Реакциите на ВМРО – ДПМНЕ се само уште едно признание од нивна страна дека се фатени на дело за криминал во проектот Скопје 2014. Фрапантните податоци за криминални тендери го симнаа ореолот на чесност и патриотизам на ВМРО-ДПМНЕ. И бидејќи немаат што да кажат, немаат контра-аргументи, во нивниот демант всушност и нема демант за разоткривањето на наместените и незаконски тендери кои што беа спроведени во општина Центар од страна на претходното раководство. Верувале или не , во ова време-невреме на сиромаштија, за ВМРО-ДПМНЕ 8.000.000 евра се мала и багателна сума . Лесно им е на ВМРО-ДПМНЕ да се расфрлаат со милионски суми, бидејќи парите не ги даваат од свој џеб, туку ги земаат од граѓаните по основ на даноци, драконски казни и огромни внатрешни и надворешни задолжувања. Во немоќта и немањето аргументи, тврдат дека се за проектот „ Скопје 2014“ се законски, но објавените факти недволсмислено покажуваат дека фаворизирањета на двете омилени италијански фирми од ист газда се школски пример за ...
сите 45 | | | веќе видена

СВР Куманово поднесе кривична пријава против С.Д.(27) и Д.Д.(21), двајцата од Куманово за сторени кривични дела „тешка телеска повреда“ и „учество во тепачка“. На 02.09.2013 година, околу 03,00 часот, во кафе барот „Клуб“ на ул. „Маршал Тито“ во Куманово, по претходна вербална расправија настанала тепачка помеѓу пријавените и Д.А.(30) и С.В.(22), двајцата од Куманово, по што С.Д. физички го нападнал Д.А. удирајќи го со тупаница во пределот на лицето по што му нанел тешка телесна повреда. По ова, на скалите на кафе барот Д.Д. физички го нападнал Д.А. удирајќи го во пределот на главата.
сите 14 | | | веќе видена

На 28.11.2013 година во 17,00 часот, УПС од ПС Кочани и Инспектор за ловство спровеле оперативна акција, при што на м.в. „Белска раскрсница“ извршиле контрола на ПМВ „Лада Нива“, управувано од В.Ч.(48). Во возилото било пронајдено 45 кг. месо од елен, спакувано во вреќи со вкупна тежина од 45 кг. Исто така била извршена контрола и преглед во ловната куќичка лоцирана на м.в. „Пасаџиково“, при што е пронајдена кожа од дива свиња и 32 кг. месо од дива свиња. По обавен разговор со В.М.(58), истиот кажал дека во 13,00 часот извршил отстрел на дивата свиња и заедно со В.Ч. ја одрале и ставиле во комората. Истите се приведени, по целосно документирање на случајот ќе биде поднесен соодветен поднесок.
сите 10 | | | веќе видена

Директорот на Агенцијата за вработување на Република Македонија, Влатко Поповски, градоначалникот на Општина Кисела Вода, Билјана Беличанец – Алексиќ и раководителот на центарот за вработување на Град Скопје, Слободанка Алексовска денеска официјално ја пуштија во употреба подрачната канцеларија на Агенцијата за вработување во населбата Драчево. Општина Кисела Вода излезе во пресрет на барањата на Агенцијата и во интерес на граѓаните отстапи на користење дел од просториите на урбаната заедница нас. Драчево за отворање на оваа дисперзирана канцеларија. Градоначалникот на Општина Кисела Вода, Беличанец Алексиќ изрази задоволство за отворањето на подрачната канцеларија, потенцирајќи дека од денеска сите жители, сите правни и физички лица од општината Кисела Вода ќе можат да ги користат услугите на Агенцијата за вработување преку оваа канцеларија. -“Искрено се надевам дека на овој начин ќе придонесеме невработените граѓани полесно и побрзо да се евидентираат во Агенцијата, а на Агенцијата за вработување ќе и ...
сите 21 | | | веќе видена

