Огорчени од вандалскиот чин, кој се случи околу три и пол часот по полноќ, со сечењето на паркот спроти Бристол, градоначалникот на општина Центар Андреј Жерновски и претседателот на Советот Мирослав Шиповиќ, договорија вонредна седница на Советот в среда. Седницата наместо во просториите на општината ќе се одржи на местото на каде е извршено злосторството. Градоначалникот на Центар Жерновски ги повикува советниците од ВМРО-ДПМНЕ, денеска да се изјаснат дали се со граѓаните и ја почитуваат нивната воља или повторно ќе застанат зад желбите и вољата на премиерот. Го повикива и премиерот Никола Груевски да излезе денеска на самото место на злосторството , за да не каже после дека не видел и дека жали за тоа. Општина Центар и градоначалникот Андреј Жерновски најостро го осудуваат вандалскиот и кукавички чин . Специјалци и полиција го обезбедуваа местото додека моторните пили безмилосно го уништуваа едно од последните зелени катчиња. На ова место, на местото на дрвјата кое беше мала оаза за починка и средби на ...
сите 50 | | | веќе видена

Жално е што премиерот Груевски не успеја да се надмине себе си и на овој голем ден за македонската историја да придонесе во афирмирање на идејата за заедништво и единство. Во говорот на Груевски, за жал, нема надеж за очекувањата на големото мнозинство граѓани на Македонија кои сакаат да ја видат земјата во ЕУ и НАТО. Груевски на Мечкин камен, голем дел од својот говор посвети на величење на лустрацијата што ја спроведува оваа власт како механизам за пресметка со неистомислениците. Во ваквиот настап на премиерот препознаваме потреба за оправдување пред македонскиот народ за лустрациската политика што ја спроведува токму оваа власт, а која се претвори во разединувачка и поткопувачка за македонското национално ткиво. Не водејки сметка за потребата од обединувачка порака и подавање рака како секоја сериозна власт, барем на овој ден, Илинден, како на партиски митинг, Груевски се реши и во овој говор да ја демонизира опозицијата, со низок партиски речник, на сметка на себевеличење. Со тоа, не одговори на ...
сите 8 | | | веќе видена

Јарболите на плоштадите и улиците низ Струга осамнаа празни ова утро. Наместо, украсени плоштади, улици и институции во чест на празнувањето на дравниот празник Илинден, струшкото јавно комунално претпријатие направило пропуст и не ги поставило знамињата, вели во телефонски разговор за Канал 5 ТВ, струшкиот градоначалник Зијадин Села, кој најави решение на проблемот во текот на денот. Граѓаните на Струга, видно вознемирени порачаа дека ваквите потези на градоначалникот нема да му бидат опростени.
сите 19 | | | веќе видена

Овој свет датум за државата и за граѓаните е вечен потсетник на темелите на македонската државност, но и на нешто уште поважно, на обврската кон оние кои се бореле за земјава и што ја оставиле на поколенијата по нив, да ја чуваме и развиваме таа слободна Македонија и нејзиниот народ, за што ги положиле своите животи. Почитувани граѓани, Ова се нови времиња, но ја пренесуваат древната идеја за широк, отворен дух – едни кон други дома, во нашата татковина, едни кон други во соседството и светот, а пред се во себе, како што е единствено можно да се опстои и живее мирно и стабилно. Меѓусебната толеранција и разбирање е предизвик на секој момент и секое време. Но денешниот ден нека не биде само бележник, дека само со единство може да се успее, туку и мотив – да ги оставиме разликите, од каква природа и да се, секој да извлече максимум од себе, да покажеме меѓусебна почит и да се свртиме кон заедничка иднина, достоинствен дом во кој има место за сите. Слободата на земјата по која копнееле и тргнале илинденците ...
| | веќе видена

Претседателот на Владата на Р.Македонија, г-дин Никола Груевски, денес на централната прослава на 2 Август – Илинден од Крушевски Мечкин Камен во своето обраќање порача дека, Македонија безусловно ќе ја заврши лустрацијата која ќе ја ослободи Македонија и македонскиот народ од тежината на минатите мрачни времиња, и од оние кои на сметка на македонскиот национален интерес си ја подобровуале својата состојба, и напредувале во политичката кариера. Тој исто така, потенцираше дека е комплетно невистиниото дека процесот на лустрација ги прекршува принципите на АСНОМ, и дека оние кои тоа го кажуваат се плашат да не им биде нарушен абнормалниот комодитет кои го имаат стекнато за време на нивното дејствување, по темните авлии на тајните служби. -Како може лустрацијата да е против асномска Македонија кога сака да ги расветли темните вилаети од нашата историја во кои без суд, а само со кодошлак беа уништувани судбини, не беа објавувани книги, беа следени луѓе, беа бркани луѓе од работа? Како може лустрацијата да биде ...
сите 8 | | | веќе видена

