Македонија е меѓу 10. најпогодни земји за почнување бизнис, според најновиот извештај на Меѓународната финансиска корпорација и Светската банка, објави Си-Ен-Ен во делот „Гоинг глобал“. Во извештајот е наведено дека Македонија е на петтото место како резултат на поедноставените процедури преземени во изминатите пет години за основање фирма, намалениот услов за минимум потребен капитал при основање фирма, намалените административни процедури и времето потребно за аплицирање и воспоставување електронски систем за поднесување документи. Рангирањето опфатило 185 земји во светот. Први на ранг листата се Нов Зеланд, Австралија, Канада и Сингапур. По Македонија во 10-те најдобри дестинации за бизнис се Хонг Конг, Грузија, Руанда, Белорусија и Ирска. Делот „Гоинг глобал“ на Си-Ен-Ен е наменет за претприемачи кои решаваат да инвестираат на глобално ниво и разработува теми како што се бизнис стратегии за инвестирање, маркетинг и логистика.
сите 10 | | | веќе видена

СДСМ постојано ги фабрикува истите лаги, изнесува неточни информации и шпекулира со истите бројки. И токму поради ваквото неодговорно однесување СДСМ губи на избори и не ја добива поддршката од граѓаните. Денешната прес конференција е само обид да се замаи јавноста од матните набавки кои ги правел нивниот лидер Зоран Заев, кој во својство на градоначалник си делел тендери и пари на свои роднини, на лични пријатели и бизнис партнери и тоа не еден туку десетици тендери. Што се однесува до проектот Скопје 2014, владата за разлика од струмичкиот градоначалник излезе со прецизен повеќечасовен отчет, на кој ги презентираше најситните детали од реализацијата на проектот. Таму нема ништо спорно. Сумите опфатени со анекс договорите за кои денес говореше Дамјан Манчевски се комплетно неточни и измислени. Секоја постапка е направена согласно законските процедури. Фактите покажуваат дека противењето на СДСМ против проектот Скопје 2014 е противење на изградба на објекти, кои како трајна вредност остануваат да им служат ...
сите 42 | | | веќе видена

ПС Гевгелија поднесе кривична пријава против С.Ч.(58) од Богданци, за сторени кривични дела „злоупотреба на службената положба и овластување“ и „фалсификување исправа“. Пријавената, како вработена во штедилницата „Интер Фалко“ ДОО-Скопје филијала Гевгелија, искористувајќи ја својата службена положба и овластување во три наврати од три штедни книшки на вложувачи подигнала вкупно 405.222 денари и за подигнатиот износ изготвила налог за книжење, две каси исплати и го фалсификувала потписот на оштетените.
| | веќе видена

ПС Гостивар поднесе кривична пријава против Ј.М.(23) од Гостивар, за сторено кривично дело „неовластено производство и пуштање во промет на наркотични дроги, психотропни супстанции и прекурсори“. На 04.09.2013 година, околу 02,20 часот, на автопатот Тетово-Гостивар извршена е контрола на патничко возило, управувано од Г.С. во кое се превезувал пријавениот, при што кај истиот се пронајдени 47 таблети „екстази“.
сите 6 | | | веќе видена

На 02.10.2013 година, околу 17,00 часот, во Скопје во кругот на средното училиште „Димитар Влахов“, група од неколку ученици физички ги нападнале учениците С. Ф. (17) и М.М. (17) од Скопје. По основ на сомнение на разговор се повикани четири малолетни лица и тоа Џ.М.(16) и Ј.Б.(15) двајцата од с.Арачиново, а останатите двајца се на 13 и 14 годишна возраст, против кои по целосно расчистување на случајот ќе биде поднесен соодветен поднесок.
сите 5 | | | веќе видена

На 02.10.2013 година, околу 08,10 часот, во Скопје на ул. „Водњанска“ во ДСМУ „Панче Караѓозов“ поради претходна расправија бил нарушен јавениот ред и мир со тепачка помеѓу В.Л.(16) од Скопје од една страна и Б.Б.(16) од с.Страчинци, Ќ.К.(17) и Ф.А.(17) двајцата од Скопје од друга страна, разменувајќи си удари со тупаници и клоци, при што си нанеле видливи повреди. Се работи на целосно расчистување на случајот.
сите 5 | | | веќе видена

