Ин Магазин

Минхенски Баерн некое време нема да може да смета еден од најдобрите центарфори на Стариот континент Марио Гомез, кој ќе оди на операција. Имено, германскиот репрезентативец заработи повреда на глуждот во дуелот против Вердер Бремен во саботата и ќе мора да оди на операција која ќе го држи надвор од терените повеќе од еден месец. – Гомез не е во најдобра состојба. Мора да паузира, откако ќе го реши ова прашање, ќе знаеме точно колку време ќе мине надвор од теренот, потврди спортскиот директор на Баерн, Матијас Замер.
| | веќе видена

Венци и цвеќиња во знак на почит и спомен кон загинатите припадници на АРМ во 2001 година денеска на споменикот во дворот на Министерството за одбрана во Скопје положија министерот за одбрана Фатмир Бесими и началникот на Генералштабот на АРМ генерал-мајор Горанчо Котески. Пред споменикот се поклонија и положија цвеќе и семејствата и роднините на загинатите бранители од 2001 година.
сите 67 | | | веќе видена

Во борбата со сиромаштијата и социјалната исклученост потребна е меѓуресорска соработка. Според тоа, Владата на својата последна седница одлучи и формираше Национален координативен механизам или Национално координативно тело за прашања поврзани со социјално вклучување во Република Македонија. Ова денеска на прес-конференција го соопшти министерот за труд и социјална политика Спиро Ристовски. Со тоа, како што рече, ќе се обезбеди мандат и политичка во спроведување на Националната стратегија за намалување на сиромаштијата и социјалната исклученост. Ристовски информира дека е формиран Совет за намалување на сиромаштијата и социјалната икслученост во кој ќе членуваат повеќе министри, кои ќе водат координирана политика на полето на социјално вклучување. Формирана е и Национална оперативна група за намалување на сиромаштија и социјална исклученост, составена од државни службеници кои на конкретни предлог-мерки и политики ќе развиваат програми со цел подобра координација и имплементација на мерките и активностите. ...
сите 6 | | | веќе видена

По повод јубилејот 20 години АРМ и 18-ти август Денот на Армијата на воениот стадион во Градскиот парк, е организирана изложба на воената опрема и борбената техника со која располага АРМ. Тактичко -техничкиот збор на воениот стадион го посетија и министерот за одбрана Фатмир Бесими и началникот на Генералштабот на АРМ, генерал – мајор Горанчо Котески. Целта на изложбата е дружење со припадниците на АРМ и можноста граѓаните на Република Македонија да видат дел од опремата и техниката со која располага Армијата. Прикажани се, информира портпаролот на ГШ на АРМ потполковник Мирче Ѓоргоски, дел од борбените средства и опрема со која нашите припадници извршуваат редовни борбени задачи и дел од она што е распоредено во мисиите надвор од Република Македонија. - Најголем дел од опремата е компатибилно и е во одлична борбена состојба. Се што е прикажано од борбена техника и вооружување лично или колективно е апсолутно без никаква муниција, изјави Ѓоргоски, додавајќи оти најинтересен и атрактивен за граѓаните е ...
сите 14 | | | веќе видена

Министерството за труд и социјална политика и Канцеларијата на Светската здравствена организација во Скопје го промовираа Протоколот за постапување во случаи на сексуална злоупотреба на деца и педофилија. Тој ги сублимира активностите на сите релевантни институции кои работат со жртвите на сексуална злоупотреба и идејата е правилно да се постапува со нив во првите моменти по чинот на злоупотреба. - Со помош на овој протокол правилно ќе се постапува во моментите во кои на детето му е потребна најголемата поддршка по сите основи. Ова е еден вид прирачник за постапување со жртвите затоа што многу често се случува неправилното постапување по чинот во кој тие биле злоупотребени да создаде дополнителна траума кај жртвата, истакна министерот за труд и социјална политика Спиро Ристовски. Според истражувањето на Канцеларијата на Светската здравствена организација, во Македонија сексуално злоупотребени биле 21 процент од испитаниците од машката популација и 7,3 проценти од женските деца. Расте бројот и на ...
| | веќе видена

