СВР Куманово поднесе кривична пријава против Ф.Л.(15), С.С.(16) и Ф.С.(17), сите од Куманово, за сторено кривично дело „учество во тепачка“. На 22.09.2013 година, околу 18,30 часот, на ул. „Страшко Симонов“ во Куманово пријавените со патничко возило се движеле по што од возилото излегол Ф.Л. и без повод и причина физички го нападнал Н.С.(15) од Куманово, удирајќи го во пределот на главата и телото. Потоа од возилото излегле С.С. и Ф.С. кои заедно со Ф.Л. продолжиле да го удираат Н.С. во пределот на целото на тело, нанесувајќи му тешка телесна повреда.т
сите 8 | | | веќе видена

На оваа Петта седница на највисокото тело на СДСМ помеѓу два конгреса, беа донесени повеќе одлуки со кои целосно се заокружи кадровското екипирање на партијата по изборот на новото раководство и се донесоа повеќе правилници со кои се регулира работата на органите и телата на СДСМ. Во таа насока, согласно Статутот на партијата се донесе одлука за проширување на Централниот одбор, преку кооптирање на нови 25 членови од помалите, рурални средини. По зголемувањето на учеството на младите и жените во партиските органи ова е уште една одлука со која директно се влијае на зголемување на демократскиот капацитет на СДСМ и на доближувањето на партијата до граѓаните и од помалите населени места. Централниот одбор едногласно го избра Миле Зечевиќ, дипломиран правник и адвокат, за нов организационен секретар на СДСМ. Исто така едногласно Дарко Давитковски и Аднан Џаферовски беа избрани и нови членови на Извршниот одбор на СДСМ. Согласно определбите на партијата за отвореност кон сите и посветеност кон интересот на ...
сите 24 | | | веќе видена

Министерката за култура Елизабета Канческа-Милевска денеска отвари работна посета на локалитетот Црквиште, с. Клечовце (Кумановско), каде што во изминатиот период, со поддршка на Министерството за култура, се одвиваа интензивни археолошки истражувања. Канческа-Милевска, придружувана од в.д директорката на Музеј Куманово, Анита Цветановска, се запозна со новите наоди до кои дојдоа археолозите кои во текот на истражувањето целосно ги открија контурите на голема ранохристијанска базилика, за која се претпоставува дека датира од 5 век. Министерката за култура најави дека активностите ќе продолжат и наредниот период, за што ќе бидат одвоени дополнителни средства. -Следната година истражувањето на локалитетот ќе се стави на листата на приоритети и ќе биде одвоен поголем фонд на средства со што стручните екипи ќе можат да го доистражат централниот дел на црквата и останатите делови. Поради својата местоположба и инфраструктура, сметам дека локалитетот Црквиште нуди извонредна можност за развој на културниот ...
сите 10 | | | веќе видена

За ова урбано зло некој треба да одговара – велат револтираните жители на скопско Водно. Бараат одговорност и за вмешаните прсти на како што велат – моќници во државата за грдосиите од наводни “семејни куќи“ со по 36 стана во една “семејна куќа“. “Секој момент при првиот посилен дожд може да се излизга земјиштето бидејќи природата не може да го издржи ова урбано насилство. Сите овие неплански и несеизмички изградени куќи можат да ни се струполат на глава, можат не дај Боже, да паднат врз градинката“, вака жителите на Водно ја објаснија алармантната состојба во населбата. На градоначалникот на Центар Андреј Жерновски му посочија дека фекален отпад поради неизградена канализација им тече во домовите. Сите се плашат да ги кажат јавно имињата на моќниците кои што го узурпирале просторот, уништувајќи го зеленилото и игралиштето кое што било нивна младост и историја. “Аларова викнете ја, таа не’ осуди на ова зло, таа ги издаваше маркичките за градба!“ – велат жителите на Водно. И да биде како во рубриката ...
сите 2 | | | веќе видена

