Ин Магазин

23-годишната Луси Колет беше прогласена за нјасекси девојка од страна на списанието The Sun во 2011 година, а притоа направила и повеќе едиторијали за машките списанија ZOO и Nuts. Да погледнеме дел од нив.
сите 2 | | | веќе видена

Во националниот парк Еверглејдс, Флорида, фатен е бурмански питон со должина од 5,18 метри, и тежина од над 80 килограми и во него биле пронајдени 87 јајца. Експертите се зачудени од ваквата појава и сметаат дека овој вид на змии сериозно го нарушуват балансот на живиот свет бидејќи јадат тотално се. Имено, за потсетување овој вид на влекачи ги убуваат своите пленови со обмотување и со гушење и можат да проголтаат животни како елен или алигатор така што големината на питоните можат сериозно да предизвикаат вистинска окупација на животинскиот свет.
| | веќе видена

Возачот Џереми Фоли и неговиот совозач Јури Кузнецов заедно со нивниот Mitsubishi Lancer Evo 8 излетале од патот право во провалија но благодарение на заштитниот кафез кој останал надвор од автомобилот тие поминале само со полесни повреди. Погледнете како изгледало сето тоа.
сите 2 | | | веќе видена

Шерил а викендот заминала на вечера со музичарот Will I Am за на крај да го овековечи моментот со објавување нивна заедничка фотографија на Твитер коментирајки со зборовите: “Убаво е кога си до мене” Но и тоа не би било чудно ако неколку часа претходно додека Шерил се подготвувала за таа иста вечера, преку Твитер му пратила слатка порака на 18-годишниот нуркач Том Далеј и го замолила да и даде приватни часови по нуркање а тој пресреќен прифатил.
| | веќе видена

Eлтон Џон оставил во шок една група луѓе кои со јахта кои случајно поминувале покрај бродот на кој се наоѓал пејачот кога ненадејно им го покажал голиот задник. Но, задникот не бил „наменет“ за нив туку за Сајмон Кауел кој се наоѓал на соседната јакта. - Само што го „фотнав“ Сајмон Кауел – напишал пејачот на Твитер.
| | веќе видена

Маж на возраст од 50 години од српското место Кањижа е уапсен откако ја силувал својата 21 годиншна ќерка пред очите на целото семејство. Настанот се случил во саботата навечер, во семејната куќа каде што таткото организирал забава со своите пријатели и семејството. Пијан мажот после заминувањето на гостите ја однел пијаната ќерка во својата соба каде што го извршил чинот на силување. Поради алкохолизираната состојба на девојата таа воопшто неможела да се одбрани и не пружела никаков отпор а пак ниту пак другите од семејството можеле да се спротистават на таткото. Девојката следниот ден го пријавила сето тоа во полиција.
| | веќе видена

Двајца косовски Албанци се повредени во синоќешниот напад во северниот дел на Косовска Митровица – соопшти косовската полиција. Според нив албаните биле нападнати од група од осум до девет лица во понеделникот навечер, додека се шетале со девојките по што биле натепани. Двете момчиња биле повредени во главите, а биле прво примени во болница во северниот дел од Косовска Митровица, но сепак едно момчињата коешто „со потешки повреди” подоцна е превезено во приштинската болница. Засега не се познати мотивите за нападот.
| | веќе видена

Правниот факултет при штипскиот универзитет „Гоце Делчев“ кој беше сместен во Кочани се враќа во Штип. Новина е и тоа што Машинсккиот факултет во Виница, Електротехничкиот во Радовиш, какко и Технолошко-техничкиот факултет во Пробиштип од оваа година ке добијат дисперзираи студии во Штип. Се очекува годинава на штипскиот универзитет да се запишат околу 4.000 студенти а уписите започнуват од утре.
сите 54 | | | веќе видена

