Откуп и враќање во Европа... Audi веројатно ќе мора да откупи 25.000 примероци различни модели на свои возила придвижувани од 3.0 литарските V6 TDI мотори кои се дел од скандалот Dieselgate. Во САД се продадени околу 85.000 взила со спорни мотори, а 25.000 од нив нема да биде можно технички да се поправат според новите компатибилни норми, со што производителот ќе биде присиен да ги откупи тие возила. За останатите возила ќе бидат понудени неколку опции, но секоја од нив вклучува и поправка на спорниот систем.
| | веќе видена

Captur би добил ист 1.6 турбобензински мотор, кој се наоѓа и во Nissan Juke Nismo... Пред некоја недела, од францускиот автомобилски производител пристигнаа информации дека нивните кросовери и СУВ модели нема да добијат RS ознаки, но сегап ристигнаа малку поинакви информации. Изгледа дека Французите сфатиле дека комбинацијата на кросовери и голем број коњски сили сепак можат да имаат економска добивка, а побарувачката за таквите автомобили да биде прилично голема. Со добивањето на RS ознака на моделот Captur можеме да очекуваме аеродинамички додатоци, нешто поагресивен дизајн, доработена воздушна суспензија и веројатно ист 1.6 турбобензински мотор кој се наоѓа и во Nissan Juke Nismo. Сите тие промени ќе се случат и со Kadjar, кој за својата RS ознака доби зелено светло, но се уште треба да се одлучи кој мотор би го придвижил франуцскиот спортски СУВ модел.
сите 3 | | | веќе видена

Новиот проект на компанијата “Lucid Motors”... Речиси непознатата компанија Atieva, која е основана во 2007 година, од страна на поранешни вработени на Tesla и Oracle објавија први фотографии од новиот луксузен електричен седан, кој ќе се обиде да биде конкурент на Tesla Model S. Atvus би требало да има околу 900 коњски сили (671 kW), а благодарение на батеријата од 87 kWh, би требало овој автомобил да има автономија од 482 километри. Заедно со информациите за новиот модел, компанијата го извести пазарот и дека го менува своето име, со што отсега ќе биде позната како Lucid Motors.
сите 3 | | | веќе видена

Купувачите ќе можат да доплатат за доработен заден диференцијал, воздушна суспензија како и адаптивни амортизери... Во Audi подготвуваат комбинација која и не е баш вообичаена. Во првата половина на 2017 година, ќе дебитира SQ5 СУВ, но инжинерите на Audi ќе им овозможат на купувачите да можат да дрифтаат со новиот миленик на Audi. Задниот диференцијал посебно ќе се прилагоди, но купувачите за таквиот модел ќе мора да платат повеќе. Со доработениот заден диференцијал, купувачите ќе мораат да доплатат и за воздушна суспензија како и адаптивни амортизери. Тука е и потребата за адаптивно серво. Воглавно, дрифтањето во Audi SQ5 нема да биде евтино, но на оној кој ќе плати, забавата ќе му биде загарантирана.
| | веќе видена

СУВ равиен со помош на Volvo, кој на европскиот пазар се очекува да пристигне за најмногу две години, односно во 2018 година... Кинеската автомобилска компанија Geely, основаше нова марка Lynk & Co, а првиот модел на новиот произведувач е 01 концептот. СУВ, развиен со помош на Volvo, а серискиот модел се очекува во Европа да пристигне во 2018 година, година дена после кинеското деби. Lynk & Co ќе се произведува во Кина, но о Gelly велат дека се очекува моделот 01 во голем број да се продава во Европа и Америка. 01 е дизајниран и развиен во Шведска, а ја користи истата платформа како и Volvo XC40. Lynk & Co во иднина ќе претстави компактен седан и некои други модели, а сите ќе имаат нумерички имиња -02,03… Под хаубата ќе се вгради 4 цилиндарски 2.0 и трицилиндарски 1.5 литарски мотор кој веќе можат да се најдат во моделите на Volvo, а во понудата ќе се најде и хибриден погонски склоп. Концептот 01 е долг 453 сантиметри, висок 165,4 сантиметри а широк 185,5 сантиметри. Меѓуоскиното растојание кај овој ...
сите 2 | | | веќе видена

