Ин Магазин

Од утре започнуваат уписите за академската 2012/2013 година на приватните и државните универзитети. За редовни студенти во државната квота се обезбедни 17.371 место, 7.805 се за квотата редовни студенти со кофинансирање на студиите и 3.812 слободни места има за вонредни студенти. Првиот уписен рок на Скопскиот универзитет е на 16-ти и 17 август, вториот е на 3-ти и 4 септември и третиот уписен рок на 17-ти идниот месец. На Универзитетот „Св. Кирил и Методиј“ има 12.251 слободно место, од кои 6.904 за редовните студенти во државна квота, 3,931 за квотата редовни студенти со кофинансирање на студиите и 1.416 слободни места за вонредни студенти. На Универзитетот „Гоце Делчев“ во Штип има 7.209 слободни места од кои 4.717 се за редовните студенти во државна квота, 1.185 за квотата редовни студенти со кофинансирање на студиите и 1.307 слободни места за вонредни студенти. Првиот уписен рок на Штипскиот универзитетот е на 15-ти и 16 август, вториот на 3-ти и 4 септември и третиот уписен рок е на 14 септември. На ...
сите 18 | | | веќе видена

Косовскиот министер за внатрешни работи Бајрам Реџепи ја обвинува Македонија дека го попречува отворањето на граничниот премин Станќиќ – Белановце меѓу овие две земји. Имено, тој на вчерашната средба со новинарите во Приштина ијавил дека било планирано да почне изградбата на заедничкиот премин, но имало застој од македонска страна. Според Бајрам Реџепи, македонските власти барале преминот да биде од пониска категорија, односно да не работи 24 часа, што било спротивно на барањето на властите во Приштина. - Македонската држава ја стопира изградбата на заедничкиот премин меѓу двете држави со изговор дека еден дел од патот во должина од 12 км не бил асфалтиран, поради што тие настојуваат преминот да не биде во функција 24 часа во денот -изјавил Реџепи.
сите 2 | | | веќе видена

Најмалку 250 се загинати и над 1.500 повредени во двата силни земјотреса во реонот на Табриз во северозападен Иран, изјави шефот на Центарот за справување со природни катастрофи во провинцијата Источен Азербејџан, Халил Саје. Иранските официјални претставници очекуваат бројот на жртвите да порасне затоа што меѓу повредените има луѓе во критична состојба, а исто така и голем број луѓе се затрупани во непристапни места. Епицентарот на првиот потрес, со интензитет од 6,4 степени по Рихтер, е регистриран на околу 60 км североисточно од градот Табриз на длабочина од десет километри. 11 минути подоцна настанал друг потрес со интензитет од 6 степени во близина на градот Варзган.
сите 23 | | | веќе видена

Шеесет и деветгодишен жител на демирхисарското село Стругова почина откако берејќи сливи паднал од дрвото, информираa денеска од полицијата. Несреќата се случила во саботата околу пладне, кога Иванчо С. берел сливи во месноста „Пајначарица”. Во еден момент се скршила гранка, по што тој паднал, го скршил вратот и починал на лице место. Смрт е констатирана од доктор при ЈЗУ-ЗД-Д.Хисар, а увид на лице место извршила увидна екипа од СВР-Битола.
сите 4 | | | веќе видена

Живееја како брат и сестра повеќе од 10 години пред смртта на нивната мајка Витни Хјустон, но по нејзината смрт нејзинте две деца одлучиле да влезат во врска. Имено, нејзината биолошка ќерка Боби Кристина Бровн (19) и нејзиниот посвоен син Ник Гордон (22) станале дечко и девојка. На социјалните мрежи тие редовно објавуваат „докази“ за својата љубов, а во прилог подолу ви ги прикажуваме шокантните фотографии. На Кристина може да забележите огромен дијамантски прстен по што се појавиа и шпекулации дека тие веќе се верени. Дали навистина дојде времето кога овој пар го занемарува мислењето на другите и живее само за себе? Од самиот почеток нивната врска наишла на компликации поради несогласувањата со нивната баба, која вели дека тоа е класичен пример на инцест. Нејзините обиди да ги раздели завршиле без успех затоа што нивната љубов била посилна од се.  
сите 5 | | | веќе видена

