Ин Магазин

Пожарите што до вчера неконтролирано беснееа низ Македонија, утрово се изгаснати или ставени под контрола. Дирекцијата за заштита и спасување денеска соопшти дека е изгаснат пожарот кај тетовската општина Јегуновце. Под контрола се и пожарите кај село Радуша, општина Сарај и во село Кучково, Општина Ѓорче Петров. Оттаму велат дека во моментов противпожарните авиони не дејствуваат, но се подготвени да полетаат доколку се појави некоја потреба.
сите 61 | | | веќе видена

Времето денеска ќе биде променливо облачно со повремена појава на дожд и грмежи. На места се очекува врнежите да бидат пообилни, особено во јужните и источните делови. Ќе дува слаб до умерен северен ветер. УВ индексот ќе биде 5. Утринската температура ќе биде во интервал од 13 до 20 степени, а дневната ќе се движи од 24 до 31 степен.
сите 37 | | | веќе видена

13 лица смртно настрдале, а 15 се ранети кога гром вечерта удрил во импровизирана џамија во едно село во Бангладеш, додека во неа верниците се молеле. Според локалните власти, громот удрил додека жртвите излегувале од џамијата во селото Силхет, синоќа по молитвата за Рамазан. Меѓу жртвите бил и имамот на џамијата.
сите 3 | | | веќе видена

Од виетнамската приватна авиокомпанија „Виет Џетер“ дошле да интересна идеја со цел да го подобрат расположението на патниците на еден од нејзините летови, приредувајќи им бикини-шоу. Имено, во еден момент на летот меѓу патниците во авионот почнале да шетаат згодни девојки облечени во бикини, кои биле учеснички на еден локален избор за убавица. Но откако снмката со бикини-шоуто се појави на „ЈуТјуб“, „Виет Џетер“ заработи казна поради „прекршување на одребите за безбедност за време на лет“.
сите 6 | | | веќе видена

Српската пејачка Јелена Карлеуша на својот профил на Фејсбук објавила фотографии од нејзиниот гол задник со кои наводно сакала да го испромовира излегувањето на спотот за нејзината нова песна „Сол”. - Лето, море, секс и сол! Исклучително контраверзниот спот ќе биде достапен за мојот роденден, а ова е еден од кадрите од спотот – напишала Карлеуша за фотографијата. Но, тоа не му се допадна на нејзиниот сопруг Душко Тошиќ како и на дел од нејзините фанови. Тошиќ ја повикал Јелена, а таа конверзацијата ја споделила со фановите на Твитер. - Зошто е твојот гол задник на сите портали? Мажена жена, мајка… – прашал сопругот, а Јелена Карлеуша му одговорила: - Љубов, ти не разбираш! Тоа е арт… – одговорила ЈК и му спуштила слушалка. Имено еден од фановите напишал: - Одвратно. Што се правиш за да бидеш во центарот на вниманието. Ти си мајка на две малолетни деца! Срамота! – напишал некој од нејзините револтирани фанови под една од фотографиите. Подоцна Јелена ги избришала ...
сите 6 | | | веќе видена

Американскиот веслач и бронзен олимпиец Хенрик Рамел преку ноќ стана тема на денот во САД. Причина е неговата еркција, при што по доаѓаањето на свечениот подиум, шорцот кој го носел Рамел бил на работ да пукне. Сликата и видеото говорат сами за себе, но Рамел на еден форум објавил и демант. - Да, тоа сум јас, но се колнам дека немав ерекција. Не знам како завршил во таа позиција, но ете го. Да беше навистина таква ситуацијата ќе се покриев со цвеќето. Шорцевите се навистина тесни – на шега прокоментирал популарниот Рамел.
| | веќе видена

