Ин Магазин

Стефан Живоиновиќ, синот на Лепа Брена за своја девојка си ја избрал бугарската тенисерка Ани Вангелова. Јавноста ја дозна оваа информација откако самата Лепа Брена неодамна на својата идна снаа и организираше голема роденденска прослава на брод. Имено парот се запознал благодарение на тенисот, бидејќи Стефан тргнал по стапките на својот татко и тренира тенис веќе со години.
| | веќе видена

На 03.08.2012 година, околу 20.30 часот, во с.Велешта – струшко во кафетеријата „Гими Екстра“ дошло до нарушување на јавниот ред и мир од страна на Г.Н. и неговите тројца синови А.Н., А.Н. и И.Н. и браќата Ф.Ж. и Р.Ж., сите од с.Велешта. Имено, додека Ф.Ж. и Р.Ж. седеле надвор на маса во кафетеријата, со ПМВ„Пасат“ дошле Г.Н. и неговите синови и веднаш почнале да ги удираат Ф.Ж и Р.Ж. , при што во еден момент второнаведеното лице А.Н. извадило пиштол со кој испукал еден истрел во воздух, по што го напуштиле лице местото. Притоа Ф.Ж. и Р.Ж. се здобиле со телесни повреди. ПС-Струга презема мерки за целосно расчистување на случајот.
| | веќе видена

Британците со пакистанско потекло Ифтикар Ахмед и неговата сопруга Фарзана се осудени на доживотен затвор поради убиство на нивната 17-годишна ќерка Шафила. Имено, убиството се случило во септември 2003 година кога родителите ја задушиле својата ќерка ставајќи и пластична кеса во устата, а потоа пријавиле во полиција дека е исчезната, молејќи ја полицијата и јавноста да помогнат околу расветлувањето на судбината на нивното дете. Мотив за убиството наводно се смета дека тие сакале да ја „одбранат честа“ на семејството, обвинувајки ја дека живеела „премногу на западен начин“ и дека го „осрамотила доброто име“ на родителите во пакистанската заедница. Главната причина за „нарушените углед и чест“ на семејството, сепак, не било тоа што убиената девојка се облекувала по западната мода, а не во традиционалните пакистански носии, туку тоа што таа одбила да ја омажат со „договорена свадба“. Ова е уште еден пример на „убиство поради честа“ за кои тие велат дека е во согласност со Исламот. Тие настојуваат нивните ...
сите 3 | | | веќе видена

Популарната пејачка Северина, го одржа првиот концерт после долгата пауза поради бременост. Северина својата публика ја поздрави со зборовите „Долго се немавме видено, започнува одлична забава за момците и девојките“, а концертот и целовечерното лудило го забочнала со песната Бред Пит.  
сите 3 | | | веќе видена

Американската старлета и ријалити ѕвезда Коко Ти на својот профил на твитер редовно ги развеселува своите фанови со разголени и провокативни фотографии. Овојпат таа позираше само во минимални танга гаќички во розе боја кои ни малку не успеале да го покријат нејзиниот задник.
| | веќе видена

Ирина Шајк е идеалниот избор на „Agua Bendita“ за кампањата за костими за капење за наредната година. Со егзотичните црти на лицето, заводливата насмевка и беспрекорно убавото тело Ирина жешката фотосесија ја сними минатиот месец во Сен Тропе. Уживајте во нејзините нови фотографии.  
| | веќе видена

Вчера попладне, во водите на реката „Вардар„ во месноста „Јансе“ од страна на двајца граѓани од Велес, бил пронајден човечки труп закачен на гранки. Првичниот увид на истражниот судија не открива многу за идентитетот на извлеченото тело. – Иако имавме потешкотии при извлекување на трупот, сепак со помош на кајакарите и вработените од против пожарната единици, телото е извлечено на брегот. Сега ќе издадам налог да се изврши обдукција и ДНК анализа за да се утврди идентитетот на безживотното тело кое е во поодмината фаза на распаѓање – рече Бојанчо Донев истражен судија.
сите 3 | | | веќе видена