– СДСМ беше тој што го продаде ЕСМ и природниот монопол од рацете на државата го даде во рацете на приватен сопственик – велат од ВМРО-ДПМНЕ по обвинувањата на СДСМ. - ВМРО-ДПМНЕ тогаш потпиша и декларација за непродавање на ова државно претпријати, но Владата на СДСМ не убедуваше дека продажбата ќе доведе до поголеми бенефиции за граѓаните. Радмила Шекеринска тогаш беше најгласна во одбрана на моделот на приватизација за ЕСМ, иако и експертската јавност и народот и ВМРО-ДПМНЕ им говореше дека распродажбата која СДСМ ја правеше ќе доведе до поскапување на цената на струјата за два до три пати. Јовановски токму кај Шекеринска и своите функционери од тоа време треба да ги бара одговорите зошто струјата поскапува и кои придобивки ги видоа граѓаните од продажбата на ЕСМ. - Хипокризијата на Јовановски граѓаните ја препознаваат. Јовановски наместо празните прес конференции нека отиде кај своите сопартијци да му одговорат зошто СДСМ тогаш не размислуваше дека со приватизацијата на ЕСМ ќе предизвика ...
| | веќе видена

По вчерашното поскапување на бензините, во низата поскапувања по струјата, парното, сега се најавува дека ќе поскапи и лебот, храната и другите производи, предупредуваaт од СДСМ. - Граѓаните се шокирани од секојдневните поскапувања. Вчерашното поскапување на бензините е само уште едно во низата големи поскапувања што се случија летово. По струјата, парното и бензините сега се најавува дека ќе поскапи и лебот, храната и другите производи – велат од СДСМ. - Поскапувањата се нов, голем удар за сите во земјава, и за оние што работат и примаат плата, а особено за стотици илјади граѓани кои се борат со сиромаштијата и невработеноста. И досега тие едвај преживуваа, а отсега тоа ќе стане неиздржливо тешко. Народот живее во страв, се прашува што е следно што ќе поскапи, што носи утрешниот ден. - Што ќе прават невработените, пензионерите и социјално ранливите семејства сега кога струјата поскапе и кога ја нема веќе дневната тарифа на евтина струја, која што тие најмногу ја користеа? Како ќе се греат зимава ...
сите 8 | | | веќе видена

И од здружението „Бедем“ излегоа со свој став за положувањето цвеќе пред споменикот на УЧК. Од таму сметаат дека положувањето на цвеќе од страна на министерот за одбрана пред споменик на УЧК не е правилен чекор. - Министерот за одбрана е должен да ги почитува чувствата на припадниците на АРМ, како на оние кои се сега, така и на оние кои претходно биле дел од армијата на Република Македонија. Функцијата која ја извршува не смее да ја употребува за партиски цели, се вели во реакцијата од Бадем.
сите 79 | | | веќе видена

Вчера во 11,45 часот, во СВР Штип Л.Ј.(54) од Штип пријави дека во неутврден временски период на ул. „Козјак Планина“ од страна на непознат сторител во нејзиниот дом е извршена тешка кражба и е одземена поголема количина златен накит и 1.000 евра, причинувајќи вкупна материјална штета од околу 354.000 денари. Се преземаат мерки за откривање на сторителот.
сите 22 | | | веќе видена

Вчера околу 15,00 часот на регионалниот пат Градско-Прилеп, се случила сообраќајна незгода помеѓу ПМВ „фиат пунто“ управувано од М.О.(56) од Скопје и ТМВ „мерцедес“, управуван од Г.З.(24) од Прилеп. Во незгодата на самото место починала сопатничката во ПМВ „фиат пунто“, Рада О. (80) од Скопје, додека тешко телесно е повреден возачот М.О. и истата е пренесена во МЦ-Прилеп за укажување лекарска помош.
сите 2 | | | веќе видена

Вчера околу 20,00 до 23,00 часот во Гостивар на ул. „Сервет Бајрами“, непознат сторител преку полуотворен прозор влегол во куќата на Л.В.(34) и извршил тешка кражба, од каде одзел ташна во која имало златен накит, во вредност од околу 10.000 до 15.000 евра. Извршен е увид на местото на настанот, а се преземаат мерки за откривање на сторителот.
сите 23 | | | веќе видена