По поминати три години, Ријана конечно го раскажа нејзиниот трауматичен момент! Снимајќи прилог за родниот крај Барбадос кој ќе биде прикажан во емисијата „Oprah Winfrey – Ново поглавје“ популарната пејачка Ријана конечно открила како изгледала ноќта кога нејзиниот дечко Крис Бровн ја претепа. „Беше болно и понижувачки. Го изгубив најдобриот пријател“ – низ солзи рекла Ријана за физичкиот напад во 2009-та. Изминатите неколку месеци се шпекулира дека 24 годишната Ријана и покрај боксовите на нејзиниот бивш дечко, таа ја обновила врската со него, а нејзиниот одговор на тоа прашање го сокрија од продукциската куќа. „Ќе дознаете наскоро“ – велат од Oprah Winfrey. Ријана и Опра одлично се забавувале за време на снимањето. „Пиедесталот кој оди со славата е застрашувачки, неверојатно е колку можете да бидете осмамени“ – изјавила Ријана изненадувајќи ја Опра со нејзиниот зрел став за животот. Опра и Ријана зборувале за нејзиниот приватен живот како и родното место Барбадос, а целиот видео ...
сите 7 | | | веќе видена

Познатиот пар е снимен пред еден трговски центар кога купувале чипс. Ким била облечена во бели тесни панталони кои додатно и го нагласиле нејзиниот задник. Инаку нејзиниот партнер бил облечен во стандарна црна комбинација. Додуша, малку е чудно што не носи бело затоа што се пар и треба да се усогласат меѓусебно. Нивната „усогласеноста“ не поминала без коментар. Така, пред неколку дена нивната врска ја коментираше и нивниот ривал 50 Цент. Славниот рапер во интервју за списанието ХХЛ изјавил: „Знаете како оди тоа. Па, оноа што на некој човек му е само ѓубре, на некој друг е богатство. Но ако човекот мисли дека таа е совршена, тогаш е совршена“ – прекоментирал за Ким 37 годишниот 50 Цент.  
| | веќе видена

Наташа Беквалац и Владо не успеаа да се воздржат и јавно се бакнуваа на големата журка на Јадранското море. Со Беквалац и Владо беа и останатите натпреварувачи од ВИП преживеан.   Фото/видео: Дневник.хр
| | веќе видена

Горан Пандев ја затресе мрежата на Јувентус за предност од 2-1 на полувремето од италијанскиот суперкуп, што се игра во Пекинг. Тој со гол во 41 минута му донесе водство на полувреме на неговиот клуб Наполи, во италијанскиот Супер Куп. Претходно Едсон Кавани стрелаше за водство на Наполи од 1-0, по што изрмани Асамоа од редовите на Јувентус. Но на крајот на мечот Пандев поради приговор кон помошниот судија заработи директен двреб картон. Покрај Пандев исклучувања заработија Ѕунига и тренерот Валтер Мацари.
сите 24 | | | веќе видена

Руската атлетичарка Татјана Лишенко денеска освои златен медал во фрлање кладиво и воедно постави нов олимписки рекорд. Сребрениот медал замина кај полската атлетичарка Анита Влодарчик додека бронзата ја освои Германката Бети Хајдлер која кладивото го фрли 77.12 метри. Во скок со стап кај мажите Французинот Рено Лавиление прескокна 5.97 метри – и резултат за златен олимписки медал, пред двајцата Германци Бјорн Ото освои сребро, а Рафаел Холцдепе бронза. Во трката на 5.000 метри кај жените прво место за Месерет Дефар од Етиопија, второто отиде кај Вивиан Џепкемпои Чериот од Кенија и третото кај Тирунеш Дибаба. Освојувачи на медали на Олимписките игри во Лондон на четиринаесеттиот ден се следниве: Едрење – класа 470 (мажи): 1. Австралија 2. Велика Британија 3.Аргентина. Едрење – класа 470 (жени): 1. Нов Зеланд 2. Велика Британија 3. Холандија. Борење слободен стил до 55 кг (мажи): 1. Џамал Отарсултанов (Русија) 2. Владимер Хинчекашвили (Грузија) 3. Шиничи Јумото и Кјонг Ил Јанг (Северна Кореја). Борење ...
сите 6 | | | веќе видена

Македонскиот репрезентативец Горан Попов во наредната сезона ќе настапува за премиерлигашот Стоук како позајмен играч од Динамо Киев. Левиот бек на Динамо Киев, Попов го имрпесионирал менаџерот на Стоук, Тони Пулис во двомечот со Стоук во Лигата на Европа. - Горан ме импресионираше со настапите. Тој е искусен фудбалер и игра извонредно со левата нога. Го гледавме против Феенорд и играше фантастично. Тој сака да игра во Премиерлигата и беше импресиониран од нас во меѓусебниот дуел од Лига Европа. Засега ќе игра како позајмен, за натаму ќе видиме – изјави менаџерот на Стоук, Тони Пулис. Имено, за струмичанецот ова е 8-ми клуб надвор од границите на Македонија.
сите 11 | | | веќе видена

