Ин Магазин

Започна откупот на десертни сорти грозје во Тиквешијата, а лозарите ќе добијат од 18 до 23 денари за килограм кардинал и 25 денари за килограм Викторија од најголемиот лозарски регион во Македонија, Тиквешкиот. Тамошните компании за откупување на трпезни сорти грозје велат дека откупуваат 40-тина тони. Имено, тие додаваат и дека квалитетот на грозјето бил просечен по пеколните горештини кои го зафатиле регионот. Воглавно гројзето се користи за домашната популација но и се препродава во Србија како `и во источните земји Украина, Русија и Романија.
сите 5 | | | веќе видена

Поради големата суша во Хрватска сè почести се недостигот и рестрикциите на вода, како во внатрешноста, така и на Јадранскиот брег и островите, и тоа во екот на туристичката сезона. Најкритично е на островите околу Задар. Од јануари паднале под сто литри дожд на метар квадратен, така што островите живеат единствено од доставената вода. Без вода останаа во текот на туристичката сезона откако државата не го реши долгот кон концесионерот „Зрмаја“. На островот Олиб туристи има во многу мал број бидејќи никој не сака да плаќа да летува без вода, јавуваат хрватските медиуми. Поради недостигот на вода, во Истарската жупанија во сила е прв степен на редукција односно забрана на перење возила и полевање дворови. Состојбата е полоша во внатрешноста бидејќи во Вуковарско-сремската и Осјечко барањската жупанија поради сушата прогласија елементарна непогода.
сите 2 | | | веќе видена

Жозе Мурињо заедно со екипата на Реал Мадрид се наоѓа на турнеја низ Америка, а додека престојуваа во Лос Анџелес, нивниот тренер , во хотелот во кој престојуваа, налета на личноста на која и се воодушевува. Тоа е актерот Ал Пачино, а на Португалецот воопшто не му беше незгодно да му пријде и да го замоли за заедничко фотографирање.
сите 4 | | | веќе видена

Македонија од денес до 15-ти август ќе биде домаќин на Јуниорската балканска олимпијада по информатика. Имено, Македонија е земја-членка на Балканската иницијатива за информатика а организатор на Олимпијадата е Здружението на информатичари. На Олимпијадата учевство ќе земат ученици од Босна и Херцеговина, Бугарија, Грција, Македонија, Романија, Србија и Хрватска, кои ќе се натпреваруваат во решавање алгоритамски проблем при што секоја од земјите учеснички ќе има свој тим составен од 4 натпреварувачи, лидер и заменик лидер на тимот. Олимпијадата се одржува во Охрид и Скопје.
| | веќе видена

Пијани штипјани, се истепале, а еден од нив завршил со скршена рака откако пред полноќ, во двор во куќа на улицата „Крсто Митов“, се истепале две семејства. Во тепачката учествувале дваесет и осумгодишниот М.А. и неговата мајка и триесет и двегодишниот Б.Н., а од другата страна во тепачката учествувале триесет и петгодишниот Ѓ.М. и неговиот брат и четириесет и тригодишниот М.Н. кои се тепале со тупаници и дрвени рачки од секири. Полицијата превзема мерки за целосно расветлување на случајот и поднесување на соодветни казни за прекршителите.
сите 2 | | | веќе видена

На интернет страницата на Комисијата за верификација на фактите, денес треба да се појават две нови имиња кои комисијата ги прогласи за соработници на тајните служби. Станува збор за советник на ВМРО-ДПМНЕ во општиснкиот совет на Гази Баба и функционер на ДУИ, советник во општинa Боговиње. Со овие двајца функционери, бројот на имиња кои стојат на сајтот на Комисијата за лустрација ќе се зголеми на 25.
сите 30 | | | веќе видена

Поранешен штитеник на Црна рака, за „24 Часа“ изјавил дека не го видел свештеникот Бранислав Перановиќ како ги тепа зависниците, но дека тоа редовно го правеле поранешни штитеници. Според соговорник на „24 Часа“, кој побарал да остане анонимен, поранешните штитеници на манастирот ги тепале зависниците се додека тие не се онесвестеле и престанувале да врискаат и лелекаат. „Ни ден денес не можам да заборавам на силните крици кои ги слушав во Црна река“, додава тој зависник од наркотици, кој по лечењето во еден метадонски центар, веќе цела година успешно апстинира. - Не сум доживеал да ме тепаат, но секојдневно присуствував на насилство и се прашував кога ќе дојде и мојот ред. Еден човек толку го удираа со тупаници во стомакот и главата, јас помислив дека нема да преживее. Побегнав по две недели – вели тој во телефонски разговор. Имено, тој потенцира дека во рехабилитацискиот центар Црна река, со кој тогаш управувал Перановиќ, го пратила неговата мајка пред четири години и која за тоа позајмила многу ...
сите 2 | | | веќе видена