Јапонскиот седан ја губи трката со сув и кросовер автомобилите?... Четвртата генерација на Toyota Avensis најверојатно нема да дојде на пазарот. Продажбата на автомобилот од D сегментот во Европа веќе неколку години бележи пад, па произведувачите се фокусираа на други сегменти кои се поисплатливи. Такво размислување владее во Toyota, имајќи во предвид дека поголемиот дел од купувачите се заинтересирани за кросовери и СУВ автомобили, отколку за седани од средна класа. Третата генерација на Avensis моделот пристигна на пазарот во 2009 година, а во меѓувреме, седанот беше двапати освежен, во 2012 и 2015 година. На тој начин, челниците на Toyota сакаа да ја задржат нејзината конкурентност. Освен освежената надворешност, Toyota побара два нови дизелски мотори од BMW, 1.6 D-4D со 110 коњски сили и 270 Nm вртежен момент, како и 2.0 D-4D со 141 коњска сила и 320 Nm вртежен момент. Челниците на Toyota се уште не донеле службена одлука за новиот Avensis, но извесно е дека четврата генерација нема да пристигне на ...
сите 3 | | | веќе видена

Карлос Гошн, претседателот на управата на конзорицумот Renault-Nissan ги потврди информациите... Конзорциумот Renault-Nissan е побогат за уште еден член. Имено, после долготрајните преговори, Renault-Nissan и официјално го купи контролниот пакет акции на компанијата Mitsubishi, а со тоа го оствари и својот личен хет-трик, бидејќи е истовремено претседател на управата на Mitsubihi, Nissan и Renault. Вредноста на договорот изнесува 2,3 милијарди долари, а се очекува новооснованиот конзорциум, годишно да произведува 10 милиони автомобили.
сите 2 | | | веќе видена

Концептот LE од 2012, конечно ќе заживее како продукциски модел... Пред четири години, односно 2012, Infini го претстави електричниот концепт LE. Моделот доби зелено светло за производство, а јапонскиот премиум производител постојано ја откажува неговата премиера. Во Infiniti се одлучија да се посветат на хибридни возила, кои имаат поголема автономија. Меѓутоа, кончено дојде ред и на електриччните автомобили. Ќе биде представен за околу две години, а првиот пазар ќе се освојува во Кина, но нешто подоцна ќе се продава и по целиот свет. Infiniti следи производители како Tesla и BMW, кои сметаат дека кинескиот пазар ќе биде предводник за продажба на електрични автомобили.
сите 4 | | | веќе видена

Четириесет пати посилен и подобар од претходниот... Елон Маск објави дека од денес, моделите X,S и 3 на Tesla, ќе се произведуваат со нов, подобрен хардвер кој ќе биде во функција на самовозењето. Шефот на компанијата отиде толку далеку да потврди како новите уреди за совозење ќе бидат многу посигурни во споредба со човековото возење. Надоградени се 12 ултразвучни сензори, кои сега можат да детектираат препреки на двојно поглема одалеченост од постоечките. За дополнителен преглед на стиуацијата задолжени се осум камери кои покриваат агол 360 степени, инсталиран е нов, посилен радар како и компјутер кое е за 40 пати посилно од претходникот. Сопствениците на старите модели нема да може да го надоградат својот автомобил на овој нов систем.
сите 5 | | | веќе видена

Идните модели ќе се возат на MSB платформа, произведена од Porsche... MLB платформата креирана од Audi ќе стане една од најголемите жртви на аферата ‘dieselgate’. Премиум производителот од Инголштад поради мамење со податоците поврзани со потрошувачката на автомобилот повеќе нема да ги дизајнира и произведува сопствените платформи. На MLB архитектурата и моментално се возат сите модели од А4 до А8, како и СУВ моделите Q5 и Q7. Моделите на Audi веројатно ќе се темелат на MSB платформа на Porsche, поради тоа што истата е конструирана за возила со заден и AWD погон. Тоа би значело дека моделите А4 и А5 на Audi за прв пат би биле понудени со погон на задни тркала.
сите 4 | | | веќе видена

