Ин Магазин

Владејачката ВМРО-ДПМНЕ во реакција на прес-конференцијата на потпретседателот на СДСМ Гордан Георгиев ги оквалификува како манипулации тврдењата дека има влошување на состојбите во клучните области во Македонија. Интегрален текст од реакцијата на ВМРО-ДПМНЕ на прес-конференцијата на Гордан Георгиев: - Најголем доказ дека Георгиев и СДСМ манипулираат со јавноста, е претпристапниот договор кој Р.М. го води со ЕУ, во кој сите високи функционери на Унијата бележат успех и напредок на Република Македонија. Впрочем најдобра потврда за напредокот на Р.М. во сите полиња за кои говори Георгиев, е дадена во трите последователни позитивни извештаи на ЕУ. Токму Европската комисија и даде препорака за почеток на преговори на Македонија, меѓу другото поради нејзините демократски капацитети и заштита на демократските права. Оваа Влада беше поздравена од страна на ЕУ како првата која го отвори дијалогот за подобрување на стандардите во новинарството и тоа го прави транспарентно и со вклучување на сите заинтерсирани ...
| | веќе видена

Денес Министерот за надворешни работи на Република Македонија Никола Попоски, во Охрид го отвори првиот “Летен камп” за деца – припадници на македонските национални малцинства кои живеат во соседните држави на Република Македонија. Овој настан претставува дел од проектот на Владата на Република Македонија „Далеку, а блиску”, чија главна цел е подигнување на нивото на познавањето на македонскиот јазик меѓу припадниците на македонските национални малцинства во соседните земји и македонските заедници во дијаспората. “Летниот камп” оваа година се одржува во хотелот „Конгресен Центар” во Охрид и е предвиден да трае до 19 – август. Овој настан, има за цел да го подобри познавањето на мајчиниот јазик на целната група и едновремено да се создаде поголемо заедништво помеѓу Македонците од соседните земји. Наставата по македонски јазик ја изведува професор по македонски јазик од Државниот универзитет „Гоце Делчев”од Штип. Освен наставната компонента, учесниците ќе имаат можност да се запознаат со ...
| | веќе видена

Република Македонија има намера да направи што е можно поповолна клима за да има какво било придвижување во насока на решавање на наметнатиот спор од Грција по однос нашето уставно име. Нашата цел е дефинитивно да има исчекор и ова неразумно и неоправдано блокирање на македонското интегрирање во рамки на ЕУ и НАТО кое ни го има наметнато Грција со блокадата врз основа на спорот да биде надминато и отстрането, изјави денеска во Охрид министерот за надворешни работи Никола Попоски. Тој појасни дека во таа насока Македонија и настапила, преку серија предлози од навистина широк видокруг, од најпрактично ниво како отворање на граничниот премин „Маркова нога“, нешто што дефинитивно е во духот на европските интеграции и би овозможило подобро поврзување меѓу двете земји, до онаа подготвеност за средби на највисокото политичко ниво во било кое време и контекст што би бил прифатлив за грчките соговорници. - Со таа цел и настапивме и доколку е навистина сериозно оаа посветеност за отстранување на овој спор, доколку се ...
сите 3 | | | веќе видена

Туризмот е една од сферите каде што Владата посветува особено внимание и реализира голем број на мерки и активности. Резултат на нашите политики се зголемениот број на туристи од странство и зголемениот девизен прилив од странство по основ на туризам. Континуираниот раст и развој на туризмот е една од основните цели на Владата за наредниот период. Владата на Република Македонија ја усвои Програмата за туристичка промоција на Македонија и поддршка на туризмот за 2013 година. За нејзино финансирање се обезбедени и ќе бидат ангажирани 2,5 милиони евра, или тоа е зголемување за двојно и половина во однос на средствата кои беа ангажирани оваа година, кога изнесуваа 1 милион евра. Очекуваме зголемениот обем на средства да овозможи и нов зголемен обем на туристи и девизен прилив. Целта на програмата е туристичка промоција на Македонија на таргетирани пазари, етаблирање на Македонија како туристичка дестинација во светот, субвенционирање на тур операторите кои носат странски туристи, отворање на нови и засилување на ...
сите 27 | | | веќе видена

Бензините од ноќеска на полноќ поскапуваат за 3,5, а дизелот и естра лесното масло за домаќинство за 1,5 денари, одлучи денеска Регулаторната комисија за енергетика. Новата цена на литар еуросупер БС-95 изнесува 86,00 денари, додека БС-98 ќе се продава по 86,5 денари за еден литар. Малопродажните цени на Еуродизелот (Д-Е V) и на Екстра лесното масло за домаќинство (ЕЛ-1) се зголемуваат за 1,50 ден/л, со што новата цена на дизелот изнесува 73,00 денари, а на ЕЛ-1 61,50 ден/л. Килограм мазут во малопродажбата од ноќеска ќе се продава за 1,176 денари поскапо, односно по 46,195 ден/кг. Зголемувањето на цените на нафтените деривати се должи на повисоката цена на суровата нафта на светскиот пазар во изминатите 14 дена и на понискиот курс на денарот во однос на доларот.
сите 4 | | | веќе видена