Вчера околу 16.30 часот, во Штип на ул.„Партизанска“ од страна на полициски службеници од СВР-Штип при превземање на мерки и активности во врска со претходно пријавена кражба на коса (за откос на сено) од трло на лицето А.Д. во село Караорман, сопрена била коњска запрега во која биле лицата М.И.(37), неговиот 14 годишен син и Ѓ. И. (20), сите од Штип. При вршење на контрола во еден момент М.И. го потерал коњот и се обидел со запрежната кола да побегне по ул.„Сутјеска“, но бил пресретнал од полицијата, кој со службениот мотор му го попречил патот и побарал да запре. Откако запрел со запрежната кола М.И. веднаш почнал да им упатува сериозни вербални закани дека непосредно ќе нападне по животот и телото на полицајците, поради што еден од полициските службеници од запрежната кола им ја одзел косата и ја ставил покрај ограда во еден двор. Додека полициските службеници се обидувале да го смират М.И., неговиот 14 годишен син се симнал од запрежната кола и ја земал косата со која неколку пати замавнал кон ...
сите 3 | | | веќе видена

Мобилната единица за прекуграничен криминал при Секторот за гранични работи и миграции(СГРМ), во координација со Царинската управа на РМ спречија обид за шверц на брендирана текстилна стока со потекло од Турција а наменета за пазарот во Република Македонија – јавува МВР. Имено, по претходно добиени оперативни сознанија за транспорт на криумчарена стока, на магистралниот пат Велес – Скопје, сопрено е ТМВ марка “Сканиа“ со струмички регистарски таблички и извршена е детална контрола на истото, односно на стоката што ја превезувало. Притоа, на возилото кое остварило влез во РМ на ГП-Стар Дојран, беше извршен увид во документацијата на истот и тоа фактура и ЦМР при што во споредба со стоката во камионот имало евидентна неусогласност т.е во ТМВ се превезувала стока која воопшто не била пријавена. Поточно, станува збор за криумчарена брендирана роба, наменета за македонскиот пазар, и истата е одземена и предадена на Царинските службеници, поради постоење основано сомнение дека се повредува правото на ...
сите 3 | | | веќе видена

Рикардо Блас кој е натпреварувач во џудо на Олимписките игри во Лондон 2012, е најдебелиот учесник со 218 килограми. Блас е висок 185 сантиметри и тежок 218 килограми. Имено, тој во првото коло го елиминираше Фаничента Кеиту од Гвинеја, но неговиот пат во осминафиналето го прекина кубанецот Оскар Брајсон.
сите 5 | | | веќе видена

На само 16 годишна возраст, Кинеската Је Шивен успеа да ги остави ривалките во базенот далеку зад себе и речиси се изедначи со најдобрите од машка конкуренција. Имено некои медиуми шпекулираа дека таа била под дејство на допинг, но овие несакани гласини ги поби претседателот на ОК на Велика Британија, Колин Мојнахан, кога изјави дека Је го поминала целосниот тест на Светската анти-допинг агенција и дека заслужува потполна почит за талентот кој што го поседува. Нејзиниот пат до славата бил трнлив, а за тоа сведочат и нејзините родители. – Ја бркаа од женските соблекувални бидејќи личеше на машко. Сакаше кратка коса, ги мразеше капите за пливање. Од 11-та до 14-та година, мораше да го даде својот телефон на Комунистичката партија, а низ солзи со нас разговараше во ретките паузи меѓу исцрпувачките тренинзи. Ја видувавме само еднаш неделно – вели нејзиниот татко Је Кингсонг. Како шестгодишно девојче, таа била префрлена од основно училиште во елитна спортска академија. Оттогаш животот на ...
сите 2 | | | веќе видена

