Во Фестивалскиот центар во Театарот во Битола, синоќа, во рамките на 34-тото издание на Интернационалниот фестивал на филмската камера „Браќа Манаки“, беше промовирана ДВД-колекција со дигитализирани дела на браќата Манаки, издание на Кинотеката на Македонија. На промоцијата, министерката за култура Елизабета Канческа-Милевска посочи дека станува збор за значаен проект од национален интерес во областа на културата, кој се наоѓа во програмата на Министерството за култура на Република Македонија. - Овој проект е резултат на нашите заложби да обезбедиме вистински приод во заштитата на филмското наследство на Република Македонија. Проектот потврдува и дека нашата национална институција, Кинотека на Македонија, ги следи и ги исполнува меѓународните стандарди за заштита и реставрација на националното аудиовизуелно наследство и е во чекор со светските трендови за презентација на сопствената, национална кинематографија – истакна Канческа-Милевска. Таа додаде дека реставрираните и дигитализирани филмови на браќата ...
сите 5 | | | веќе видена

Министерството за внатрешни работи до Основно Јавно Обвинителство за гонење на организиран криминал и корупција, денеска поднесе кривична пријава против М.Е.(52) од Скопје, поранешен вработен во Агенција за разузнавање на Р.Македонија, И.А.(55) од Скопје, вработен во Агенцијата за разузнавање на Р.Македонија, А.А.(46) oд Скопје, вработен во Агенцијата за разузнавање на Р.Македонија, З.K.(48) од Скопје, вработен во Министерство за внатрешни работи на Р.Македонија – Управа за безбедност и контраразузнавање, М.З.(44) од Куманово, поранешен вработен во АРМ, Б.П.(52) од Велес, Б.Ц.(49) од Скопје, вработен во Министерството за одбрана на Р.Македонија, З.Б.(47) од Куманово, по занимање новинар со моментален престој во Р.Србија, сопственик на електронски медиум „Буревесник“, М.Н.(41) од Куманово, моментално живее во Скопје, Ј.М.(38) од Крива Паланка, Г.С.(43) од Скопје, поранешен вработен во Министерството за внатрешни работи – како полициски генерал, М.М.(45) од Скопје, шеф на Кабинетот на Претседателот на Собрание ...
сите 43 | | | веќе видена

Режисерот на анимираната серија “Еднооки” и продуцент во продукциската куќа “Контрабанда”, вечерва е ослободен од обвинението поради кое беше и притворен. Борис Дамовски, за НОВА ТВ, изјавил дека полицијата се однесувала крајно коректно со него, и дека бил распрашуван за врските со 17-те приведени во акцијата. Уапсените се: Генералот Горан Стојков, екс-директорот на агенцијата за против перење пари Ване Цветанов, Шефот на кабинетот на претседателот на Собранието Марјан Маџовски. Потерница има и против Зоран Божиновски.
сите 104 | | | веќе видена

При претресот на осомничените, одземени се 27 компјутери и лап-топ и десктоп, голема количина пишани документи и фотографии, мемориски картички, УСБ стикови, 32 мобилни телефони, кои допринесуваат на прибирањето докази за докажување на сомнението. Меѓу другото запленети се и 16 парчиња оружје. Осомничените се приведени и однесени во полициските станици во Автокоманда и Карпош, а пред истражен судија ќе бидат изведени најверојатно, во текот на утрешниот ден бидејќи доказите се обемни, а за некои сеуште нема и обвинение. Според Република, во обработка се и уште еден инспектор од Агенцијата за разузнавање и оперативец од Воено-разузнавачката служба. Имињата на осомничените тука.
сите 90 | | | веќе видена

За СДСМ брак е семејна заедница помеѓу маж и жена. Вака бракот е дефиниран во Законот за семејство уште од 1996-та година. СДСМ смета дека нема никаква оправданост прашањето на бракот, кое е законски регулирано, сeга и уставно да се третира. Дополнително, секоја иницијатива за промена на Уставот ја отвара Пандорината кутија на нови барања и постојани уставни измени. Ова Македонија не може да си го дозволи. Иницијативата на ВМРО ДПМЕ за промена на Уставот е нов обид на премиерот Никола Груевски да го одвлече вниманието од катастрофалните резултати на неговата влада: најниски странски инвестиции во целиот регион, рекордна сиромаштија и растечко раслојување на граѓаните. ВМРО-ДПМНЕ бега од сите вистински проблеми кои ги мачат македонските граѓани, бидејќи и покрај ветувањата, на нив нема одговор. Наместо решенија и подобар живот добивме иницијативи со кои се купува време и се изигрува јавноста.
сите 17 | | | веќе видена