Времето за празни политички говори, ефтини прес-конференции и шпиунски и нарачани текстови лиферувани на скапо платените партиски портали заврши. Сеге е време сите да се соочиме со вистината. Жерновски нема простор каде да бега и да каде да се повлекува. Тој, заедно со неговите пријатели од СДСМ, пет години единствено што правеа е паушален и неаргументиран напад против проектот Скопје 2014 година. Лиферуваа и тресеа на празно бројки од 2 милјарди, преку 500 милиони, 200 милиони, па на крај дојдоа до 8 милиони евра за кои тие се сомневаат дека било постапени спротивно на закон. Пет години неосновано лажеа и напаѓаа многу луѓе вклучени во овој проект. Сега е време да се докаже вистината. Ако веруваат на тоа што го зборуваат повеќе нема причина зошто да одложуваат. Треба сами, лично да ја превземат одговорноста и да поднесат кривични пријави против оние за кои сметаат дека не ги почитувале законите. Пред се Жерновски како Градоначалник ја имаа таа политичка и законска обврска, но и Заев и Шеќеринска кои се ...
сите 65 | | | веќе видена

“Ние не можеме да го градиме својот идентитет како Американци врз основа на вероисповедта, какво е нашето минато, затоа што дедо ми бил Германец, баба ми била од Данска, па што сум јас? Германец или Данец? Јас сум од третата генерација во Америка, моите родители, моите чичковци се родени во Америка и може да се нарекуваат Американци. Вие, како жители на Македонија, треба да решите како ќе се дефинирате себеси и врз основа на кои вредности. Не можете да се дефинирате по својата националност, која е разновидна, ниту по верата, која исто така се разликува, или по културата, која е слична, но не е иста.“ Пол Волерс, амбасадор на САД Амбасадоре Волерс, Со вашето предавање на Штуловиот универзитет во Тетово длабоко нè навредивте, нанесувајќи ѝ непроценливи штети на македонската држава и на македонскиот народ. Но во исто време, целосно ја демаскиравте американската политика на Балканот. Ние, од движењето Македонски манифест , знаеме дека за еден службеник, чија работа е да ја претставува американската надворешна ...
сите 6 | | | веќе видена

На сообраќајниот правец Струга-Дебар, во близина на Велешта вчера се случила тешка сообраќајна незгода во која животот го загуби возачот на “Голф 4″. До незгодата дошло кога Голфот удрел во задната страна на камион паркиран покрај коловозот. Од повредите момчето подлегнало во болницата “Св.Еразмо” во Охрид Фото: www.strugalajm.com
сите 14 | | | веќе видена

Екипи на Градот Скопје асфалтираа повеќе улици и патеки на Градските гробишта „Бутел“, со вкупна површина од 5 400 квадратни метри. За овој градежен зафат Градот Скопје потроши околу 6,5 милиони денари, а на терен работеа градежниците на ЈП „Улици и патишта“. Градот Скопје изврши и целосно заградување на Градските гробишта „Камник“ со ограда долга 966 метри. За таа цел од Буџетот на Град Скопје беа одвоени околу 2,5 милиони денари. Градот Скопје континуирано вложува во одржувањето на гробиштата, според Програмата за одржување на градските гробишта.
сите 15 | | | веќе видена

Професорот Стево Пендаровски кој е еден и од високите функционери на СДСМ, се согласува со изјавата на американскиот амбасадор Пол Волерс кој пред два дена ја даде на Универзитетот на Југоисточна Европа, со која на граѓаните на Р.Македонија им предложи дека идентитетот треба да го договорат преку дебата, а не да го бараат во нивните историски корени, во нивните чувства и во културните традиции на нацијата. „Вие, како жители на Македонија, треба да решите како ќе се дефинирате себеси и врз основа на кои вредности. Не можете да се дефинирате по својата националност која е различна, ниту пак по верата, која исто така се разликува или, пак, по културата која е слична, но не е иста. Мора да го пронајдете тоа што ви е заедничко, тоа треба да бидат вредности, нешто што ќе ве држи заедно. Тоа бара многу поширока дебата. Некои луѓе се обидуваат да создадат идентитет со враќање назад во историјата. И како што реков, ова е опасен пристап, бидејќи некои ќе се чувствуваат исклучени. И мислам дека многу луѓе во моментов ...
| | веќе видена

