Ин Магазин

Вчера во 16,15 часот во Св.Николе на ул.„Септемвриска“, при контрола на полицијата поради сторен прекршок (неносење на заштитен шлем) сопрен бил моторцикл „Баотијан“, управуван од С.В.(1967) од Свети Николе. Истиот почнал насилно да се однесува кон полицајците, да се оглушува на наредбите и да го турка неговиот моторцикл, по што физички го нападнал полицаецот, удирајќи го со тупаници во пределот на левата слепоочница, левото рамо и со нога во пределот на левата надколеница, при што бил спречен од страна на Пом.командир на полициската станица, Командирот и уште еден полицаец, кои употребиле средства за присилба, при што С.В. бил совладан, приведен и задржан во полициската станица за понатамошна постапка. Против истиот ќе биде поднесена кривична пријава.
сите 2 | | | веќе видена

Евреите во Израел не смеат да гледаат разголени жени, а забранет е секаков контакт со очи помеѓу маж и жена кои не се во брачна заедница. Имено на улиците стојат знаци кои ги упатуваат жените да облекуваат облека со долги ракави, долги сукњи. Затоа за нивните мажи се направени очила кои го замаглуваат погледот после 6 метри, со што се овозможува нормално движење, но не и гледање жени.
| | веќе видена

Стимулирање на заштитата и регистрацијата на патентите, како и поголема промоција на иновациите, особено на тие што се резултат на соработката на истражувачите и стопанството, треба да обезбеди проектот ПАТЕНТ.МК, што го промовира денеска Министерството за образование и наука. Со проектот ќе се обезбеди координирање на стопанството и истражувачите и стимулација на иновативната работа. На порталот ќе бидат поместени содржини и алатки кои ќе обезбедуваат основање на иновативна база како и јавни дискусии и прибирање на предлози. Проектот ПАТЕНТ.МК – претставува веб портал на кој ќе се промовираат достигнувањата од научно-истражувачката работа на истражувачите од високообразовните и научни установи. Овој проект e реализиран во соработка со Заводот за патенти, кој ќе има за обврска редовно да доставува податоци до Министерството за образование и наука за одржување на порталот. Системот ќе овозможи внес на потребните информации поврзани со регистираните патенти (иновативни пронадојци) во Заводот за индустриска ...
сите 6 | | | веќе видена

Грчката полиција завчеравечер на граничниот премин со Македонија го лиши од слобода Сретен Видиќ, од Бјелиња, државјанин на Босна и Херцеговина, бидејќи кај него пронашла камен со тежина од 3 килограми, кој бил украден од Акрополот во Атина. Босанецот во полицијата се бранел дека не знаел за забраната да се отуѓуваат камења од грчкиот Акропол и дека каменот му се присторил идеален за киселење зелка. Според грчките закони целиот простор на Акрополот се смета за историско наследство, а за земање камен предвидена е казна затвор од 3 до 5 години.
| | веќе видена

На 10.08 или 11.08.2012 година во времето од 19,40 до 01,30 часот во Тетово ул.„169“, од страна на непознат сторител извршена е тешка кражба во куќа сопственост на М.А.(1970), при што одзел 5000 Швајцарски франци и златен ќустек со должина од 2 м, со што се стекнал со противправна имотна корист од околу 370.000,00 денари. Имено, сторителот со помош на столица се качил на балконот и преку незаклучената балконска врата влегол, извршил пребарување во две соби и од регалот од спалната соба ги одзел парите и златото, по што заминал во непознат правец. Увид на лице место извршила увидна екипа од СВР-Тетово и се превземаат мерки за пронаоѓање на сторителот.
сите 10 | | | веќе видена

На 10.08.2012 година во 06,00 часот во Прилеп на ул.„Илинденска“бб во кафе барот „Мираж“ сопственост на Л.К.(1982) од Прилеп, од страна на И.Б.(1976) од Прилеп, извршена е тешка кражба, при што биле одземени 4500 евра, 19.435,00 денари, 2 шишиња коњак и 2 шишиња виски, со што е причинета материјална штета од околу 303.000,00 денари. Имено, додека сопственикот спиел, И.Б. со туркање ја отворил вратата од кафе барот, влегол внатре и откако ги одзел парите и алкохолот заминал во непознат правец. И.Б. е приведен во полициската станица во Прилеп.
сите 11 | | | веќе видена

