Ин Магазин

Чоколадата, чии кардиоваскуларен благодет е веќе откриен преку некои клинички испитувања, добра е за мозокот и го зголемува протокот на крвта – покажале резултатите добиени од едно истражување. Првото испитување е спроведено од страна на Ian Macdonald од медицинската школа во Нотингам, (Британија) над млади личности и здрави жени, коj сакал да види дали пијалок богат со флавоноидом, супстанца која ја содржи црното какао, ќе ги поттикне нивните ментални функции на тестот. Иако какаото не ги подобрило резултатите на тестот во споредба со групата која не пиела ништо, сепак се покажало дека значително го зголемил крвотокот во мозокот за време од два до три часа, истакнал докторот. Другата студија која ја водел докторот Norman Hollenberg од медицинската школа во Харвард (Масaчусетс) над особи со добро здравје постари од 50 години, исто така покажала очигледни резултати за зголемен крвоток во мозокот на особи кои пиеле пијалок богат со флавоноидом. Докторот го испитувал дејството на какаото кај Индијските ...
сите 2 | | | веќе видена

Црвеното вино го штити мозокот од мозочен удар и делува како превенција против него, докажаа американските научници. За поубаво да се разбере делувањето на црвеното вино, стручњаците им даваа модерирана доза на заморчиња од една состојка која е пронајдена во кората на црвеното грозје и семе, пред да произведат состојба слична на мозочен удар. Воочено е дека токму таа комбинација го зголемува ензимот во мозокот “heme oxygenase”, кој е веќе познат како заштитник на нервните клетки. Главниот на ова интересно истражување, Sylvain Dore кажува дека одредена количина на вино всушност го поттикнуваат “heme oxygenase” да делува со својот антиоксидански состав. - Црвеното вино е препорачано за срцето. Ние сега го докажавме неговото посебно дејство на мозочниот удар и неговото спречување. Тоа докажува дека умерена конзумација на вино има ефект – додаде Доре. Иако се ова конкретни сознанија, стручњаците пред себе имаат уште многу работа, бидејќи дејствувањето кај заморчињата мора да се ...
сите 2 | | | веќе видена

Родителите никако не смеат да ги штитат децата од допири со “прљавштина” и да се плашат дека може да се зарази од нешто бидејќи на тој начин му се зајакнува имунолошкиот систем, предупредуваат од здружението на германски доктори – алерголози. На децата треба да им се дозволи да си играат со пријателот кој е настинат, а исто така не треба панично да го чистите од гадни работи поради страв од некаква зараза. - Чистењето на куќата со хемиски средства два пати неделно е премногу – истакнува еден член, но затоа предупредува дека редовно треба да се проветрува домот за дa влезе свеж воздух. Најголем предизвикувач на алергии е токму домот, а докторите предупредуваат дека не треба да се пуши во просторија во која престојува трудна жена или мало дете. Истражувањата покажуваат дека децата кои пораснале во селските средини имаат помалку алергии од нивните “градски” врсничиња. Исто така се препорачува доење барем првите четири месеци бидејќи со тоа ќе се намали опасноста од развој на ...
| | веќе видена

Блокиран e алтернативен патен правец кон Косово, од Рашка преку Тресава од страна на припадниците на полскиот контингент на КФОР. КФОР забраниле движење на камиони со комерцијална стока со носивост поголема од три тони, додека патничкиот сообраќај и понатаму се одвива нормално. Членот на Општинскиот совет на Лепосавиќ, Бојан Јаковљевиќ, оценил дека КФОР со блокада на алтернативниот пат директно се става на страната на Приштина. “ Ние побаравме дозвола за непречајно движење на камиони со кои се превезува стока за продавниците на северот на покраината, каде веќе владее недостаток од производи за лична потрошувачка“ – рекол Јаковљевиќ. Тој додал и дека Србите не може да прифатат атворање на алтернативните патни правци нит пак тоа да биде средство кое треба да и овозможи на албанската царина да заживее на административните премини помеѓу Косово и централна Србија.
| | веќе видена

Најмалку седум лица загинаа а преку 20.000 ги напуштиле своите домови по Тајфунот проследен со обилни дождови на Филипините. Тајфунот во изминатите два дека во главниот град Манила предизвикал силно невреме и ветрови поради што многу делови од градот останале без струја, а некои провинции биле поплавени. Невремето доцна синоќа од тропско невреме премина во тајфун, со удари на ветрот од 120 до 150 километри на час.
сите 5 | | | веќе видена