На 01.08.2013 година, околу 22,00 часот, во с.Аргулица- општина Карбинци кај локалната продавница, Т.И. (31) од с.Аргулица откако се довел во алкохолизирана состојба, почнал да се расправа и да ги навредува А. М. (34) и Т.В. (33) и двајцата од Штип, кои, како и другите присутни, го замолиле да си замине. По десетина минути Т.И. се вратил, држејки во рака метален дел од алатка (копач) и со истиот се упатил и замавнал кон А.М. , кој со цел да се одбрани од нападот, подигнал и го блокирал ударот со столица, по што и двајцата паднале на земја. Од страна на УПС од ПС Штип е излезено на лице место, обавен е разговор и со потврда за привремено одземени предмети одземен е копачот, а Т.И. е приведен во ПС каде му е извршено алкотестирање и утврдени се 2,60 промили алкохол во крвта. Во врска со тоа против Т.И. ќе биде поднесена соодветна пријава.
сите 5 | | | веќе видена

На 01.08.2013 година, во времето од 14,30 до 20,00 часот, во Гостивар на ул. „Панче Попоски“ во ПМВ„Фолксваген-Голф“ со гостиварски регистерски таблички сопственост и паркирано од Н.И. од с.Братиндол, во задното ветробранско стакло удрил проектил од огнено оружје, кое го пробил и паднал на задните седишта. ПС Гпостивар презема нерки за расчистување на случајот. Околу 20,30 часот, во Гостивар на ул.„Сретко Крстески“, во ПМВ„Форд-Ескорд“ со гостиварски регистерски таблички сопственост и паркирано од И. Н. од Гостивар, во покривот удрил проектил од огнено оружје, кој го пробил и паднал на предната пластична маска пред совозачкото седиште. ПС Гостивар презема нерки за расчистување на случајот.
сите 3 | | | веќе видена

На 01/02.08.2013 година, во времето од 22,30 до 00,30 часот, во с. Чегране – гостиварско во куќа сопственост на И. М. (50), непознат сторител извршил тешка кражба и одзел поголема количина на златен накит и предмети, стекнувајки се со вкупна противправна имотна корист од околу 40.500 евра. Имено сторителот, со помош на соодветен предмет или алат ја отворил споредната дрвена врата на приземјето, влегол во внатрешноста на куќата каде извршил пребарување, ги пронашол горенаведените предмети, по што се оддалечил од местото на настанот . Увид на лице место извршила екипа од ПС Гостивар и се превземаат мерки за пронаоѓање на сторителот.
сите 43 | | | веќе видена

На 01.08.2013 година, во времето од 21,30 до 23,30 часот, во с.Седларце –тетовско во куќа сопственост на Б. И. (34), непознат сторител извршил тешка кражба и одзел поголема количина на златен накит, околу 1 .000 евра, лаптоп „Леново„ и др. стекнувајки се со вкупна противправна имотна корист од околу 600.000 денари. Имено сторителот, со помош на соодветен предмет или алат отворил еден од прозорите на приземјето, влегол во внатрешноста на куќата каде извршил пребарување, ги пронашол горенаведените предмети и пари, по што го напуштил лице местото. Увид на лице место извршила екипа од СВР Тетово и се превземаат мерки за пронаоѓање на сторителот.
сите 43 | | | веќе видена

На 01.08.2013 година, околу 11,30 часот, во Скопје на ул.„Мито Хаџивасилев -Јасмин“, на паркинг простор, непознат сторител од ПМВ (џип) „Махиндра“ со скопски регистерски таблички сопственост на Д. З. (64) од Скопје, одзел чанта во која имало 500.000 денари. ПС-Центар презема мерки за пронаоѓање на сторителот.
сите 4 | | | веќе видена