Ниту владата предводена од Андонис Самарас, ниту било која друга грчка влада, нема да стори ништо за правата на македонското малцинство во Грција, предупредува Панајотис Димитрис од грчкиот Хелсиншки мониторинг. - Нема шанси владата предводена од Самарас, кој за овие прашања од самиот почеток на проблемот е познат како екстремен националист, да стори што било за ова прашање. -Всушност, за овие прашања, нема шанси која било влада, предводена дури и од најумерениот премиер, да стори било што затоа што ова е табу тема. Коментарот на грчкото министерство за надворешни работи во однос на барањето на премиерот Груевски беше дека „таму каде што завршува разумот почнува фантазијата”. Мојата поента е дека кога портпаролот ја даде оваа изјава требаше да се погледне во огледалото, зошто токму ова е проблемот на Грција, а не на Македонија. Фантазијата дека не постои македонско малцинство е опсесија на сите грчки политички партии, на сите грчки влади. Но, сите меѓународни организации, како Комитетот на ОН за заштита ...
сите 5 | | | веќе видена

Вечерта во недела спроти понеделник се најавува „паѓање“ на метеорски дожд над Скопје. Скопското астрономско друштво и годинава ги повикува заинтересираните граѓани да дојдат на плоштадот „Македонија“ во Скопје и заеднички да го проследат дождот од Персеиди. Според нив, најдобро време за набљудување е околу 22,00 часот, а околу 2 часот по полноќ глетката ќе биде идеална.
сите 5 | | | веќе видена

Вчера во 11,45 часот во Скопје на ул.“11-ти Октомври“бб поточно во продавница “Рибо Продукт“ во склоп на Зелен пазар, од страна на непознат сторител извршена е тешка кражба на дрзок начин над Б.М. од Скопје, при што од касата од продавницата одземени и се 7.000,00 денари. Тешката кражба на дрзок начин сторителот ја извршил на тој начин што влегол во продавницата, ја турнал Б.М. на земја, ги земал парите од касата и го напуштил лице местото. ПС-Центар презема мерки за пронаоѓање на сторителот.
сите 13 | | | веќе видена

Вчера околу 22,30 часот во Велес на ул.„Благој Ѓорев“ пред „Гуд Кафе“, од страна на А.П.А.(1988) од Велес, по претходно извршен физички напад над И.А., и нанел ТТП на В.А.(1965), која сакајќи да го одбрани синот била турната. Истата паднала на тротоарот и го скршила зглобот на левата подлактица. Во врска со настанот, А.П.А. е приведен во СВР-Велес, каде е алкотестиран, при што е утврдено присуство на лакохол во крвта од 1,63 промили. Истиот ги омаловажувал и навредувал полицајците со погрдни зборови и пцовки, а притоа пружал и активен отпор обидувајќи се да се оттргне од нив и да побегне. На истиот му се ставени лисици и е задржан во СВР-Велес за понатамошна постапка.
сите 3 | | | веќе видена

Вчера во ПС-Драчево, Ч.Е.(1987) од с.Батинци-Скопје, пријавил дека на 08.08.2012 година околу 20,00 часот, додека пријавителот седел на балконот од својот дом заедно со неговиот братучед Ч.Е. дошол братот на сопругата на пријавителот, С.А. и почнал да вика на висок тон, по што Ч.Е. се симнал во дворот, каде настанала расправија. Во моментот кога Ч.Е. се свртел со грбот за да влезе во домот, осетил два удари со остар предмет во пределот на левата страна од грбот, кои му ги нанел С.А. со нож. По настанот, Ч.Е. бил пренесен во ГОБ со обилно крварење, каде што од страна на лекар била констатирана тешка телесна повреда во вид на две убодни рани во пределот на грбот со оштетување на левото белодробно крило. ПС-Драчево превзема мерки за целосно расчистување на случајот.
сите 4 | | | веќе видена

Утрово околу 02,00 часот во Прилеп на ул.„Ѓорги Сугаре“ во дворот од куќата сопственост на Д.П., Директор на затворот во Прилеп, НН сторител фрлил експлозивна направа, која експлодирала. Од експлозијата, повредени лица нема, а оштетени се фасадата на куќата и стакла на неколку прозорци и направен е кратер во тревникот пред куќата. ПС-Прилеп превзема мерки за пронаоѓање на сторителот. Увид на лице место извршила увидна екипа од ПС-Прилеп. За случајот е известен Секторот за антитероризам.
сите 11 | | | веќе видена

