Ин Магазин

Македонската фудбалска репрезентација ќе остане без Горан Попов за пријателскиот меч со Литванија. Попов денеска е на медицински прегледи во Стоук и од оправдани причини ќе ја пропушта последната контрола пред почетокот на квалификациите за СП 2014. - Тој е ослободен од обврските, бидејќи треба да го реализира трансферот во Стоук – изјави секретарот на репрезентацијата, Марио Ѓурчиновски. Горан Попов од Динамо Киев се сели во Стоук на едногодишна позајмица со опција за перманентен трансфер.
сите 55 | | | веќе видена

Белорусинката Надежда Остапчук остана без златниот медал што го освои во дисциплината фрлање на ѓуле, откако денес се потврди дека била позитивна на допинг тестот. Поради тоа шампионакта од Пекинг 2008 Валери Адамс од Нов Зеланд ќе го добие златниот медал. Сребрениот ќе и припадне на Јевгенија Колодко од Русија, а бронзата на Луџијао Гонг од Кина. Тестовите кои биле извршени еден ден пред финалното натпреварување покажале дека 31 годишната олимписка шампионка незаслужено го освоила златниот медал. - Олимпискиот комитет на Белорусија доби наредба од ИОК во најскоро можно време да го врати златниот медал на спомената спортистка – се вели во соопштението на Меѓународниот олимписки комитет.
| | веќе видена

Европската фудбалска унија ја намали казната за фудбалерот Џон Тери од три на два натпревари поради црвениот картон од минатосезонскиот натпревар против Барселона. Прво Тери го пропушти финалето на Лигата на шампионите против Баерн, а сега му претстои не учествување во натпреварот за Суперкупот на Европа против Атлетико Мадрид. За стартот на групната фаза на ЛШ, капитенот на Челзи ќе му биде на располагање на Роберто ди Матео. Место три натпревари суспензија, Тери доби условна казна на три години.
сите 3 | | | веќе видена

По Гасол, Хуан Карлос Наваро и Фелипе Рејес се откажаа од настапите во селекцијата на Шпанија по поразот во финалето на Олимписките игри од 100-107 од САД. Црвената фурија му даде силен отпор на дрим – тимот на САД, кој долго време се мачеше за да обезбеди предност која ќе му го гарантира златниот медал. Следното лето се игра Европското првенство во Словенија, а „фуријата“ ќе биде предводена од помладиот Гасол, Ибака, Фернандес, Калдерон и Рубио, кој ја пропушти Олимпијадата поради повреда. - Секое лето во изминатите 12 години играм за репрезентацијата. Ми беше чест и задоволство да играм за националниот тим, но некогаш морам да се повлечам. Не можам да ги издржам напорите и по пренатрупаните лета – изјави Наваро.
сите 3 | | | веќе видена

Двократниот олимписки шампион со САД, Леброн Џејмс не е сигурен за следните летни игри, кои ќе се одржат во Рио де Жeнеиро во 2016 година. Имено тој е решен да и стави крај на репрезентативната кариера, бидејќи зад себе има три ОИ, бронзен медал од ОИ 2004 во Атина и две злата од пекинг 2008 и од Лондон 2012, како и бронза од СП во Јапонија во 2006 година. - Ова беше долг пат, но среќен сум што бев дел од екипата што го врати националниот тим на врвот. Не знам дали ќе бидам дел од тимот во 2016 година на ОИ во Рио де Жанеиро. Сонував еден ден да освојам шампионски прстен во НБА и злато на Олимписките игри. Тој сон ми се оствари – изјави Џејмс.
сите 4 | | | веќе видена

Ракометарите на Франција го освоија златниот медал на Олимписките игри вчера откако во финалето ја совладаа Шведска со 22-21. Репрезентативците на Франција покажаа и дека знаат и да прослават, а во тоа посебно се истакнаа Никола Карабатиќ и Клод Онеста. Тие се појавија во импровизирано студио на француската телевизија „Саунд ТВ“, по што ја размонтираа масата, а потоа во француски клуб во Лондон каде беше организиран прием на спортистите искористија едно вклучување во живо и пробаа да му ги соблечат алиштата на новинарот.
сите 2 | | | веќе видена

Фудбалската федерација на Македонија донесе одлука Гоце Седлоски да биде назначен за В.Д селектор на фудбалската репрезентација на Македонија. Комитетот за итност при ФФМ ја донесе оваа одлука по спогодбениот раскин на договорот со Џон Тошак. - Треба да добиеме тренер кој ќе биде заштитник на играчите, тренер кој ќе ја штити Македонија и нејзините навивачи. Човек кој размислува здраво и позитивно. Човек кој говори елоквентно и разумно. Тренер кој авторитетот во соблекувалната го градел и со играчката харизма, но и со знаење и чесност – потенцираше првиот човек на федерацијата.
сите 54 | | | веќе видена