Среда – 31.07.2013 година, во 20 часот, во Велес, во Сар-маале, во присуство на многубројни граѓани и симпатизери на Граѓанската опција за Македонија, свечено беше отворена првата канцеларија на ГРОМ. Во присуство на членовите на Иницијативниот одбор и претседателот на Иницијативниот одбор на ГРОМ, г-дин Стевчо Јакимовски присутните граѓани ги поздрави членот на ИО, Штерио Николов, кој рече дека му е посебно задоволство што на отворањето на Првата канцеларија се присутни не само Велешани, приврзаници на оваа нова политичка опција, туку и многу нејзини симпатизери и членови од околните градови и општини како Куманово, Росоман, Градско, Неготино, Кавадарци, Чашка, Кочани, Скопје и многу други населени места.
| | веќе видена

Се потврдија сомневањата: Владата во Москва не потпиша никаков Договор за приклучување на Македонија кон гасоводот Јужен Тек туку спогодба што одредува само техничка оправданост за проектот. По седум години одложување на гасификацијата на Македонија, со оваа Спогодба, Владата само обезбедува уште едно одложување. Членот 2 од потпишаниот документ вели: „ страните извршуваа анализа чија цел е одредување техничка, економска, еколошка и финансиска оправданост на реализацијата на проектот гасовод – крак “ Значи оправданоста не е утврдена, туку дополнително ќе се утврдува. Приклучната точка и трасата на гасоводот не се утврдени и дополнително ќе се утврдуваат. Укажуваме и дека според договореното, член 5, целосно се исклучува Регулаторната комисија за енергетика на Македонија од одредувањето на цената на гасот, што е во целосна спротивност со Законот за енергетика! Со други зборови никој нема да може да ја контролира цената на гасот! Спогодбата со Руската Федерација е општ документ кој не гарантира гасификација на ...
сите 25 | | | веќе видена

По повод одбележувањето на 2-ри Август, денот на Илинденското востание и Првото заседание на АСНОМ, задутре (02.08) во Скопје се предвидени низа церемонијални манифестации во чест на одбележувањето на овие национално празници. Поради овие активности, Министерството за внатрешни работи ги информира граѓаните дека на дел од сообраќајниците во централното градско подрачје ќе биде воведен посебен сообраќаен режим. Односно во периодот од 09 до 12 часот на 02.08. затворени за сообраќај ќе бидат следните улици: крстосницата од ул.“Димитрија Чупоски“ до ул. “ Васил Главинов“ (кај Палома Бјанка). Потоа, затворена ќе биде и крстосницата од бул. “Кочо Рацин“ до ул. „11-ти Октомври“(кај зградата на Црвен крст), а сообраќајот нема да се одвива и по крстосницата од ул. „Филип II“ до ул. “Кеј 13-ти Ноември“ (кај хотелот Холидеј Ин) Исто така МВР ги информира и апелира до граѓаните, поради традиционалната прослава што ќе се одржи во Меморијалниот центар АСНОМ во Пелинце за одбележување на 69 годишнината од одржување на ...
сите 99 | | | веќе видена

Врв на контроверзиите околу индиецот Субрата Рој е барањето за шест месечна затворска или парична казна за Рој, последната вест што стигна од Индија, со што се потврдени сите досегашни наши сомнежи на кои укажувавме. СДСМ предупредува Владата најсериозно да го разгледа личното и бизнис досие на, како што го претставуваат, светскиот милијардер, пред да направи направи непроценлива штета за Охрид, Охридското езеро, Џумајлија и земјава. Несфатливо е инсистирањето на власта да отидат во рацете на сомнителен бизнисмен голем дел од охридските плажи и води, земјоделско земјиште, освен ако можеби зад зделките не стојат и други интереси за кои јавноста не е запознаена. Се игнорираат низа контроверзии со кои се занимава индиската, но и светска јавност. Владата ги премолчи информациите на угледната агенција Ројтерс, дека Субрата Рој е осуден од Врховниот суд во Индија да врати 4 ипол милијарди долари на околу 30 милиони Индијци. Сериозна Влада, во најмала рака би го проверила кредибилитетот на партнерот Рој, посебно по ...
сите 4 | | | веќе видена

Граѓаните кои имаат бесправно изградени објекти, а не поднесат елаборат во законски утврдениот рок до 18 јуни идната година ќе го изгубат правото на легализација. Министерството за транспорт и врски засега не размислува за продолжување на рокот, а за социјалните случаи цените за изработка на елаборатот ќе бидат намалени за 50 проценти. Податоците со кои располагаат надлежните покажуваат дека над 200 илјади граѓани и компании воопшто немаат поднесено барање за изработка на елаборат, а доколку тоа не го сторат во најскоро време, геодетските фирми не ќе бидат во можност навреме да ги изработат елаборатите. - Граѓаните и компаниите во најкус можен рок да побараат изготвување на геодетскиот елаборат, а општините да им укажат дека доколку до 18 јуни не го поднесат елаборатот, ќе го изгубат правото на легализација. Доколку барањето не се поднесе до 18 јуни 2014 година тогаш се губи правото да се легализира објектот. Предметот ќе биде одбиен и потоа корисникот воопшто нема право да го легализира својот објект, без ...
сите 22 | | | веќе видена