Проблеми со сензорот за судир... Jeep објави повик за повлекување на речиси 180.000 модели Wrangler во САД, но и ширум светот, поради проблеми со предниот сензор за судир. Имено, при неколку судири е забележано дека предните светла може да ззаротираат, со што можат да ја пресечат комуникацијата помеѓу сензорот за судир и централниот компјутер пред тој да ги испрати своите отчитувања. Се уште не е познато како проблемот ќе биде решен, а сопствениците се повикуваат да го однесат својот автомобил во овластен сервис до крајот на ноември.
| | веќе видена

Ултимативната верзија на 6-цилиндарскиот дизел со работна зафатнина од 2993 кубни сантиметри фабрички е тунирана да произведува 400 коњски сили и 760 Nm вртежен момент... Силен, посилен, најсилен. Од Инголштад пристигна Audi SQ7, најмоќната верзија на најголемиот СУВ со четири споени круга на маската, спрегнат со дизел 4.0 литарски V8 TDI мотор, кој од 3956-те кубни сантиметри работна зафатнина, развива неверојатни 435 коњски сили, со тенковски вртежен момент од 900 Nm. Тоа пак, со 110 коњски литри по тркало, не е рекорд по специфичната сила. На врвот се искачи BMW 750d xDrive, автомобил придвижуван од ултимативната фабричка тунирана верзија на 6-цилиндарскиот дизел мотор со работна зафаатнина од 2993 кубни сантиметри. Рекордниот баварски дизелаш 750d со помош на четири турбополначи (2х2) постигна специфична сила од дури 133,6 коњски сили по тркало, што до неодамна не можеме да се замисли ниту за турбобензинците. Ова е најголемата моќност на баварскиот седан досега, со погон на сите четири тркала и ...
сите 8 | | | веќе видена

Пристигнаа официјални информации од компанијата... Меѓутоа, се уште не е познато за кој модел всушност се работи... Seat објави дека на своите купувачи ќе им понуди целосно електричен модел во 2019 година. Се уште не е официјално потврдено за кој автомобил ќе се работи, а од бројните шпекулации велат дека тоа ќе биде модел како Leon, Ateca или Marbella. Меѓутоа, многу светски автомобилски магазини, велат дека Seat работи на целосно нов модел. Јасно е дека Seat нема да развива своја технологија, туку ќе ја позајми од својот сопственик Volkswagen.
| | веќе видена

Луксузниот спортски автомобил во салоните ќе пристигне дури 2020 или 2021 година... Maserati Alfieri на пазарот требаше да пристигне во 2016 година, односно оваа година, но веќе знаевме дека тоа нема да се случи. Неколку пати неговата премиера е одложена, а последните информации велат дека веројатно ќе биде достапен а купувачите кон крајот на 2020 година, или средината на 2021. Пред Alfieri, Maserati ќе ја претстави идната генерација Gran Turismo и Gran Cabrio, кои во салоните ќе пристигнат во 2018 или 2019 година. Од Maserati велат дека не се откажуваат од Alfieri, кој веќе се покажа како важен за компанијата имајќи во предвид дека дизајнерски влијае на визуелниот идентитет на Ghibli и Levante.
сите 2 | | | веќе видена

Тукушто е претставена втората генерација на комапктниот СУВ автомобил на Audi, моделот Q5... Автомобилот започнува со продажба во почетокот на следната година, а за да го обезбеди местото на пазарот кој не треба да остане гладен за уште еден примерок од оваа класа на возила, Audi отвори нова фабрика. Новата Q5-ка ќе доаѓа со ознака “Made in Mexico” . Кога производител како Audi ќе претстави модел како Q5, на никој не му е потребна кристална топка за да дојде до заклучок за неговата светла иднина. Од компанијата се уверени дека овој автомобил ќе се продава лесно, бидејќи претходниот модел беше продаден во повеќе од 1,6 милиони примероци. Новата фабрика во Мексико ќе се погрижи да не дојде до застој при освојувањето на глобалниот пазар, а бројките со кои Audi ја опишува очекуваната работа изгледаат вака: 150 илјади произведени автомобили годишно и 4200 нови работни места, како и 1,1 милијарда американски долари почетно вложување. Голем дел од средствата се вложени во развој на интелигентни решенија која оваа ...
сите 5 | | | веќе видена