Дисциплинската комисија на Фудбалскиот сојуз на Италија соопшти дека Сампдорија поради учество во местење на натпревари новата сезона во Серија А ќе ја почне со еден бод минус како и 30.000 евра. Покрај Сампдорија, казнет е и второлигашот Бари. Санкцијата тука е малку поригорозна, на екипата и се одземени пет бода, а паричната казна изнесува 80 илјади евра. Повеќемесечни суспензии заработија фудбалерите Андреа Масиело (Аталанта), Алесандро Паризи (Торино) и Марко Роси (Чезена).
| | веќе видена

Фани Ерште, која веќе 19 години живее на улица, ќе се кандидира за претседател на Слованија – јавуваат тамошните медиуми. Мотив за кандидатурата е да ја спаси државата од пропаѓање. Но според законските прописи, за да се кандидира за претседател на изборите Ерште, како независен кандидат, треба да собере доволен број на потписи од граѓаните. Таа не губи надеж и се надева дека ќе успее да го постигне тоа, затоа што, како што вели, речиси сите ја познаваат. Ерште најавува решавање на многу проблеми, како проблемите со ромската популација, општествената нееднаквост, здравството и пензионерите.
| | веќе видена

Паскал Миш од Канада наместо грозје одгледува неколку сорти домати од кои произведува вино. Миш домати почнал да одгледува уште пред седум години, нагласуваќи дека им посветува внимание исто како што лозарите му посветуваат внимание на своето грозје. Виното „Омерто“ во чест на неговиот прадедо Омер, кој по потекло е од Белгија. Овој вид вино се продава само во Канада, но Миш се надева дека наскоро тоа ќе се најде и на пазарите во САД и Европа.
сите 5 | | | веќе видена

Милан сака од Манчестер Сити да го донесе босанскиот напаѓач Един Џеко. „Росонерите“ летово останаа без Златан Ибрахимовиќ и бараат негова квалитетна замена. Олеснителна околност за Милан е и фактот дека тој немаше соодветна минутажа меѓу „граѓаните“ претходната сезона, па иако Манчини истакна дека го сака неговото останување во клубот сепак Џеко е подготвен да замине. „Јас сакам да играм а не да дремам на клупата. Милан би била одлична игра за мене“ – изјави Џеко.
сите 5 | | | веќе видена

Денеска во Домот на културата во општина Кичево се одржува саем на мед на кој се очекува учество да земат производители на мед од повеќе општини од Република Македонија. Воедно и заменик-министерот за земјоделство, шумарство и водостопанство, Зоран Коњановски ќе се обрати на трибина на тема „Можности и поддршка за развој на пчеларството во Република Македонија”.
сите 13 | | | веќе видена

Кореецот Јаехјук Са на ЛОИ во Лондон среде натпревар ја скрши раката. Организаторите веднаш го сокрија со логото на ЛОИ за да ги спречат фоторепортерите и камерманите да ја овековечат оваа глетка.
сите 2 | | | веќе видена

Српската старлета Сораја Вучелиќ на своето последно гостување во познатиот клуб „Рома“ во Тузла наплатила 500 евра – дознаваат српските медиуми. Влезницата чинела 5 евра а за тие пари посетителите имале можност да напеават некоја заедничка фотка со Сораја – јавува српски „Телеграф“. - Сораја беше најавена како голема ѕвезда, влезниците беа наплаќани по 5 евра, а на никој не му беше познато што ќе прави старлетата таа вечер. Луѓето пристигнуваат, клубот се полнеше и цела вечер свиреше локалниот бенд. За тоа време Сораја седеше во сепаре, им се смееше на гостите, наздравуваше со нив и се фотографираше со оние што сакаа да ја овековечат средбата со неа. По извесно време во придружба на сопственикот таа ја напушти дискотеката и тоа беше се што доби публиката од ова гостување на Сораја. Нејзиниот „ангажман“ чинел 500 евра – открива анонимен извор за српски „Телеграф“.
сите 4 | | | веќе видена

next