Во рамки на Проектот за имплементација на новиот Закон за кривична постапка чија цел е обука на полициските службеници за постапување по истиот, во Центарот за обука, од 07.10. 2013 до 09.10.2013 година, се спроведува четвртата напредна обука за постапување на полициските службеници по кривични дела кои се гонат по службена должност. На оваа обука полициските службеници, практично работат на преземање на мерки и дејствија по инсценирано кривично дело, презентирано преку сценарио „ Двојно убиство на свиреп начин“. Имено, на обуката активно учество земаат 29 полициски службеници од повеќе организациони единици од Министерството за внатрешни работи (ЦСОСК, ОПЕ, Оддел за криминалистичка техника како и Увидна од СВР Скопје) како и учество на Јавен обвинител. Во рамки на обуката, се извршуваат низа симулации на реалната ситуација – убиство во соработка со студентите од Факултетот за драмски уметности како и симулација на главна расправа во Кривичен суд Скопје 1, Скопје којашто се одржува денес. Обуката ја ...
сите 4 | | | веќе видена

Тешко е поверува дека во распишувањето меѓународна потерница за Претседателот на Советот на општина Центар и Претседател на ОО СДСМ – Центар нема намерна и смислена тенденција. Затоа и во домашната и во меѓународната јавност се наметнува прашањето дали е случајна хајката и прогонот кон Претседателот на Советот на општина Центар. Како што е познато, во Советот на општина Центар мнозинството со 1 советник го има коалицијата предводена од СДСМ. Поддржувајќи ги сите законски потези на државата и ненавлегувајќи во работата на органите на прогонот, јасно е дека со сите досегашни потези и континуирани напади од самиот избор на новото раководство на општина Центар, власта покажува дека не може да се помири со губењето на власта во општината и со губењето на довербата од граѓаните. Јавноста затоа е во дилема, дали исто органите на државата ќе постапеа на ист начин и кон Претседател на Совет на било која општина со која раководи ВМРО – ДПМНЕ? Дали законите во Република Македонија се применуваат селективно?
сите 31 | | | веќе видена

Министерството за внатрешни работи, денеска одпочна со финалната фаза од реализацијата на полициската акција која имаше цел документирање и расчистување на сомненијата за сериозен криминал во АД “Машино промет”. Во досегашниот тек од акцијата обезбедени се повеќе лица за кои постојат сомненија дека се инволвирани во криминалот сторен во периодот од 2008-2011 година. Лицата се спроведени во полициски станици и во моментов се работи на целосно документирање на случајот. Првоосомничениот кој во посочениот период бил и претседател на упрaвниот одбор на АД “Машино промет” се уште е недостапен на органите на прогонот и по него се трага. Лицата се товарат за сторени кривична дела “ злопотреба на службена положба и овластување” и помагање во врска со истото кривично дело. Станува збор за членови на раководните органи на АД “Машино промет”, сопственици на приватни правни лица и службени лица од управата за јавни приходи. Истите се товарат дека постапувале спротивно од законската регулатива и не го почитувале ...
сите 32 | | | веќе видена

Начинот на кој Министерството за внатрешни работи соопштува дека Мирослав Шиповиќ е во бегство, а тој е повеќе од 3 недели во странство заради здравствени причини на член на неговото семејство, уште еднаш потврдува дека ВМРО – ДПМНЕ не може да се помири со поразот во Општина Центар и на секој можен начин продолжува да ја гази волјата на граѓаните. Бараме при постапувањето МВР целосно да ја почитува уставната и законска одредба за пресумпција на невиност и да престане со медиумската злоупотреба при изнесувањето на информации за осомничени лица.
сите 92 | | | веќе видена

Владата бега и се плаши од идејата за враќање на 15% од Данокот на додадена вредност на граѓаните. Очигледно станува збор за желба сите пари да ги контролира и да ги задржува единствено власта. Кој е утка, а кој навистина има елементарни непознавања граѓаните лесно ќе проценат затоа што ДДВ плаќаат скоро секаде, секој ден. Граѓаните знаат дека плаќаат ДДВ на сметките за вода, струја, телефон, греење. Граѓаните знаат дека плаќаат ДДВ на сметките за леб, зејтин, шеќер, на сметките за средствата за лична хигиена и средства за чистење…. Знаат дека плаќаат ДДВ при купување на облека, обувки, апарати за домаќинство, бензин, при купување на училиштен прибор, автобуска карта, такси превоз…. Граѓаните знаат дека плаќаат ДДВ за купување на стан, куќа, автомобил, велосипед…. или за градежен материјал и репроматеријали во земјоделството. Е, тоа е предлогот на СДСМ – да им се врати, и дел од парите на граѓаните од данокот, кој секојдневно и насекаде го плаќаат. Кога враќањето на ДДВ ќе биде директно, кон граѓаните и ...
сите 25 | | | веќе видена