Џорџе С. од Лазаревац (Србија) нападнал и речиси им ги одгризал ушите на двајца Лазаревчани по земањето на „новиот вид ЛЦД“, кој човекот го претвора во ѕвер. Новиот тип на ЛЦД, позната како „дрога канибал“ кај луѓето кои ја користат, буди нагони за канибализам, па оттаму експертите предупредуваат дека таа е поопасна и од хероинот и од кокаинот. Нарко зависникот Џорџе С. (38) речиси им ги одгриза ушите на Немања. В(21) и Немања Ј. (18) од Лазаревац. - Џорџе С. Е уапсен и сместен во затворска боница, а посебно вознемирува фактот дека тој веројатно бил под влијание на новата дрога, која последниве месеци се појави низ улиците на српските градови – пишува српскиот весник „Курир“. Од надлежните институции ни соопштија дека во нашата земја до сега не се регистрирани зависници од овој вид на дрога, но опасноста е сепак голема поради лесниот начин на производство.
сите 4 | | | веќе видена

Со положување на свежо цвеќе на спомен обележјето во скопското село Волково, во селото Љубанци и во касарната „Илинден“ денеска ќе одбележат 11-ет години од загинувањето на осуммина припадници на Армијата на Република Македонија за време на конфликтот во 2001 година. И делегација на Министерството за одбрана и Генералштабот на АРМ предводена од началникот на ГШ на АРМ генерал-мајор Горанчо Котески ќе положи цвеќе на спомен-обележјето. Во организација на општина Ѓорче Петров ќе биде открие нов споменик на бранителите од 2001 година и спомен-чешма во село Волково. За потсетување, на 10 август 2001 година воено товарно возило на АРМ на патот кај месноста Љуботенски бачила нагази на две противтенсковски мини. Притоа животот го загубија 8 лица: Томе Бадаровски, Гоце Чанкуловски, Бранко Јанев, Томислав Настевски, Марјанчо Бошковски, Ивица Златевски, Томе Димовски и Раде Јанковски, сите припадници на резервниот состав на АРМ од гарнизонот Скопје.
сите 18 | | | веќе видена

Здравстената состојбата на Арбен Џафери сеуште е критична. Арбен Џафери, е во кома и се наоѓа на интензивно лекување во кома-центарот на Kлиниката за неврохирургија во Скопје. Неговите блиски го нашле во неговиот стан во Тетово во коматозна состојба, откако претрпел мозочен удар. Тој е во животна опасност поради крвавење во мозокот.
сите 5 | | | веќе видена

Еден од трите противпожарни авиони „ер трактори“ што го гаснеа пожарот кај Окта слетал на стомак на скопскиот аеродром “Александар Велики” бидејќи пилотот заборавил да ги спушти тркалата. За среќа, во инцидентот пилотот минал без повреди, но авионот за гаснење пожар е оштетен и е вон употреба. Инцидентот се случил вчера попладнето околу 16 часот. Од Дирекцијата за заштита и спасување го потврдија инцидентот и потврдуваат дека причината е пилотска грешка. Пилотот неколку часа летал и учествувал во гаснење на пожари на неколку места и при извршување на свјот последен лет пред да ја заврши смената бил пренасочен кон рафинеријата “ОКТА” каде околу 15 часот пламна голем пожар. Откако го исфрлил товарот вода тргнал назад кон скопскиот аеродром каде се наоѓа базата на авионите за гаснење на пожар каде за среќа и пловките за вода биле празни. Од Дирекцијата за ЗС додаваат дека авионот нема големи оштетувања.
сите 8 | | | веќе видена

