Ин Магазин

Во последните 20-на дена секојдневно известувавме за резултати, новости, формата на фудбалерите и за многу други детали поврзани со Европското фудбалско првенство во Полска и во Украина. Навивачите (домашни и гостински) главно не се покажаа во добро светло предизвикувајќи бројни инциденти во и надвор од фудбалските стадиони. Сепак, последнава информација говори за еден нивен „резултат“ и за фактот дека и тие биле во навистина добра „форма“. Имено, во фан-зоната предвидена за љубителите на фудбалот кои го посетиле Доњецк, во текот на ЕУРО-то навивачите испиле повеќе од 40 илјади тони пиво. Местото, според податоците на организаторите, го посетиле повеќе од 400 илјади луѓе. Стадионот „Донбас“, неверојатна градба и дом на клубот Шахтјор во чија што изградба биле вложени 300 милиони евра, во текот на Еврошампионатот го посетиле 192 илјади навивачи. Мечевите во оваа арена во Доњецк ги играа селекциите на Франција, Англија и Украина, а тука на мегдан истрчаа и учесниците во четвртфинален и полуфинален дуел. Поради ...
| | веќе видена

ВМРО-ДПМНЕ, повикувајќи се на изјавата на Љубомир Магаш, човек од криминалното подземје, во која Бранко Црвенковски и Љубомир Фрчковски се клеветат за шверц со нафта во девдедесеттите, бара од лидерот на СДСМ да каже за колкава сума станува збор и на кои сметки завршиле парите. Според неговите зборови, без тогашните македонски функционери Бранко Црвенковски и Љубомир Фрчковски, неможело да се работи, т.е. неможело успешно да се шверцува нафта низ Македонија. Тој детално објаснува какви договори правеле, како го пуштале на граница, со кого соработувал. „Љубомир Магаш изјави, цитирам: „Во Македонија во тоа време беа Бранко Црвенковски и Љубомир Фрчковски и без нивна соработка не беше возможно да го изведеме шверцот„. - Ова е запрепастувачко прво јавно признание на човек кој бил вклучен во тој шверц, а со кое се посочува државното раководство на чело со Црвенковски, за организатор на овој криминал. Нема бегање од ова. Ова не смее да помине незабележано. Во ова признание по име и презиме се посочени Бранко ...
сите 32 | | | веќе видена

Македонската кошаркарска репрезентација денеска од Сан Хуан се пресели в Каракас, каде за два дена, в понеделник (2. јули) стартуваат возбудувањата на квалификацискиот турнир за пласман на ЛОИ во Лондон. За избраниците на Марјан Лазовски утрешните тренинзи ќе бидат последни во Полиедро арената пред дуелот против Ангола. Во текот на подготовките за овој турнир, Македонија одигра шест пријателски натпревари, кои селекторот Марјан Лазовски ги искористи за воигрување на тимот и подигнување и темпирање на формата на играчите. Најпрво на мини-турнирот во Литванија, Македонија загуби од Русија, а потоа ја совлада домашната репрезентација, за низ настапите преку океанот, да оствари победа и пораз против комбинираната универзитетска екипа во САД, односно два пати да загуби од селекцијата на Порто Рико.
сите 72 | | | веќе видена

ТМРО, партијата на Ванчо Шехтански, инспирирана од најавата за коалицирање помеѓу Црвенковски и Георгиевски, се впушти во психолошка анализа на ликот на двајцата лидери, на нивната средба очи во очи, на нивната „досегашна неостварена љубов“. Во продолжение интегрално го пренесуваме соопштението на ТМРО. Политичкиот трилер помеѓу двата лика од темната страна на поновата македонска историја-Бранко Црвенковски и Љубчо Георгиевски, деновиве разбираме дека всушност било само една голема љубовна драма. Забранета љубов на која што и требала време да излезе на површина.Тие 20 години се карале зошто се сакале и се воодушевувале еден на друг. Со самата нивна средба во нивните очи се виде колку тие сакаа да бидат заедно, еден покрај друг, зошто едниот му е идол на другиот, а вториот на првиот. Всушност ним им требаше 20 години да си признаат дека се лице и опачина од иста паричка. Дека не можат да бидат разделени. Љубчо се огледува во Бранко, а Бранко се огледува во првиот. Всушност Љубчо цел живот сакал да биде ...
сите 3 | | | веќе видена

