на час, а ќе се нуди и посебен рачен часовник и сет на торби. За цената, подобро и да не прашувате. За богатите љубители на култниот модел, на кои 580 коњски сили и 710 Nm, колку што развива Porsche 911 Turbo S не им се доволни, наменети се 500 примероци од ексклузивен модел. Овој модел својата моќност ќе ја добива од својот bi-turbo boxer 6-цилиндарски мотор, со работна зафатнина од 3.8 литри, а истата ќе изнесува 607 коњски сили, пропратени со вртежен момент од 750 Nm. Резултатите се навистина импресивни, забрзување од 0 до 100 километри, кое е скратено од 3,0 на 2,9 секунди (доколку мислите дека една десетинка е малку, се лажете), а максималната брзина на автомобилот е како и досега, декларирана ...
сите 9 | | | веќе видена

Сите средства се пренаменети во зголемувањето на глобалната присутност... Групацијата во која Peugeot неодамна го купи Opel, ги потврди стратешките планови на компанијата за глобалната присутност. Глобалната присутност и продажбата на возила на сите континенти е една од главните цели на овој производител, а остварувањето на таа цел има задолжителна потреба од инвестирање на дополнителни ресурси. Тоа е само по себе и добра вест, но љубителите на мускулестите модели на Peugeot ќе останат разочарани, бидејќи тоа значи дека пресушила пресметката за изработка на моделот сличен на 308 GTi. Целта на компаниајта е да постигне бројка од два милиони продадени автомобили годишно, а компанијата ќе се фоксуира на модели чиј продажни бројки се навистина големи, за разлика од мускулестите модели, на кои продажните бројки изнесуваат само неколку илјади.
сите 9 | | | веќе видена

Повеќе мал SUV отколку кросовер... Овој модел е долг 415 сантиметри, а со обичниот C3 го дели само името и основниот стил,. Автомобилот ќе биде придвижуван од 3-цилиндарски мотор со моќност од 82 коњси сили. Да не ве буни името, Citroen C3 Aircross е новиот француски адут, кој не е направен на база на моделот C3. Симпатичниот бумбар е долг 415, широк 176 и висок 164 сантиметри. Французите се дефинитивно најсилните карти, ги фрлија на кросовер сегментот. Овој модел е сместен и во SUV сегментот, од Opel Crossland X е пократок за шест и повисок за пет сантиметри. Од Renault Captur е подолг три, а повисок за цели осум сантиметри. Captur е во рингот со Peugeot 2008, а тие модели сепак се поианква приказна во споредба со C3 Aircross. Направен е како и Peugeot 3008, на платформа EMP2 (Efficient Modular Platform), која не е предвиден за погон на сите четири тркала, кој објективно и не е потребен. Меѓуоскиното растојание од 260,4 сантиметри, и бадажниот простор од 410 литри, го создаваат оној вистински комфор во ...
сите 9 | | | веќе видена

Трета година по ред, Еуроимпекс беше пријател на Ротаракт Клубот Скопје за oрганизација на хуманитарен тениски турнир „Ротаракт Опен“. ... Тениските натпревари се одиграа помеѓу аматери кои освен што имаат желба да играат тенис, истовремено помагаат и имаат хуманитарна улога. Одлучено е оваа година средствата да бидат наменети за купување на апарати за домаќинство за Дневниот центар за деца од улица, Шуто Оризари. Котизацијата за учество во натпреварот имаше статус на донација од секој учесник и изнесуваше 1200 мкд за членови на Ротари клубот и 600 мкд за членови на Ротаракт клубот. Саботното сончево претпладне беше одлична прилика многуте гости одблизу да ги видат и моделите 208 и 2008. Покрај хуманитарниот карактер на настанот, натпреварувачите дополнително ќе бидат мотивирани со награда за освоено прво место: викенд возење со Peugeot возило.
сите 6 | | | веќе видена

Импортерот за Toyota за Македонија, и официјално го престави новиот Yaris. Моделот кој е помеѓу најпопуларните во класата доаѓа со целосно нов дизајн и нови мотори. ... Она што на прв поглед се забележува е дека Yaris во целост го следни новиот дизајн идентитет на поголемите модели Corolla и Avensis. Кампањската цена за основниот модел е 9.990 Евра за основиот 1.0 мотор со 69КС во каросериска изведба со три врати. На располагање е и 1.5 бензиски мотор со 111 КС, како и 1.5 хубридна изведна со 100 КС. Како и кај секој понов мал модел, дизел мотор нема воопшто на понуда. Погледнете ги фотографиите од првите модели кои се на располагање, а наскоро на koli.com.mk и повеќе информации за новиот Yaris.
сите 3 | | | веќе видена