Дирекцијата за заштита и спасување соопшти дека се уште се активни пожарите во атарот на велешките села Бреза, Ралевци и Бањица, во Кумановско Глажња, кај скопското село Радуша и на потегот кај селата Тажево и Брезница во Македонски Брод. Во Македонски Брод, на потегот на селата Тажево и Брезница денеска околу 13 часот избувнал пожар со кој е зафатен Националниот Парк „Јасен“. Гори борова шума. Од страна на Дирекцијата за заштита и спасување делуваат два авиони за гасење на пожар. Во атарот на велешките села Бреза, Ралевци и Бањица опожарени се сува трева и грмушки, а пожарот избувнал вчера околу 15 часот. Во местото викано Превалец гори сува трева и грмушки. На пожарот делуваат две возила со девет пожарникари и 11 лица од месното население. Во Мала Пресица, Кумановско Глажња, Општина Липково гори нискостеблеста шума над Мала Пресица и над селото Стрима.
сите 122 | | | веќе видена

Претседателот на Комисијата за верификација на фактите, Томе Аџиев денска изјави дека се што разгледувале членовите на Комисијата е ставено на веб страната и дека не крие документи, негирајќи го обвинувањето од лустрираниот Владимир Милчин. – Се што разгледуваше Комисијата врз основа на што одлучуваше е објавено на страницата. Тоа што е битно за Комисијата е објавено, вели претседателот на Комисијата за верификација на фактите, Томе Аџиев. Имено, претходно лустрираниот Владимир Милчин обвини дека Томе Аџиев, намерно крие документи од неговото досие, заради што планира да поднесе кривична пријава. – Претседателот на Комисијата за верификација на фактите, Томе Аџиев, е тумор на нашето секојдневие, тој е толку ревносен слуга што на човека може да му се згади. Еден ден тоа ќе биде казнето. Намерно не објавил документи од моето досие, а од тоа што го нема објавено заклучувам дека Аџиев е всушност кодош, кој без срам ги реализира наредбите на своите налогодавци. Решението на Комисијата нема да го ...
сите 5 | | | веќе видена

Неодамна американскиот познат актер, Стивен Сигал заедно со актуелниот руски претседател Владимир Путин заедно ги следеле борбите во рамките на првенството на боречките вештини кое се одржа во рускиот туристички град Сочи. Имено, актерот кој е мајстор на боречката вештина Аикидо бил повикан како специјален гостин на рускиот претседател Путин, кој според руските медиуми, се обидува да го подобри имиџот во домашната и светска јавност. Пред неполни две години на истото првенство Путин го покани и Жан Клод Ван Дам.
сите 4 | | | веќе видена

На 28 годишната Лори Вилсон докторите и контстатирале анорексија и рекле дека никогаш нема да може да има деца. Болеста и била дијагностицирана уште кога имала само 21 година, а два месеци по својата свадба на која имала само 38 кг, завршила во болница. - Живеев само со кафе и диетална кока-кола и правев 700 стомачни дневно. Имав само еден оброк на ден и тоа боранија и коцка чоколадо – вели Лора. Таа станала опседната со тоа дека треба да ослабе за свадбата. - Моментот кога ќе видам дека килограмите ми исчезнуват не можеше да се спореди со ништо – додала таа. Но таа не ни можела да замисли дека тежела само 31 килограм по што се согласила да оди на лечење и со помош на лековите стигнала до 44 килограми. Подоцна, докторите и соопштиле дека нема да може да има деца, бидејќи 5 години немала менструација. Но, во март 2011 открила дека е во 7-от месец од својата бременост по што родила здраво момче тешко 2 килограми и 800 грама.  
сите 2 | | | веќе видена

На прво место на списокот на најбогати диктатори би го ставиле Башар Ал Асад, претседтелот на Сирија кој располага со над 122 милијарди долари. Вторoто место му припадна на Hosni Mubarak, поранешен претседател на Египет кој поседува 70 милијарди долари. Имено, здравјето му е тешко нарушено, а осуден е и на доживотен затвор. На третата позиција е Sukarno, поранешниот претседател на Индонезија, кој располага со 35 милијарди долари се наоѓа на третото место. Како и да не биде на листата кога на претседателското место бил цели 31 година и имал висока плата. Четвртото место припадна на Ali Abdullah Saleh, поранешниот претседател на Јемен кој располага со 32 милијарди долари. Тој беше првиот претседател откако се соединија Северен и Јужен Јемен во 1990-та година. И на петтата позиција го поставиваме Ali Hamenei, oд Иран кој има 30 милијарди долари. Hamenei е лидер на Иран од 1989 година.
| | веќе видена

Кристин Хол (20) се фотографирала со сом поголем од два метри и тежок 55 килограми по што истата фотографија ја поставила на социјалните мрежи. Хол заедно со нејзиниот децко Ли Полард спиеле во шатор покрај езерото во Оуквуд паркот во Тетфорд по што 05:15 часотсе вклучил алармот за улов. – Сомот беше голем што не можев ни да го држам, па така за да се сликам само го прегрнав – раскажала Хол.
| | веќе видена

