Ин Магазин

22 годишниот Јулиан Кала и 35 годишната Тина Гианакон од Канзас отишле во една продавница земале лубрикант од рафтовите и имале однос во самиот објект. Погледот на љубопитните купувачи не им сметал на овој вжештен пар и нивната игра. Но некои од нив ја алармирале полицијата по што за кратко време ненаситните љубовници завршиле во притвор. Дополнително тие се товарат и за кражба. Станува збор за лубрикантот кој тие го искористиле во продавницата, а истиот не го платиле. Истите веќе заработиле пријава за неморално однесување во јавност.
сите 5 | | | веќе видена

Кофи Анан – осредувачот за Сирија поднесе оставка. Имено Анан беше именуван на оваа функција на 23- февруари 2012, но неговиот мировен план за решавање на конфликтот во Сирија не беше спроведен на дело. - Анан работеше за постигнување консензус во меѓународната заедница, прекин на крвопролевањето и смена на власта која ќе ги исполни легитимните настојувања на сирискиот народ – истакна американскиот државен секретар Хилари Клинтон. САД ја префрлија вината за оставката на Кофи Анан врз Русија и Кина поради нивното одбивање да ја поддржат резолуцијата за Сирија. Имено генералното собрание на Обединетите нации попладне треба да гласа за резолуција што ја предложија арапските држави со која се повикува на политичка транзиција во земјата.
сите 29 | | | веќе видена

Пожар ноќеска пламнал крај велешкото село Карабуниште – информираат од Дирекцијата за заштита и спасување. Огнената стихија била забележана триесетина минути по полноќ, а на терен се ангажирани две теренски возила и десетина пожарникари. Имено пожарите во селото Крушица, Општина Свети Николе, во кумановското село Орашец, и на југоисточните падини на Скопска Црна Гора во атарот на село Виниче утрово се локализирани.
сите 28 | | | веќе видена

Во Македонија и во Скопје денес времето ќе биде сончево и топло, температурата ќе достигне до 36 степени. Топлиот бран ќе продолжи викендов со температури од 40 степени. УВ зрачењето ќе биде од 8 до 9. тполотниот бран ќе потрае до следниот петок.
сите 79 | | | веќе видена

Посебната мобилна едница на Полицијата за борба против криминалот во текот на минатиот месец при вршење на редовна мотопатролна дејност, вкупно извршила легитимирање на 691 лица, извршен е преглед на вкупно 59 ПМВ, а по разни основи приведени се вкупно 259 лица. По основ на телеграма 31 лице, по основ на Потраги, Гласник, Наредба од Основен суд – 41, под сомнение за извршено кривично дело –22 лица, по извршено кривично дело – 24 лица, на лице место во вршење на кривично дело – 18, за издржување на казна затвор – 53 лица и недозволени предмети – едно лице. Вкупно приведени лица по ЈРМ – 15 - Учество во тепачка – 6 - Физички напад – 4 - нарушен ЈРМ – 4 - омаловажување на ПС – 1 Вкупно приведени лица со оружје – 3 - Пиштол – 3 Вкупно приведени лица за поседување опојни дроги – 22 - НН тревкаста материја – 19 - НН прашкаста материја – 1 - НН таблети – 1 - НН материја – 1 Вкупно приведени лица со ПМВ – 14 - по телеграма – 12 - сообраќаен прекршок – 2 ...
| | веќе видена

Денеска се очекува на интернет да бидат објавени имињата и досиејата на 11 лица за кои Комисијата за лустрација утврдила дека се кодоши. Дел од членовите на Комисијата сметаат дека со објавувањето на имињата на интернет страницата се крши Уставот сè додека не се произнесе Управниот суд за нив. Претседателот на Комисијата, Томе Аџиев потпирајќи се врз новиот Закон за лустрација, смета дека објавувањето на документите не само што е законски, туку е и задолжително, бидејќи законот налагал да бидат објавени документите на оние за кои е утврдено дека биле соработници на тајните служби.
сите 55 | | | веќе видена

Едно младо момче од Монтана се обиде да ја запроси својата девојка на стадион за време на бејзбол натпревар, но тој не предвидел дека можеби неа ќе ја снема. Имено, тој се договорил со организаторите, на екранот да се појави неговото прашање со кое што планирал да ја запроси својата сакана. Но за несреќа, кога на екранот се појавило прашањето: “Ерика, ќе се омажиш ли за мене?”, таа не била на своето место туку заминала да си земе пиво. Но сепак на крајот таа ја прифатила понудата на момчето.
сите 5 | | | веќе видена