Министерот за информатичко општество и администрација Иво Ивановски кој денеска ја посети подрачната единица на Агенцијата за електронски комуникации во Битола информираше дека е доставена понуда од ВИП операторот во вредност од 5 милиони и 100.000 евра за доделување две фреквенции по 10 мегахерци во опсегот на 1.800 мегахерци, со која што дополнително ќе се подобрат услугите на корисниците на мобилната телефонија во Македонија. Тој нагласи дека ова било барање од операторите до Агенцијата за електронски комуникации. - Владата на Република Македонија неодамна и дозволи на Агенцијата за електронски комуникации да објави повик односно тендер за оваа фреквенција со почетна цена од пет милиони евра. Денеска се изврши отворањето и понудата на ВИП изнесуваше пет милиони и 100.000 илјади евра, изјави Ивановски. Втората новина, подвлече тој, е што Владата на Република Македонија донесе одлука за објавување нов тендер за ДВБТ оператор. - Тоа значи за телевизијата која до први јуни 2013 година треба да се пренамени од ...
сите 22 | | | веќе видена

Вчера во 17,35 часот во ПС Кичево е пријавено дека на тротоарот на ул. „11-ти Септември“ во Кичево има лице кое лежи во бесознание. МВР соопшти дека станува збор за Ш.К.(26) од Кичево, а од извршениот разговор е дознаено дека истиот ден поради претходна вербална расправија со непознато лице поради првенство на минување во сообраќајот, бил физички нападнат од непознатото лице, удирајќи го со тупаници во пределот на лицето, по што се дало во бегство. На Ш.К. му е укажана лекарска помош во МЦ-Кичево, каде е констатирана тешка телесна повреда (скршеница на вилицата) и истиот е упатен во Ургентен Центар Скопје. Се преземаат мерки за откривање на сторителот.
сите 11 | | | веќе видена

При вечерното излегување во Санта Моника, 26 – годишната актерка Линдзи Лохан повторно ги развесели папараците и бројните обожаватели, дозволувајќи им да ѕирнат во нејзиното меѓуножје, и секако, оскудната долна облека. Дека „лудиот“ стил на живот го наплаќа својот данок покажуваат и фотографиите на кои е тешко, а да не се забележи целулитот на нозете што многумина ги остави без коментар.  
сите 2 | | | веќе видена

37- годишната Викторија Силвстед крстари по Средоземното море, така што веќе помина неколку познати локации а моментално се наоѓа во Сардинија. За да им покаже на своите фанови што пропуштаат, бившата Плејбој зајачича ги развесели со неколку секси фотографии. На фотографиите таа изгледа многу секси, заводливо позира во бели и шарени бикини.
сите 2 | | | веќе видена

И покрај тоа што Janice Dickinson во својата 57 година од животот и нема некој поголем ангажман, и понатаму се облекува провокативно како да има 20-30 години. Фотографите ја сликале на Beverly Hills во декоративна летна маица и кратки гаќи. Важно е да нагласиме дека била без градник при што ги покажала своите облини. Имено, таа порано беше познат фотомодел, па сеуште не може да излезе од таа нејзина „улога“ и се облекува провокативно – сметаат некои од фановите. Што мислите, дали Janice е облечена недолично за својата возраст?
сите 3 | | | веќе видена

Утрово околу 03,45 часот во Охрид на ул. „Булевар Туристичка“, настанала расправија помеѓу четири непознати лица и Х.Б.(22) од Охрид, во која едно од лицата со нож му нанело неколку убодни рани во пределот на стомакот. Х.Б. е пренесен во МЦ-Струга за укажување лекарска помош, а се преземаат мерки за откривање на сторителите и расчистување на случајот.
сите 7 | | | веќе видена

Овој необичен пар е еден од 51 милион парови ширум светот кои што стапуваат во брак додека се уште се малолетни. Имено, младоженецот Фаиз има 40 години, а невестата Гулам само 11 години. Поголем број на авганистански мажи изјавиле дека не стапуваат во полови односи се додека девојчето не влезе во пубертет, но жените тврдат дека мажите сепак имаат сексуални односи со девојчињата и во пред пубертетската фаза. Тоа не е счучај само кај муслиманите, туку се случува и во многу други култури и вери. Така на пример во Етиопија 14 годишното девојче Леиуалем ја ставиле на магаре, и го покриле лицето и ја одвеле. Притоа и ги затвориле и очите за ако побегне, да не може да го најде патот до дома. Истражувањето е направено од страна на фотографот Стефани Синклер кој ширум светот фотографира девојчиња кои што се мажат за постари мажи. Тој вели дека во некои случаи разликата некогаш е поголема и од 20 години.
сите 2 | | | веќе видена