Со користење на сателитски снимки на Горен Египет биле пронајдени два комплекси со необични групации кои потсетуваат на изгубените пирамиди – јавуваат тамошните медиуми. Имено овие групации со својот облик наликуваат на пирамиди иако имаат рамен врв кој со тек на време се трансформирал. Комплексите се лоцирани на на 19 километри од Абу Содум и на 150 километри северно, покрај оазата Фајом.
сите 4 | | | веќе видена

На Јутуб се појави видео на кое еден пар од Русија успеал да води љубов на мотор во текот на движење на мотор по автопат. Минувачите биле шокирани а некои успеале и да го снимат сето тоа.
сите 2 | | | веќе видена

Викторија Бекам придружувана од Гери Халивел, Мел Б, Мел Ц и Ема Бантон со својот настап ги воодушевиле бројните посетители на затворањето на Олимписките игри, но ги потпалиле и гледачите пред малите екрани. Облечена во кратко, црно фустанче Викторија настапила на сцената заедно со најпопуларниот бенд Spice Girls.
сите 3 | | | веќе видена

Maрица Пелегринели е втора сопруга на Ерос Рамацоти со која има мало двегодишно дете. Имено, парот е снимен како ужива на базен разменувајќи нежни бакнежи и допири а папараците не престанале ни секунда да не фотографираат.
сите 5 | | | веќе видена

Вчера во времето од 17.00 до 19.00 часот во Струмица на стадионот „Младост“, се одржал меѓународен квалификациски натпревар за шампионската лига – жени, помеѓу ФК„Паок“ од Р.Грција и ФК„Наше Такси“ од Р.Македонија. Пред отпочнување на натпреварот од страна на навивачката група на ФК„Паок“ јавно бил истакнат испишан траспарент на бело платно со димензии 10х3м на англиски јазик „MACEDONIA IS GREECE“, по што по реакција на делегатот од УЕФА транспарентот бил сокриен, а 3 минути пред крај на натпреварот повторно бил истакнат, што создало револт кај домашната навивачка група. Откако делегатот на УЕФА почнал со видеокамера да го снима транспарентот и реакциите на домашната навивачка група, истите повторно го сокриле транспарентот, а навивачката група на ФК„Наше Такси“ се повлекле од трибините се додека не престанат провокациите и немирите од навивачката група на ФК„Паок“. По одржаниот состанок, делегатот на УЕФА донел одлука лицата од навивачката група на ФК„Паок“ да бидат отстранети од трибините и да бидат ...
сите 11 | | | веќе видена

Дирекцијата за заштита и спасување денеска соопшти дека под контрола е ставен пожарот кај село Радуша, општина Сарај, а на терен дежураат екипи од две возила и три лица од противпожарната бригада. Локализиран е и пожарот кај село Кучково, општина Ѓорче Петров. Имено Дирекцијата за заштита и спасување нема мобилизирано сили, но будно ја следат ситуацијата на целата територија на Република Македонија преку своите 35 подрачни одделенија.
сите 105 | | | веќе видена

Самарас во својата досегашна кариера наиде на 2 невозможни задачи – прво да ги убеди меѓународните прњетставници дека Грција ќе ги исполни обврските од договорот за враќање на долгот и да ги убеди коалициските партнери да ги прифатат мерките со кои во наредните две години треба да се заштедат 11,5 милијарди евра. Владини извори соопштија дека Самарас ќе земе неколку дена одмор пред да продолжи со состаноците за изготвување на финалниот пакет мерки. Самарас во Атина при крајот на овој месец ќе има и средба со шефот на еврогрупата Жан Клод Јункер, а потоа ќе отпатува во Берлин и Париз за да се сретне до германската канцеларка Ангела Меркел и францускиот претседател Франсоа Оланд. Експертите сметаат дека ова е како знак на притисок од страна на еврогрупата затоа што Јункер не само на Самарас, туку и на неговите коалициски партнери Евангелос Венизелос и Фотис Кувелис.
сите 2 | | | веќе видена

Владата ќе стартува проект за заштита на деца и млади од нелегални и штетни содржини на интернет, кои се опасни за нивниот правилен развој. Проектот ќе опфати преземање мерки и формирање тела и органи во кои ќе се вклучат претставници од целото општество, а нив ќе ги координира Министерството за информатичко општество и администрација. Како што најави владиниот портпарол Александар Ѓорѓиев предвидено формирање на Центар за побезбеден интернет на национално ниво, чија форма дополнително ќе се утврдува. Неговото формирање подразбира и Формирање на Национален Интернет Провајдер, Советодавен одбор со претставници од владата, НВО и бизнис секторот, медиумите, компјутерските и мобилни оператори, на Линија за помош, како и формирање на Центар за подигање на свесноста кај локалното население, кој ќе е одговорен за креирање на национални стратегии за подигање на свесноста за деца, млади, родители и наставници. - Владата ќе се насочи кон активности за сузбивање на овие штетни појави кои ги загрозуваат децата и ...
сите 6 | | | веќе видена

next