Традиционалната манифестација во организација на Општина Карпош, „Ем умеам ем можам„ , која ќе се одржи по 11 пат оваа година ќе биде во рамките на роденденската забава на трговскиот центар „Скопје Сити мол“. Најголемиот трговски центар во Македонија „Скопје Сити мол“ го прославува својот први роденден. Од 4-6 овој месец, љубителите на шопингот, добрите забави и филмот, ќе имаат можност да ја проследат роденденската програма на трговскиот центар и да бидат гости на оваа свечена манифестација на Општината. Главниот менаџер Ебру Радевски на денешната конференција за печат, го истакна задоволството за досегашната работа на трговскиот центар и додаде дека целите кои им биле планирани се оствариле, а се планираат да се спроведат новитети во трговскиот центар „Сити мол“ со тоа што ќе се воведе програма од едукативен и културен карактер. Инаку големата саемска манифестација на Општина Карпош, „Ем умеам ем можам„која ќе се одржува во сабота 5 октомври, со почеток во 12 часот, изобилува со богата и креативна ...
сите 15 | | | веќе видена

АД ЕЛЕМ се заплетка во сопствените лаги. Македонските граѓани, модернизацијата на агрегатите во ТЕ Битола ја платија 160 милиони евра. Сомнителното спроведување на јавните набавки и леснотијата на трошењето на парите од страна на АД ЕЛЕМ ги чини граѓаните 96 милиони евра повеќе. По вчерашната реакција на АД ЕЛЕМ, не се поставува прашање дали, туку кога лаже ЕЛЕМ? АД ЕЛЕМ, обидувајќи се да се оправда за потрошените 96 милиони евра повеќе, вели дека понуда за модернизација на ЛОТ 2 доставила само фирмата „Технопрометекспорт“, но, внимавајте (цитирам) “понудата содржела неадекватно техничко решение“. Во дел од Извештајот на Комисијата јасно и недвомислено стои дека „технички понудата е прифатлива“ и треба да се разговара од аспект на намалување на цената до 20 проценти. Дали ако ја намалеа цената за 20%, тогаш понудата ќе беше технички прифатлива? Зошто кога ја објавувате втората набавка за модернизација на котли, како причина за поништувањето на првата набавка наведувате дека е тоа понуда со „нереално висока ...
сите 29 | | | веќе видена

За овој музејски комплекс, основниот договор во вредност од 4,5 милиони евра е надграден и проширен со дополнителна серија на анекс-договори во вредност од неверојатни 10 милиони евра. Замислете, за музеј во кој главен елемент треба да бидат восочни фигури, тие не биле предвидени во основниот договор, па затоа дополнително било потребно да се потрошат уште 2,5 милиони евра со анекс на договор. Освен што не биле предвидени восочни фигури, не биле предвидени ниту основен проект, сценографски елементи, ентериер, мебел, осветлување, идеен проект…. еден куп непредвидени работи во висина од околу 8,5 милиони евра. Згора на се, потребни биле уште 1 милион евра за довршување на објектот и уште половина милион евра за „дополнителни непредвидени работи“. Во еден од овие анекс-договори, тоа е овој, за склучување во постапката без оглас, без меѓународна објава и без електронска аукција, со фирмата „Бетон Штип“, во висина од речиси 1,5 милиони евра како причина стои (цитирам): „не постои доволна конкуренција“! Вака ...
сите 30 | | | веќе видена

