Ин Магазин

Пожарот во Националниот парк „Јасен“ е сеуште активен, но ставен под контрола, соопшти Дирекцијата за заштита и спасување. Имено до 19 часот двата противпожарните авиони извршиле 46 исфрлања со вода. Пожари и натаму беснеат во атарот на велешките села Бреза, Ралевци и Бањица, во атарот на тетовското село Туденце, како и местото викано Мала Пресица во Липковско.
сите 105 | | | веќе видена

Полициската станица Прилеп до надлежното ОЈО поднесе кривична пријава против Г.Н.(50) од Прилеп, поради постоење основано сомнение дека сторил кривично дело – “неовластено производство и пуштање во промет на наркотични дроги, психотропни супстанции и прекурзори”. Имено, пријавениот користејќи ја можноста што ја нудело неговото оградено дворно место од куќата во која живее во Прилеп, од пред два месеци од задната страна засадил поголема количина од растението Канабис сатива. Притоа со оглед дека просторот бил ограден а единствениот клуч од металната врата го поседувал само пријавениот, тој секое утро во изминатиот посочен период ги наводнувал и одгледувал насадите од канабис (односно марихуана). Кога насадите ќе ја добиеле потребната висина тој ги кинел врвовите и ги подготвувал за натамошна продажба. При претресот на неговиот дом извршен по судска наредба пронајдени се вкупно 131 стебло канабис со висина од еден до 2,3 метри. Истражен судија на Г.Н. му одреди мерка притвор во траење од 30 дена.
сите 2 | | | веќе видена

Кристина Беквалац на најпопуларната социјална мрежа Facebook признала дека краде бежичен интернет од својот комшија. – Го молам соседот од кого крадам интернет да не заборава да ја плати сметката за да не го исклучат како минатиот месец! Благодарам однапред – напишала Крис на војот профил, додавајќи - Леле, ако соседот дознае за ова би ме убил. Можеби и ќе ме затворат – додала таа.
| | веќе видена

СДСМ бара одговорност за скандалозното положување цвеќе пред споменикот на УЧК во Слупчане и повикуваат на одговорност и објаснување дали е ова инцидент или најава дека владата ја менува политиката. Од друга страна пак според Министерството, потегот е политичка одлука со која воедно целосно е испочитуван Законот за одбрана на Република Македонија и не е прекршена ниту една законска одредба. – За некои можеби беше спорно и поклонувањето на министерот за одбрана Фатмир Бесими пред споменикот на загинатите припадници на АРМ од 2001 година, но тој се одлучи да оддаде почит бидејќи тоа е негова должност како министер за одбрана на Република Македонија и верува дека помирување и заедничкиот живот се единствената иднина за сите граѓани на Република Македонија”, велат од Министерството за одбрана. За екс – министерот за одбрана Бучковски случајот е контроверзен и изненадувачки. - Сметам дека немаше потреба од такво нешто. Уште повеќе што во Слупчане министерот Бесими би можел да се поклони на ...
сите 83 | | | веќе видена

Покрај мајсторите на тетоважите и репортерката остана без коментар откако девојката пред камерата и ги покажала своите анални тетоважи. Настанот се случил на саемот за тетоважи во Флорида, кога полугола девојка застанала пред камератаза да ја покаже својата анална тетоважа а врв на интервјуто било нејзиното признание дека на тетоважата се имињата на две нејзини момчиња.
| | веќе видена

Индискиот бизнисмен Субрата Рој, газда на индиската компанија „Сахара Индија Паривар“ ќе гради Лас Вегас на охридско-преспанската околина. Комплексот ќе има казина, хотели и центри за забава. - Откако проектот ќе биде одобрен од македонската влада, се надеваме дека ќе почнеме со работа за година и пол, изјавил Субрата Рој. Колку ќе чини проектот засега не се открива.
сите 4 | | | веќе видена

На снимката јасно се гледа дека чувар од компанијата G4S спие во време кога би требало да ја извршува својата професионална должност. По објавување на видео записот чуварот станал главна вест на сите британски телевизии, а неговата компанија поради бизнис фијаското завршила како најголем губитник во Лондон! Имено, компанијата G4S била задолжена за безбедноста на ЛОИ 2012 во Лондон. Лицето за односи со јавност на компанијата, Адам Мајнот изјавил дека таа поради него ќе биде во загуба од 35 до 50 милиони фунти.
сите 4 | | | веќе видена