Американскиот актер Џорџ Клуни во моментов се наоѓа во Италија одмарајќи се на својот имот на езерото Комо заедно со неговата девојка Стејси Киблер. Клуни иако е на одмор прифатил да снима реклама за Мерцедес наменет за кинескиот пазар. Ова не е прв пат Клуни да се појави во реклама за Мерцедес.
сите 6 | | | веќе видена

Согласно одлуката на Регулаторната комисија за енергетика потрошената струјата и топлинска енергија ќе се тарифираат поскапо за околу 10 односно 3 %. За ова поскапување да не се одрази сериозно по вашиот домашен буџет ви презентираме неколку совети од ЕВН Македонија:   ■ Редовно контролирајте ја температурата на ладилникот. Доволни се +6°C во ладилникот и -18°C во комората за длабоко замрзнување. За секој степен помалку, вашиот апарат троши 8–10% повеќе електрична енергија. ■ Користете ја програмата за штедење на енергија кај машините за перење. Нормално извалканата облека ќе се испере и на 60°C. ■ Не ставајте загреани продукти во ладилникот. ■ Гасете ги светлата кога ги напуштате просториите за подолго од 10 минути. На овој начин штедите енергија. ■ Редовно одмрзнувајте го ладилникот. Само 1 cm мраз може да значи и до 75% повисоки трошоци за електрична енергија. ■ Покривајте ги садовите за готвење со капак, за да го намалите времето за готвење. ■ За јадења што се готват долго, користете ...
сите 2 | | | веќе видена

Заврши и второто коло во групите А и Б на олимпискиот турнир во кошарка. Дербито го играа Франција и Аргентина а со победа се закитија Французите со резултат 71:64. Предводени од Тони Паркер, Никола Батум и Нандо Де Коло (13 поени), Франција победи. Шпанија ја совлада Австралија со 82:70. Ѕвездата на Лејкерс, Гасол ја предводеше фуријата со 20 постигнати поени, Фернандез постигна 17 а Марк Гасол забележа седум скока и 12 поени. Русија ја совлада Кина со 73:54. Најефикасен во тимот на Русија беше Кириленко со 16 поени и 9 скока, Швед 14, а Каун 13 поени. Џианлиан Ји беше најефикасен во составот на Кина со 16 поени. На последниот натпревар во од второто коло во група Б играат Велика Британија и Бразил, а во група А играат Литванија – Нигерија, Франција – Аргентина и САД – Тунис. САД го надиграа Тунис со 110:63 и тоа благодарение на играта во второто полувреме кога постигнаа 64, а примија 30 поени. Комплетни резултати: Група А: Литванија-Нигерија 72:53 Франција-Аргентина 71:64 САД-Тунис ...
сите 35 | | | веќе видена

Вчера во 17,30 часот во Кратово на ул.„Планинска“бб, додека Е.А.(1979) седела во доворот од својата куќа, дошол нејзиниот девер С.А.(1986), кој почнал вербално да ја навредува, а кога влегла во својата соба, влегол по неа и физички ја нападнал удирајќи ја со дрвена рачка од секира во пределот на грбот, а потоа со тупаници ја удирал по телото и главата. Е.А. успеала да избега и да излезе надвор во дворот, а во тој момент пристигнале УПС од ПС-Кратово, во чие присуство С.А. продолжил со нападот. Од страна на полицијата, С.А. е приведен и бидејќи пружал активен отпор, над истиот се употребени средства за присилба полуга на двете раце и врзување со лисици. При внесување во службеното возило, С.А. со лактот успеал да го скрши стаклото од задната десна врата на ПМВ „Фиат Линеа“, сопственост на МВР. С.А. е приведен и задржан во ПС-Кратово за понатамошна постапка.
сите 6 | | | веќе видена

Македонскиот центар за меѓународна соработка (МЦМС) и Институтот за демократија (ИДСЦС) во јули 2012 г. спроведоа истражување за ставовите на граѓаните за надворешната политика на Република Македонија и односите со Европската Унија (ЕУ), што се состои од прашања кои се однесуваат на стратешката ориентација на Македонија во надворешната политика и постигнувањата на Владата на тој план, како и на процесот на интеграцијата во Европската Унија. Македонските граѓани се заедно за евроатлантските интеграции, односно евроатлантските интеграции се избор на мнозинството граѓани (61,4 %) за стратешка ориентација на Македонија, без разлика на етничката припадност. Граѓаните не согледуваат алтернатива на евроатлантските интеграции и поддршката за други ориентации (БРИК, стратешко партнерство со САД, Турција и Израел) е незначителна. Во однос на исправноста на надворешната политика на Македонија, граѓаните се поделени, околу една третина сметаат дека надворешната политика на Македонија се води во исправна насока ...
сите 2 | | | веќе видена