Јамаха објави дека Валентино Роси потпишал двогодишен договор со екипата што ја напушти пред две сезони. Враќањето на Роси во Јамаха беше најавувано во изминатите недели, а иако се очекуваше официјалната потврда да стигне на 15. август, тоа се случи неколку денови порано. Оваа вест беше потврдена и од неговиот сегашен тим Дукати. Од таму потврдија дека Валентино Роси ќе биде втор возач на тимот за наредните две сезони. - Голема чест и задоволство ни е да објавиме дека Валентино Роси повторно ни се приклучува. Тој следната сезона ќе се натпреварува за Јамаха – се вели во соопштението на јапонскиот гигант. Имено, најпрво од Дукати објавија дека нивната заедничка соработка ќе заврши на крајот од сезоната, поточно по последната трка која на почетокот на ноември ќе се вози во Валенсија.
сите 2 | | | веќе видена

Денеска со ждрепка станаа јасни 31 пар кој ќе се борат за пласман во групмната фаза од најмасовното натпреварување во Европа. Првите натпревари ќе се играат на 23 август, а реваншите се 7 дена покасно. Двојките за бараж натпреварите се: Анжи – АЗ, АПОЕЛ – Хефчи, Атромитос – Њукасл, Тромсо – Партизан, Васлуи – Интер, Хартс – Ливерпул, Атлетик Билбао – Хелсинки, Маритимо – Дила Гори или Анортозис, Молде – Хееренвен, Дебрецин – Бриж, Шериф – Олимпик Марсеј, Трабзон – Видеотон, Митјиланд – Јанг Бојс, Сласк – Хановер, Динамо Букурешт – Металист Харков, Хорсенс – Спортинг, Хапоел Тел Авив – Дуделанж, Феенорд – Спарта Прага, Мотервел – Леванте, Црвна Звезда – Бордо, Локерен – Викторија Плзен, Лацио – Мура, АИК – ЦСКА Москва, Легија – Розенборг, Бурса – Твенте, Стеауа – Екранас, Слован Либерец – Днипро, Штутгарт – Динамо Москва, ПАОК – Рапид Виена, Луцерн – Генк и Зета – ПСВ Ајндховен.
сите 9 | | | веќе видена

Тренерот на Јувентус, Антониот Конте се соочи со ригорозна казна од 10 месеци поради криење и молчење за натпревари кои биле наместени. Покрај Конте, осумесечна суспензија доби и неговиот помошник Анџело Алесио. Двајцата се казнети дека на надлежните органи не им доставиле информации за наместените натпревари во сезоната 2010/2011, кога ја водеа Сиена во Сериа “Б”. Без суспензии поминаа други двајца фудбалери на Јувентус, Симоне Пепе и Бонучи. Јувентус ја поздрави одлуката на федерацијата за ослободување на Симоне Пепе и Ленардо Бонучи од обвиненијата за наместени натпревари и му дава подршка на тренерот Антонио Конте
сите 6 | | | веќе видена

Комисијата за верификација на факти попладнево на својата интернет страница http://www.kvf.org.mk/mk/resenija.html ги објави имињата и досиејата на уште две лица за кои утврди дека биле соработници на тајните служби. Станува збор за Исак Ајрули, советник во општина Боговиње и за Кирил Псалтиров, советник во општина Гази Баба. Според документите објавени на сајтот на Комисијата за лустрација, Ајрули имал лично досие од 1986 година додека бил студент. Под псевдоним „Зенит“ давал информации за своите колеги студенти од Тетово и Гостивар, а подоцна и за колеги во средното училиште „Моша Пијаде“ каде што работел. Псалтиров под псевдонимот „Студент“, соработувал со тајните служби од 1963 година, отако бил уапсен една година претходно. Бил ангажиран како член на друштво млади од Кочани кои се залагале за обединување на Македонија.
сите 9 | | | веќе видена