Министерство за внатрешни работи утрово започна обемна акција за расчистување на криминалот поврзан со АД „Машинопромет“ кoe e во стечај, односно за која е отворена претстечајна постапка. Како првооосмничен е Мирослав Шиповиќ, како претседател на Управниот одбор во „Машинопромет“ кој воедно е и Претседавач на Советот на општина Центар. Тој сè уште не е достапен на Органите односно полицијата. Како што неофицијално се дознава тој се наоѓал во САД. Досега се приведени неколку лица. Меѓу осомничените се неколку лица членови на Управниот одбор на АД „Машинопромет“. Неофицијално дознаваме дека приведените се осомничени за злоупотреба на службената положба и овластување , за криминал од околу 1 милион евра. Како што изјави портпаролот на МВР г. Иво Котевски не станува збор за никаква политичка пресметка ,туку напротив расцчистување со криминалот во државата.
сите 98 | | | веќе видена

Министерката за внатрешни работи м-р Гордана Јанкулоска денес (08.10) во Берово во просториите на Бизнис инкубаторот на барање на ловните здруженија и концесионери на ловишта од регионот на беровско одржа состанок со претставниците на ловните здруженија и на концесионерите на двете ловишта, а на средбата присуствуваа и претставници на локалната власт, на подрачната инспекциска служба на министерството за земјоделство, шумарство и водостопанство, како и челните луѓе на беровската полиција. На состанокот беше разгледана состојбата во оваа сфера при што претставниците на ловните здруженија излегоа со предлог за поедноставување на процедурата за добивање ловно оружје од аспект на трошоците при вадење на истата. Од страна на министерката Јанкулоска беше посочено дека овој предлог ќе се разгледа од страна на МВР и ќе се направи напор да им се излезе во пресрет на ловечките здруженија. Исто така, Јанкулоска истакна дека по однос на проблемот што ловните здруженија го изнесоа за ловиштето “Буковиќ2“ (кое опфаќа две ...
сите 3 | | | веќе видена

Денеска ќе ви ги презентираме загубите на уште едно јавно претпријатие кое е под општина Куманово и под директна надлежност на СДСМ и Градоначалникот Зоран Дамјановски. Во низата загубари во Куманово, покрај ЈП Водовод е и ЈП Куманово Гас. Впрочем кога се работи за јавните претпријатија кои директно се раководени од СДСМ, финансиските загуби и не се ништо ново. Поставувањето на новиот директор на ЈП Куманово Гас, Драган Петровски, само го потврди непотизмот во редовите на СДСМ. Таткото на Драган Петровски бил близок пријател на Зоран Дамјановски и како адвокат ја застапувал општината долги години. Ваквото константно недомаќинско работење и именување на кадрите на СДСМ го доведоа Куманово пред целосно уништување. Директна штета од лошото поставување и раководење на кадрите во општината од страна на СДСМ имаат само граѓаните на Куманово. Имено, Јавното Претпријатие Куманово Гас бележи постојана загуба од над 30 000 000 денари. Долгот на Јавното Претпријатие наместо да се намалува, тој од тримесечје во ...
сите 13 | | | веќе видена

На 07.10.2013 година, во 03,45 часот, во Скопје на ул. „Христијан Тодорвски Карпош“ непознат сторител со запаллива течност предизвикал пожар во ПМВ „БМВ Х5“ сопственост на А.А.(61), при што возилото е целосно опожарено.
сите 3 | | | веќе видена

На 07.10.2013 година, околу 17,00 часот, во Гостивар во кругот на гимназијата „СОУ Гостивар“, дошло до тепачка помеѓу учениците З.С.(18), Г.Б.(18) и А.Ш.(18) од една страна и од друга страна А.И.(18), при што телесно е повреден А.И. и му е укажана лекарска помош во Медицински центар Гостивар. По целосно документирање на слуајот ќе биде поднесен соодветен поднесок.
сите 3 | | | веќе видена

Во периодот од 05 до 07.10.2013 година, во Скопје на ул. „Крсте Арсенов“ непознат сторител со употреба на погоден предмет извршил тешка кражба во станот на С.В., од каде одзел 1.300 евра, три рачни часовници и златен накит, стекнувајќи се со противправна имотна корист од околу 420.000 денари. Се преземаат мерки за откривање на сторителот.
| | веќе видена