Пејачката Кети Пери (27) била на базен со друштво и одлучила да се спушти по тобоган, но успеала да го покаже и задникот додека се спуштала. Во еден момент додека се спуштала низ тобоганот долниот дел од нејзиниот костим за капење се соблекол, така што посетителите можеле да го видат нејзиниот задник.  
сите 5 | | | веќе видена

Психолозите од Универзитетот во Албени тврдат дека жените кои консумираат сперма најлесно ќе ја излечат утринската мачнина. Имено, бременоста е необичен период во животот на жената кога се случуваат големи промени во телото како на пример утринските мачнини а еден од начините да се реши овој проблем го навеле оралниот секс. Гордон Галуп и неговиот тим сметаат дека мачнината е последица на влегување на странско тело во организмот на жената. А бидејќи клинот со клин се избива, сметаат дека мачнината може да се лечи со истиот метод.
| | веќе видена

Една Кинескиња се решила да го однесе своето домашно милениче на плажа, но малку претерала бидејќи нејзиното домашно милениче е змија, поточно Боа долга цели четири метри. Многумина туристи ги изненадила глетката но повеќето од нив ги извадиле мобилните телефони и фотоапаратите за да го овековечат моментот. Кинеските медиуми стапиле во контакт со сопственичката на боата која им кажала дека оваа џиновска змија е нејзино милениче веќе 11 години, и дека ја храни исклучиво со сирово месо.
сите 3 | | | веќе видена

Поради постоење на основи на сомнение за сторени кривични дела – “неовластено производство и пуштање во промет на наркотични дроги, психотропни супстанци и прекурсори“, и “овозможување на употреба на наркотични дроги“ СВР Охрид, поднесе кривична пријава против Ј.А.(18) и В.ф.Ф.(19), двајцата од Белгија. Имено во текот на минатиов викенд, односно на 11.08. околу во 13,30 часот, на третата плажа Градиште, при преглед на ранец сопственост на првопријавениот Ј.А. пронајдени се и одземени 13 грама опојна дрога марихуана. Во ранецот, покрај најлонската кеса со марихуана, пронајдени се и грендер-метална машинка за дробење и три паковки ризла. На импровизирана маса, околу која, покрај двајцата пријавени, седеле уште пет други лица, двајца од Белгија и тројца од Скопје, пронајдена е метална машинка за дробење-грендер како и еден џоинт, кој седумтемина наизменично го користеле. Тие, марихуаната ја набавиле на една од плажите во Градиште, и за тоа платиле 2.000 денари. Претходно, тие обезбедиле и друга, помала ...
сите 4 | | | веќе видена

Ким Кардашијан која моментално одмара во Доминиканска Република повторно ги почести своите фанови на „Твитер“ со фотка од плажа. На фотографијата можете да ја забележете Ким, истакнувајќи го нејзиниот задник кој залепи многу погледи.
сите 3 | | | веќе видена

Според Дирекцијата за заштита и спасување (ДЗС), пожарот кој вчера избувнал во резерватот Јасен, во близина на селата Тажево и с.Брезница се уште е активен. Имено, таму дејствуваат 58 припадници, Шумското стопанство ангажираше 10 вработени, ЈП Јасен 20 вработени како и противпожарните авиони на Дирекцијата за заштита и спасување. Покрај овој пожар активен е пожарот кој избувна пред два дена во општина Липково кај местото Мала Пресица, како и во општина Јегуновце, кај селото Туденце а гори кај селото Радуша сеуште чади на повеќе места. Во општина Велес, кај селата Бреза, Ралевци и Бањица, пожарот е ставен под контрола.
сите 118 | | | веќе видена