Ограничената серија од 300 примероци пристигнува следната година... DeLorean го обнови производството на легендарниот модел DMC-12 со што ја отвори книгата за порачки за ограничен број модели кои на пазарот пристигнуваат следната година. Благодарение на новиот закон во САД, производителите на мали серии автомобили не мора да поминат интерни краш-тестови и на нив не се однесува целиот слој на регулативни правила кои вредат за големите произведувачи. Ваквата ситуација ја искористи и легендарниот DeLorean, кој најави дека во фабриката во Тексас ќе се произведат најмалку 300 примероци. Се уште не се јасни и познати техничките спецификации, но се очекува оригиналниот V6 мотор со 130 коњски сили да биде заменет со посилен мотор кој развива 300 до 400 коњски сили. Очекуваната цена на овој автомобил ќе изнесува околу 100.000 долари.
сите 5 | | | веќе видена

Пристигнува конкурент на моделот X на Tesla... Шефот на Audi Руперт Стадлер, потврди дека компанијата својот прв целосно електричен кросовер ќе го добие името E-Tron. После него ќе следи и претставувањето на два модели, седан и градски автомобил. Седанот и градскиот автомобил на пазарот се очекуваат во 2020 година, а за двата модели се очекува автономија од 350 до 450 километри. Audi E-Tron SUV моделот ќе биде напојуван батерија која е изработена во соработка со Samsung и LG, и која треба да обезбеди автономија од 500 километри.
сите 9 | | | веќе видена

Компанијата отпушти стотици луѓе кои работеле на проектот...... Според се уште непотврдени информации, Apple се откажал од производството на електрични самовозачки автомобили. Стотици вработени кои работеле на тој проект добиле зелено светло дека можат да го напуштат проектот, или заминување од компанијата или преминување во некои од другите сектори. Главниот проблем со кој Applе се соочи е промената на лидерството во компанијата, непостоењето на јасна визија и стратегија, недостаток на искуство во производството на автомобилот и логистички проблеми. Новата стратегија ќе се сосредочи само на развој на самовозечки технологии и придружни сензори, а управата на компанијата наводно на менаџерите на проектот им дала рок од година дена во кои мора да ги покажат сите можни состави, како и резултатите кои се добиени од инвестирањето на време и финансиски средства во овој проект.
| | веќе видена

Почетната цена на електричниот автомобил е 35.000 долари, додека автономијата на возилото изнесува 346 километри... Елон Маск на својот Твитер профил потврди дека нарачките за Model 3 непрекинато стигнуваат. Поточно, автомобилот е распродаден за првата година од производство. Во превод, доколку порачате денес Tesla Model 3 вашиот автомобил ќе биде најрано испорачан на вашата адреса во средината на 2018 година. Според тоа, не е ниту сигурно дали во иднина ќе бидат објавени службените информации за тоа кога започнува производството на Model 3. На службената страна на Tesla, пишува средината на 2017 година, но точниот датум се уште не е дефиниран. Tesla засега прими повеќе од 400.000 порачки за Model 3, кој ќе чини 35.000 долари. Автономијата на овој електричен автомобил ќе изнесува 346 километри.
сите 5 | | | веќе видена

После забраната во Германија, следи и забрана во САД... Германскиот регулатор и наложи на компанијата Tesla при рекламирање на своите модели во Германија да не го користи поимот “самовозечки”. Изразот може да му даде до знаење на потенцијалниот купувач дека автомобилот може самостојно да вози без присуство или внимание на возачот, што не одговара на вистината. Tesla пак, се брани со фактот дека секогаш на своите потенцијални купувачи им го нагласува фактот дека вниманието на возачот е потребно во секој момент, и дека сличен став веќе со години се користи во воздухопловството (автопилот). Tesla пак е осамена во своето уверување, бидејќи забрана за користење на тој поим и следи и во матичната држава.
| | веќе видена

next