Изминатата година од фабриката на BMW излегоа 2,37 милиони возила... BMW е подготвен да испорачува повеќе возила. Од Минхен пристигна известување за зголемување на производството за 27% до 2020 година, така што до крајот на 2020 година, од фабриките на BMW се очекува да годишно да излегуваат три милиони автомобили. BMW групацијата, во која се наоѓаа и Mini и Rolls-Royce автомобилите, во 2016 година произведе 2,37 милиони возила, но побарувачката беше поголема од таа бројка. Само во Кина, производството ќе се зголеми на 600.000 автомобили годишно. BMW сака од Mercedes да си ја врати круната на најпродаван премиум автомобил на светот, а малку е да се каже дека со овој амбициозен план, е на навистина добар пат да го стори тоа.
сите 9 | | | веќе видена

Нема да добие мотор од F1 болид, но новиот хибриден автомобил ќе поседува моќност од најмалку 1100 коњски сили.... Во Ferrari работат на наследник за хибридниот модел LaFerrari. Ќе биде интересно да се види како инжинерите од Маранело ќе го надминат сопственото хибридно ремек-дело. Поготово кога се знае дека под хаубата се наоѓа 6.3 литарски V12 агрегат спарен со електромотор, кои во комбинација развиваат 963 коњски сили и 900 Nm. Овој автомобил од 0 до 100 километри забрзува за 2,9 секунди, додека неговата максимална брзина изнесува 350 километри на час. Наследникот ќе пристигне на пазарот за три, до најмногу пет години. Се размислувало да во новиот хиперавтомобил биде вграден погонски склоп од F1 болид, но од тоа се откажале во последен момент поради бројните делови кои морале постојано да се произведуваат поради трајност. Ferrari со тоа се обиде со моделот F50, но експериментот за жал беше неуспешен. Новиот хиперавтомобил исто така ќе има хибриден погонски склоп, а веројатно ќе поседува моќност од ...
сите 7 | | | веќе видена

После двегодишното доцнење, проектот заминува во архива... Шефот на развој за менувачи во Volkswagen, Фридрих Еихел објави дека неодамна имал на располагање прототип на 10-степенски DSG менувач кој го развиле до завршна фаза. Паралелно со штедењето на Volkswagen, моделот беше откажан, а прототипот уништен, додека документацијата за истиот архивирана. Првата најава за 10-стпеенскиот менувач ја даде поранешниот шеф на компанијата Мартин Винтеркорн во 2013 година, а требаше да започне да се вградува во 2015 година во Passat моделите, додека во Golf моделите, дури во 2017 година. Меѓутоа, уште во 2015 година се шпекулираше дека планот е откажан поради високата цена и комплексноста на изработката. Изгледа дека шпекулациите излегоа вистинити, така што VOlkswagen официјално објави дека се откажува од овој проект.
сите 4 | | | веќе видена

Веројатно секој од вас, се прашува колку заработуваат автомобилските производител од продажбата на еден автомобил?... Па да, знаеме, а Porsche во таа проблематика беше еден од оние кои имаат импресивна бројка. Porsche во текот на минатата година испорача повеќе од 238.000 возила и така заседна на отмениот трон на најпрофитабилниот дел од Volkswagen групацијата. иако шампион на заработка по автомобил останува традиционално Ferrari, нас ни е интересен Porsche. Додека неговите ривали како што се Mercedes и BMW, имаат профит од околу 5.000 долари по секое продадено возило, Porsche од автомобил заработува неверојатни 17.000 долари. Сето тоа го пресмета Bloomberg, па заклучи дека просечен профит по автомобил во односн а годината пред проценката (2015), е зголемен за 9%. 17 илјади долари. Porsche би можел да купи Volkswagen Jettа, за секој продаден автомобил.
сите 9 | | | веќе видена

Шестата генерација на Opel Corsa пристигнува во 2019 година... Овој модел на купувачите ќе им биде понуден и во OPC верзија со 1.6 литарски мотор. Новата Opel Corsa на пазарот пристигнува во 2019 година. Шестата генерација требаше да добие технологија превземена од General Motors, но овие денови сепак е одлучено да PSA групацијата, го опреми автомобилот на Opel од "B сегментот" со делови, подвозје и технологија. Понудата на моторите нема да биде изненадување, под лимот ќе се вградуваат 3 и 4 цилиндарски дизел и бензински мотори, но постои и можност за лесна електрификација. На купувачите ќе им биде достапна и OPC верзија на Corsa со 1,6 литарски мотор. Така што, новата Corsa ќе биде своевиден технолошки роднина на неодамна воведениот Citroen C3 и идниот Peugeot 208.
| | веќе видена