Оpel Македонија ја претстави новата Opel Insignia во хотел Парк & Спа - ресторан FOUR. ... На националната премиера пред голем број присутни гости, пријатели на Opel, новинари и медиуми, беа откриени иновациите и супериорните перформансите кои ги поседува овој автомобил, беа претставени новите димензии кои ги подигнуваат стандардите. Софистицирана во секој поглед, со најнова напредна германска технологија, луксузна удобност и вип третман ја прават Insignia совршен помошник на патот. Уште попривлечна од нејзините претходници, префинета, елегантна и возбудлива за возење, Новата Insignia е фантастично остварување на германската технологија, лидер во својата категорија кој ги задоволува сите критериуми и очекувања. Дека Новата Insignia е лидер во сегментот, ни откри и Директорот на претставништвото на Opel за Македонија, Србија, Бугарија, Црна Гора и Албанија: Г-дин Драган Ненадовиќ, кои ги претстави сите супериорни перформанси кои ги нуди овој ексклузивен автомобил. Новата Insignia нуди квалитети како забава ...
сите 3 | | | веќе видена

Властите укинаа поголем дел од субвенциите и даночните олеснувања за купување на електрично возило... Во Германија и Шведска електричните автомобили се продаваат како луди. Испораките пораснале за дури 80%, а во Европската унија вкупно за 30%. Данска пак, бележи голем пад. Во првите три месеца од 2017 година, продадени се дури 61% помалку електрични возила отколку во истиот период минатата година. Причина? Властите укинале поголем дел од субвенциите и даночните олеснувања за купување на електрично возило, а оваа мерка ќе трае до 2019 година. Во Данска, за производителите на електрични автомобили, нема баш добра клима, и сите се размислуваат на нејзино напуштање на одреден период.
сите 8 | | | веќе видена

Објавени првите најавни фотографии за Kia Stonic, Crossover модел од B сегментот... Првите најави фотографии од новиот модел кои KIA ги објави, ги потврдија гласините по која компанијата планира да го користи името Stonic за новиот кросовер од B сегментот. Stonic е комбинација од англиските зборови Speedy и Tonic, со што компанијата всушност сака да пренесе порака дека моделот ќе биде агилен и дека ќе донесе свежина во сегментот во кој го чека тешка конкуренција во вид на втората генерација на Nissan Juke, Renault Captur и сестринскиот модел Hyundai Kona. Останатите детали поврзани со автомобилот се уште не се познати, така што за премиера ќе мораме да го почекаме саемот за автомобили во Франкфурт, за разлика од Hyundai Kona, чие претставување се очекува следната недела.
сите 4 | | | веќе видена

Volkswagen со ново кратење на трошоците на компанијата... Германскиот автомобилски производител сака до 2025 година да ја подобри продуктивноста за 25%. Volkswagen поради аферата 'dieselgate' е приморан на ново кратење на трошоците, а тоа значи дека неколку илјади работници мора да заминат од компанијата. За среќа, челниците на германската автомобилска групација успеале да се договорат со 9.300 работници родени помеѓу 1955 и 1960 година, да се согласат на отпремнина и да заминат во рана пензија. Од Volkswagen порачаа дека нема да има принудни откази, туку ќе се обидат да се договорат со работниците, односно со синдикатот. Желбата на германската автомобилска групација е да ја подобри својата продуктивност за 25% до 2025 година.
сите 19 | | | веќе видена

Германска преработка на британска ѕверка... Германската тјунерска компанија, AC Schnitzer, позната пред се по BMW и MINI креации, овој пат се одлучи за нешто сосема поинакво. Тјунерската куќа AC Schnitzer од Германија, специјализирана за BMW модели, своевремено имала искуства со преработка на Land Rover возила, па затоа не не чуди нивната интерпретација на Jaguar, имајќи во предвид дека тој е дел од фамилијата на погоре споменатиот британски бренд. Jaguar F-Pace, после третманите, доби агресивен изглед благодарение на новиот преден сплитер и задниот спојлер. Суспензијата е исто така преработена, така што F-Pace сега е за 20 милиметри поблиску до тлото. Кон екстериерот дополнително допринесуваат и новите фелни, кои се облечени во пневматици со димензии 265/40 R22. Најголмемата инвоација на вистинскиот Jaguar SUV AC Schnitzer е звучниот модул кој го резонира звукот на моторот во шест различни тонови со помош на единствено креиран издувен систем. Ентериерот на автомобилот е непроменет, но може да се ...
сите 4 | | | веќе видена

Акционерите и купувачите се уште во неизвесност... Компактниот SUV ќе ја надмине популарноста на Model 3. На состанокот на акционерите, Елон Маск ја претстави и првата најавна скица од новиот модел, нареен Model Y, кој би требало да спаѓа во категоријата на компактни SUV модели. Елон најави дека новиот модел ќе биде произведен на начин на кој ниту еден друг автомобил не беше произведен, што значи дека помеѓу останатите, ќе има и нова платформа. Исто така за овој автомобил се предвидув и дека развојот на овој модел, ќе трае двојно пократко за разлика од развојот на Model 3. Исто така, на овој модел му се предвидува и посветла иднина, по која споре продажните резултати, би требало да го надмине споменатиот Model 3.
сите 13 | | | веќе видена

