Ин Магазин

Хедер Станинг освојувачката на златен медал за Велика Британија во веслање на ЛОИ во Лондон замина на нови подготвки, но овој пат за авганистанскиот фронт. Таа својата војничка кариера ја прекина за да настапи во Лондон, а откако ја исполни мисијата се враќа на својата професија. Имено таа има чин капетан на копнена војска во 32. кралска артилерија. Големиот успех на женскиот веслачки тим на В. Британија будно беше следен и од војската на оваа земја во Авганистан, каде колегите на Хедер гласно навиваа со британските знамиња.
| | веќе видена

10-тина готвачи од Мексико го направија најдолгиот сендвич во Латинска Америка. Истиот е долг цели 53 метри, тежок 700 килограми. За сендвичот тие потрошиле 1,000 парчиња леб, зелена салата, кромид, домати, 100 килограми мајонез како и сенф и други адитиви.
сите 2 | | | веќе видена

Британски дипломат Робин О Нил во интервју за МТВ смета дека сега е вистинското време кога земјава може со право да побара од Генералното собрание на ОН да биде признаена под уставното име. Според О Нил, Грција и Македонија треба да ги удвојат своите напори за да го решат билатералниот спор со помош на генералниот секретар и на медијаторот Метју Нимиц. - Сметам дека неодамнешната посета на Македонија од страна на генералниот секретар носи и значење и поддршка. Бан Ки Мун коментираше дека тековниот спор е “жалосен“, и дека треба “неодложно“ да се реши, како и дека тој самиот е посветен да помогне во тоа, – изјавил О Нил. - Меѓународниот суд на правдата во Хаг, потврди дека Грција е обврзана да ја почитува оваа своја обврска. Македонија нема поднесено барање да се приклучи кон ниедна од овие две организации под името ФИРОМ. Можам да ги сфатам сомневањата од страна на владата на Македонија за последиците од влез во овие организации под несоодветно име ФИРОМ, во случај тоа да остане трајно. Меѓутоа, ...
сите 3 | | | веќе видена

Поп-ѕвездата Лејди Гага на својот профил на Твитер објави фотографии со необичен стајлинг, односно таа поставила слики на кои позира како митското суштество еднорог. Погледнете Покрај ова, таа се пофалила и со својата нова тетоважа.
сите 3 | | | веќе видена

Српската пејачка Наташа Беквалац и нејзиниот поранешен сопруг Данило Икодиновиќ повторно се скарале и тоа поради нејзиното момче, манекенот Владимир Вуксановиќ. Според неименуван извор на српските медиуми, нивната кавга била поради тоа што Наташа на нивното летување сакала да ја понесе и нивната ќерка Хана на што нејзиниот поранешен сопруг Данило жестоко се противел. - Тие планираат да патуваат на Ибица, а бидејќи им пропаднало семејното патување, кое Наташа го планирала со нејзината сестра Кристина и нејзината ќерка Петра , таа посакала да ја земе со себе и својата ќерка Хана, а Данило побеснел и дошло до голема расправија – тврди анонимниот извор за српските таблоиди.
| | веќе видена

Пожарот што вчера избувна во велешко Карабуниште е ставен под контрола со помош на две теренски возила и на деветмина вработени во шумското стопанство, соопшти Дирекцијата за заштита и спасување. Од таму велат дека во гевгелиското место Аџибарица пламнал пожар кој му се заканувал и на ски центарот Кожуф, но тој е изгаснат целосно. Имено, пожарникарите го изгаснале и пожарот во село Табановце што вчера попладнето ги зафатил и селата Лојане и Ваксинце.
сите 32 | | | веќе видена

Дигачот на тегови Ву Јингбиао не можеше да се смири од што беше разочаран поради среброто, па новинарот кој му земаше изјава мораше да го теши. - Јас сум срам за Кина. И се извинувам на нацијата за мојот неуспех – изјави Јингбијао.
сите 3 | | | веќе видена

