Ин Магазин

Македонија, според најавите на синоптичарите, денеска влегува во т.н. портокалова фаза со температури до 43 степен и УВ индекс 9. Имајќи ги предвид високите температури Министерството предупредува дека може да дојде до загрозување на животот и здравјето на работниците, без разлика дали станува збор за јавен или приватен сектор. Се препорачува и адекватна вентилација на работниот простор и обезбедување засолништа каде што вработените можат да се разладуваат извесен период во текот на работата, почести паузи и конзумирање течности. Според УХМР, земјава се наоѓа во портокалова фаза и затоа бремените жени и постарите лица од 60 години не треба да излегуваат на топлото време. Aпел е упатен и до работодавачите, на високите температури, да не дозволуваат градежните работници да работат надвор од 11 до 17 часот.
сите 63 | | | веќе видена

Поранешната сопруга на Силвестер Сталоне им се врати на пороците поради кои во 2007 година заврши и на рехабилитација. Бриџит Нилсен сред бел ден во паркот пиела вотка и се тркала по тревата со што била мета на фотографите. Локалните медиуми наведуваат дека актерката легнала на тревата и во алкохолизирана состојба лежела одредено време, се додека не станала и се упатила во непознат правец.  
сите 3 | | | веќе видена

Tренерот на Реал Мадрид, Жозе Мурињо смета дека аргентинскиот плејмејкер на Барселона, Лионел Меси не е најдобар играч на светот во изминатата сезона и не ја заслужува „Златната топка“. - Меси не направи ништо минатата сезона. Нема никаква титула и не би требало по третпат едноподруго да го освои признанието за најдобар на светот. Челси направи голем успех со триумфот во Лигата на шампионите, а Манчестер сити ја прекина доминацијата на Јунајтед во Англија. Многу играчи од овие клубови беа подобри од него, а да не ги заборавам и одличните игри на моите фудбалери како што се Серхио Рамос, Кристијано Роналдо и Серхио Рамос – вели Мурињо. Но и Кристијано Роналдо не ги крие амбициите да биде прогласен за најдобар фудбалер на светот за 2012 година. - Нема да лажам. “Златната топка” значи многу за мене. Тоа признание секогаш ме амбицира, сонувам да го освојам, како и да го освои и мојот тренер, зашто сме меѓу најдобрите – изјавил Роналдо.
сите 3 | | | веќе видена

Дваесет годишниот Пеце Ч. од село Карамани, битолско, го загубил животот вчера наутро, во несреќен случај. Според информациите од полицијата Пеце Чаушовски вчера околу 8,30 часот на нивата во атарот на селото ги собирал алуминиумските цевки за наводнување. Откако зел една од цевките случајно допрел до далеководот што се наоѓал над него, при што добил струен удар со голема силина. Момчето починало на самото место.
сите 7 | | | веќе видена

На натпреварот помеѓу Пекинг и Далиен Шиде фудбалерот на домашниот тим во 74-та минута од половина терен постигна победоносен погодок за својот тим, со прекрасен лоб удар. Голот беше доволен за домаќините да триумфираат на натпреварот.
| | веќе видена

Македонски државјанин е уапсен во Хрватска, поради сомнение дека со лажни картички подигал пари од банкомати. Хрватските медиуми пренесуваат дека кај Македонецот уапсен во четвртокот биле пронајдени дури 14 уреди за читање на податоци од картичките, што претставувало најголема заплена на вакви апарати во Хрватска досега. Педесет и шестгодишен македонски државјанин најпрво поставувал микро камери на банкоматите, ги снимал пиновите, а потоа изработувал лажни картички со кои подигал пари во Танзанија, Кенија, Мозамбик и САД. По апсењето тој се наоѓа во притвор.
сите 8 | | | веќе видена

Денес околу 20 часот на трговскиот центар Рамстор ќе се одржи собир на кој ќе треба да се направи тим кој што во иднина треба да закаже протест против поскапувањата – јавува порталот Sky.mk . Групата која го организира собирот е формирана на Фејсбук а како информација стои дека групата е формирана спонтано. - Еднократен протест нема ефект. Ќе се собереме, ќе прошетаме по улиците саат-два, ќе поурламе, и ќе се разотидеме. Некои медиуми нема ни да се помачат да спомнат нешто за тоа, а власта со сигурност ќе остане глува. Еднодневни протести се спектакли, кои можеби ќе пополнат некој ред во весник (во некое ќоше помеѓу проблемот со името и препукувањата на ретардираните партии), ама нема ништо да променат. Затоа јас сум за подолгорочна стратегија и за секакви методи на борба – се што ни е на располагање: континуирани протести, блокади, бојкоти, медиумско внимание итн. Затоа, ако правиме, да правиме. Да не ја губиме енергијата на спектакли, туку да смислиме како вистински да извршиме притисок да се ...
| | веќе видена

Девет кувари на чело со Љупчо Гиевски од Александар Палас ќе бидат одговорни за приготвувањето на пет и пол тони грав во новиот надграден котел, со што повторно треба да се запишат во Гинисовата книга на рекорди. - Уште еден ден остана до варењето на гравот. На некој начин почна одбројувањето, односно проверка на системот дали ќе работи, денес имаме проба, палење на огинот и загревање на вода. Значи да го испитаме целиот систем и да видиме дали се ќе биде во ред, рече организаторот на Гинисовото гравче, Стојан Давчев. – Како масраф ќе имаме 1.300 килограми грав, 120 килограми кромид, 140 литри зејтин, 24 килограми сол, 14 килограми мешан зачин, 6 килограми бибер, 9 килограми црвен пипер, 50 килограми брашно, еден килограм ловоров лист, 35 китки магданос, рече Гиевски. Фото: 24Вести
сите 40 | | | веќе видена

