СДСМ и Петре Шилегов денес изнесоа голем број на неточни и паушални информации поврзани со спроведување на акцијата “Ден на дрвото”. Така СДСМ си ги прикрива своите неуспеси и се теши заради успесите на оваа Влада. СДСМ денес се одлучи да критикува една долгогодишна акција која е прифатена од сите граѓани на Република Македонија. СДСМ критикува се што оваа Влада прави. СДСМ до сега не поздрави и не поддржа ниту еден проект. Но, тоа го прави бидејќи во времето додека тие беа на власт немаа ниту проекти, ниту значајни активности, ниту позитивни мерки. Заради интерес на јавноста ви ги презентираме следните информации. Површините под шума во Република Македонија континуирано се зголемувааат во површина и во дрвна маса според сите официјани домашни и меѓународни статистики, што ги демантира од изнесените паушални наводи на Петре Шилегов. Во период од 2007 до 2012 година, без податоците за оваа година ЈП Македонски шуми во склоп на Акцијата “Ден на дрво“ и во редовните пошумувања има засадено над 51.432.310 ...
сите 9 | | | веќе видена

Министерот за здравство Никола Тодоров најави нови 400 вработувања во јавното здравство, истакнувајќи дека Владата на почетокот на годината, донесе една стратешка, но и историска одлука за вработување на 800 здравствени работни во јавното здравство. „Со тоа што беше договорено првите 400 да бидат во првата половина од годината, а вторите 400 во втората половина, односно при крајот на оваа година. Веќе се распишани огласите за 400 вработувања во јавното здравство, од кои половина се докторски кадар, односно специјалисти или специјализанти, а другата половина се сестри, болничари, акушерки и друг медицински персона“, појасни министерот Тодоров денеска по засадувањето дрвца во Радовиш, во рамки на акцијата „Ден на дрвото“, пренесува МИА. Со новите 400 вработувања, посочи тој, во болниците и здравствените домови во земјава во рок од неполни две години веќе се примени околу 1.200 здравствени работници, медицински персонал, болничари и хигиеничари. „Идејата со вработувања во областа на здравството е да придонесеме ...
сите 7 | | | веќе видена

Власта не сади Здравје. Власта на Груевски од оваа акција, Ден на дрвото направи уште еден расадник, но на милиони што завршуваат во нечии џебови. Ако навистина се садат дрвја и се пошумува, невозможно е вкупната површина под шуми во земјава, наместо да се зголемува, таа да е намалена! Внимавајте, според официјални податоци на Државниот завод за статистика вкупната површина под шуми во 2012 година, во однос на 2002 година е НАМАЛЕНА ЗА 211 ХЕКТАРИ! Во 2002 изнесувала 989 046 хектари. 10 години подоцна, во 2012, замислете, паднала на 988 835 хектари! И покрај милионските садници што наводно се садат секоја година во време на власта на Груевски! Еве ова е едно од местата што е повеќепати пошумувано, на брдото во Р`жаничино. На цело брдо, како што може да се види, нема ниту 20-тина дрвца?! Или зад нас. Соголени дрва од цел еден парк. Прашуваме: Каде се милионите садници? И каде завршија милионските суми за нив? Ако гледаме подетално, поединечните соопштенија за периодот март 2008 – есен 2011 покажуваат дека во ...
сите 8 | | | веќе видена

МВР апси низ Македонија во рамки на операцијата “Отпад” која третирала лица кои се занимавале со откуп и продажба на старо железо, затајување данок, симулација на кражба на отпад итн. Акцијата се спроведува во Скопје, Велес, Крушево и Охрид, а повеќе информации се најавуваат за подоцна во текот на денот. Извор: maxim.mk
сите 14 | | | веќе видена