Институтот за демократија „Societas Civilis“ – Скопје (ИДСЦС) и Македонскиот центар за меѓународна соработка (МЦМС) во јули 2012 г. ги истражуваа ставовите и перцепциите на граѓаните за теми од домашната политичка сцена, преку прашања поврзани со рејтинзите на политичките партии и предизборните здружувања помеѓу политичките партии. Според истражувањето, партијата на власт ВМРО – ДПМНЕ ужива повисок рејтинг во однос на опозициската СДСМ, 25,5% наспроти 19% од определените гласачи. Кај политичките партии со доминантно етнички албански гласачи, ДУИ е во предност во однос на ДПА со 11,1 спрема 6,6%. Скоро една третина од испитаниците (32,4%) не сакаат да дадат одговор за која партија би гласале на следните избори. Една четвртина од испитанците очекуваат дека ВМРО – ДПМНЕ ќе победи на следните избори (25,1%), додека победа на СДСМ очекуваат 15,2% од вкупниот број испитанции. Скоро една третина од граѓаните (31,3%) би гласале за нова политичка партија. Сепак, 49,7% не би го дале својот глас за ...
сите 9 | | | веќе видена

Вчера во 10,00 часот во с.Кравари-Битола на ул.„Светозар Поповски“, дошло до несереќен случај, во кој од струен удар починал Мендо В. Смртта е констатирана од страна на лекар од Брза помош. Од извршениот преглед на телото на починатиот, на десната рака во пределот на подлактицата забележана е потемна нијанса на кожата во однос на раката од што утврдила дека причината за смртта е струен удар односно нема траги на насилство. Од обавен разговор, констатирано е дека во летната кујна во моментот на приклучувањето на продолжниот кабел на шпоретот, Мендо добил струен удар. Телото на починатиот е предадено на семејството за погреб.
сите 6 | | | веќе видена

Вчера во 12,00 часот во ПС–Охрид, Т.А.(1977) од Скопје, пријавил дека истиот ден во времето од 03,45 до 04,00 часот, додека бил во кабаре „Арена“ во близина на излезот кон летната бавча, го заобиколиле повеќе непознати лица и го однеле кај споредниот излез, каде бил физички нападнат со повеќе удари со тупаници по лицето, а откако паднал на подот, го удирале со клоци, по што сите лица си заминале оставајќи го да лежи на скалите. По настанот, на истиот укажана му е лекарска помош во МЦ – Охрид, каде се констатирани тешки телесни повреди, фрактура со дислокација на коскени фрагменти на лев максиларен синус. СВР-Охрид превзема мерки за пронаоѓање на сторителите и расчистување на случајот.
сите 8 | | | веќе видена

Вчера околу 14,00 часот во с.Ваташа-Кавадарци на ул.„Страшо Пинџур“бб, поточно во АД„Македонски пошти“, од страна на НН сторител извршено е разбојништво над вработениот Љ.Н.(1961) од Кавадарци, при што му биле одземени 68.350 денари. Имено, сторителот влегол во поштата, извадил пиштол, преку шалтерот го вперил кон Љ.Н. и побарал да му ги даде парите, а откако Љ.Н. ги извадил парите од касата и му ги дал, истиот заминал во непознат правец. Увид на лице место извршила увидна екипа од ПС-Кавадарци и се превземаат мерки за пронаоѓање на сторителот.
сите 11 | | | веќе видена

Лана Дел Реј ги изненадила обожавателите на концертот во Сиднеј каде го обработила класикот на Нирвана ‘Heart-Shaped Box’ која ја отпеала во свој стил. но наидела на негативни критик, многумина истакнале дека нејзината верзија наликува на онаа нејзината за песната ‘Video Games’ која ја потпишува Бој Џорџ.
сите 6 | | | веќе видена

Марк кој се занимава со фотографирање на змии во лаборатории при фотографирање на ногата го гризнала црна мамба, змија чиј отров се смета за смртоносен. Но вистинско чудо е тоа што Марк за тоа не ни знаел се додека следниот ден не ги развил фотографиите и видел што го гризнало. За среќа преживеал поради тоа што змијата не му вбризгала отров.
сите 4 | | | веќе видена

Судот во Техеран осуди четворица мажи на смртна казна за проневера на 2.6 милијарди долари, што е најголем финансиски скандал што досега се случил во таа земја – изјави денеска јавниот обвинител Голам Хосеин Мошени. За оваa проневера на пари во почетокот беа осомничени 39 лица, но на обвиненија добија само четворица од нив. Иранските власти проценуваат дека износот на проневерените пари достигнал 2,6 милијарди долари, пренесе Танјуг.
| | веќе видена

next