На 07.10.2013 година, во 15,30 часот, Т.И.(58) од с.Инџиково пријавил дека истиот ден околу 09,30 часот на ул.„Финска“ непознато лице без повод и причина физички го нападнал удирајќи го со тупаници во пределот на главата, по што од ударите паднал во бессознание. Од страна на сосед Т.И. е пренесен во Ургентен центар Скопје каде е констатирана тешка телесна повреда и истиот е задржан за понатамошно лекување. Се преземаат мерки за откривање на сторителот.
сите 13 | | | веќе видена

Ми претставува огромно задоволство денеска пред македонската јавност да ја претставам суштината и мерките за идното политичкото дејствување на СДСМ со цел, да понудиме квалитетна алтернатива на политиките на оваа власт. Проект на кој што изминативе неколку месеци интензивно работеше најтесното партиско раководство, пратеничката група, извршниот и централниот одбор, членството на СДСМ, како и домашни и странски експерти. „Да ја вратиме средната класа“ е основната порака на новата Програма на СДСМ. Слоганот прецизно го отсликува фокусот на СДСМ кој е насочен кон враќање на значењето, пози цијата и достоинството на огромното мнозинство граѓани на Република Македонија кои припаѓаат или треба да припаѓаат на средните општествени слоеви. Нема демократија без средна класа. Нема напредок без стабилна средна класа која чувствува дека политиката и носи подобар живот и отвара повеќе шанси. Почитувани, од денеска започнува презентацијата на мерките содржани во новата Програма на СДСМ . Преку отворени и јавни ...
сите 67 | | | веќе видена

Јавното претријатие “Водовод“ на град Скопје ја исклучи водата на најтрофејниот македонски кошаркарски бренд – КК “Работнички“. Овој потег на ЈП “Водовод“ е поради наводен финансиски долг од околу 300.000 денари. Од управата на клубот велат дека добиле известување за исклучување на водата пред 5 дена и поради тоа побарале средба со одговорно лице од ЈП “Водовод“, посочувајќи дека во документите кои ги наследиле од претходното раководство нема никакви сметки за заостанати долгови кон “Водовод“. По неколку дена чекање од “Водовод“ немало никаков одговор за средба со одговорно лице за да се расчисти ситуацијата и да се види за што станува збор и од каде е тој долг што беше наведен како причина за исклучување на водата. Од КК “Работнички“ напоменуваат дека на паркетот на салата “Градски Парк“ е поставен банер на ЈП “Водовод“, а за тоа досега во касата на КК “Работнички“ не се слеал ниту денар за рекламирање на ЈП “Водовод“. Од управата на клубот се сомневаат дека ова е уште еден притисок за уништување за ...
сите 13 | | | веќе видена

Регионалниот центар за гранични работи-Север до Основното јавно обвинителство за организиран криминал – Скопје, поднесе кривична пријава против лицето Б.И. (46) од Борча, Р.Србија со место на живеење во Р. Германија, и наедно државјанин на Германија, за сторено кривично дело “злоупотреба на безвизен режим со државите членки на европската унија и на шенгенскиот договор“, како и кривично дело – “давање поткуп“. На лицето,од страна на Истражен судија одредено му е мерка притвор во траење од 30 дена. Според документираните сознанија на истрагата пријавениот на 05. овој месец, по претходно договор во Радовиш пред пазарот земал 10 лица државјани на Р.Македонија со ПМВ комбе марка “Фолксваген“ со германски национални ознаки сопственост на неговата ќерка Б.Е. која исто така патувала со него, а со намера лицата да ги превезе во Германија за паричен надоместок од 150 евра по човек. Било договорено парите да му се дадат по пристигнување на крајната дестинација во Р. Германија. По пристигнување на ГП „Табановце“ во ...
сите 5 | | | веќе видена

Вчеравечер ( 07.10.) околу 21 часот, на регионалниот пат Тетово-Пирок, во село Долно Палчиште, полициски службеници на СВР Тетово запреле патничко возило „Фиат ланчија“ со гостиварски регистерски таблици, што го управувал 39-годишниот Ј.И од село Камењане, а во кој како сопатник се наоѓал и 25-годишниот П.Ѓ од Дебар. При целосен преглед на возилото, во гепекот пронајдена е конопeна бела вреќа, во која имало пет поголеми пакувања со непозната тревкаста материја, најверојатно марихуана, обвиткани со прозирна селотејп лента. Непознатата материја со вкупна тежина од околу пет килограми одземена e за вештачење, како и другите траги кои се подигнати во возилото, додека возачот и сопатникот се приведени се во СВР Тетово. Извршен е увид во кој учествувале и истражен судија и јавен обвинител, а по наредба на истражниот судија возилото е времено одземено и кримтехнички ќе се обработува. Се превземаат мерки и активности за целосно расветлување на сите поединости на случајот по што ќе следуваат соодветни поднесоци.
сите 5 | | | веќе видена