Предлогот мора да исполнува два услова... Приклучете се и дајте му име на близнакот на моделот Kodiaq. Volkswagen одлучи да и даде можност на јавноста во изборот на името на новиот модел од Seat групацијата, односно на СУВ моделот со седум седишта. Сите заинтересирани својот предлог можат да го објават на интернет користејќи ја ознаката #SETseekingName, а екипата од компанијата ќе ги собере сите предлози објавени на социјалните мрежи, и потоа ќе го избере најдоброто. Постојат и неколку барања. Првото е да името мора да биде поврзано со Шпанија (Како Ibiza и Atece, кој се градови), а вториот е дека мора да биде лесно изговорливо за луѓето ширум светот.
| | веќе видена

Миграцијата на моделите кои се во финална фаза на развој на нова технологија... проектот вреден 2,3 милијарди евра, во кој PSA групацијата од GM го откупи Opel, секако не може да помине без значајни компликации. Моментално е спорен развојот во оделот во Руселшеим, каде околу 7,000 инжинери работат на развојот на нови модели. Opel бара сите тие работни места да се задржат, и да во тој центар и понатаму се развиваат модели чиј развој започна, а кои користат воглавно GM архитектура. Прашање е колку PSA групациајта ќе им излезе во пресрет, бидејќи веќе најавија дека новата Corsa, која на пазарот се очекува да пристигне во 2019 година, ќе користи исклучиво технологија од новиот сопственик. Другиот автомбоил кој е спорен е новиот SUV заснован на Insignia, чиј развој започна на архитектура на GM и наводно е при крај.
сите 9 | | | веќе видена

Потенцијалот беше видлив уште на почетокот, меѓутоа сите го чекаа вистинскиот момент... Заработија 25 пати повеќе отколку што вложија. Далечната 2010 година, Toyota го препозна големиот потенцијал за вложување во Tesla, и купи дел од нивните акции за 50 милиони долари, по примерот на Daimler, кој тоа го направи година дена порано. Само четири години подоцна, дел од тие акции компанијата ги продаде за дури 700 милиони долари, а остатокот го продаде минатата година (веста е објавена дури денес), и за нив добила дури 480 милиони долари. Така Toyota со вложени 50 милиони долари, успеа да заработи речиси 25 пати повеќе, а при тоа ја искористи технологијата на Tesla во развојот на моделот Rav4.
сите 39 | | | веќе видена

Достоинствен пример за успешен модел на Стариот континент... Атрактивниот изглед ја победи конкуренцијата. Маркетиншкиот одел на Toyota заврши одлична работа бидејќи новиот C-HR модел веќе го резервираа 80.000 луѓе само во Европа, а се очекува оваа година, на стариот континент да се оствари продажба од дури 110.000 примероци. Најмалиот кросовер во понудата на Toyota е неверојатно атрактивен, а поради зголемувањето на продажбат новиот модел ќе се произведува во три смени. Овој модел е достапен со три мотори и тоа бензински турбо 1,2 литарски и турбо 1,5 литарски, како и хибридна опција со работна зафатнина од 1,8 литри. Главни конкуренти на моделот претставуваат Kia Soul, Jeep Renegade и Mazda CX-3, кои се поевтини, но според истражувањето за мислењето на купувачите, и не толку атрактивни.
сите 6 | | | веќе видена

Духовно изведен од Tipo HB, долг 400 а широк 175 сантиметри... Багажниот простор изнесува 300 литри, а пристигнува со 3-цилиндарски 1.0 литарски агрегат со 77 коњски сили. Fiat Punto од третата генерација на пазарот пристигна во 2005 кога, кога беше претставен како Grande Punto. Интересен модел е поради технолошките сличности со Opel Corsa (платформа, подвозје, управувачки механизам, дизел мотор), што е заслуга на краткотрајниот брак на GM и Fiat. Првиот редизајн од 2009 година, го доби името Punto Evo, а другиот во 2012 година, го стави името на само Punto. Толку долг век помалку заслуга имаат и неговите мани, според кои може да се оспори, а повеќе и недостаоткот на желба за развој на наследници, а и фоксуирање на други модели. Моделот од B-сегментот е долг 400, широк 175 и висок 152 сантиметри, со меѓуоскино растојание од 253 сантиметри, нуди комфор во врвна класа, што го потврдува и фактот дека багажниот простор на автомобилот изнесува 300 литри. Моделот е креиран на нова платформа MP1, на која наскоро ...
сите 7 | | | веќе видена

Новиот британски суперавтомобил на пазарот ќе пристигне во 2020 година... Што треба да очекуваме? Aston Martin направи голема и важна работа, претставувајќи го новиот модел DB11, но инжинерите дефинитивно не заминуваат на одмор. Британците имаат амбициозен план и сакаат во идните седум години да претставан седум нови автомобили. DB11 беше првиот во тој план, оваа година, пристигнува нов Vantage, па иден Vanquis. Потоа следи можеби и најинтересниот модел. Во Aston Martin го нарекоа ривал на Ferrari 488, а својата премиера ќе ја доживее во 2020 година, кога ќе започне да се пристигнува и на светските пазари. Убаво е да се види нов модел од Aston Martin после модело DB11, компанијата сака дел од пазарните територии на Ferrari и Lamborghini. Британците после тоа имаат во план да го претстават моделот DBX, Lagonda а потоа и DB12. Секој од споменатите модели ќе има животен циклус од седум години.
сите 10 | | | веќе видена

next