на продажба оди омилениот бренд на поранешниот CEO Фердинанд Пиешс... Казните во склоп на скандалот Dieselgate, беа многу поблаги во однос на очекуваниот, но на Volkswagen му се потребни уште средства се со цел да ја санира целокупната штета. Со оглед на тоа што Audi, Škoda и Volkswagen работат беспрекорно, на продажба веројатно ќе се најде производителот на моторцикли Ducati. Ducati е во концернот од 2012 година, кога беше купен од Audi за 935 милиони долари. Volkswagen сега е во фаза на преговори со неколку потенцијални купувачи, после што ќе одлучи дали и на кој ќе го продаде. Според шпекулациите од минатата година, можна е продажба и на Scania и Man, но тие се уште не се најдоа на листата за понуди за продажба од страна на гигантот.
сите 2 | | | веќе видена

Рускиот теренец го слави 40-тиот роденден. На здаровје Lada Niva!... Реките се моделите кои можат да се пофалат дека доживеале четири банки, а речиси да не се драстично променети во изгледот и под хаубата. Култната Lada Niva, па какви модификации би му биле потребни на овој убавец? Инжинерите во VAZ кон крајот на 70-тите години имале задача да креираат автомобил погоден за условите на огромниот и тежок Советски Сојуз. Lada Niva е претставена во 1977 година, и беше прилично технолошки напреден автомобил кој ги придоби и симпатиите од западната страна на Железната завеса каде што источните автомобили секогаш биле пречекувани со потсмев. Секако, за луксузот во овој автомобил не треба ниту да правиме муабет, бидејќи едноставно го нема. Дизајнерите на Lada Niva тврделе дека се воделе по примерот на Renault 5, на подвозјето на Land Rover, а со малку фантазија, и не е толку тешко тој автомобил да го поврзете со Lada Niva. Во наредните 40 години, Niva ги освои срцата на љубителите на природата, шумарите, ловците, ...
сите 2 | | | веќе видена

Ford Fiesta е најпродаваниот автомобил во Европа во март оваа година, соопштуваат од компанијата „JATO Dynamics“... Статистиката на оваа компанија покажува дека Ford продал 47.263 Fiesta возила, односно 468 коли повеќе од второпласираниот „Golf“. Компанијата потврдува дека „Volkswagen Golf“, за прв пат по седум години, ја губи оваа титула и ја отстапува на Фордовата „Fiesta“. „За прв пат по седум години, Volkswagen Golf ја загуби лидерската позиција и Ford Fiesta стана најпродаваниот автомобил во Европа. Постојат неколку причини зад оваа промена. Една од нив е тоа што Golf, како бренд на Volkswagen, се соочува со природно затишје во продажбата, додека Ford настапи со поагресивна програма. Исто така, падот се должи и на намалениот интерес за дизел возила во Европа“, вели глобалниот аналитичар во JATO Dynamics, Фелипе Муноз. Освен ова, од компанијата наведуваат дека Европа станува вториот по сила пазар за автомобили по Кина, надминувајќи ги САД. Во март 2017 година, во Европа биле регистрирани рекордни 1.93 ...
сите 5 | | | веќе видена

Идната генерација на спортскиот комапкт од Штудгард пристигнува во 2019 година... Mercedes-AMG и Audi Sport ќе продолжат да доминираат во класата на комапктни автомобили. Шефот на AMG оделот, Тобијас Моерс, за 2019 година најави нова генерација на моделот А45. Според првичните информации, овој модел ќе биде многу помоќен од актулениот Audi RS3 Sportback, кој развива 395 коњски сили. Всушност, не ни очекувавме дека ќе биде послаб. Mercedes-AMG A45 ќе испалува повеќе од 400 коњски сили, но за попрецизна бројка, најверојатно ќе се донае на официјалната премиера на автомобилот.
сите 9 | | | веќе видена

Honda Civic Type R постави нов рекорд за автомобили со преден погон, завршувајќи еден круг на Nurburgrin за 7 минути и 43 секунди... Новата Honda Civic Type R е најбрзиот автомобил со преден погон на познатата патека Nurburgring Nordscleife! Споменатиот автомобил еден круг во "Зелениот пекол" го заврши за 7 минути и 43,8 секунди, што е за 5,41 секунда побрзо во однос на досегашниот рекордер - Volkswagen Golf GTI Clubsport S, како и 6,8 секунди побрзо од претходниот Civic Type R, кој едно време го држеше рекордот. Новиот рекордер е придвижуван од сериски 2,0 литарски VTEC турбо агрегат од 320 коњски сили, унапредена верзија во однос на претходниот Civic Type R. Всушност, преносните односи кај овој модел се нешто пократки во однос на претходникот, додека масата на возилото е за 16 килограми помала. Погледнете го видеото во продолжение и дознајте за што всушност се работи:
| | веќе видена