Градот Скопје ја информира јавноста дека денешната акција за отстранување на хоризонталната и вертикална сигнализација на паркинзите во Дебар Маало 1, со кои јавното претпријатие „Паркинзи на Општина Центар“ (ПОЦ) тврди дека стопанисува, е во согласност со законите во Република Македонија и по барање на Министерството за внатрешни работи и дека не станува збор за никаква политичка пресметка. Сакаме да нагласиме дека Градот Скопје и ЈП „Градски паркинг“ имаат валидна документација да стопанисуваат со сите паркиралишта што се во наша надлежност, што не е случај со претпријатието „Паркинзи на Општина Центар“. Во таа насока, сакаме да појасниме дека уште на 15 јуни 2012 година до Градот Скопје пристигна барање од Министерството за внатрешни работи, инспекторите на Град Скопје да преземат мерки за надминување на констатираната неповолна состојба со хоризонталната и вертикална сигнализација за обележување на паркинзите на ПОЦ, која што е поставена без дозвола. Од МВР побараа да му се наложи на ПОЦ да ги врати ...
сите 20 | | | веќе видена

Делегација на СДСМ, предводена од претседателот Зоран Заев, денеска оствари средба со делегација на ОБСЕ/ОДИХР, предводена од амбасадорот Герт Хинрих Аренс, Шеф на набљудувачката мисија за локалните избори 2013 г. На средбата се разговараше за изборниот процес во земјава, со акцент на проблемите кои се појавуваат и се повторуваат во него. Се разговараше за нецелосната имплементација на препораките на ОБСЕ/ОДИХР во Изборниот Законик, а беше потврдена констатацијата дека за нашата земја сериозен предизвик се фер и демократски избори. Се осврна внимание и на нерегуларностите на локалните избори, особено на увезените гласачи од Пустец, заплашување на гласачите, злоупотреба на државни институции и сл. Амбасадорот Аренс истакна дека најважна е политичката волја од сите политички субјекти во земјава да се следат и целосно да се имплементираат препораките на ОБСЕ/ОДИХР и дека за добивање добра правна рамка за Изборниот Законик од суштинска важност е сите препораки да бидат имплементирани. Членовите на делегацијата ...
сите 5 | | | веќе видена

Добитниците на наградата “11 Октомври” за животно дело во областа на науката, уметноста, стопанството и другите дејности од јавен интерес на Република Македонија се: 1. За животно дело во областа на науката и образованието наградата му се доделува на: - проф. д-р Срѓан Керим,економист и дипломат. 2. За животно дело во областа на културата и уметноста наградата му се доделува на: - проф. м-р Решат Амети, ликовен уметник. 3. За животно дело во областа на новинарството и публицистиката наградата му се доделува на: - Драгoслав Аргировски, новинар и публицист. Наградата на добитниците ќе им биде врачена на 11 октомври 2013 година (петок) во 12 часот во Собранието на Република Македонија.
сите 5 | | | веќе видена

Редакцијата на iNFOMAX.mk, се извинува до верните читатели поради ненавременото известување за случувањата во нашата држава. Во последниот период, сајтот беше цел на хакерски напади, и поради тоа беше оневозможено управување со истиот, поради блокадата на уредниците и новинарите да пристапат до истиот. Локацијата на хакерските напади е позната, а случајот е пријавен во Одделот за компјутерски криминал при МВР. Со почит, Тимот на iNFOMAX.mk
| | веќе видена

Кампањата на ВМРО-ДПМНЕ постигна извонреден успех. Прво, успеа луѓето од Струмица, како Панче Орцев, Динчо Иванов и други да ги направи препознатливи и популарни во цела Македонија. Второ, успеа да докаже како во општина Струмица, во легална законска процедура се добиваат тендери, и зошто владата не може да најде ама баш ништо незаконско во тендерските постапки во Струмица. За разлика од тендерите и анкесите на договорите што ги реализира владата на Никола Груевски. По којзнае кој пат прашуваме кога Никола Груевски ќе одговори: Дали е непотизам и судир на интереси назначувањето на првите братучеди и кумот на премиерот Груевски за контролори на севкупниот општествен и стопански живот во Македонија, преседан незабележан во поновата политичка историја на Европа? Дали Сашо Мијалков, братучедот на Никола Груевски се стекнал со фантастични една милијарда евра? Како Гордана Јанкулоска, Влатко Ѓорчев и други високи функционери на ВМРО ДПМНЕ, се збогатиле од чиновнички плати? Дали Груевски, Мијалков и Ставрески се ...
сите 49 | | | веќе видена