Груевски, Канческа Милевска и власта на ВМРО-ДПМНЕ според експертските ревизорски наоди за проектот Скопје 2014 се фатени во милионски криминал и оттаму се нивните огромни нервоза и немир. На тендерите за Скопје 2014, според ревизијата, биле прифаќани понуди поскапи и до 227 проценти. Констатирано е и местење тендери и штети по општина Центар од неверојатни 8 милиони евра. Власта на Груевски ќе треба да одговара за досега незапаметените злоупотреби пари на граѓаните. Вториот ревизорски извештај за контоверзниот проект Скопје 2014 само ги потврдува тврдењата на СДСМ дека станува збор за криминален мега скандал, невиден од независна Македонија. СДСМ укажува дека сите надлежните иституции треба да го испитаат случајот по службена должност. Во спротивно ќе бидат соучесници во матните бизниси на власта на Груевски во врска со проектот Скопје 2014.
сите 78 | | | веќе видена

Во рамките на четвртиот ден од „Неделата на енергетска ефикасност“ на Општина Карпош, кој денеска се одржа во Дипломатик салата на Скопскиот саем, се дебатираше за имплементација на акцискиот план за одржлив енергетски развој (СЕАП) на Град Скопје. Од аспект на обврските и задолженијата што општините ги имаат во однос на применување на мерките од тој СЕАП, локалната самоуправа од Карпош самата има обврска да донесе акциски план до 2020 година, по принципот на веќе донесениот акциски план на нашиот главен град. Манифестацијата со поздравен говор ја отвори градоначалникот на општина Карпош Стевчо Јакимовски, кој во оваа пригода потсети дека општина Карпош и Градот Скопје се единствените потписници на Конвенцијата на градоначалници на европските градови и општини, попозната како 20/20/20. - Ние ја презедовме обврската за донесување на стратешки акционен план за одржлив енергетски развој до 2020 година. Успешноста на реализацијата на општинските програми за енергетска ефикасност значи и остварување на целите ...
сите 29 | | | веќе видена

Редно беше министерката за внатрешни работи, наместо да се занимава со политички изјави, да се фати за работа и да се обиде да поработи на превенцијата, по низата инциденти во автобуси во кои страдаат главно деца. Но тоа не е доволно. СДСМ инсистира власта што побрзо да направи точна проценка за причините на инцидентите и за тоа да ја информира јавноста. Очекуваме МВР да испита дали инцидентите се случајни или има други мотиви за нив и злоупотреба на деца? Бидејќи самиот премиер Груевски рече дека инцидентите се случуваат пред секој важен состанок на ЕУ, бараме Груевски и Јанкулоска да кажат кој злоупотребува деца и за чии цели? Колку е сериозна ситуацијата со тепачките во автобусите говори признанието на директорот на ЈСП Скопје, дека само за првите 6 месеци од оваа година се случиле повеќе инциденти, колку што биле вкупно регистрирани лани. По речиси секојдневните инциденти во автобуси последниве две недели во коишто настраданите се главно деца, СДСМ бараме МВР да гарантира безбедност на патниците во ...
сите 11 | | | веќе видена

Шокантни наоди на експертската комисија за проектот Скопје 2014, кои ќе влијаат на многу случувања, ова е ставот на градоначалникот на општина Центар, Андреј Жерновски по презентацијата на вториот извештај на експертската комисија ангажирана од општина Центар. Не сме изненадени, но ова ги надмина и најсмелите предвидувања, рече Жерновски, и јасно е сега зошто беше целата битка на изборите за општина Центар. “Власта проектот Скопје 2014 го најавуваше како најголем проект, но ќе излезе најголема афера. Фрапантен е податокот дека ако не биле ваквите постапки, општината ќе можела да заштеди 8.000.000 евра. Ова е школски пример за незаконски наместени тендери. Власта велеше дека се работи за патриотизам, но овде не се работи за градење, туку за крадење“, рече Жерновски. Едната италијанска фаворизина фирма, посочи градоначалникот на Центар, воопшто и не е регистрирана за лиење споменици, туку за гоблени, везови и антички мебел. На тендерите биле прифаќани и понуди кои биле поскапи и до 227 % од останатите понуди. ...
сите 79 | | | веќе видена