Домагој Николиќ е независен хрватски археолог, метафизичар и филозоф кој го објаснува животот и смртта на најголемиот војсководец и неговиот татко во емисијата “Na rubu znanosti” на ХРТ 3. Во неговото излагање тој тврди дека Александар Македонски е роден и закопан во близина на Свети Николе, поточно кај месноста Вилазора која е и археолошко наоѓалиште токму од тој период (Билазора, Пела). Извор: maktel.mk
сите 9 | | | веќе видена

Препознавајќи ја важноста на зелените површини во одржувањето на квалитетот на животната средина, особено во урбаните средини, Општината Ресен отпочна со подигнување на нов парк во близина на централното градско подрачје. Проектот за паркот е во согласност со најсовремените стандарди за еколошки базирано уредување на урбаните површини. Покрај дрвjата и другото зеленило, паркот ќе изобилува и со други еколошки содржини и тоа: соларно осветлување, фонтани кои штедат вода, како и детско игралиште во рамките на кое, преку игра, ќе се промовира еколошката едукација на најмладите од општината. „Со подигнувањето на овој парк ние како општина дополнително се ангажираме во одбележувањето на традиционалната манифестација Ден на дрвото. Нашата цел е преку подигнување на вакви површини директно да придонесеме кон заштита на животната средина, но и да го издигнеме квалитетот на живот на локалното население на повисоко ниво“, изјави м-р Ѓоко Стрезовски, Градоначалник на Општина Ресен. Овој парк се подигнува како најава на ...
сите 9 | | | веќе видена

Екипите на зимската служба на Град Скопје изминатата ноќ и во текот на утрово по врнежите на снег интервенираа на критичните точки на градските сообраќајници и фрлија околу 65 тони индустриска сол. Екипите на зимската служба на Град Скопје и јавното претпријатие “Улици и патишта” на терен интервенираа со возила – соларки и соларки со плуг на сите булевари во надлежност на град Скопје. Градските екипи интервенираа на сите мостови, клучки, надвозници, подвозници и високите зони кон Водно, Пржино, Железара, како и на сите други таканаречени „црни точки“ во градот. Потсетуваме дека во надлежност на Град Скопје се булеварите и одредени градски улици, а преостанатите улици се во надлежност на општините. Екипите на градската зимска служба ќе ја следат состојбата и ќе реагираат согласно со условите на теренот. Градот Скопје им препорачува на возачите да возат внимателно и да се придржуваат на условите на коловозите. Градот Скопје апелира до граѓаните, куќните совети и до сопствениците на деловните објекти да се ...
сите 14 | | | веќе видена

Вчеравечер околу полноќ снежна покривка ја обеле Македонија, и на момент направи градот Скопје да изгледа како зимска идила. Она што е различно од минатите години е тоа што оваа година, службите за расчистување на снегот не беа изненадени од зимата, а за тоа сведочат и фотографиите:
| | веќе видена

На вчерашното Основачко Собрание на партијата на Стевчо Јакимовски, ГРОМ на општинската организација Аеродром која е 21 канцеларија на ГРОМ, претседателот на Граѓанската опција за Македонија даде и кратка изјава за www.infomax.mk. “Сметам дека активностите кои што ги превземаме како партија, отвореноста кон граѓаните и народот, новата граѓанска понуда која им ја нудиме на граѓаните е правиот погодок, и мислам дека тоа е причината поради која сме на високото трето место на рејтинг листите во Македонија, секако и поради довербата во мене како политичар” – изјави Јакимовски. Тој воедно и предложи и нови земјоделски политики, зелена нафта без акциза за земјоделците, подобрување на земјоделската инфраструктура, укинување на данокот на доход за земјоделците, поради тоа што како што изјави “Од бува лој неможеме да бараме”. Во изјавата г-дин Јакимовски се осврна и на проблемот со името, како и на неговите активноси како градоначалник.
| | веќе видена

Уживајте во настапот на Даниел Кајмаковски, македонец од Струга, кој моментално живее во Виена, Австрија каде работи како градежен работник. Инаку, Даниел Кајмаковски е авторот на текстот и музиката на големиот хит на Каролина Гочева – Не се враќаш.
сите 38 | | | веќе видена