Норвежаните први во светот можат да уплатат пари за новиот електричен автомобил на Audi... Audi со бројни концепти во последниве години го најавуваше своето влегување во сегментот на електрични возила, но никако да го направеше и последниот чекор. Сега конечно дојде и тој ден. Од понеделник Норвежани ќе можат да го порачаат E-Tron Quattro SUV. Доколку норвежаните сакаат да го порачаат овој модел на компанијата, истите ќе мора да платат авансна сума од 2900 американски долари. Audi E-Tron SUV ќе започне да пристигнува во продажните салони и во домовите на оние кои го порачале дури во 2018 година, но на секој стрплив купувач чекањето дефинитивно ќе му се исплати. Под лимот ќе се наоѓаат три електромотори, кои во комбинација ќе развиваат 435 коњски сили. Овој автомобил од 0 до 100 километри ќе развива за само 4,6 секунди, а максималната брзина ќе му биде електронски лимитирана на 210 километри на час. Овој модел ќе има автономија од 500 километри, а димензиите ќе бидат сместени помеѓу моделите Q5 и Q7.
сите 7 | | | веќе видена

Во почетокот на оваа година, во Токио е отворен првиот самостоен AMG продажен салон, а Daimler корпорацијата веќе најавува слични објекти и во Сиднеј, Шангај и Абу Даби.... Малкумина знаат дека уште на почетокот на годината, во Токио е отворен првиот продажен салон за Mercedes автомобили со ознаката AMG. Иако веста за отворањето помина релативно незабележно во светските автомобилски медиуми, тоа е првиот чекор на Daimler корпорацијата кон самостојност на Mercedes-AMG огранокот во однос на матичниот Mercedes-Benz. После Јапонија, Daimler најави отворање на AMG продажни салони во Сиднеј, Шангај и Абу Даби, а како што пренесуваат британските медиуми, отворањето на првиот таков центар во Велика Британија е само прашање на време. Она што е важно за нагласување е дека салонот на AMG мора да се наоѓа во близина на продажно-сервисниот центар на Mercedes, имајќи во предвид дека ќе се делат сервисните погони, се со цел самиот потфат да биде рентабилен. Главната причина во одвојувањето на продажните салони лежи во ...
сите 7 | | | веќе видена

Неверојатниот успех на Peugeot 3008, најавува пазарен успех и на Grandland X... Превземањето на Opel од страна на PSA групацијата излезе како потег на годината. Токму оваа соработка која трае веќе две години, го потготви теренот за сензационален "take-over". Ова беше првиот видлив знак за обострана корисна кооперација, а двете компании очигледно се договориле за напуштање на концепцијата MPV и преминување во кросовер сегментот. Кон крајот на минатата година, Peugeot 3008 направи концепција според претходникот, а потоа беше претставен Crossland X, технолошки близнак на идниот Citroen C3 Picasso. Opel ја гаси Meriva , а C3 Picasso од втората генерација станува SUV . Сега целата работа оди во друга насока, Opel го најави Grandland X, кој официјално ќе биде претставен на саемот во Франкфурт оваа година. Овој автомобил е технолошки близнак со Peugeot 3008 , со знакот на Opel секако Токму со оваа информација започнува самата приказна, а формулата изгледа навистина добитна. Во споредба со претставениот Crossland X ...
сите 7 | | | веќе видена

Симулирање на брзина на ветер од 309 километри на час.... Honda најави инвестиција од 124 милиони долари во САД, каде што ќе гради импресивен воздушен тунел наменет за тестирање на своите модели. Новиот воздушен тунел ќе овозможи постигнување на брзина на ветер од дури 309 километри на час. Тунелот ќе биде опремен со цела низ сензори, вклучувајќи и камери и микрофони, а примарната намене на тунелот ќе биде усовршување на обликот на возилото се со цел да се креира најмалиот отпор на воздухот, што би овозможило автомобилот да има потивко и попријатно возење. Во тунелот ќе можат да се тестираат и до пет возила истовремено, а ќе нуди и услуги на трети страни.
сите 5 | | | веќе видена

Кратење на трошоците поради Dieselgate скандалот продолжува... Се со цел да ги намалат трошоците и да заштедат на финансиски средства за плаќањето на силните трошоци поврзани со Dieselgate скандалот, Porsche, Bentley и Volkswagen бараат начин како да ја споделат технологијата и да дефинираат заеднички развој, така што ќе заштедат околу 100 милиони евра годишно. Еден од начините ќе биде и развојот на заеднички платформи, спојување на продажните тимови и воспоставување на заеднички процедури за тестирање на квалитетите. Првата во низа такви активности ќе биде развојот на заедничка платформа за моделите Mission E и Bentley EXP. Да се потсетиме, EXP би требало да биде целосно електричен модел, со автономија од 420 километри и максимална брзина од 322 километри на час.
сите 5 | | | веќе видена