Козата Хепи се запиша во Гинисовата книга на рекорди како коза која најдолго возела скејт. Хепи со даската помина 36 метри. Мелоди Кук (18) од Флорида верува дека нејзиното милениче може да се покаже во уште подобро издание од сега. Таа тврди дека прашање е само кога ке дојде денот кога Хепи ќе го собори сопствениот рекорд.
| | веќе видена

Еден Британец, во извлекувањето на лотаријата „Еуро Милионс“ освои рекордни 190 милиони евра, вредност што е еднаква на 4,5 тони злато. Овој среќник го надмина и досегашниот џекпот од 185 милиони евра, кој минатата година го освои едeн шкотски пар. Евро лутријата формирана е во 2004 година и сега веќе ја играат девет земји ширум Западна Европа: Австрија, Белгија, Велика Британија, Франција, Ирска, Луксембург, Португалија, Шпаноја и Швајцарија.
сите 11 | | | веќе видена

Денеска на Изборно собрание Светскиот Македонски Конгрес (СМК) ќе избира нов претседател на организацијата по истекот на мандатат на досегашниот претседател Тодор Петров. На Изборно Генерално Собрание освен претседател на Собранието ќе се изберат и потпретседатели, генерален секретар, членови на претседателството и надзорен одбор за мандатниот период 2012-2016 година. СМК според најавите ќе ја зајакне и својата мрежа во светот со координатори за секое населено место и државата.
сите 16 | | | веќе видена

Министерот за образование Панче Кралев апелира до идните студенти да се запишуваат на техничките факултети, затоа што на тој начин полесно ќе можат да најдат работа. Според него доколку студентите се запишат на Електро, машински, технолошко-металуршки, компјутерски струки, многу побрзо ќе најдат работа. Компаниите имаат потреба од таков кадар но државата нема што да им понуди. Заради тоа годинава е и зголемен бројт на слободни места за техничките науки и изнесува 10 500 – истакна министерот Кралев.
сите 2 | | | веќе видена

Кумановската полиција денеска осомничи едно лице за кое сметаат дека го предизвикал пожаротв во Липово. Умрениот коњ на жител на кумановското село Пресница, за кој газдата решил да го запали, ја потпалило и сувата трева и шумата крај селото по што брзо време пожарот се проширил во поголем дел од липковскиот регион. Предизвикувачот на пожарот е приведен и против него е поднесена кривична пријава за предизвикување општа опасност.
сите 7 | | | веќе видена

Плажата Пунта Крижа во близина на Ривињ со години се нарекува Содома и Гомора. Новинарите конечно успеаа со фотографии да докажат зошто. Не станува збор за нудистичка плажа туку секс центар за сите оние кои уживаат да гледаат или пак да „бидат видени“. Убавиот амбиент, сонце, море, карпи и голи луѓе е место каде што паровите јавно имаат секс. Имено оваа плажа се наоѓа во близина на Ровињ и е позната дестинација за секс- авантуристите. „Да, таа е тука, во непосредна близина на градот. Иако се работи за дива плажа, сепак факт е дека таму се случуваат такви работи кои градот не ги поддржува, ниту пак го подржува таквиот вид на туризам“ – рече директорката на туристичката асоцијација на Ровињ, Одета Сапаќ.
| | веќе видена

Вкупно 14 милиони евра од програмата ИПАРД ќе бидат наменети за набавка на земјоделска механизација – најави заменик министерот за земјоделство, шумарство и водостопанство Зоран Коњановски на денешната средба со земјоделците од велешкото село Иванковци. - Свесни за потребата од дополнителна помош за набавка на механизацијата, изминатиот период разговаравме со претставниците на Европската унија. Од идната година земјоделците ќе може да набавуваат механизација со кофинансирање и преку ИПАРД Програмата. За оваа намена во периодот 2013 – 2016 година се предвидени околу 14 милиони евра – рече Коњановски. Парите ќе бидат наменети за земјоделците кои се занимаваат со сточарство, овоштарство и лозарство. Процентот за кофинансирање ќе биде 50 до 55 отсто за младите земјоделци, 60 проценти за земјоделците од планинските подрачја и 65 отсто за младите земјоделци од планински подрачја. - Инвестирањето во механизацијата и нејзиното модернизирање е еден од основните фактори за развој на земјоделството. ...
сите 25 | | | веќе видена

next