Денес (28.11.2013) во Општина Кисела Вода се промовираше пилот – проектот проектот за спречување на насилството во јавниот превоз и на автобуските постојки, кој е инициран, изработен и ќе се реализира од страна на ПСОН Кисела Вода на подрачјето на општините Кисела Вода и Сопиште, а е поддржан од Мисијата на ОБСЕ во Република Македонија и ЈСП – Скопје. На настанот се обрати градоначалникот на Општина Кисела Вода, Билјана Беличанец – Алексиќ, која искажа задоволство што реализацијата на ваков важен превентивно-едукативен проект за спречување на насилството во градот, почнува токму од Општина Кисела Вода. -“Сведоци сме дека насилството и девијантното поведение е сѐ поприсутно помеѓу нашите најмлади жители. Училиштата, спортските терени, автобусите и автобуските постојки се само дел од локациите на кои најчесто се случуваат насилствата. Наша обврска и одговорност е да создадеме безбедна средина за младите генерации” – порача градоначачлникот Беличанец – Алексиќ. Таа се заблагодари на командниот кадар на ...
сите 15 | | | веќе видена

Се наоѓаме во кругот на ЈПКД „Комуналец“ каде што во понеделникот одржав состанок со вработените за состојбите во нашето претпријатие. Поради големиот број на вработени, состанокот се одржа надвор, но тоа некој, со задни намери го искористи да го снима и да го прикаже како штрајк. Ова е вистината. Не се работи за штрајк, туку за состанок со вработените кој се одржа на моја иницијатива. Целта на состанокот беше да се образложи состојбата во комуналното претпријатие и предлогот за излез од настанатата состојба. Вработените го прифатија предлогот и дадоа целосна поддршка на менаџментот на претпријатието за излез од состојбата. А на таквата состојба му кумуваше ВМРО ДПМНЕ преку донесувањето на МЕАП програмата во 1999 година од претходната општинска власт предводена токму од ВМРО ДПМНЕ и тенденциозното зголемување на цената на сировата вода од страна на водостопанското претпријатие „Струмичко поле“. Исто така, тврдиме дека давањето паушал на членови на СДСМ е чиста лага, исто како што е лага дека ќе се даваат ...
сите 11 | | | веќе видена

Новинарот Зоран Божиновски еден од осомничение во акцијата “Шпион” за српскиот портал “Мои вести” изјавил дека доколку Србија го екстрадира во Македонија тој ќе штрајкува со глад, и дека неговиот адвокат ќе започне постапка за добивање азил во Србија. Воедно, тој изјавил и дека во Македонија го бараат за да биде ликвидиран, а не да му се суди.
сите 5 | | | веќе видена

Министерството за внатрешни работи ја реализираше Оперативната обработка „Отпад“ со која е откриена и разбиена криминална група која подолг период наназад и нанесуваше двојна штета на државата и тоа од финансиски аспект преку затајување на даноци и од аспект на стимулирање на незаконската трговија со железо и метални производи, односно поттикнување на зачестените кражби на метал. До ОЈО за гонење на организиран криминал и корупција Скопје поднесе кривична пријава против 14 физички лица: А.Н.(34), поранешен основач и управител во друштвата „НИКОЛЧЕВ КОМПАНИ“ ДООЕЛ и „НИКОЛЧЕВ ГРУП“ ДООЕЛ, Д.С.(29), поранешен содружник и управител во друштвото „НИКОЛЧЕВ ГРУП“ ДООЕЛ, сега оснивач и управител на ТП „ДАСТО“ 2012, С.И.(34), основач и управител на „ГЛОБАЛ ИНТЕРНЕШЕНЕЛ“ ДООЕЛ, тројцата од Скопје, Д.С.(35) од Велес, основач и управител во друштвото „СТОЈАНОВСКИ РЕЦИКЛИНГ“ ДООЕЛ, Л.Д.(35) од Велес, поранешен управител во „ГЛОБАЛ МЕТАЛ СКРАП“ ДООЕЛ, Д.Ш.(36) од Велес, управител во друштвото ГЛОБАЛ МЕТАЛ СКРАП ДООЕЛ за ...
сите 7 | | | веќе видена