Лондонската полиција потврди дека по трката на 100 метри на ОИ лишила од слобода гледач кој фрлил шише кон финалистите на таа атлетска дисциплина. Освојувачката на бронзен медал во џудо, Холанѓанката Едит Бош стоела зад човекот кој најпрво упатил навредливи зборови а потоа фрлил шише на патеката. Таа тврди дека го удрила напаѓачот пред да дојде полицијата. - Пијан гледач му дофрлуваше на Болт, а потоа фрли шише на патеката. Го натепав – изјавила Бош.
сите 9 | | | веќе видена

Потрагата по лицето кое изчезна во водите на Мавровица е прекината поради потешкотии кои се појавиле во текот нуркањето предизвикани од матната вода и присуството на треви во хидроакумулацијата. Дирекцијата за заштита и спасување (ДСЗ) денеска известува дека ја прекинува потрагата со својот тим за спасување под вода, по 27 – годишниот светиниколец Ангелчо Н., кој потона во ладните води на акумулацијата Мавровица. Се остава можноста водата да го исфрли телото на површина. Момчето фрлајќи леб за да ја намами рибата, паднало во ладните води на акумулацијата. Вчера нуркачки екипи пребаруваа два часа на местото каде што паднал несреќниот Ангелчо, но не може да го најдат телото.
сите 10 | | | веќе видена

Во текот на изминатата недела по спроведена дисциплинска постапка, донесени се шест решенија против шестмина вработени во Министерството поради сторени повреди во работењето, согласно одредбите од член 206 став 1 точка 4 и член 207 став 1 точка 8 од Колективниот договор на МВР. Притоа, на по тројца вработени им е изречена мерка парична казна и им е запрена постапката, на двајца вработени им е изречена мерка писмено предупредување, а на еден вработен му е изречена мерка – условен отказ а се работи за: З.М., полицаец за патрола и интервенции во ПС ОН Свети Николе, изречена му е парична казна во износ од 15% од месечната плата во траење од четири месеци (бил под дејство на алкохол за време на работа), М.Б., полицаец за патрола и интервенции во ПС ОН Прилеп, изречена му е парична казна во износ од 15% од месечната плата во траење од шест месеци (бил под дејство на алкохол за време на работа), З.П., полицаец за патрола и интервенции во дежурна служба во ПС ОН Струга, изречена му е парична казна во износ од ...
| | веќе видена

Дива експлозија на геомагнентни честици од Сонцето наскоро може да се случи – предупреди американската НАСА. Експолозијата може да уништи 300, но и повеќе од 2.100 повеќенапонски трансформатори кои се темел на американскиот електроенергетски состав. Според прогнозите на американските експерти можностите да се случи оваа сончева супер бура во следните десет години се 7 проценти, што е всушност умерен ризик, но нејзините последици ќе бидат разорни како удар од голем метеор на Земјата. Кога ќе снема електрична енергија, ќе настане хаос и во најлош случај се смета дека ќе снема вода и гориво, современата комуникација ќе замолчи, ќе нема сообраќај. Во извештајот на агенцијата се наведува дека со сончевата супербура ќе бидат зафатени повеќе од 130 милиони Американци, а милиони од нив може да бидат жртви на оваа непогода.
| | веќе видена

Џорџ Клуни одлучи својата врска со партнерката Стејси Киблер да ја искачи на повисоко ниво, па така тие започнаа да живеат заедно. Иако до тој момент нивната врска беше идилична, заедничкиот живот “му ги отвори очите” на Клуни. – Ме освои затоа што е спортистка. Никогаш не сум сакал жени кои се опседнати со убавината, а таа ми делуваше природно – им кажал Џорџ Клуни (51) на своите пријатели, признавајќи дека тој се разочарал од Стејси Киблер (32) откако започнале да живеат заедно. Тој најмногу се налутил кога поранешната борачка купила солариум и го поставила во спалната соба. Тој размислува да стави крај на врската затоа што, како што вели тој, не може да ги поднесе нејзините детски хирови.
| | веќе видена

Еве уште еден доказ дека жена од 40 години може да изгледа како да има 20-ет. Американската танчерка, пејачка, глумица и модел Броук Бурке Шарвет и на 40 години изгледа совршено. Погледајте само како изгледа.
сите 2 | | | веќе видена

Атрактивната Бар Рефаели позираше за септемвриското издание на магазинот Максим, во провокативна црна и бела долна облека со која предизвика апсолутно воодушевување кај сите нејзини обожаватели.
| | веќе видена

Натали Портман стапи во брак со францускиот танчар и кореограф Бенџамин Мијипје. Портман и Милпид се венчаа во присуство на семејствата и поблиските пријатели во неделата вечерта, а со веренички прстени на рацете прв пат беа видени на доделувањето на наградите Оскар во февруари оваа година. Џејми Волф, дизајнер на накит, изјави дека тој е дизајнерот на венчалните прстени. „Јас ги дизајнирав прстените кои ги носеа Бенџамин Милпид и Натали Портман. Направени се од рециклирана платина и дијаманти“, – вели Волф.  
сите 17 | | | веќе видена

Млад пар од Русија одбра несекојдневен начин како да не платат, а да се возат со тамвај. Оваа двојка решија да не влезат внатре во трамвајот туку да се возат од надвор. Еве како изгледаше тоа:
сите 2 | | | веќе видена

Јамајканецот Јусеин Болт го освои златниот медал на трката на 100 метри, а потоа заминал на „заслужена“ прослава со три девојки. Имено, тој уште еднаш покажа дека е најбрзиот човек на планетата, трчајќи со рекордно време од 9.63 секунди на трката на 100 метри.
сите 15 | | | веќе видена

next