И покрај трендовите, изборот на костим за капење кај мажите зависи и од нивниот карактер. Произведувачите ги анализираа своите потрошувачи и ги открија нивните главни карактеристики. Боксерки Боксерките ги користат мажи подготвени за врска и кој не се плашат од обврски, како и мажи кои сакаат да се покажат како фраери. Долги сурферски пантолани Сурферските пантолани се многу популарни, посебно во теретана. Нив ги користат мажи кои сакаат екстремен начин на забава. Иако изгледаат малку лошо во нив сепак тие се вистински фраери, свесни за своите предности и многу добро знаат како да „украдат“ некоја девојка. Бермуди Бермудите значат опуштеност а оние во овој модел сакаат добро да се чувствуваат во своја кожа и не сакаат да за занимаваат со ситници. Додека пак љубиелите на бермуди со силни бои се желни за внимание и немаат проблем да ги изразат своите емоции. Класични гаќички Покрај пливачите и ватерполистите класичните гаќички ги носат и самоуверени, сигурни и оптимисти кои сакаат да ја истакнат својата ...
| | веќе видена

Претседателот на Меѓународниот олимписки комитет Жак Рог смета дека Усеин Болт е икона на светската атлетика, но дека сеуште не е легенда. - За неговата кариера ќе може да се говори кога ќе отиде во пензија. Карл Луис настапи на четири олимпијади и на сите освојувал медали. Тој е легенда. Треба да почекаме да видиме дали Болт ќе биде подготвен и мотивиран да се бори толку долго. Во овој момент тој е икона, но не и легенда – рече Рог. Ова следуваше по изјавта на Болд. Имено Болд откако влезе во историја како единствен атлетичар кој триумфирал на трките на 100 и 200 метри на две олимпијади по ред, Јусеин Болт меѓу другото изјавил дека повеќе нема нималку почит кон поранешната спринтерска легенда Карл Луис. - Немам почит кон Карл Луис. Неговите изјави за спринтерите изминативе неколку години се вистинско понижување на денешните атлетичари, посебно кога доаѓаат од едно така познато име. Тажно беше она што го изјави пред некој ден, и од тој момент јас веќе немам нималку почит кон него. Не би ни ...
сите 12 | | | веќе видена

Службите на Фондот за здравствено осигурување по службена должност ќе ги прибавуваат документите што им недостигаат на граѓаните кои поднесуваат барања за одредена услуга. Документите ќе се собираат во рок од три дена, освен во случаите кога согласно Законот рокот за решавање на одреден предмет е 15, 30 или 60 дена. - Станува збор за обраќање до првиот шалтер каде граѓанинот треба да ја добие услугата, а институцијата по службена должност ќе треба да ги обезбеди документите. Услугата ќе се наплатува на едно место, на еден шалтер, изјави министерот за информатичко општество и администрација Иво Ивановски, кој денеска заедно со директорката на ФЗОМ Маја Парнарџиева-Змејковска ја промовираа кампањата „Нема повеќе трчање по шалтери“. Оваа мерка, додаде Ивановски, ќе им заштеди време на граѓаните и ќе ги намали гужвите по шалтерите. Директорката Парнарџиева-Змејковска истакна дека Фондот останува да бара по службена должност извод од матична книга на родените и документите од Министерството за труд и социјална ...
сите 6 | | | веќе видена

Кумановецот З.А(44) три години ја силувал својата малолетна ќерка, заканувајќи и се притоа никому да не кажува ништо. Пријавениот во текот на 2010, 2011 и 2012 година, во повеќе наврати, а последен пат во месец јуни оваа година, во сопствената куќа првин и покажувал порнографски материјал снимен на персонален компјутер, а потоа вршел обљуба врз својата малолетна ќерка, при што и се заканувал за тоа да не кажува на никого. Полицијата против З.А. поднесе кривична пријава за сторени дела “полов напад врз малолетник кој не наполнил 14 години“ и “прикажување порнографски материјал“.
сите 9 | | | веќе видена