Семејно политичкиот систем на Зоран Заев за делење на јавни набавки во Струмица за кој што вчера објавивме функционирал дури и во време на изборната кампањата во 2011 година. Градоначалникот Зоран Заев го именувал Панче Орцев за директор на ЈКПД Комуналец. Истиот тој е кандидат за пратеник од Струмица на парламентарните избори во 2011 година. Во тоа време Панче Орцев сеуште од позиција на директор на ЈКПД Комуналец склучил договор за јавна набавка со фирмата на сопругот на кандидатот за пратеник од Струмица, Цветанка Иванова. Имено додека кампањата за парламентарните избори во 2011, е во полн ек, на кои овие тројца биле кандидати, ЈКПД Комуналец на чело со Орцев на ден 27.05.2011 исплатува 3 625 053 денари на фирмата ДИКОР ЦД ДООЛ Струмица, во сопственост на Динчо Иванов сопруг на кандидатот за пратеник од СДСМ, Цветанка Иванова, за партерно уредување на кванташкиот пазар во Струмица. Народски кажано, пратениците на СДСМ од Струмица си се помагале меѓу себе. Од едниот на другиот. Секако под патронат на Зоран ...
сите 49 | | | веќе видена

На 29.09.2013 година, околу 19,00 часот, на регионалниот пат Македонски Брод-село Растеш кај раскрсницата за село Брест, се случи сообраќајна незгода во која Ц.М.(38) од село Звечан управувајќи ПМВ „југо“ удрил во пешакот Видоја В. (57) од село Косово-Македонски Брод, кој од здобиените повреди починал во Медицинскиот центар во Прилеп.
сите 9 | | | веќе видена

СВР Куманово поднесе кривична пријава против М.Г.(53) од Куманово за сторено кривично дело „напад на службено лице при вршење работи од безбедноста“. На 28.08.2013 година, во село Шупли Камен-кумановско, при интервенција на полициски службеник поради пријавено семејно насилство, пријавениот физички нападнал полициски службеник нанесувајќи му телесна повреда на рака.
сите 9 | | | веќе видена

На 27.09.2013 година, во времето 19,00 до 22,00 часот на ул.„Аугуст Цесарец“ во Скопје, непознат сторител со употреба на погоден предмет извршил тешка кражба во стан, сопственост на Х.М.(47) од каде одзел техничка стока, накит и мобилни телефони се во вредност од 330.000 денари. Се преземаат мерки за откривање на сторителот и расчистување на случајот.
сите 18 | | | веќе видена

СВР Битола поднесе кривична пријава против З.Д.(48) од село Ѓавато-битолско, вработен во Клиничка болница Битола за сторено кривично дело „убиство од небрежност“. На 13.08.2013 година, во Одделението за ургентна медицина во Клиничка болница Битола, пријавениот од невнимание на Јорго А.(60) од Битола наместо физиолошки раствор му дал дезинфекциско средство, по што пациентот за кратко време починал.
сите 14 | | | веќе видена

Вчера, во просторот пред урбаната заедница “Дане Крапчев“ во Општина Центар, “Јадро“ – Асоцијацијата за независна културна сцена во соработка со Општина Центар ја оддржа целодневната акција наречена “Исчезнатиот двор“. Беа одржани повеќе работилници, турнир во “серва“, играње шах на отворено, свои презентации имаа архитекти, “Урбан инкубатор“ од Белград, проекции на филмови, беа реализирани уметнички проекти. Се готвеше на отворено, се разговараше и се разменуваа информации во врска со тоа како да се заживее маалскиот ќивот и да се врати во функција “исчезнатиот двор“. Се потврди на дело дека е од исклучително значење соработката на групи од независната културна сцена со Општина Центар и дека треба да се продолжи оваа суштинска и ретка иницијатива за партнерство помеѓу јавниот и граѓанскиот сектор. Жителите на околните згради се вклучија во настанот и ова е за сите нас потврда дека треба да продолжиме со слични акции за нова вредност во живеењето на граѓаните.
| | веќе видена

next