Министерството за внатрешни работи во рамки на оперативната акција “Козјак“ реализираше случај на недозволено производство на наркотична дрога – марихуана, при што се запленети 839 стебла од растението “канабис сатива“. Имено, по претходно добиено сознание и примена на посебни истражни мерки, на 12.08.2012 година, беа преземени координирани мерки и активности при што во атарот на с.Лукавица, општина Желино, откриени се насади со растението „канабис сатива“ кои се одгледувале на површина од околу 400-500 м2, каде биле засадени вкупно 839 стебла кои во моментот на откривање биле со висина од 70 до 250 сантиметри. Стебла се наводнувани со помош на инсталиран систем капка по капка, спроведен до секој корен од растението. На лице место затекнато е лицето Р.Љ.(1959) од Скопје, кое веднаш е лишено од слобода. Освен него на лице место е забележано уште едно НН лице (според сознанијата истото е од Р.Албанија) кое успеало да побегне и по истото се трага. На споменатата локација пронајдени се и одземени ...
сите 13 | | | веќе видена

Oсновачот на социјалната мрежа Facebook, Марк Цукерберг изненади со „гола“ фотографија која се појави во јавност овие денови. Имено фотографијата била објавена од страна на еден негов пријател иако била видлива само за луѓето кои се означени на неа, фотографијата завршила во медиумите. На фотографијата можете да го забележите основачот на Фејсбук во едно несекојдневно топлес издание. Иако фотографијата била избришана, некој бил доволно брз за да ја превземе и да ја постави на интернет.
| | веќе видена

Жан Клод Ван Дам ја потврди аферата со австралиската пејачка Кајли Миног. Актерот изјавил дека тој и пејачката имале афера на Тајланд во 1994 година во текот на снимањето на филмот „Уличен борец“. -Да. Тоа се случи. Бев на Тајланд и имавме афера. Сладок бакнеж, прекрасно водење љубов – признал Ван Дам после инсистирањето на новинарите. - Би бил будала ако немавме авантура. Таа преубава млада дама секој ден беше пред мене со преубава насмевка, шармантна и неодолива. Глумеше одлично. Добро го познавам Тајланд и ја водев на прошетка, па така се зближивме – додава тој.
сите 3 | | | веќе видена

Припадниците на обезбедувањето на аеродромот во Рим не знаеле што ги снашло, кога еден пијан патник ги одминал, ја јавнал лентата за багаж и потоа заспал како бебе. Норвежанецот на лентата патувал околу 50 метри пред да го идентификува скенерот. Туристот на аеродромот пристигнал со ранец и пиво во раката. Кога отишол да го провери својот лет за Осло не пронашол никој на шалтерот и одлучил да помине без контрола. Но само што седнал на подвижната лента, заспал. - Вакви или слични инциденти се случуваат еднаш до два пати годишно и ние веќе се навикнавме дека тука можеме да доживееме сè и сешто – изјави шефот на обезбедувањето на аеродромот.
| | веќе видена

Бијонсе веќе со години успешно го крие приватниот живот од на јавноста, но, изгледа дека раѓањето на нејзината ќерка Блу Ајви успеа и тоа да го промени и да започне ново поглавје. Имено Бијонсе на Tumblr објави албум со приватни фотографии, на кои се прикажани интимни фотки од нејзиниот живот зад сцената.
сите 3 | | | веќе видена

Џенифер Анистон (43) и Теро (41) се вериле во петокот, во текот на прославата на неговиот роденден. - Џастин Теру имаше неверојатна роденденска прослава во петокот и доби прекрасен подарок од неговата девојка, Џенифер Анистон ја прифатила неговата понуда за брак – изјавил портпаролот на Теру. Парот се запозна на снимањето на филмот “Wanderlust” во почетокот на минатата година и во врска се нешто повеќе од една година. Актерката беше пет години во брак со Бред Пит, кој наводно ја оставил поради Анџелина Џоли.
сите 8 | | | веќе видена

Српскиот тенисер Новак Ѓоковиќ ја одбрани титулата на АТП Мастерсот во Торонто, откако во финалето го совлада Ришар Гаске со 6-3, 6-2. Тој ја освои 12-тата титула од турнирите од сериите „Мастерс“. – Неделата беше долга и тешка, особено за играчите кои дојдоа од Олимписките игри. Среќен сум што играв тука и уште повеќе се радувам што повторно ја освоив титулата – коментираше Ѓоковиќ, кој стигна до полуфиналето на Олимписките игри во Лондон, но отпадна од Енди Мареј.
сите 6 | | | веќе видена

next