Започна последната фаза од подготовките за рекордниот скок на Феликс Баумгартнер, кој ќе се обиде да стане првиот човек кој го пробил звучниот ѕид при слободен пад. Бестрашниот Австриец, кој ќе патува побрзо и од куршум додека паѓа од рекордна височина од 36.576 метри, изјави дека тој и тимот се спремни за акција. „Фазата за развој ја завршивме успешно“, со многу самодоверба објави Баумгартнер на својот „фејсбук“ профил. „По три седмици тестирања на капсулата, процедурите во случај на опасност и контролни скокови од големи височини во Калифорнија, подготвени сме“, вели Австралиецот. - Една милја на 5 секунди: толку брзо патувате при суперсоничка брзина,- рече Баумгартнер, истовремено зачудувајќи се од тоа колку брзо ќе паѓа од небото. - Тешко е да се поверува кога ќе го кажете на тој начин, но мене ми се допаѓа,-додаде 43-годишниот авантурист, кој со нетрпение го очекува историскиот скок од работ на вселената, при што исто така ќе собере важни податоци за развојот на медицинската наука. – Дали ќе го ...
сите 3 | | | веќе видена

Марио Балотели блескаше во првото полувреме на вчерашниот меч Италија-Германија и двата постигнати гола беа решавачки за неговата репрезентација да се пласира во финалето на европското првенство. -Ова ми е најубава ноќ во животот, но се надевам дека в недела ќе ми биде уште поубаво. Се надевав на еден, а постигнав два погодоци, и двата ги посветувам на својата мајка. Таа веќе е стара и не патува многу често, овојпат мина долг пат за да ме гледа во живо и пресреќен сум што постигнав голови за неа. За финалето во Киев ќе пристигне и татко ми, ќе се обидам да ја затресам мрежата на Шпанија и да го посветам тој гол токму на него. Голем дел од моето семејство беше присутно во Варшава и тоа дефинитивно ми даде уште поголем мотив за добра игра против Германија, изјави Балотели. „Ќе пробам да ја освојам наградата за најдобар стрелец, но во фудбалот може да пробувате повеќе пати, а да не ви успее. Двата гола беа важни за победата. За првиот Касано ми асистираше прекрасно, но асистенцијата од Монтоливо беше ...
сите 3 | | | веќе видена

Денеска навршуваат точно пет години откога Apple почна со продажбата на iPhone. До денеска, од продажбата на iPhone-и, компанијата остварила добивка од дури 150 милијарди долари. Нил Мостон од „Strategy Analytics“ кои го спроведоа истражувањете за ефикасноста на овој производ, вели дека iPhone „беше силен генератор на пари на „Apple“, но тој не е повеќе сигурен дали и во иднина ќе биде така. Иако многу луѓе предвидоа неуспех и лоша продажба, iPhone за многу кратко време стана посакуван предмет за сите корисници.
| | веќе видена

Една Бразилка на дното на конзервата пронашла искористен презерватив и добила оштета од околу 1500 долари. Бразилскиот суд ја казнил британската компанија Unilever со 4000 долари откако бразилска домаќинка во нивна конзерва пронашла искористен презерватив. Синтија, содржината на конзервата ја однела на анализа. Бразилката тврди дека компанијата „Унилевер“ не и верувала оти пронашла кондом во нивниот производ. На суд, од компанијата тврделе дека целиот процес на производство е механички, што значи дека немало шанси тоа да се случи. Но, судот, сепак пресудил во корист на Синтија.
сите 2 | | | веќе видена

ниверзитетот ФОН заедно со партнер компаниите: ТАВ-Аеродроми, Тиквеш, Комерцијална банка, Пежо, Општина Охрид и Општина Подградец, Грозд-Струмица и Ренова, денес поделија повеќе од 50 вработувања, парични награди и сертификати за обуки на студентите на ФОН кои учествуваа во проектот „Фабрика на знаење“. Студентите беа поделени во два тима за секоја од компаниите и проектите. Во период од 7 месеци заедно работеа на конкретни задачи и меѓусебно се натпеваруваа. Нивната цел беше да создадат конкретни решенија за определени производи или пак да изработат детални бизнис анализи и решенија. Најдобрите од нив денес добија решенија за вработување.
| | веќе видена

