Ин Магазин

Триесет и четиригодишен скопјанец и неговата три години помлада сопруга загинаа, а три лица се повредени при судир на автомобил и автобус на ЈСП “Скопје“ во скопската населба Радишани, информира утрово полицијата. Сообраќајката се случила кога автомобил „мерцедес“ со кој управувал триесет и четиригодишниот скопјанец Борче Петровски, од засега непознати причини се судрил со автобус број „47“ на улицата Радишанска. Автобусот го управувал А.В. (49). Возачот на автомобилот од тешките повреди починал на местото на несреќата, додека неговата 31-годишна сопруга Ружина Петровска во критична состојба била пренесена во Ургентниот центар. Жената и покрај напорите на докторите им подлегнала на повредите 45 минути по полноќ. Полесно е повреден и возачот на автобусот и двајца патници од градскиот автобус.
сите 11 | | | веќе видена

Роботот на НАСА, Кјуриосити (Curiosity) се спушти на Марс каде ќе има двегодишна мисија за изнаоѓање докази дека на црвената планета некогаш имало услови за живот. „Ова е неверојатно“, изјави Ален Чен заменик шеф на тимот за спуштање на Кјуриосити кога на Земјата пристигнаа првите фотографии од карпестиот терен. Роверот е опремен со инструменти за испитување на карпите во кратерот Гејл, една од најголемите вдлабнатини на Марс – јавува НАСА.  
сите 24 | | | веќе видена

Денеска и утре не очекува претежно сончево и многу топло време со висока вредност на УВ-индексот. Во јужниот регион денеска се очекуваат температури кои ја дефинираат портокаловата фаза, односно втора фаза на топлотен бран, каде постои опасност по здравјето на луѓето од многу топлото време. Другите региони од државата и натаму ќе бидат зафатени со топлотен бран од прва, односно жолта фаза. Имено утре ќе биде најтоплиот ден од почетокот на годинава. Се предвидува температурата да се движи од 37 до 44 степени. Од министерството за здравство соопштуваат дека сите здравствени установи се подготвени со доволен број капацитети и медикаментозна терапија за евентуално справување со зголемен број на лица со штетни ефекти по здравјето од високите температури.
сите 83 | | | веќе видена

Започна потрагата по удавеното лице во вештачката акумулација „Мавровица“ во атар на светиниколското село Орел. Дирекцијата за заштита и спасување го ангажираше тимот за спасување под вода од Струга да ја пребара хидроакумулацијата „Мавровица“ во Свети Николе, каде завчера се удави 27-годишен светиниколчанец А.Н. Пред два дена во полициската станица во Свети Николе беше пријавено дека едно лице кое пловело со душек се изгубило од површината на водата.
сите 26 | | | веќе видена

Иако стана позната како прва победничка на реалното шоу „Топ модел”, Адриан Кури сепак е најпозната по тоа што постојано објавува свои разголени фотки, а овојпат не почасти на својот 30-ти роденден.
| | веќе видена

Лимон и сода Во сад ставете 1/4 филџан сода бикарбона и сок од 1/2 лимон. Смесата нанесете ја на забите и оставете да стои три минути. Измијте ги забите со паста за заби, а постапката применувајте ја 4 пати месечно. Ловоров лист и портокал Во чаша ставете еднаква количина на меле и исушен ловоров лист и сушена и сомелена кора од портокал и додајте 100 мл вода. Нанесете ја смесата на забите и оставете да делува три минути. Јагоди Изгмечете неколку јагоди и со нив истријте ги забите. Потоа измијте ги со паста за заби за да не ви се оштети глеѓта од киселината и шеќерот. Постапката применувајте ја 4 пати месечно. Јаболков оцет Во чаша со вода ставеле едно лажиче оцет и исплакнете ја усната шуплина, а за крај забите измијте ги со паста. Јаболковиот оцет помага во отстранувањето на дамки и при избелување на забите, а притоа ги убива и штетните бактерии во усната шуплина. Постапката повторувајте ја секој ден.
| | веќе видена

Што да направите ако сакате да изработите полица за книги, а немате алат за мерење? Боб Џејкобс се сетил на нешто што вам сигурно не би ви паднало на памет. Како линијар тој одлучи да ја користи својата машкост.
сите 2 | | | веќе видена

Џон Креницки заменик претседател на Управниот одбор на „Генерал Електрик“ до крајот на годината треба да ја напушти фирмата. Но без оглед на тоа тој и понатаму ќе добива $89.000 долари месечно. Ваквата постапка е дел од спасот на „Генерал Електрик“ по кој Креницки не смее да работи за конкуренцијата во наредните три години. Ваквите договори не важат за извршните директори. Тие добиваат дарежливи отприемнини од компаниите во кои работеле.
сите 2 | | | веќе видена

Во вештачката акумулација – брана „Мавровица“ во атар на с. Орел- светиниколско, едно лице, кое пловело со душек, се изгубило од површината на водата, пријавено е вчера попладне во полициската станица во Свети Николе. Рибарите се вознемириле кога во еден момент го забележале празен душекот, на кој се наоѓал 27 – годишниот риболовец, кој употребувајќи ја старата рибарска итрина, фрлал леб за намамување на рибата за лов. Нуркачите од МВР два часа го бараа исчезнатото момче но за жал не успеаа да го пронајдат. Акцијата продолжува утре. Првично е дознаено дека се работи за лицето А. Н. од Свети Николе. Се превземаат мерки за пронаоѓање на лицето и за расчистување на случајот.
сите 36 | | | веќе видена