Самитот е добра прилика за разгледување на можностите за економска соработка и пример за многу држави кои се посветени на реформите, оцени македонскиот премиер Никола Груевски во своето обраќање пред шефовите на влади на Самитот Централна и Источна Европа и Кина што се одржува во Букурешт. - Народна Република Кина со одличните економски резултати го покрена прашањето за поблиска соработка помеѓу Кина и регионот на Централна и Источна Европа, чекор на кој Македонија гледа како одлична можност за динамизирање и зближување на регионот на повеќе нивоа. Ваквата можност може да биде акцелератор на економската соработка и развој помеѓу регионите. Во тој контекст економски развиена Кина му треба на светот исто онолку колку што и на Кина и е потребен развитокот и економскиот прогрес на државите од светот, истакна Груевски. Говорејки за значењето на соработката мегу државите од ЦЕИ И Кина, Груевски нагласи дека Македонија е меѓу првите држави која ги искористи бенефитите од инвестицискиот фонд од 10 милијарди долари ...
сите 32 | | | веќе видена

По четиричасовен распит кај истражен судија во истражниот затвор Шутка, првоосомничениот во акцијата “Претседавач” Мирослав Шиповиќ тврдел дека е невин. Неговиот адвокат Стерјо Зиков изјави дека обвинетиот бил добро припремен за исказот и дека нема доволно докази за да се покрене обвинение против Шиповиќ. Шиповиќ пред 4 дена беше сместен во истражниот затвор Шутка, откако беше екстрадиран од Австриската полиција, која го уапси на база на распишана потерница од страна на Р.Македонија, на пат од САД кон Македонија.
сите 16 | | | веќе видена

Македонската економија е витална и остварува добри резултати и покрај општите состојби во европската економија, оцени холандскиот министер за финансии Жерон Дајселблум, кој денеска во Хаг се сретна со вицепремиерот и министер за финансии Зоран Ставрески. Тој позитивно го оцени постигнатиот економски раст на Македонија во услови на европска должничка криза, како и задржувањето на ниското ниво на задолженост, кога државниот долг кај речиси сите земји во регионот и Европа расте. Како што соопшти Министерството за финансии, тема која се покрена на средбата беше и бизнис климата во Македонија, каде холандскиот министер за финансии изрази особен интерес за реформите кои се спроведуваат, како и огромниот скок на Македонија на ранг листата на Дуинг бизнис на високото 25 место и константното вбројување на земјава во топ реформатори во светот шест години по ред. Дајселблум истакна дека очекува позитивни движења во европската економија во наредниот период, што секако ќе има влијание врз македонската економија и на ...
сите 2 | | | веќе видена

Градоначалникот на Град Скопје ни понудил предлог одлука со која недозволено градската администрација се става над супремацијата која постои кај судската власт. Што е уште пострашно на одржаната прес конференција на 20ти ноември оваа година, претседателот на комисијата, воедно и директор на јавното претпријатие Водовод во присуство на градоначалникот на Град Скопје не знаеше како да одговори на прашањето на медиумите дали во ситуации кога е поништена одлуката за избор на италијанскиот конзорциум, дали важи склучениот договор. Апсолутно е јасно дека во ситуации на поништена одлука нема правна важност ниту склучениот договор. Поништувањето на одлуката на Советот на Град Скопје значи дека пресудата на Управниот суд делува ретроактивно. Не произведуваат правни последици, немаат никакво дејствие. Ниту една од постапките водени од комисијата за тендерската документација, ниту еваулацијата која е извршена ниту понудата или извештајот кои му се дадени на градоначалникот на Град Скопје, ниту пак одлуката која е ...
| | веќе видена