Три жени загинаа од удар на гром на теренот за голф во германскиот град Корбаху, а една е пренесена во болница во критична состојба, соопшти локалната полиција – јавува порталот Скај.мк. Според портпаролот на полицијата Дирк Вирних, жените стари меѓу 41 и 67 години играле голф кога невремето започнало. Извор: sky.mk
сите 5 | | | веќе видена

Поранешен полицаец, осомничен дека во текот на 90-тите години силувал и убил 23 жени во источен Сибир, е уапсен по истрагата што траеше повеќе од 10 години, соопшти денеска руската полиција. -Повеќето жени биле голи, со траги од силување врз нив, соопштија истражителите, наведувајќи дека од неколку жртви биле украдени пари и накит. Во текот на истрагата, која траела подолго од една деценија, полицијата извршила ДНК анализи врз околу 3.500 лица, а испрашала и над 1.000 луѓе. Осомничениот бил припадник на полицијата до 1998 година, кога бил пензиониран. Идентитетот на осомничениот се уште не се соопштува
сите 19 | | | веќе видена

Прегледувајќи го 75-годишниот пациент во болницата „Фортис“ во Мумбај оваа недела, д-р В. Сетараман, офталмолог, бил ужаснат здогледувајќи го паразитот како се движи, па морал итно да направи операција пред црвот да нанесе непоправлива штета на окото. „Во 30 години служба, прв пат гледам вакво нешто“, вели лекарот. Пациентот П.К. Кришнамурти пател повеќе од две недели од иритација и црвенило пред да отиде на лекар. „Беше згрозен и вознемирен од откритието што го видов под микроскоп“, вели лекарот. Црвот оперативно е изваден за 15 минути.
сите 2 | | | веќе видена

Полицијата во Дестина (САД) го уапси Велештрумф откако пијан ја прекршил забраната за приоѓање до комплекс од станбени згради. Еден Американец именуван како и познатиот цртан лик Велештрумф премногу се приближил до станбениот комплекс по што полицаецот од него побарал да се оддалечи. Инаку Велештрумф имал добиено судска забрана за приближување до комплексот. Тој доби обвинение за неовластено влегување во приватен имот, а наскоро треба да се појави во судот.
сите 3 | | | веќе видена

Љубомир Периќ – Магаш, познат српски криминалец, во телевизиско интервју во емисијата „Бисери“ на босанската телевизија ОБН, објаснува како течело нафтеното ембарго кон Србија. 30 германски фенинзи по литар нафта барале високи македонски функционери за да може горивото слободно да поминува во Србија за време на ембаргото. Во емисијата, Магаш ја споменува и бугарската „Мултигруп“ за која тој се сомнева дека го извршила атентатот на претседателот Глигоров.
сите 2 | | | веќе видена

Селекторот на Шпанија, Висенте Дел Боске e на чекор до неверојатен тренерски подвиг, во својата кариера да освои трофеј од ЕП, СП и од ЛШ. Пехарите од Светското првенство и од Лигата на шампионите веќе ги има во своите витрини, а со Шпанија в недела ќе атакува и на пехарот од Европското првенство. Досега ова му нема успеано ниту на еден фудбалски стратег во историјата. Првите трофеи во кариерата Дел Боске ги освои во 2000 и 2002 година кога како тренер на Реал Мадрид победуваше во Лигата на шампиони. Искусниот тренер во 2010 година со „Црвената фурија“ ја освои светската титула на шампионатот во Јужна Африка.
сите 7 | | | веќе видена

Со 2.209 такси возила минатата година биле превезени 32 милиони и 116.000 патници. Според Државниот завод за статистика, со тој број возила, се остварени вкупно 83.349.000 километри, од кои 74.276.000 во градскиот превоз, додека во меѓуградскиот превоз 9.073.000 километри.
| | веќе видена