Со поставување камен темелник денеска во Скопје започна изградбата на новиот објект на затворот Идризово, најголема казнено поправна установа во Република Македонија. Инвестицијата вредна 52 милиони евра, обезбедена е од Банката за развој при Советот на Европа и од Буџетот на државата, а ќе овозможат европски стандарди во однос на условите за издржување казни на осудениците и ќе се зголеми капацитетот на установата од 900 на над 1.600 лица. На почнувањето со градба присуствуваше премиерот Никола Груевски кој истакна дека станува збор за капитален проект кој следува како резултат на повеќегодишни подготовки и со примена на најдобрите искуства во оваа област од земјите во ЕУ. - Станува збор за крупна инвестиција, која ќе го подобри престојот и третманот кон затворените лица. Тие се осудени на одреден затвор поради некое кривично дело што го извршиле, но треба да се почитува нивното достоинство и човекови права и мора да се инвестира во тој дел, во делот на нормален престој што не ги нарушува нивните права. ...
сите 20 | | | веќе видена

При претресот на осомничените, одземени се 27 компјутери и лап-топ и десктоп, голема количина пишани документи и фотографии, мемориски картички, УСБ стикови, 32 мобилни телефони, кои допринесуваат на прибирањето докази за докажување на сомнението. Меѓу другото запленети се и 16 парчиња оружје. Осомничените се приведени и однесени во полициските станици во Автокоманда и Карпош, а пред истражен судија ќе бидат изведени најверојатно, во текот на утрешниот ден бидејќи доказите се обемни, а за некои сеуште нема и обвинение. Според Република, во обработка се и уште еден инспектор од Агенцијата за разузнавање и оперативец од Воено-разузнавачката служба. Меѓу осомничените е и новинарот Зоран Божиновски, кој се исмеваше на социјалните мрежи за името на неговото досие кое според Прес 24 е “Луди Милојко”. Видео: republika.mk
сите 122 | | | веќе видена

Растот на индустриското производство од 3,9 отсто во вториот квартал е над очекувањата и е трет најголем раст во Европа, по Литванија и Латвија, а растот на БДП придонесе невработеноста првпат да падне под психолошката граница од 30 отсто. - Во првиот квартал имавме раст од 2,9 отсто и тоа беше четврт најголем раст во тој квартал. Сега со раст од 3,9 отсто во овој квартал практично е трет најголем раст споредено од земјите во Европа и со прилично голема доза на сигурност може да се каже дека годинава во најмала рака ќе се исполни планираниот раст од 2 отсто, а се поизвесно е дека ќе биде и повисок од 2 отсто, рече премиерот Никола Груевски. Според него, тоа е добар тренд кој започна со последниот квартал од минатата година, а продолжува и со двата квартала во оваа година, а е резултат на многуте напори за подобрување на бизнис-климата и разни мерки кои беа преземени, а во услови кога во Европската унија кризата се уште не е надмината. - Како и да е, во услови кога кризата се уште не е надмината во ЕУ и ...
сите 28 | | | веќе видена

Премиерот Никола Груевски го повика градоначалникот на Струмица и актуелен лидер на СДСМ Зоран Заев да одговори дали дал тендери на неговиот татко и чичко. - На вчерашната прес-конференција беше кажано дека општината и институциите што се под општината давале тендери на таткото и чичкото на градоначалникот, господинот Зоран Заев. Потоа гледав некакви одговори од СДСМ коишто кажуваат колку тој инвестирал и колку тој работел. Мислам дека одговорот треба да биде давал тој тендери на татко му и на чичко му или не давал. Да не бегаме со одговори дали работел или инвестирал или дали бил успешен или неуспешен. Прашањето е дали давал или не давал тендери на татко му или на чичко му, изјави премиерот Никола Груевски одговарајќи на новинарски прашања по денешното отпочнување со градба на нов објект на КПД „Идризово“.
сите 91 | | | веќе видена