Полицијата во Норвешка уапсила жена која се обидела да украде телевизор од трговскот центар , кој го сокрила меѓу нозете, под здолништето. Инцидентот се случил во еден трговски центар во Осло, а жената се обидела да го украде ЛЦД телевизорот криејќи го меѓу нозе. Можеби ќе се извлечела доколку еден од случајните минувачи кој се нашол во шопинг центарот не пријавил дека еден пар излегува од продавница, движејќи се многу чудно. Од полицијата изјавиле дека не е необично украдените предмети да ги кријат под гардеробата, но ова бил посебен случај.
сите 2 | | | веќе видена

Полицијата во центарот на Њујорк среде бел ден го убила Дариус Кенеди (51) кој мафтал со месарски нож. На мажот му пришол полицаец бидејќи забележал дека пуши марихуана по што Дариус почнал да се расправа со полицаецот, извадил нож, а потоа заврзал марама околу главата. Полицаецот потоа извадил пишол и му наредил да го фрли ножот. Но, Кенеди не го слушал и почнал да мавта со ножот. Полицајците го испрскале Кенеди со солзавец за да го спречат, но тој со ножот тргнал кон нив, а тие пукале во него и го убиле. Полицијата се жалела дека не успеале да го сопрат ниту откако по петти пат употребиле спреј.
сите 2 | | | веќе видена

Специјалната единица на норвешката полиција, наместо кон Утоја, била на пат кон погрешен остров за да го спречи масакрот, што масовниот убиец Андерс Беринг Брејвик го изврши на 22 јули минатата година -пренесува “BBC”. Наместо да се упати кон Утоја, бродот со специјалците пловел кон ненаселениот остров Геитоја. Воедно полицискиот гумен брод бил претоварен, а се случиле и проблеми околу функционирањето на мотерот и почнал да пропушта вода на пат кон островот. - Нападот во министерскиот кварт во Осло можел да биде спречен при ефикасно спроведување на постојните мерки за безбедност, а извршителот да биде запрен порано – заклучува комисијата во својот извештај, претставен пред норвешкиот премиер Јенс Столтенберг.
сите 10 | | | веќе видена

Српската полицијата го уапси Ласло В. (50) од општина Кањижа под сомнение дека пијан ја силувал неговата ќерка И.Б (22). Девојката вчера попладне била во посета на неговиот татко, кој седел во кујната и бил прилично пијан. Некое време го поминале во разговор, а потоа ја повикал ќерка си во дневната соба, каде што, наводно и наредил да се соблече. И.Б се обидела да избега, но тој ја спречил. Прво и се заканил дека ќе ја убие, а потоа ја соборил на подот и ја силувал. Штом завршил со грозомориниот чин, Ласло наводно заминал да спие. Полицијата го уапсила Ласло.
сите 6 | | | веќе видена

Полицијата во српскиот град Ниш при проверка на автомобил со буграски регистарски таблички заплени 200 грама хероин и приведе три лица. Трите лица се приведени поради сомнение дека извршиле кривично дело неовластено производствио и пуштање во промет на опојни дроги. По сослушувањето во Судот во Ниш на приведените им е одреден едномесечен притвор.
| | веќе видена

Бугарската полиција попладнево на аеродромот во Бургас го уапси нафтениот магнат Денис Ершов. Имено, Ершов до пред еден месец беше сопственик на 47,5 отсто од акциите на најголемата бугарска нафтена компанија „Петрол Холдинг“, кога својот удел му го продаде на рускиот милијардер Кирсан Иљумжинов, кој сега е мнозински сопственик на фирмата. Инаку „Петрол Холдинг“ е сопственик на компаниите „Петрол“, „Нафтекс петрол“, „Петрол транс експерс“ и „Петрол техника“ кој поседува над 500 бенински станици и три пристанишни терминали. Причините за апсењето на Ершов засега не се познати.
сите 4 | | | веќе видена

Во босанскиот град Сребреница пред куќите и зградите во кои живеат Срби биле фрлени летоци со навредлива содржина, со повик за нивно протерување. Србите треба да бидат казнети за геноцидот во Сребреница се наведува во овие летоци кои наместо потпис имале “Лилјан“, знак на муслиманската армија од босанската граѓанска војна. Српските функционери велат дека ова е показател каква е целта на Бошњаците во пресрет на изборите во октомври, на кои се решава за новата локална власт. Локалната полиција го истражува случајот.
| | веќе видена