Министерството за финансии денеска на својата веб страница ( http://www.finance.gov.mk/files/u1/Spogodba_so_RF_za_Juzen_Tek.pdf ) го објави договорот со Руската Федерација за вклучување на Република Македонија во гасоводниот проект „Јужен тек“. Со договорот се обезбедуваат сигурни количини гас за Македонија, што значи дека ќе се изгради крак кој ќе води кон земјава, што е единствен начин на дистрибуција на поголеми количини гас. Кракот кон Македонија ќе доаѓа од Србија или од Бугарија, што доплнително ќе биде договорено. Македонија договорот со Руската Федерација го потпиша на 23-ти овој месец во Москва, а двете страни оценија дека тој е добра основа за интензивирање на економската соработка меѓу двете земји. По извесен период на преговори и подготовки Владата успеа во напорите Македонија да ја вклучи во овој проект, иако на почетокот не беше составен дел на „Јужен тек“. Договорот е основа за натамошен развој на гасификацијата во Македонија, а значаен е и за економскиот развој на земјата бидејќи во иднина ...
сите 53 | | | веќе видена

Грчкиот министер за одбрана, Димитрис Аврамопулос на новинарско прашање на дописникот од МИА, се обидел да го навреди новинарот, но и целата македонска јавност со тоа што на прашањето тој одговорил: - Од каде сте? Македонија? Па зошто тогаш не зборувате грчки? – бил одговорот на Аврамопулос на прашањето на дописникот на МИА, кој го прашал за темите кои ги разговарале со неговиот колега Чак Хејгл и дали било разговарано за спорот со името.
сите 10 | | | веќе видена

На вчерашната седница на владата покрај престанувањето на мандатот на Паско Кузман, на кого и му заврши пред неколку месеци поради исполнување на условите за старосна пензија, но остана на чело на Управата до назначување на нов директор, назначен е и новиот директор. Професорот од Филозофскиот факултет, доктор по археолошки науки г-дин Виктор Лилиќ, кој самиот се пријавил на јавниот повик на владата за директор на управата е назначен за нов директор на Управата за заштита на културното наследство.
сите 14 | | | веќе видена

СВР Струмица поднесе кривична пријава против Б.Г.(48) од Струмица, Ј.В.(24) и неговиот татко К.В.(54) двајцата од с.Дабиља за сторено кривично дело „повреда на правото од индустриска сопственост и неовластена употреба на туѓа фирма“, Б.Г. е пријавен и за „криумчарење“, додека Ј.В. и К.В. се пријавени и за „прикривање на стоки кои се предмет на криумчарење или царинска измама“. Б.Г. како сопственик и управител на ДПТУ „Гогов-Струмица“, ги ангажирал Ј.В. и К.В. да пренесуваат трговска стока од заштитна марка со странско потекло, притоа избегнувајќи ја царинската контрола. Во април 2013 година, пред домот на Б.Г., од страна на полициски службеници запрено е возило во кое е пронајдена поголема количина трговска стока без документација во вредност од 148.000, а при претрес во домот на Ј.В. и К.В. е пронајдена стока во вредност од 51.400 денари.
сите 3 | | | веќе видена

ПС Крушево поднесе кривична пријава против Б.Д. од с.Суви Дол-демирхисарско, референт во ПШС „Бигла“-Демир Хисар, за сторено кривично дело „злоупотреба на службената положба и овластување“ и против К.И. и И.И., двајцата од Скопје и М.Д. од с.Журче за „кражба“. На 05.07.2013 година, Б.Д. не изготвил соодветни документи-испратници за 51 метри кубни дабови огревни дрва и не ги жигосал истите, овозможувајќи им на останатите пријавени да ги товарат дрвата и да ги транспортираат. Истиот ден од страна на полицијата се затекнати К.И., И.И. и М.Д. како со товарни возила ги превезуваат дрвата без да поседуваат соодветна документација за истите.
сите 2 | | | веќе видена

next