На првиот академски час од 2013/2014 година, министерот за образование и наука Спиро Ристовски беше меѓу новите студенти на Природно-математичкиот и на Машинскиот факултет, посакувајќи им успех и посветеност во студирањето. Ресорниот министер е задоволен од годинашниот одѕив на ПМФ, каде што е зголем бројот на бруцоши на студиските насоки, а најмногу на физика каде што се запишани четири пати повеќе од минатата година. Во изјава за медиумите истакна дека не бил случаен изборот да го посети ПМФ на првиот ден од академската година и оти бил мотивиран од богатата научноистражувачката дејност на тој факултет. - Убеден сум дека следуваат генерации млади, перспективни луѓе, кои ќе придонесат за уште поголем раст и развој на Република Македонија на сите полиња. Задоволен сум што оваа година на неколку од посебните институти е евидентирано значително зголемување на запишани студенти и тоа во области во кои има сериозен дефицит. На Институтот за хемија бројот на запишани студенти е зголемен за 50 проценти, а на ...
сите 13 | | | веќе видена

Вицепремиерот задолжен за економски прашања Владимир Пешевски вели дека растот на БДП во првите два кваратала од годинава е над проектираното. За растот во втората половина од годинава е умерен оптимист. - Најновите статистички податоци укажуваат на поволни трендови во македонската економија. Растот од 2,9 во првиот и 3,9 проценти во вториот квартал од годинава се над она што го проектиравме. Тоа ја прави Македонија една од најдобро и најбрзорастечките економии во Европа. Сепак, треба да бидеме внимателни поради се уште недобро закрепнатата европска економија, изјави Пешевски одговарајќи на прашање по обраќањето на првиот академски час на Економскиот факултет при Универзитетот „Св. Кирил и Методиј“ од Скопје. Тој посочи дека во втората половина од годинава очекува значително подобри резултати во делот на привлекувањето странски инвестиции. И останатите сектори, нагласи, би требало да продложат со раст онаму каде што постојат услови, а и сите останати економски политики кои ги спроведуваме би требало да ...
сите 28 | | | веќе видена

Проект за Турско-македонска недела на здравството која би се организирала во април идната година ќе биде изготвен, а идејата е доктори од Турција да дојдат во Македонија и една недела да работат со македонските доктори. Ова синоќа на средба во турскиот град Чешме го договорија министрите за здравство на Македонија и на Турција, Никола Тодоров и Мехмет Муезиноглу, јави известувачот на МИА. - Ќе дојдат врвни турски доктори кои ќе работат на интервенции и методи кои не се изведуваат во Македонија, интервенции кои се изведуваат во мал број или се во почетна фаза, изјави Тодоров. Договоривме, посочи министерот, да се формираат два тима, едниот од македонското, а другиот од турското Министерство за здравство, кои треба во наредниот период интензивно да работат и да го договорат целиот акциски план, односно сите детали околу реализирањето на овој проект. - Целта е да се овозможи трансфер на знаења, вештини, но и ставови од турски врвни доктори на нивните македонски колеги и тоа за интервенции или методи кои во ...
сите 3 | | | веќе видена

Универзитетот за туризам и менаџмент денеска на пригоден и свечен начин го одбележа почетокот на академската 2013/2014 година. На пригодната манифестација присуствуваше и првиот човек на општина Карпош, Стевчо Јакимовски, на чија територија се наоѓа оваа високообразовна институција. Ректорот на Универзитетот, проф. д-р Аце Миленковски, во својот поздравен говор упати голема благодарност до градоначалникот на општината, за неговото присуство на денешниот свечен час. Полниот амфитеатар ја покажа професионалноста на универзитетските професори и нивниот квалитет при пренесување информации и знаења на студентите. Во оваа пригода беше речено дека на апсолвентите и магистрантите од овој Универзитет, на 5 октомври годинава ќе им бидат врачени дипломите за успешно завршените студии.
сите 2 | | | веќе видена