Сообраќајот на сите магистрални и регионални патни правци низ државата се одвива непречено, по суви и чисти коловози. На граничните премини се очекува зголемена фреквенција на возила, но без подолготрајни задржувања. Напомена дека оваа информација се однесува само за македонскиот дел од премините. Повнимателно управување со возилата е потребно и на магистралниот пат М-1 делница Катланово – Велес, каде се одвиваат работи за реконструкција на патот за што има поставено соодветна сообраќајна сигнализација. Имено за потсетување, од 01.07 до 31.08 тешките товарни возила со над 7,5 тона вкупна маса, имаат забрана за движење на патот Гостивар – Охрид секој петок од 15:00 – 24:00 часот и секоја сабота и недела од 07:00 – 24:00 часот. Ова ограничување не се однесува на возила кои превезуваат живи животни, цвеќе, хуманитарна помош, жито и житни култури и леснорасиплива стока.
сите 14 | | | веќе видена

Пожарот над Струмица кај местото Двата пата е ставен под контрола. Пожарот меѓу селата Љубојно и Долно Дупени синоќа беше реактивиран. Опасноста од пожарот да ги зафати куќите во с. Долно Дупени, во текот на ноќта е надмината, односно по интервенцијата на пожарникарски екипи од Ресен, Битола, Охрид, СВР Ресен. Останува пожарот над с.Групчин-општина Желино кој е активен, но со помал интензитет. Во текот на вчерашниот ден пожарот беше проширен кон блиската шума, а поради ветерот брзо е проширен на површина од околу 5000 метри квадратни. Зафатена е нискостеблеста деградирана шума. Пожарот кај с. Нивичино е ставен под контрола. Зафатена е површина од околу 110 хектари, од кои 60 се сува трева а 50 хектари се нискостеблеста шума а за неговото гаснење учествуваа екипи на Шумското стопанство Беласица со 12 вработени.
сите 64 | | | веќе видена

Времето денеска ќе биде претпладне претежно сончево со слаб до умерен северен ветер. Попладне ќе биде нестабилно со локален пороен дожд. грмежи и засилен ветер. Темепратурата ќе се движи од 26 до 37 степени. Во Скопје и околината ќе биде сончево со слаб до умерен северен ветер. Попладне ќе биде нестабилно со пороен дожд, грмежи и засилен ветер. Температурата ќе достигне до 33 степени.
сите 56 | | | веќе видена

Владата веќе донесе одлука да им излезе во пресрет на земјоделците и да го продолжи рокот за поднесување апликации за субвенции до 30 септември годинава, изјави премиерот Никола Груевски во одговор на прашање по промоцијата на првите изданија од едицијата „Ѕвезди на светската книжевност“ во НУБ „Св. Климент Охридски“ – Скопје. Причина за тоа, како што рече, биле многуте информации што поголем број земјоделци ги доставиле во Министерството за земјоделство, шумарство и водостопанство, а некои и директно до премиерот, дека навреме не поднеле апликации поради тоа што биле премногу преокупирани со работа на нивните, а поголем дел поради што немале информација дека е завршена антикризната мерка на Владата од пред две години со која им се овозможуваше на оние кои немаат платено концесија да им се одбие од субвенциите. - Таа антикризна мерка е заврешена, но до многумина не стигнала веста за тоа. Има една позначајна бројка на такви земјоделци, така што Владата веќе донесе одлука да им излезе во пресрет и ...
сите 2 | | | веќе видена

На 1 август ќе почне полнењето со вода на хидроцентралата „Св. Петка“ која ќе биде со капацитет да снабдува околу 40.000 македонски домаќинства со електрична енергија. Ова го најави премиерот Никола Груевски во одговор на прашање по промоцијата на првите изданија од едицијата „Ѕвезди на светската книжевност“ во НУБ „Св. Климент Охридски“ – Скопје. - Станува збор за еден добар капацитет на кој работевме повеќе години и кој е дел од нашите ветувања во Програмата. Веќе има добиено дозвола за пробна работа, полнењето почнува на 1 август и штом се наполни со вода почнува со производство на електрична енергија, појасни премиерот Груевски. Во иднина, нагласи, планираме и други проекти во енергетиката. - Во неколку помали проекти околу 100-тина милиони евра ќе се инвестираат во наредната година, истакна премиерот Никола Груевски.
сите 43 | | | веќе видена