Градоначалникот на Општина Кисела Вода, Билјана Беличанец – Алексиќ, заедно со дел од општинскиот раководен тим и претставници од јавните претпријатија на Градот Скопје вчеравечер реализираа работна средба со жителите на урбаните заедници Црниче и Пржино. Градоначалникот Беличанец – Алексиќ во обраќањето ги наведе реализираните градежни работи во Црниче од страна на локалната самоуправа во изминатиот период, а направи и јасна дистинкција на надлежностите на локалната самоуправа и Градот Скопје, односно јавните претпријатија во состав на Градот и порача дека граѓаните можат да поставуваат прашања кои се во надлежност на градот, на присутните претставници од јавните претпријатија. Граѓаните од Црниче изразија задоволство за реконструкцијата на кошаркарското игралиште на улицата “Баница”, за новите детски реквизити и урбана опрема на постојното детско игралиште на улицата “Партение Зографски”, за поставувањето на сферните огледала на улиците “Востаничка” и “Црниче” со кои се подобрува безбедноста во ...
сите 2 | | | веќе видена

Во Миравци денеска е пуштена во употреба реновираната железничка пруга од Коридорот 10 на делницата Миравци-Смоквица во должина од 12,4 километри. На настанот присуствуваат министерот за транспорт и врски Миле Јанакиески, генералниот директор на Македонски железници, Оливер Дерковски, директорот на „Инфраструктура“ Ирфан Асани и градоначалникот на општина Гевгелија, Иван Франгов. Министерот Јанакиески истакна дека последниот ремонт на пругата е направен пред 43 години и оти денеска оваа делница е целосно реновирана, а во финална фаза е и делницата Табановце-Куманово. - Ова е само првиот дел од предвидениот ремонт на 55,4 километри пруга на Коридорот 10 со финансиска поддршка од Европската банка за обнова и развој во висина од 17,6 милиони евра, додека вториот дел ќе се состои во ремонт на делницата Ногаевци-Неготино во должина од 31 километар, нагласи Јанакиески. Директорот на МЖ „Инфраструктура“, Ирфан Асани информира дека ремонтот се состоел од комплетна замена на дотраените дрвени прагови со ...
сите 22 | | | веќе видена

Градежништвото ќе има директна корист од предвидениот рекорден износ од 22,5 милијарди денари за капитални инвестиции во наредната година. Инвестирањето во градежништвото, кое годинава бележи раст од 34 проценти, е причината што тоа во изминативе години има двоцифрени стапки на раст. Ова го истакна вицепремиерот и министер за финансии Зоран Ставрески одговарајќи на новинарско прашање при посетата на Прилеп, додавајќи дека во Македонија во изминативе неколку години се градеше, а така ќе биде и во иднина. - Ние сакаме силно да инвестираме во капитални проекти, бидејќи само така може да се подобрат инфраструктурните услови, да се подобри стандардот на граѓаните, квалитетот на животот, но и да се поддржи домашното стопанство и фирмите кои работат во градежништвото како што се „Гранит“, „Бетон“ и сите други помали подизведувачи кои учествуваат во бројни капитални проекти, финансирсани од буџетот на Република Македонија, изјави Ставрески. Тој додаде дека растот на градежништвото од 34 проценти е постигнат во ...
сите 6 | | | веќе видена

Вицепремиерот и министерот за финансии Зоран Ставрески и градоначалникот на Прилеп Марјан Ристески го потпишаа Договорот со кој градот ќе користи 800.000 евра од Светска банка за доизградба на модерен, современ булевар на влезот во градот од Плетвар. Како што изјави Ставрески, ова е втора фаза од капиталниот проект и треба да се реализира до април 2014 година, а условите во Договорот се многу поволни. - Прилеп добива нови 40 милиони денари под поволни услови благодарение на тоа што општината брзо и квалитетно ја изработи проектната документација која е одобрена од централата на Банката во Вашингтон, рече Ставревски. Во втората фаза ќе се градат нови 1,1 километар, од бензинската пумпа на „Макпетрол“ до раскрсницата кај некогашната конфекција Солидност. - Владата и општината соработуваат и тоа ќе продолжи на повеќе проекти. Се градат и обновуваат училишта, неодамна беше пуштен во употреба патот до Трескавец, а сега ќе почне нов проект со пари од ИПА фондовите – пречистителна станица за отпадните води, ...
сите 3 | | | веќе видена

next