Група млади момчиња успеале да насмеат стражар на британската гарда, пеејќи му ја песната “You are beautiful“. Момчињата му пришле и заедно почнале да ја пеат песната “You are beautiful“ од Џејмс Блант. Стражарот пробал да не се насмее, меѓутоа не издржал и на неговото лице се појавила широка насмевка.
сите 4 | | | веќе видена

Владата нема јасна политика за името, обвини денеска СДСМ преку професорот Стево Пендаровски. „Во овој момент Македонија нема ниту еден стратешки партнер кој може да ни помогне во евро-атлантланските интеграции. И тие неколку што ги имавме во Букурешт, повеќе не се зад нас, а Турција во оваа смисла не може многу да ни помогне затоа што и самата не е целосно интегрирана во тие организации.“, вели Стево Пендаровски, претседавач со Советот на СДСМ за безбедносни прашања и НАТО интеграции. И од ВМРО ДПМНЕ веднаш излегоа со став: -Стево Пендаровски да предложи решение за проблемот за влез во ЕУ и НАТО, велат од ВМРО-ДПМНЕ за изјавата на Стево Пендаровски. – Имајќи во предвид дека главниот проблем е барањето на Грција за промена на името и идентитетот, го повикуваме јавно Пендаровски да каже кое име и кој идентитет тој би го предложил, а кои Грција би ги прифатила. Зачудени сме што коалицијата на Бранко Црвенковски, Љубчо Георгиевски и Тито Петковски, продолжува со леснотија да лицитира различни попустливи ...
| | веќе видена

Еден мал Британец е толку напреден за неговата возраст што лекарите и детските психолози му се восхитуваат на неговата интелигенција. Имено ова детенце знае да препознае 195 независни држави на картата на светот и дури 140 од нив знае да ги препознае со националните знамиња. - Прво мислевме дека тоа е нормално однесување. Еден ден отидовме на лекар и во ординација почна со прстот да ги покажува државите, кажувајќи ги нивните имиња. Лекарот беше изненаден, и рече дека такво нешто никогаш не видел. Неодамна ме разбуди во 3 часот наутро да ми каже како Њутн ја открил гравитацијата – изјавила неговата мајка, Аманда.
сите 2 | | | веќе видена

Државата со меѓународен телефонски префикс +389 е Македонија. Но ако отворите интернет на аеродромот во Милано таму името Македонија е буквално преведено како „овошна салата.“ Фотографијата била објавена на Фејсбук. Авторот вели дека ја сликал на аеродром во Милано додека се обидувал да се вклучи на интернет за што му било потребно да ја избере државата на потекло. За каква грешка станува збор сеуште не е познато.
сите 2 | | | веќе видена

Близнаци од Британија кои незнаеле дека се брат и сестра бидејќи биле одвоени веднаш по раѓањето стапиле во брак. Деталите за нивниот идентитет е задржан во тајност. Тие не дознале дека се брат и сестра се додека не се венчале. - Никогаш не им било кажано дека се близнаци. Се запознаа подоцна и почувствуваа голема привлечност – вели Лорд Алтон. Британскиот суд донел одлука за поништување на бракот.
| | веќе видена

Холивудската актерка Анџелина Џоли е шокирана од изјавата на хрватскиот ракометен селектор по победата над Србија на ЛОИ 2012. – Докажавме дека сме подобри од Србија во игра на неутрален терен. Секоја мисла за натпреварот ме потсетува на филмот ’Storm’ (Бура) – изјавил Славко Голужа. По оваа изјава Анџелина Џоли на својот профил на Твитер напишала: - Шокирана сум од изјавите на хрватскиот ракометен тренер по натпреварот против Србија. Некои луѓе сосема ја погрешиле целта на Олимписките игри. Национализмот не смее да се меша со патриотизмот“ – напишала Анџелина на “Твитер“. Голужа не сакал да ја коментира изјавата пред новинарите во Лондон и што сакал да каже со неа.
| | веќе видена

Владата одлучи од следната недела да започне процесот на вработување на 2000 лица кои ќе бидат ангажирани за вршење на јавни работи во период од 6 месеци. За оваа цел, Владата обезбеди и ќе бидат ангажирани 1 милион евра. Исплатата ќе се врши преку општината која ги има ангажирано работниците. Ќе бидат работно ангажирани моментално невработени лица, со ниска квалификација или повозрасни лица од 55 годишна возраст. Лицата ќе бидат ангажирани за период од 6 месеци. За време на работниот ангажман ќе добиваат финансиски надомест од 7.600 денари за лице месечно, во кои е вклучено и осигурување во случај на несреќа при работа и професионално заболување. За време на обезбедување на финансиската поддршка, ангажираното лице не ги губи правата по основ на невработеност, односно доколку користи ваков социјален трансфер, тој додека трае ангажманот ќе биде ставен во мирување, а по завршувањето на ангажманот повторно ќе има правна сила. Лицата го задржуваат и правото на здравствено осигурување. Лицата кои конкурираа за ...
сите 35 | | | веќе видена

Ким Кардашиан открива дека успеала да ја намали својата тежина за 3 кг затоа што со своето момче Кание Вест често имаат секс. -На шала тоа го нарекуваме секс-диета. Кога една од нас во семејството има редовен секс, секогаш помалку му се јаде. Губењето на трите килограми за една недела зборува за тоа колку бев „лоша“ – се пофали Ким.
сите 7 | | | веќе видена

next