Вчера околу 21,50 часот од телефонско јавување на непознати граѓани во СВР- Штип, по што пријавил дека на ул.„Енгелесова“ бр.2, се врши нелегален истовар на нелегални огревни дрва, двајца униформирани полициски службеници се упатиле на лице место, по што забележале ПМВ„Лада“ без рег.бр. натоварена со огревни дрва и 3 непознати лица, од кој едниот М.Ц.(1975), а другите од ромска националност, кои вршат истовар на дрвата. Имено полицајците побарале од лицата да се легитимираат, по што во тој момент дошол Р.Д.(1962) од истата улица кој им кажал на двете лица од ромска националност да бегаат, по што се приближиле кон полицајците и со раце ги туркале со цел да ги спречат и да им овозможат на лицата да избегаат. ПС-СВР-Штип превзема мерки за целосно расчистување на случајот.
| | веќе видена

На 29.07.2012година околу 21,50 часот во Прилеп, пред продавница на ДООЕЛ „Бакал – Промет“, лоцирана во с. Сенокос, сопственост на М.Д., пред која што седеле Ј.Ж., Ј.М., Х.-К.Д., К.В., Т.Д. и М.Г., сите од с.Сенокос, дошол Т.Д.(1969) и од ловна пушка (двоцевка) испукал два проектили во пределот на стомакот на M.Г., по што истиот паднал на земја, а од истрелот, со неколку проектили погоден бил и Ј.М. По ова сопственикот на продавницата се обидел да му ја одземе пушката на Т.Д., но бил спречен од неговиот внук, кој со нога го удрил М.Д. во пределот на стомакот, ја зел пушката, ја наполнил и со еден истрел испукал во воздух. По ова, двајцата почнале да го тепаат и го влечеле Ј.Ж. Према излезот од селото. По кратко време А.Н. во близина на неговата куќа го нашол Ј.Ж. во бесвесна состојба и со повреди на главата. После настанот со ПМВ повредените се префрлени во ГБ-Прилеп, по што им е укажана лекарска помош, а додека кај М.Г. констатирани се ТТП, нанесени од огнено оружје во пределот на стомакот и има крварење. ...
сите 2 | | | веќе видена

Секторот за внатрешни работи Тетово поднесе кривична пријава против Р.М. (27) од Дебар , М.С.(33)и неговиот брат С.З.(43) од тетовското село Шемшово. Р.М (27) се сомничи дека извршил три кривични дела:„злоупотреба на службена положба и овластување’’, „ посебни случаи на фалсификување исправи’’ и „ употреба на исправи со невистинита содржина’’. Триесет и тригодишниот М.С, кој е во бегство и по кој е распишана потрага, се товари за кривичните дела:„ измама’’, „помагање’’ и „недозволено изработување, држење и тргување со огнено оружје и распрскувачки материи’’, додека треттопријавениот С.З се сомничи дека извршил кривични дела:„помагање’’ и „недозволено изработување,држење и тргување со огнено оружје и распрскувачки материи’’. Дваесет и седумгодишниот Р.М. вработен како банкарски комерцијалист со овластување во тетовската експозитура на НЛБ Тутунска банка, во периодот од јануари до мај 2012 година, злоупотребувајќи ги своите овластувања во банката, на 39 лица им одобрил и подигнал кредити.Триесет и седум од ...
| | веќе видена

Министерството за внатрешни работи, врз основа на добиени оперативни сознанија, презеде две организирани акции во с.Четирце-Куманово и с.Патишка река-Скопје во кои беше откриена поголема количина на оружје и муниција. Врз основа на изготвен План и издадена Наредба од Истражен судија при Основен суд Куманово, од страна на полициски службеници од Центарот за сузбивање на организиран и сериозен криминал и Одделот за антитероризам и деминирање, извршен е претрес во домот на П.С. во Куманово и куќа и други помошни објекти во с.Четирце-Куманово користени од него ( во сопственост на неговиот дедо). При извршениот претрес, закопани во дворот на куќата во с.Четирце-Куманово, беа пронајдени: 2 противтенковски антимагнетни мини со 6 запалки за истите, 3 рачни фрлачи-ЗОЉА, 6 рачни бомби (2 од типот М75 и 4 од типот М52-Р3), и 6 кутии со 90 куршуми со калибар 7,62 мм за автоматска пушка. Исто така сокриена во помошна просторија на куќата (плевна) беше пронајдена, една автоматска пушка марка М70АБ2. Рамка со 30 куршуми за ...
| | веќе видена