На ова интересно видео може да се проследат најзабавните моменти од караванот, кој се одржа во периодот од 19 до 30 јули, на повеќе локации во Скопје, Куманово, Струмица, Битола и Охрид и донесе „глобално разладување“ на илјадниците посетители кои беа дел од настанот. Караванот е дел од кампањата „Глобално разладување“ на Nescafé Frappé во Македонија. Уживајте!
сите 2 | | | веќе видена

Ким Кардашиан својот одмор го помина на луксузна јахта заедно со своето семејство во Доминиканската Република. Именот таа објавила фотографии од летното уживање на својата службена интернет страна на која се прикажани таа и нејзините најблиски, својата сестра Коле и мајка и Крис. “Цела фамилија одмарваме во Доминиканската Република. Можевте да го видите нашето патување во епизодите од нашето реалити шоу. Дефинитивно мојот најубав семеен одмор досега. Бидете сигурни дека уште неколку фотографии ќе бидат објавени во следните неколку недели”, напишала Ким.  
сите 3 | | | веќе видена

Владата одлучи да стартува со основањето и работата на Институтот за геостратешки истражувања и надворешна политика на Министерството за надворешни работи. Владата го усвои и планот за организациска поставеност и кадровска пополнетост и ја прифати и агендата на активности на Институтот, со која се дефинира првичниот спектар на неговата работа. Основната цел на Институтот ќе биде развој на истражувачките капацитети и можности од поширок општествен интерес, и генерирање на стратешки насоки од државен интерес и нивно промовирање пред домашната и странската јавност. Исто така, ќе се овозможи размена на ставови, гледишта, позиции во рамки на експертско-насочени дебатни форуми, кои би биле од корист во процесот на креирање политики и носење решенија во сферата на надворешните работи; изработка и објавување на документи кои третираат теми и прашања од регионално, европско и глобално значење, а во кои преовладуваат позиции, согласно стратешките приоритети на Република Македонија. Истражување на прашања од областа на ...
сите 7 | | | веќе видена

Неколку делови од градовите Прилеп и Битола и денеска се без струја, откако вчера во невремето беше оштетена дел од електродистрибутивната мрежа. Без струја се населените места Олевени и Кравар и селото Могила како и индустриската зона во Битола и делови од нисконапонската мрежа во градот. Македонија вчера попладне и во текот на ноќта беше под влијание на изразено нестабилна воздушна маса која услови појава на нестабилна облачност проследена со пороен дожд, грмежи и засилен ветер, особено во јужните и источните подрачја каде имаше локална појава на невреме. Делови од Македонија вчера попладне, вечерта и во текот на ноќта беше под влијание на изразено нестабилна воздушна маса проследена со пороен дожд, грмежи и засилен ветер, особено во јужните и источните подрачја каде имаше локална појава на невреме.
сите 53 | | | веќе видена

Вулкански карпи групирани заедно со приближна големина колку и цела Белгија (26.000 километри квадратни) пловат во водите во близина на брегот на Нов Зеланд – јавуваат тамошните медиуми. Станува збор за камења од вулканско потекло, кој на сончева светлина даваат неверојатно бела боја поради што најмногу потсетуваат на глечер. Научниците сметаат дека камењата биле исфрлени при вулканска ерупција од некој подводен вулкан.
сите 3 | | | веќе видена

Кристал Русо од Флорида ги оставила своите три деца сами четири часа, на возраст од четири, три години и десет месеци, сами, додека таа имала секс со соседот. Децата успеале сами да излезат на улица. Биле забележани од една сосетка која веднаш ја повикала полицијата. Таа ги прашала дечињата каде е нивната мајка, а тие тажно одговориле дека незнаат и дека ја нема долго време. - Нивното излегување на улица можеше да биде фатално по нив“ – вели соседката Џоан Милер. Полицијата ја уапсила Русо под обвинение дека е мајка која не се грижи за децата. Таа признала дека е виновна и дека во тој момент не размислувала.
сите 2 | | | веќе видена

next