Црвенковски и Георгиевски се лицето и опачината на сите падови на духот и моралот, на сета болка и разочарување кај граѓаните. Тое двајца се директно одговорни за сите стратешки грешки во минатите 20 години и затоа нивната коалиција е природна. ВМРО-ДПМНЕ жестоко распали по лидерите на СДСМ и ВМРО Народна, по нивната вчерашна средба од која треба да произлезе идна соработка. Се покажаа точни проценките на аналитичарите дека владејачката партија нема да чека ниту миг по средбата на Бранко и Љубчо за да ја фокусира својата кампања против нив. Во која лично се вклучи и Груевски. „Една слика илјада зборови. Јас утрово погледнав една слика во еден дневен весник, каде што се сликале заедно, ракувани, на која што гледам едно подразвеселено лице и еден тажен човек. Подразвеселениот има некоја надеж дека ова ќе го врати во политиката на некој начин, бидејќи тотално е исфрлен пред повеќе години. Тажниот мислам дека на некој начин е свесен дека ова нема да му помогне да не ја заврши катастрофално својата кариера, ...
сите 4 | | | веќе видена

Зоран Ставрески подобро се чувствува како кум на Никола Груевски отколку како министер за финансии и затоа изјавата ја даде како кумашин на Груевски, коментира Бранко Црвенковски во врска со изјавата на Ставрески. „Седнавме со Георгиевски на иста маса оставајќи ги суетите, теснопартиските интереси во обид да ја вратиме државата на вистинскиот колосек. Ова не е партиска работа. Ова е за Македонија, оти сме обединети 15 партии.,, Ова денеска го изјави лидерот на СДСМ, Бранко Црвенковски на патот Прилеп-Плетвар, пред далноводите што СДСМ ги градела пред 15 години. -Инвестиравме за да се елиминараат опасностите од рестрикции и од испади. Кога ќе победиме, ќе инвестираме повторно во вакви проекти. Кумот на Груевски, Ставрески, треба да одговори зошто македонската економија е во минус, зошто индустриското производство опаѓа, зошто е намален бројот на вработени во индустријата, колку им должи на фирмите – рече Црвенковски.
сите 2 | | | веќе видена

Премерот Никола Груевски не знаеше точно дали извештајот за несреќата во која загина претседателот Борис Трајковски е испратен до босанските власти, затоа што тој бил испратен до јавното обвинителство и дека тоа треба да се произнесе дали ќе отвори повторно постапка или нема да отвори. „Ние извештајот го испративме до јавното обвинителство на Македонија, откако тоа ќе ја заврши работата тогаш ќе одат наредните дистрибуции доколку тоа е потребно, до Босна и до некои други меѓународни институции. Веднаш откако го усвоивме, го испративме до јавното обвинителство, тоа треба да се произнесе за него, дали ќе отвори повторно постапка или нема да отвори. Доколку отвори тогаш претпоставувам дека јавното обвинителство ќе го испрати и до босанските власти“ изјави Груевски. На дополнително прашање дека во заклучокот на владата стоело дека извештајот треба да се испрати до дирекцијата во Босна со барање за повторно отворање на истрагата од страна на земјата која ја водела истрагата, Груевски изјави дека треба да провери ...
сите 2 | | | веќе видена

На 12 студенти денеска во Владата им беа врачени договорите за стипендии за учебната 2012/2013 година, кои ќе студираат на 100-те највисоко рангирани универзитети во светот според Шангајската листа, избрани на конкурсот распишан од Министерството за образование и наука. „Мислам дека студиите надвор се поквалитетни. Мојата стипендија е целосна за додипломски студии. Да, планирам да се вратам во Македонија да го искористам моето знаење, но и искуството добиено таму, да го применам во Македонија“, вели Атанас Георгиевски, студент од Струмица. „Одлична можност за финансирање, значи да си го продолжам моето образование, да си го продолжам образованието со кое потоа можам да се вратам и да го имплементирам во државата“, тврди Маријан Мартиновски, студент од Струга. „Не би рекла дека е поквалитетно, но има поголем избор на програми и е одлична можност академски да си го проширам знаењето на полето кое што сакам професионално да го работам во иднина“, додава Маре Ушковска, студент од Скопје. „Ние во тој момент не ...
сите 5 | | | веќе видена

next