На интернет страните наменети за запознавање како и социјалните мрежи, луѓето најчесто лажно се претставуваат. Жените најмногу лажат за тежината, мажите лажат дека се повисоки, дека имаат подобра работа и дека повеќе заработуваат. Истражувањето на BeautifulPeople.com откри дека дефинитивно мажите повеќе лажат од жените. Околу 40 проценти од мажите лажат дека заработуваат повеќе, додека истото го прават 33 проценти од жените, открива истражувањето. - Интернет страните за запознавање се преполни со луѓе кои себеси лажно се претставуваат со цел да привлечат поголемо внимание – вели Грег Хоџ, директор на BeautifulPeople.com. Топ 10 машки лаги: 1. Дека имаат подобра работа 2. Дека се повисоки 3. Дека се послаби или потешки 4. Дека се мускулести 5. Дека добро заработуваат 6. Дека се облекуваат добро 7. Дека нивната професија е интересна 8. Дека имаат факултетска диплома 9. Дека познаваат некои славни или угледни луѓе 10. Дека се отворени и комуникативни   Топ 10 женски лаги: 1. Дека се послаби 2. Дека ...
сите 2 | | | веќе видена

По втор пат за 4 месеци, автомобилите во скопската населбата Тафталиџе се полепени со летоци во кои со латинско писмо се напишани навредливи и националистички пораки. Н Кога утрово жителите на Тафталиџе кога дошле до своите автомобили забележале дека на нивните ветробрански стакла има закачено леток испишан со црвен фломастер на кој пишувало `Каури смрт`, `Коменски нема`. - Ова треба полицијата да си брка не јас да ги бркам, мене кој ме прашува, ги викнав еднаш, сега доаѓам, пак има – вели жител на населбата. Од МВР велат дека работат на откривање на сторителите кои пред еден месец ги оставија летоците на автомоболите, а доколку некој го пријават и овој случај полицијата ќе излезе на терен и ќе продолжи со презeмање мерки за нивно октривање.
сите 3 | | | веќе видена

Полицијата уапси 39-годишен жител на Србија, чија сопруга го затекнала во мигот кога ја силувал нивната 13-годишна ќерка. Мајката на девојчето биле згрозена кога видела како нејзиниот сопруг ја силувал својата ќерка во семејниот дом. Целото семејство е во шок, не можат да поверуваат што се случило. Засега не е познато дали таткото ваквиот грозоморен чин го сторил само еднаш или делото било повторувано. – Тој може да направи се и сешто кога е пијан … – изјавила една соседките.
сите 6 | | | веќе видена

При крајот на минатиот месец фотографиите на „најпознатите прељубници во светот“ ја шокираа јавноста. На нив може да ја видиите Кристен Стјуарт за вереме на состаноците со режисерот Руперт Сандерс.
сите 6 | | | веќе видена

Непознат човек од штипскиот регион продава бандера за струја или за телефон. Имено тој на интернет поставил цела фотогалерија од бандерата која ја продава. Од каде ја нашол и дали полиција планира да се јави кај огласувачот, за да ја врати назад – не знаеме.
| | веќе видена

Во Македонија нема активни пожари до овој момент. Како што соопштуваат од Дирекцијата за заштита и спасување, во месноста Казан Дол во реонот на Гевгелија и Валандово се појави пожар на нискостеблеста шума и сува трева во 16 часот. По кратка интервенција, пожарот е целосно изгаснат. Во реонот на Крива Паланка во 17 часот се појави пожар на отворен простор. Зафатена беше борова шума, но по брзата интервенција на противпожарната единица од Крива Паланка пожарот е целосно изгаснат. Пожарите кои се појавија и во општина Струга во атарот на селото Октиси и во тетовско-гостиварскиот регион целосно се изгаснати.
сите 121 | | | веќе видена

next