Регулаторната комисија за енергетика на Република Македонија енергично и во целост ги отфрла обвинувањата на СДСМ во однос на цената на струјата и потенцира дека во својата работа се раководи од Законот, меѓународните правила и обврски и од водење сметка за најдобрите интереси на Република Македонија. Нашите одлуки обезбедуваат почитување на Европските директиви и на намалување на вкупните трошоци во Републиката, што е битно за економијата. И со овие одлуки со кои ги прифаќаме обврските превземени со меѓународни акти, Република Македонија има повторно втора најниска цена на ел.енергија во регионот на југоисточна Европа и е една од ретките држави во кои постои евтина тарифа. РКЕ за овој политички притисок кој го врши политичката партија СДСМ ке се обрати до релевантните мегународни тела од областа на енергетиката. Во продолжение со аргументи и факти ги објаснуваме нашите позиции и факти. 1. Со потпишувањето на Договорот за основање на Енергетска Заедница, како и обврските кои што произлегуваат од Законот за ...
сите 21 | | | веќе видена

Евтината тарифа на струјата сеуште е активна бидејќи ЕВН нема техничка можност да ја спроведе одлуката на регулаторите во толку краток временски период. Според извори од регулаторите, ЕВН ќе мора еден по еден на терен да ги репрограмира струјните броила и да ја смени евтината тарифа. На овој начин евтината тарифа ќе се укинува во етапи, односно постепено. Кај некои домаќинства укинувањето на евтината тарифа од 13 до 16 часот ќе дојде порано, кај некои ќе задоцни малку. Односно кај некои домаќинства ќе има помал проблем бидејќи софтверски има можност да ја променат тарифата, но потешкотии ќе има кај сите оние кои имаат стари броила. Тие ќе ги чекаат новите броила согласно новите одлуки во Тарифниот систем што Регулаторната комисија за енергетика ги усвои на крајот на јули со примена од 1 август. Покрај поскапувањето на струјата за 10 проценти, регулаторите ја укинаа и евтината тарифа која важеше од 13 до 16 часот.
сите 23 | | | веќе видена

Експертите сметаат дека царскиот рез би требало да биде солуција единствено во исклучителни случаи заради големиот ризик од инфекции како и тоа што може да влијае на нејзината идна бременост. Според студиите на ова истражување, кај 10 % од жените кои имале царски рез се јавуваат инфекции заради кои тие неможат од првиот ден да се грижат за своето новороденче. Во некои држави, каде што процентот на деца родени со царски рез надминува 50 %, оваа постапка се повеќе е актуелна. Во многу земји, царскиот рез може да се направи на барање на родилката иако не постојат здравствени причини за тоа
сите 2 | | | веќе видена

Едно 22-годишно момче од Австралија на Фејсбук објавило содржина со која ги повикува мажите на оваа социлајна мрежа да ги оценуваат сексуалните изведби на своите жени и девојки од централниот дел на покраината Викториа. Актуелната содржина била објавена минатата година по што повеќе лица почнале да ги коментираат своите партнерки а и навредливите коментари не биле ретки. Но една анонимна жена и се пожалила на полицијата поради навредливите коментари на нејзина сметка по што момчето добило две години забрана за пристап на социјалната мрежа и половина година затвор.
| | веќе видена

Научниците со бушење на морското дно во близина на Антартикот дошле до заклучок дека на тој континент некогаш се наоѓале прашуми. При испитувањето на примероците од морското дно пронајден е фосилизиран полен, за кој научниците тврдат дека тука можел да дојде само од некоја блиска прашума. Кевин Велш, австралиски палеоклиматолог, изјавил дека со анализа на седиментите утврдено е дека температурата на Антарктикот пред 52 милиони години, поточно во периодот на Еоцен, во текот на зимата изнесувалa околу десет степени, а во текот на летото до 25 степени Целзиусови. - Постоеле шуми, немало мраз и температурите биле многу повисоки отколку што се сега. Тоа е изненадувачки, бидејќи сликата која ние ја имаме за Антартикот е сосема поинаква, вели Велш. Според неговите зборови, таквите услови на Антартикот постоеле благодарение на високото ниво на јаглен диоксид во воздухот. Велш предупредува дека наскоро Антартикот би можел повторно да биде без мраз. -Тешко е да се каже кога ќе се случи тоа, затоа што тоа зависи од ...
сите 4 | | | веќе видена

Животната приказна на мега популарната Бијонсе наскоро ќе биде прикажана во документарен филм. Она што е интересно е што самата Бијонсе е режисер и продуцент на документарецот за неа. Во филмот ќе се најдат досега невидени видео материјали од концертот, како и детали од нејзниот успешен живот, како професионален така и приватен.
сите 5 | | | веќе видена