Индиската делегација на Олимписките игри во Лондон упатила жалба до организаторите поради ‘мистериозната жена’ која во текот на свеченоста се движела со индиските спортисти. Претставник на индиската делегација изјави дека станува збир за „навреда кон Индија“, па Индијците бараат официјално извинување од Организациониот комитет, инсистирајќи дека „инцидентот“ не смеел да се случи. Еден индиски медиум објави дека девојката се викала Мадхура Нагендра – студентка од јужниот индиски град Бангалор што живеела во Лондон. Но сепак индискиот олимпсики тим апсолутно не е задоволен од нејзиниот испад при претставувањето на нивната делегација.
сите 2 | | | веќе видена

Пожарот над Струмица кај местото Двата пата е сè уште активен, заради што во понеделник во два наврати интервенираа и канадерите. Се смета дека е предизвикан од 36 годишниот Ж.Н. кој бил забележан со две запалки. Осомничениот се движел кон селото Градошорци. Лицето било приведено. Ж.Н., кој инаку се лекувал во Душевната болница Негорци потврдил дека ги предизвикал пожарите. Последна информација е дека пожарот над с.Групчин, Желино, е избувнат како последица на запалено стрниште од пожнеана пченица. Пожарот е проширен кон блиската шума, а поради ветерот истиот брзо е проширен на површина од околу 5.000 метри квадратни. Пожарот помеѓу селата Љубојно и Долно Дупени кој зафати сува трева, смрека и ниска дабова шума, по интервенцијата е изгаснат.
сите 102 | | | веќе видена

Министерот за одбрана на Република Македонија, Фатмир Бесими во Скопје оствари средба со Даниел Сервер, познат аналитичар, универзитетски професор и поранешен директор за Балканот во Институтот за мир во Вашингтон, Соединетите Американски Држави. На средбата, соопшти денеска Министерството за одбрана, Бесими и Сервер размениле мислења за состојбата во регионот и за процесот на интеграција на Република Македонија во НАТО и во Европската Унија. Министерот Бесими, стои во соопштението, го информираше Сервер за придонесот на Армијата на Република Македонија во меѓународните мировни мисии. Заеднички е констатирано, се подвлекува во соопштението, дека забрзувањето на процесот на евроатлантска интеграција на Република Македонија и на другите земји од регионот е единствена алтернатива за обезбедување долгорочен мир и стабилност во регионот, што, всушност ќе доведе до зголемена перспектива за сите граѓани.
сите 4 | | | веќе видена

Секторот за внатрешна контрола и професионални стандарди при МВР до ОЈО Скопје, достави посебен извештај за запознавање и понатамошно постапување, во врска со констатирано коруптивно однесување, „Примање поткуп“ казниво по член 357 став 1 од Кривичниот законик на Република Македонија извршено од страна на полициските службеници В.Т.(51) и М.Б.(33) двајцата полицајци-позорникари во СВР Скопје. Имено на 28.07.2012 година, Началник на единицата за ЈРМ при СВР – Скопје, околу 21,45 часот на Бул.„Никола Карев“ додека извршувал службени активности – контрола на службите на терен од Одделение за општи патроли – Исток, управувајќи патничко возило марка – Шкода фабија (инаку службено возило), бил сопрен од страна на двајца полициски службеници. По ова едниот од нив му побарал лични исправи и му соопштил дека сторил прекршок „Поминување на затворен сигнал – црвено светло и дека треба да плати глоба во износ од 300 евра како и 30 евра за неносење на возачка дозвола“, а за да ја одбегне казната треба да ...
сите 4 | | | веќе видена

Три лица загинаа во две одделни сообраќајки што се случија во недела вечерта во струмичко, соопшти МВР. Во првата сообраќајка која се случила вчера околу 19:30 часот на излезот од селото Муртино загинал Ердинчо Демиров (35) полицаец во СВР Струмица кој инаку бил сопатник во автомобилот Хјундаи Акцент управуван од негов соселанец. Возачот изгубил контрола и излетал од патот при што Хјундаито било смачкано од двете страни. Од ударот Ердинчо починал на лице место додека возачот е тешко повреден а третото лице поминало со лесни повреди. Подоцна. откако слушнале за сообраќајка во која загинал Ердинчо неговите роднини тргнале од Пехчево кон Банско кон Муртино, но и тие се превртеле со нивното возило. Камион „Тата телкол“во кое се возеле и со којшто управувал четириесет и двегодишен жител на Пехчево, изгубил контрола и слетал на десната страна надвор од коловозот и почнал да се превртува. На лице место починале возачот на камионот и уште неговиот татко од Пехчево, додека една сопатничка се здобила со тешки ...
сите 17 | | | веќе видена

next