Долгоочекуваниот модел Genesis SUV, официјално ќе се појави во 2020 година... Genesis, премиум марката на Hyundai во Њујорк пристигна со својот прв SUV. Се работи за концепт, кој се темели на истата платформа како и моделите G80 и G90. Овој модел ќе има слични димензии како и Hyundai Santa Fe, а ќе има HTRAC погон на сите четири тркала. Продукцискиот модел најпрво во 2019 година ќе биде понудена на корејските купувачи, а година дена подоцна, ќе пристигне и на европскиот пазар.
сите 4 | | | веќе видена

Најголемиот SUV во понудата со највисок пакет на опрема, ќе чини повеќе од 100.000 евра... Од Audi конечно и официјално објавија кога на пазарот можеме да ги очекуваме двата нови SUV модели. Audi A8 ќе започне да се произведува во 2018 година, а година дена подоцна од фабриките ќе започне да излегува и моделот Q4. Најголемиот SUV на Audi ќе биде фаворит во нивната понуда, а ќе има слични димензии како и моделот Q7, но најниската точка на автомобилот ќе биде далеку поспуштена во однос на Audi Q7 моделот. Овој автомобил ќе се произведува во Братислава, а најскапата верзија ќе чини повеќе од 100.000 евра. Audi Q4 ќе биде SUV кој ќе го красат купе линии, а во гамата ќе биде сместен, сосема логично, помеѓу моделите Q3 и Q5. Audi побрза со дебито на Q4, кој премиерата требаше да ја има дури во 2021 година, што е вистинско пријатно изненадување за љубителите на SUV моделите на Audi.
сите 15 | | | веќе видена

Уште едно големо признание за Baleno. Во конкуренција на Peugeot 3008, Kia Sportage, Renault Megane, Citroen C3, Seat Ateca и Toyota CH-T, претставниците на компаниите финалисти го дадоа својот глас. Интересно, најмногу гласови собра токму Baleno... А, не треба ни да чуди. Совршениот SHVS мотор нуди и сила и еластичност, a и потрошувачка од само 5 литри, а внатрешниот простор е изненадувачки голем во однос на димензиите однадвор. Секој автомобил што е интелигентно конструиран, порано или подоцна, ги освојува симпатиите на секој кој има можност да го запознае. Baleno е автомобил кој по димензии е во класата на Polо и Fiesta, но нуди комфор и квалитет на возење како автомобил од повисоката класа. Должината е помала од 4 метри, но благодарение на најдолгото меѓуоскино растојание во класата, во кабината има најмногу простор за патниците и на предните и на задните седишта. Новиот Boosterjet бензинец со зафатнина од 1.0 литри е целосно нов агрегат со директно впрскување и турбо полнач, кој постигнува исклучително ...
сите 3 | | | веќе видена

Електричните автомобили се иднината, тука нема сомнеж, но за Ford иднината се уште не пристигна... Во 2016 година беа продадени само 61 автомобил, девет помалку за разлика од 2015 година. Односно, за нивните купувачи. Во 2016 година, Ford продал само 61 примерок од својот електричен Focus, девет помалку за разлика од 2015 година. Изминатата година Ford продажбата се обиде да ја поправи преку изградба на посилни батерии, но ниту зголемената автономија од 160 на 225 километри никогаш не импресионира. Цената на електричниот комапкт изнесува неверојатни 35.000 евра. Токму поради ова Ford го гаси производството на електричниот Focus во Европа, која траеше само четири година. Автомобилите ќе можат да се порачаат, но ќе треба да пристигнат од Америка.
сите 5 | | | веќе видена

Suzuki стартуваше со нова продажна кампања... Комплетно нов Suzuki Swift, за 10.760 евра. Произведен во Јапонија, со дизајн што влева самодоверба, со нови моќни и штедливи мотори. Опремен со иновативна технологија и напредни безбедносни системи, нуди беспрекорна динамика и врвно возачко доживување. Достапен и со 0% учество, до 95 рати и без трошоци за обработка Повеќе за Suzuki Swft може да видите на официјалниот сајт на Suzuki Macedonia Ценовникот е достапен тука Кампањската понуда се однесува на модел со GL ниво на опрена, со 1.2 DualJet мотор со 90КС. 1.2 литарскиот Dualjet има два вбризгувачи за секој цилиндар, што овозможува голема ефикасност во температурите на моторот. Овој мотор е многу лесен за користење кој има совршена рамнотежа помеѓу оптималната моќ и ефикасно користење на горивото. А, на располагање се секако и GL Plus i GLX нивоата на опрема, но и фантастичниот 1.0 Boosterjet Мотор со 112КС Она што е интересно кај секој модел на Suzuki, уште во основниот модел добивате многу опрема. Еве ...
сите 3 | | | веќе видена

next