Општина Карпош распиша тендер за реконструкција на велосипедската и ролерската патека која минува долж нејзината територија. Станува збор за велосипедска патека која се протега од мостот кај хотелот „Александар Палас“ до Мостот на „Обединетите нации“ во должина од 3,5 километри, на која на пет до шест места има поголеми оштетувања. Општина Карпош издвои 360.000 денари за санација на дупките и испакнувањата на патеката и таа ќе почне во најскоро време.Дотогаш, Општината, на неколку поголеми оштетувања кои се направени поради временските прилики, удари и 12-годишната амортизација на патеката, постави табли со предупредување до корисниците за прилагодување на брзината на возењето кон условите на патеката.
сите 4 | | | веќе видена

Од медиуми и кругови блиски на власта излегоа обвинувањата и невистините во врска со одлуката на Советот на Општина Центар за комунален ред. Градоначалникот Андреј Жерновски одговорајќи на новинарски прашања посочи дека она што цинично го напишаа и кажаа одредени новинари блиски до власта, но и други одредени кругови е само непознавање на законите и одредбите или намерно срочени информации за да и’ се наштети на општината и нему како градоначалник на истата. Жерновски ги покажа законите и одлуките од кои јасно се гледа дека општината морала да постапи и да ги почитува законите и инспекцискиот надзор. Законот за комунални дејности во Службен Весник е објавен на 26.06.2012 и во член 12 е пропишано дека советот на општините, односно Советот на Град Скопје треба да донесат одлука за комунален ред и мерки за нејзино спроведување. Здружението на комунални инспектори заради имплементација на законот предлага одлука во која во член 160 стои: “Не е дозволено чување на кучиња со ќуд со постојано лаење и завивање“. Во ...
сите 17 | | | веќе видена

ПС Свети Николе поднесе кривична пријава против С.А. од с.Брест-Општина Чучер Сандево за сторено кривично дело „фалсификување пари“ в.в. „соизвршителство“. Во јуни 2013 година, во с.Орел-светиниколско, пријавениот заедно со уште едно непознато лице купил едно грло добиток и алкохолен пијалок, за што платил со две фалсификувани банкноти во апоени од 500 евра.
сите 15 | | | веќе видена

Одделението за илегална миграција и прекуграничен криминал поднесе кривична пријава против А.Б.(40) и В.К.(40), двајцата од Скопје за сторено кривично дело „криумчарење мигранти“. На 15.09.2013 година во 03,00 часот, кај раскрсница Валандово, од страна на полициски службеници при контрола на товарно возило во кое биле пријавените се затекнати 20 мигранти (по 10 од Сомалија и Авганистан, од нив половина се малоленти лица), а од преземените мерки е утврдено дека пријавените за паричен износ од 15.000 денари за лице, ги превзеле мигрантите пред влезот на с.Богданци и требало да ги превезат до Куманово. Истражен судија на пријавените им одреди мерка притвор во траење од 30 дена.
сите 2 | | | веќе видена

СВР Струмица поднесе кривична пријава против Ј.Ј.(37), Ф.С.(38), Б.М.(72) и Д.Ј.(24), сите од Струмица за сторено кривично дело „измама“ в.в. „соизвршителство“, додека Ј.Ј., Ф.С. и Д.Ј. се пријавени и за „лажно претставување“. Ј.Ј., Ф.С. и Д.Ј. лажно претставувајќи се дека се вработени во Министерството за транспорт и врски, на лице од Струмица и ветиле дека ќе и помогнат да добие социјален стан, а за услугата лицето им дало 5.000 евра. Со намера да ја прикријат ваквата активност, пријавените со лицето склучиле и договор пред адвокат за заем на парични средства, а откако ветеното не било исполнето, случајот е пријавен во полиција.
сите 2 | | | веќе видена

СВР Куманово поднесе кривична пријава против З.К.(55) од Куманово за сторено кривично дело „тешка телесна повреда“ при семејно насилство. На 12.09.2013 година, околу 15,30 часот, во семејната куќа, пријавениот по настаната вербална расправија со неговата мајка С.К.(79), физички ја нападнал и со тврд предмет и нанел скршеница на лицето.
сите 3 | | | веќе видена

next