ВМРО-ДПМНЕ нека одговори за бонбона бизнисите со коишто во своето владеење потрошија 17,5 милијарди евра пари на граѓаните, оставајки зад се што фатија гола сиромаштија. Нека го прашаат и прашаат премиерот и нивен лидер Груевски каде се ветените 8-те милијарди инвестиции? Ако сакаат да зборуваат за Велес нека се сетат чии кадри во периодот од 1998 до 2002 година беа на чело на велешките Топилница, Лозар, Маслодајна, Киро Ќучук и кој ја продаде Порцеланка со дисконт од 87 проценти. Само оваа година во Велес, во стечај замина Киро Ќучук и 400 вработени останаа без егзистенција. ВМРО-ДПМНЕ не може да се помири со оддеците на поддршка што стигаат од граѓаните за предлог мерките на СДСМ. Затоа партијата на Груевски се чувствува недоискажана и реагира повторно за посета на тимот на СДСМ во Велес од пред два дена.
сите 15 | | | веќе видена

Како што објави порталот Курир, уште една голема афера го тресе опозицискиот СДСМ. Имено, во новите наоди на порталот може да се види дека претседателот на општинската организација од Куманово, на Директорот и вработените во ЈУ”Зафир Сајто” им наложува месечно да уплаќаат одредена сума на пари кај техничкиот секретар на партијата. Воедно, претседателот на општинската организација на СДСМ од Куманово, побарал и список на вработени членови во установата, поради нивната обврска секој месец да уплаќаат одредена сума на пари во партијата. Ова е нов голем скандал на опозициската СДСМ, која по неодамнешните афери со тендерите во општина Струмица го тресат СДСМ.
сите 2 | | | веќе видена

СВР Битола поднесе кривична пријава против Б.Д.(65), за сторено кривично дело „оштетување или уништување на добра под привремена заштита или културно наследство или природни реткости“. Во временскиот период од 02.09. до 04.09.2013 година, пријавениот непоседувајќи лиценца за вршење конзерваторска дејност извршил пресликување на дел од ѕидното сликарство во внатрешноста на храмот „Св. Ѓорѓи“ во с.Ново Село-битолско со што предизвикал трајно оштетување на автетичното ѕидно сликарство во црквата.
сите 9 | | | веќе видена

СВР Куманово поднесе кривична пријава против Г.С.(47) од с.Челопек-кумановско и Г.Н.(31) од с.Старо Нагоричане-кумановско, за сторено кривично дело „оштетување или уништување на добра под привремена заштита или културно наследство или природни реткости“. Во септември 2012 година, во с.Никуљане-општина Старо Нагоричане, првопријавениот го ангажирал второпријавениот да изврши ископ за градење на подрум од викендица. Во текот на ископот пријавените пронашле парчиња од керамички садови, што претставувааат археолошки артефакти и истите не ги пријавиле во национална установа „Музеј Куманово“ туку ги оставиле на местото на ископот.
сите 5 | | | веќе видена

ПС Гостивар поднесе кривична пријава против А.Г.Ш. (40) од с.Долна Бањица-гостиварско, за сторено кривично дело „недозволено изработување, држење и тргување со огнено оружје или распрскувачки материи“. На 14.10.2013 година извршен е претрес во домот на пријавениот кај кого е пронајдена и одземена автоматска пушка кал. 7,62 мм. со рамка, бајонет и 14 куршуми. Пријавениот автоматската пушка ја купил во Дебар од непознато лице од Р. Албанија за 500 германски марки.
сите 6 | | | веќе видена

СВР Битола поднесе кривична пријава против Р.М.(43) од Битола, вработен во КЈП „Нискоградба“ за сторено кривично дело „затајување“. Во периодот од 01.01. до 02.10.2013 година, пријавениот во својство на благајник во повеќе наврати од инкасанти во претпријатието и од граѓани кои директно ги плаќале сметките во фирмата, со каса прими присвоил парични средства во износ од 1.636.899 денари евидентирани на сметковно конто. Истиот, паричните средства не ги внесувал во касовниот извештај на благајната, а со тоа не се внесувале и на жиро сметка на претпријатието.
сите 6 | | | веќе видена

next