Еден маж од Иран сакал ограби банка, но претходно се одлучил да се направи невидлив за без проблем да влезе во банката, да ги земе парите и да излезе без никој да го види. Имено, тој за да ја оствари целта отишол кај локалниот магионичар за да го направи невидлив, за што секако му платил поголема сума на пари. На тој начин овој ограбувач влегол во банката и започнал да им ги зема парите на луѓето од рака и веднаш бил совладан од обезбедувањето. -Направив грешка. Сфатив дека „магионичарот“ ме излажа, изјавил Иранецот пред судот.
| | веќе видена

Кога црногорскиот пејач Бојан Маровиќ дошол на шишање во еден белградски салон не ни помислувал дека таму ќе ја дознае најновата ексклузива за себе дека се верил. Отпрвин му било иронично додека на неговиот профил на Фејсбук не почнале да му стигнуваат коментари дека неговата девојка Лорена го упропастува, дека таа наводно ќе го уништи, и почнале да му испраќаат фотографии со затворени очи до кои стои порака дека е мртов човек доколку одлучи да се венча. - Не сум се верил со девојката тоа е чиста лага. Засега такво нешто не ми ни паѓа на памет. Уживам во мирот, тишината, во своите концерти и во убаво вино. Од друга страна не ги разбирам пораките кои стигнуваат на мојот а и на профилот на мојата девојка – изјавил Бојан.
| | веќе видена

40 годишната Камерон Дијаз во друштво на својата пријателка Портија Де Роси се појавила во издание со кое освои многу машки погледи. Таа се појавила лесно облечена, во комбинација од сива блуза и жолти кратки шорцеви истакнувајќи го својот најдобар атрибут – затегнатите нозе. Погледнете
| | веќе видена

На Шанај Иса (28) наместо влакна по телото и растат нокти откако имала алергиска реакција од која потоа се развила оваа мистериозна болест. Докторите во 2009 година и препишале стероиди бидејки Шанај боледувала од астма, но само неколку часа по терапијата лековите предизвикале алергија по што почнало целото тело да ја чеша. Докторите ведна започнале лекување иако не знаеле точно за што станува збор бидејки најпрвин мислеле дека е обична алергија. Во 2011 година докторите дознале дека од нејзиниот фоликул наместо влакна растат нокти. Докторите сеуште не откриле лек за овој синдром, но успеале да и ги намалат малку маките.
сите 7 | | | веќе видена

Поројните дождови што вчера го зафатија Охирд ја поплавија охридската чаршија и тоа среде туристичката сезона. Според информациите од УХМР на мерното место во Охрид се измерени 42 л/м2 наврнат дожд. Невремето предизвика и силни грмотевици, а дуваше и силен ветер со брзина од 90 км/час. - Немањето одвоеност на атмосферската од фекалната канализација е голем проблем што при поголеми дождови го оптоварува колекторскиот систем и претставува потенцијална опасност и потенцијална бомба за Охридското Езеро при евентуална хаварија -изјави Дејан Пановски од Министерството за животна средина и просторно планирање. Имено силните електрични празнења предизвикаа испади во електро- мрежата во повеќе населби, а поројот кој носеше земја и камења предизвика помали поплави и оштети делови од плажите во населбата Канео.
сите 2 | | | веќе видена

Според полициски информации, несреќата се случила кога девојчето се поткачило на товарното возило а потоа паднало од хаубата. Од падот, малото девојче се здобило со скршеници на рацете, нозете и главата, при што веднаш била пренесена во болница, каде им подлегнала на повредите. Првично дознаваме дека станува збор за Н.Ѓелилоска од селото Дебреште. Полицијата сеуште го истражува случајот.
сите 10 | | | веќе видена

Вчера во 16,00 часот во полициската станица во Центар, Л.С.(1967), пријавила дека на 08.08.2012 година околу 14,00 часот, од дома во непознат правец се оддачечила нејзината четиринаесет годишна ќерка Л.Н. ПС Центар презема мерки за пронаоѓање на исчезнатото лице.
| | веќе видена

next