На почетокот на неделава официјалната веб страница на Министерството за внатрешни работи (www.mvr.gov.mk) го регистрираше својот десет милионите посетител од почетокот на нејзиното функционирање во септември 2003 година, што практично значи дополнителна потврда на фактот дека www.mvr.gov.mk и натаму останува една од најпосетуваните интернет страници во Република Македонија. Од почетокот на 2012 година кога беше евидентирана бројката од 8.105.569 посетители заклучно со крајот на јули годинава веб сајтот на МВР го посетиле 1.908.646 посетители што безмалку ја достигнува бројката посетители остварена минатата година кога беа регистрирани 2.259.766 корисници на услугите и информациите на www.mvr.gov.mk, но во текот на цела 2011 година. Сето ова се должи на динамичното прилагодување и техничка надградба на веб сајтот на МВР што се реализираше во изминатиот период при што интернет страницата покрај својата основна информативна цел, наедно беше поинтензивно ставена и во функција на нудење други услуги на граѓаните ...
сите 4 | | | веќе видена

Бидна и првиот „Ајс бар“ – вистинско глобално разладување ја зафати Македонија.Цели 11 дена, почнувајќи од 19-ти па сé до 30-ти јуликараванот на Nescafé Frappéги освежуваше Македонците, инаку познати како „најголемите кафеџии во Европа“.По 6-те дена во Скопје, разладувањето го доживеаа и кумановчани, струмичани ибитолчани, за своето финале NESCAFÉ„Ајс барот“да го презентира пред охриѓани и нивните туристи. Со својот интересен „замрзнат“ ентериер и форма привлече десетици илјади посетители на сите локации.Еве како тоа изгледаше во бројки: Направени беа 11.300 кафињаNescafé Frappé Се потрошија 779 литри вода 282 литри млеко 489 кг мраз За крај интересен факт: ако сметаме дека една цевка е долга 20cm и тоа го помножиме со потрошените 11.300 кафиња, значи се искористиле вкупно 2,26 km цевки во должина. Народски кажано, тоа е приближно колку должината на булеварот „Партизански одреди“ во Скопје.
сите 2 | | | веќе видена

Снимката од разговорот со службеникот од службата 911 го покажува паничниот момент кога еден жител на Њујорк се јавува и бара помош, тврдејќи дека е “закачен” за џип кој се движи. Непознат човек се јавил во службата 911 пријавувајќи дека бил удрен од џип кој потоа продолжил да го влече со себе. – Ме удри еден џип и ме влече по патот Побрзајте!”, кажал непознатиот човек кога се јавил на 911. Подоцна медиумите објавија дека станува збор за Роберт Ковалик (45) кој бил удрен од негов познаник, 45 годишниот Сет Скудс, со кој Ковалик имал расправија. Сет Скуд се товaри за обид убиство и несовесно возење.
| | веќе видена

Уапсен e Д.Г. (42) жител на селото Дулица, осомничен дека со секира сакал да убие познаник. На 28.04 годинава, околу 17 часот, кај смесноста викана „Нанчовски преслап” каде 59-годишниот Н.И. и 23-годишниот М.Г. го поеле добитокот, дошол Д.Г. и со крената секира почнал да му се заканува на М.Г. дека ќе го убие. М.Г. почнал да бега, но поради стрмниот терен се сопнал и паднал. Токму тогаш, Д.Г. го стигнал и со секирата замавнал кон него, но за среќа не го повредил. МВР презема мерки за расчистување на случајот.
сите 2 | | | веќе видена

Каспер Смарт, дечко на пејачката Џенифер Лопез, снимен е како влегува во геј стриптиз клуб а посетителите на клубот потврдиле дека Каспер бил во клубот и уживал во стриптизот. Како што пренесува интернет порталот “TMZ”, парот се заканува со тужби до медиумите кои што ги објавија овие информации. In Touch пишува дека е фатен на еготична масажа.Медиумите наводно поседуваат фотографии од Каспер на gay peep show во Њујорк во јули. Очигледно, сето ова е почеток на една голема афера а како сето тоа ќе се одрази на љубовта на овој популарен пар ќе видиме во иднина.
сите 3 | | | веќе видена

next