Членови на Курдската работничка партија денеска киднапираа 11 возачи од градежен плац на аеродромот, што се наоѓа на околу 20 километри од Јуксекова, округ Хакари. Имено и пратеник на главната опозициска Републиканска народна партија (ЦХП) Хусеин Ајгјун бил киднапиран вчера од курдски бунтовници, ќе биде ослободен денеска. Турските сили за безбедност започнаа голема операција со учество на воени авиони за спасување на пратеникота од ПКК побара турските сили за безбедност да ја прекинат операцијата за ослободување на киднапираниот од курдски бунтовници турски пратеник. Десетици илјади луѓе се убиени во досегашните судири. ПКК се смета за терористичка организација од Турција, ЕУ и САД.
сите 21 | | | веќе видена

Македонскиот бармен Саша Стојчевски го подготвувал најпопуларниот коктел на Олимпијадата, омилен меѓу спортистите посебно по напорните натпреварувачки денови – објави „Вест“. „Златниот коктел” на Стојчевски во клубот “Чајнавајт”, каде бил организиран популарниот настан “Ласт лап”, бил најчестото освежување за британските спортисти, пред се на освојувачите за златен медал. „Ласт лап“ работел во текот на сите 17 ноќи за време на Олимпијадата, и е специјално наменет за спортистите, со цел да се релаксираат додека траат спортските настани. Извор: Вест
| | веќе видена

Пет офицери од делегација на АРМ, заедно со министерот за одбрана Фатмир Бесими, министерот за правда Блерим Беџети, вицепремиерот Муса Џафери и заменик министерот за внатрешни работи Џелал Бајрами, во Слупчане положија венци и цвеќе и се поклонија на споменикот на жртвите од конфликтот во 2001, припадници на УЧК. 11-ет години по воениот конфликт и потпишувањето на Охридскиот рамковен договор, ова е прво институционално оддавање почит на припадниците на УЧК.
сите 118 | | | веќе видена

Попладнево на патот кој води од Елбасан за Пеќин животот го загубија две лица во сообраќајка. Во несреќата која се случила на патниот правец Елбасан-Пеќин, учествувал камион со тетовски регистраски таблички управуван од 56-годишен тетовец и автомобил марка „Голф“ со странски регистраски таблички, во кој се наоѓале двајца албански државјани. Во сообраќајката тешко биле повредени двете лица кои се превезувале со „Голфот“. Двајцата биле веднаш пренесени во болницата во Елбасан, но им подлегнале на здобиените повреди. Полициската истрага треба да ги утврди причините за несреќата, иако според првичните сознанија причина е големата брзина со која се движеле и двете возила.
| | веќе видена

Градот Скопје наредната пролет во првиот дел на Градскиот парк ќе постави шест бисти на истакнати личности од македонската историја. Бистите на македонските поети и учесници во НОБ, Никола Вапцаров, Коле Неделковски, Кочо Рацин, Крсте Петков Мисирков, Орце Николов и Цветан Димов на пролет треба да бидат поставени, Од боречката организација се заблагодарија на потегот на Градот Скопје. - Благодарни сме му на градоначалникот Трајановски што зеде иницијатива да ги обнови овие бисти на заслужни граѓани за Македонија. Мислам дека е добра идејата да се обноват овие бисти бидејќи се бисти на луѓе кои се вонвременски, кои не зависат од едно време или период и кои остануваат во историјата засекогаш – изјави Трајко Стаматовски, лингвист и претседател на Градскиот одбор на Сојузот на борците. Фото: МКД.мк
сите 6 | | | веќе видена

Граѓанската иницијатива „Аман“ побара од Регулаторната комисија за енергетика (РКЕ) да ги намали цените на електричната енергија, парното греење и на горивата во согласност со стандардот, во спротивно најавува протести пред седиштето на РКЕ и низ Македонија. - Нашите барања се да се врати евтината дневна тарифа, да се врати цената на струјата од 2008 година, да се укине ставката ангажирана моќност од 33% во цените за струја, да се врати цената на парното на нивото од 2008, итно да се повлече новиот правилник на АД Топлификација и итно да се намалат цените нан нафтените деривати согласно стандардот на живеење, – побараа од граѓанската иницијатива Аман. Незадоволството и граѓанските протести следат по последното покачување на струјата од 10 и парното од 3,15 %.
сите 26 | | | веќе видена

next