Делови од Македонија вчера попладне, вечерта и во текот на ноќта беше под влијание на изразено нестабилна воздушна маса проследена со пороен дожд, грмежи и засилен ветер, особено во јужните и источните подрачја каде имаше локална појава на невреме – јавува УХМР. Оваа состојба со пороен дожд, грмежи и засилен ветер најпрво се појави во Осогово, Малешевскиот регион со што во Берово за кратко време наврнаа 15 литри на метар квадратен. Нестабилното време продолжи на југозапад и кон крајот на денот ја зафати Пелагонија, а во Мариовско имаше невреме проследено со интензивни поројни врнежи дожд и силни електрични празнења, ветер и изолирана појава на град со различна димензија. Наврнаа над 20 литри на метар квадратен. Изолирано невреме имаше и во околината на Струмичко. Метеоролозите и за денеска најавуваат невреме низ Македонија. Во поголем дел од земјава времето ќе биде променливо облачно, на повеќе места нестабилно со пороен дожд и грмежи.
сите 59 | | | веќе видена

Грција бара „веродостоен соговорник“ од македонска страна во преговорите со името. Дали Атина чека соговорник чиј став е дека не е „ништо страшно доколку Македонија го промени името“ и географската одредница е прифатливо решение? Грчкиот шеф на дипломатијата Аврамопулос во интервју за грчкиот весник „Реал Њуз“ вели дека ова му било пренесено на медијаторот Нимиц за време на неговата неодамнешна посета на Грција. – Ние цврсто остануваме посветени на преговарачкиот процес со надеж дека ќе видиме напредок затоа што тоа е единствен начин да ја ослободиме големата динамика во односите со нашиот сосед“, вели Аврамопулос за “Реал њуз“. Познавачите во Македонија ја толкуваат оваа изјава како индиректно посочување дека засега на Грција не и одговара да ги води преговорите за името со актуелната власт. Се коментира и дека Грција посакува тоа да бидат Бранко Црвековски и Љубчо Георгиевски поради нивните јавно искажани променливи ставови за името.
сите 10 | | | веќе видена

Според првичните информации од полицијата, две лица го пресретнале четириесет и шестгодишниот поштат Р.Ј. од Арачиново во ходникот од кулата на улицата Јани Лукроски околу 10 часот при што му одзеле 5.000 евра. Поштарот бил испрскан со спреј-солзавец а потоа ограбен.
сите 5 | | | веќе видена

Дирекцијата за заштита и спасување известува дека по барање на градоначалникот на Општина Брвеница – Тетово, се ангажирани воздухопловите “Ер Трактор АТ-802А Фајр Бос” на Дирекцијата за заштита и спасување за гасење шумски пожар кој се појави кај место викано Сува Гора, каде гори бујна борова шума и високостеблеста шума. Авионите почнаа да го гасат пожарот од 13 часот и сеуште дејствуваат. Во овој момент пожарот сеуште е активен.
сите 114 | | | веќе видена

Рускиот претседател Владимир Путин беше непријатно изненаден од гестот на еден свештеник при неговата посета на храмот на островот Валаам. Свештеникот наместо ракување, му ја зеде и му ја бакна раката. Инаку тој бил Македонец – јавија руските медиуми. Станува збор за Отец Методиј кој наводно сакал да му искаже благодарност на Путин за се што сторил за Македонија.
сите 13 | | | веќе видена

Синоќа околу 22 часот и 20 минути во центарот за одвикнување на дрога “Црна Река” поранешниот свештеник Бранислав Перановиќ усмртил еден од штитениците на домот, за кој се сомневал дека внел дрога. Свештеникот кој и бил управник на затворот се посомневал дека 39 – годишниот штитеник од Валево во куќата во која се наоѓал, внесол дрога, па го удрил по главата по што смртта настапила веднаш. Перановиќ е уапсен и му е определена мерка притвор до 48 часа поради основано сомневање дека извршил кривично дело – убиство.
сите 14 | | | веќе видена

Вчера во с.Желино-тетовско, во кругот на базенот „Олимпија“, додека Б.Р.(17) од истото село се капел, испрскал со вода непознато лице, посетител на базенот, по што настанала меѓусебна вербална расправија, во која непознатото лице со нож му нанело повреди на Б.Р. во пределот на левата рака и нога. На Б.Р. му е укажана лекарска помош во Клинички Центар Тетово, каде е констатирана телесна повреда. Излезено е на местото на настанот, подигнат е ножот и се преземаат мерки за откривање на сторителот и расчистување на случајот – јавува МВР.
сите 6 | | | веќе видена

next