На 12.08.2012 година, околу 22,07 часот, во Неготино на ул.„Фемо Кулаков“ извршено е разбојништво над Л.К. (33) од Неготино, при што и е одземена чанта во која имало околу 200.000 денари, 200 евра и два мобилни телефони. Разбојништвото е извршено на тој начин што Л.К. која била вработена во спортската обложувалница „Про Бет Спорт“, откако во својата чанта го ставила дневниот промет и ја затворила обложувалницата, движејќи се по наведената улица, била испрскана со спреј во пределот на очите и турната на земја. Потоа и била одземена чантата со парите и мобилните телефони, по што сторителите со автомобил се оддалечиле од местото на настанот. По пријавување на случајот, набрзо во ПС Неготино се приведени Д.З.(23) и М.Н.(25), двајцата од Кавадарци, кај кои се пронајдени околу 8.000 денари и мобилен телефон, а во тек се мерки за пронаоѓање на уште едно осомничено лице. Во врска со стореното разбојништво од страна на ПС Нeготино против Д.З. и М.Н. е поднесена кривична пријава, за што од страна на ...
| | веќе видена

Една од скопските клиники покажа дека концептот „плаќање по учинок“ на лекарите е добро осмислен и поставен. Сите доктори за изминатиот месец земале 100 отсто плата, а еден е и награден, рече денеска ресорниот министер Никола Тодоров, одговорајќи на новинарски прашања по промоцијата на набавените нови 2.000 душеци во комплексот „Мајка Тереза“. Тодоров не кажа за која клиника станува збор зашто наскоро ќе биде објавен, како што нагласи, целосниот извештај околу резултатите од воведеното плаќање по учинок. Тој е убеден дека ваквиот систем не го доведува во прашање правото на избор на пациентот. Ако тој не сака одреден доктор да го прегледа или оперира, така, нагласи, и ќе биде. - Една од клиниките во комплексот го постигна еквилибриумот што го најавував. Тоа покажува дека плаќањето по учинок овозможува сите да земаат исти примања ако еднакво работат и се залагаат. Во таа клиника на стручен колегиум се договориле, за никој да не биде казнет, сите исто да работат. Се договоирле да ги поделат интервенциите на ...
сите 17 | | | веќе видена

Нови 2.000 болнички душеци вредни вкупно 12 милиони денари набави Министерството за здравство. Душеците ќе бидат дистрибуирани на Скопските клиники „Мајка Тереза“, како и во повеќето клинички и општи болници низ Македонија. - Набавката ќе ги покрие речиси сите искористливи легла на клиниките. Со неа ќе се постави нов стандард кој во иднина, верувам, ќе се одржува. Душеците се од полиуретанска пена, антибактериски се, воодоотпорни и лесно се перат. Воедно се флексибилни, се прилагодуваат на телото на пациентот, изјави денеска ресорниот министер Никола Тодоров по пристигнувањето на пратката. Душеците во македонските болници не се сменети повеќе од 20 години. Како што рече Тодоров, поголема набавка имало во перидоот 1991/1992 година, но некои од душеците се многу постари со исклучок на донираните од општетстевно одоговорните компании и поединци. - Душеците се користат постојано, 24 часа, во секоја здравствена установа и се еден од посуштествените елементи при перцепцијата на пациентот за здравстнеиот систем. ...
сите 4 | | | веќе видена

Граѓаните и фирмите кои ќе имаат потреба од проценка во областа на информатичката технологија во иднина ќе можат да се обратат кај овластени проценители. Првите сертификати и уверенија за посетувана обука и положен испит за проценители од областа на ИТ ги додели денеска министерот за информатичко општество и администрација Иво Ивановски. Дваесет кандидати во текот на мај годинава посетуваа обука и се запознаа со законот, методологијата и извештајот за процена, а во јули полагаа стручен испит. Обуката и испитот ги спроведе Комисија чии членови беа избрани од редовите на истакнати универзитетски професори и лица кои дале придонес во развојот и вршењето процена. Според министерот Ивановски, откако ќе се регистрираат за проценителска дејност, со минимум двајца вработени со уверение, или трговец-поединец, нив МИОА ќе ги лиценцира за проценители. Следните обуки за проценителите ќе бидат организирани во септември. Ивановски се надева оти ќе се пријават поголем број граѓани бидејќи, како што истакна, проценителската ...
сите 4 | | | веќе видена

next