Директорот на јавното претпријатие “Дрисла”, Горан Ангелов денеска /27.11.2013 година, среда/ на прес-конференција ги демантираше сите реакции поврзани со одлука на Советот на Град Скопје за избор на приватен партнер/содружник за вложување во Јавното претпријатие за депонирање на комунален отпад “Дрисла“-Скопје со цел вршење на концесиска дејност депонирање на отпад на депонијата Дрисла, каде со истата за најповолна повторно се избира Конзорциумот составен од FCL AMBIENTE SRL и UNIECO SCC COOP од Република Италија. Директорот Ангелов изрази жалење што советничката група на СДСМ реши да ја напушти седницата на Советот на Град Скопје на која е донесена оваа одлука, бидејќи на истата биле расчистени сите дилеми околу изборот на концесионерот. - Согласно одлуката на Управниот суд на Градот Скопје му беше наложено да ја повтори постапката за избор и тоа во рок од 30 дена, во согласност со Законот за управни спорови. Затоа, Комисијата повторно ги разгледа сите аргументи на Управниот суд и истите ги образложи во ...
сите 8 | | | веќе видена

Одлуката на Коце Трајановски и на советниците на ВМРО-ДПМНЕ во Град Скопје, бизнисот со Дрисла своеволно да го доделат на сомнителната фирма ФЦЛ Амбиенте е скандал од светски рамки! Оштетен е заинтересиран странски инвеститор! Германскиот конзорциум Шулц тужеше и го доби судскиот спор и пред Управниот суд и пред Вишиот Управен Суд во Република Македонија! Од германската амбасада во Скопје веќе стигна порака дека ваквото однесување на градските власти претставува правна несигурност за потенцијалните германски инвестиции. Стануваат бесмислени сите досега потрошени милиони евра за милионски реклами и роуд шоуа со коишто се повикуваат странски инвеститори. Нема поголема антиреклама за странските инвестититори од вчерашната одлука на Коце Трајановски и советниците на ВМРО-ДПМНЕ во Град Скопје? Бизнисот со Дрисла е даден на италијанска фирма, формирана само два дена пред објавeни тендер. Дополнително сомнение е дали за италијанска фирма има банкарска гаранција како што наложува законот за инвеститорите. Или можеби ...
сите 8 | | | веќе видена

Во знак на одбележување на „Денот на дрвото“, денеска, карпошани презедоа низа еколошки акции. Основците од сите 10 училишта на територија на општина Карпош беа дел од акцијата „ Засади здравје, засади здрава иднина“. Учениците, родителите и вработените од ООУ „Вера Циривири Трена“ преку заеднички активности со нивното партнер-училиште ООУ „Братство“, на специфичен начин го одбележаа овој празник. Во комбинација на повеќе уметности помогнати од познатиот уметник, агроном Живко Поповски-Цветин испратија порака, дека младите генерации сакаат да живеат во поздрава животна околина, притоа посветувајќи особено внимание на целиот биосвет. Младите карпошани ги искажаа своите емоции низ ликовен израз, истакнувајќи ги боите на природата пренесени на дрво и камен. Во таа насока, тие засадија и неколку млади дрвца кои ќе го симболизираат духот на соживот и соработка помеѓу овие две основни училишта. Трите уметнички Марија Светиева, Андријана Мицев и Анка Данаиловска, на неколку локации низ Општината, денеска го ...
сите 10 | | | веќе видена

next