Владата е задоволна од најновото рангирање на Македонија меѓу 10 топ реформатори во светот во извештајот Дуинг Бизнис на Светска банка. Смета дека извештајот е објективен и покажува дека вкупниот амбиент во Република Македонија за бизнис е на високо ниво. - По 4. пат од седумгодишното работење на оваа Владата Република Македонија е на листата на топ 10 реформатори во светот, рече вицепремиерот и министер за финансии Зоран Ставрески на денешната прес-конференција. Во најновиот извештај Република Македонија се наоѓа на 5-то место од вкупно 50 кои до денес најмногу го намалиле растојанието до најдориот остварен резултат, преку реализирање на вкупно 31 реформа. Тој додаде дека Република Македонија е во групата на 5 земји кои спровеле најмногу реформи и значитело го подобриле својот ранг во изминатиот период. - Република Македонија е најдобра во регинот на Југоисточна Европа. Подобро сме рангирани од сите соседни земји, како и од 19-те земји членки на ЕУ. Подобри сме од Словенија, Холандија, Австрија, Белгрија, ...
сите 23 | | | веќе видена

СВР Битола поднесе кривична пријава против грчките државјани П.Г.(54), Х.М.(48) и П.Г.(27), за сторени кривични дела „недозволено преминување на државната граница“ и „незаконит лов“. На 25.10.2013 година, околу 15,00 часот, на м.в. „Ниска Пресека“ на оддалеченост од околу три километри од македонско-грчката граница од страна на ловочуварите на ловиштето „Ниџе“ биле затекнати пријавените лица, кои претходно нелегално ја преминале грчко-македонската граница и незаконски вршеле лов. Истражен судија на пријавените им изрече парична казна и истите се спроведени до ГП „Меџитлија“.
сите 6 | | | веќе видена

ПС Крива Паланка поднесе две кривични пријави против Ч.В.(32) од с.Луке-кривопаланечко за сторени кривични дела „насилство“, „напад врз службено лице при вршење работи на безбедноста“ и „тешка телесна повреда“. На 28.09.2013 година околу 14,40 часот, на м.в. Маала Долинарци атар на с.Луке, пријавениот под дејство на алкохол ги малтретирал, навредувал и им се заканувал на С.В. и М.М. од Крива Паланка, а им упатувал закани и на полициските службеници од ПС Крива Паланка, кои вршеле увид по претходно пријавено оштетување на туѓи предмети. По ова, пријавениот со тврд предмет скршил прозорско стакло, а потоа физички го нападнал М.М. удирајќи го во пределот на главата, при што му нанел тешка телесна повреда.
сите 2 | | | веќе видена

На 27.10.2013 година, во Скопје во нас. Стопански Двор, во куќата на Ѓ.С.(64), непознат сторител со употреба на физичка сила извршил тешка кражба од каде одзел 3.500 евра, 13.200 денари и златен накит, се во вкупна вредност од околу 250.000 денари. Се преземаат мерки за откривање на сторителот.
сите 2 | | | веќе видена

Повеќе од јасно е дека советничката група на СДСМ и самиот Социјалдемократски сојуз прави очајнички обиди да се извлече од калта и од мегааферите во кои се вмешани и кои секојдневно им излегуваат во јавност. Наместо советникот Иван Спировски да и даде одговор на јавноста на веќе поставените прашања дали е вистина дека Вера Видинова, родената тетка на екс потпретседателот и висок функционер на СДСМ Андреј Петров, има кривична пријава во аферата „Претседавач“, во која е уапсен Мирослав Шиповиќ и каква е нејзината улога во сето тоа, тој упорно се занимава со Јакимовски. СДСМ уште не излегол од калта до гуша со аферите на доделување тендери на свои блиски роднини од страна на лидерот на партијата и градоначалник на Струмица Зоран Заев, а веќе влегува во друга. Конечно, што се однесува до неговата „патувачка љубопитност“ кој каде отпатувал, Иван Спировски јавно нека го постави прашањето до Бранко Црвенковски зашто и со кого неодамна отпатува во Соединетите американски држави и со кого бил таму?
сите 10 | | | веќе видена

Повеќе од јасно е дека Општина Карпош има сериозни финансиски проблеми. Општината не само што не може да ги реализира покрупните општински проекти, како што е на пример изградбата на општинската зграда, туку има потешкотии да ги сервисира и своите обврски кон членовите на избирачките одбори. Иако локалните избори завршија пред 7 месеци, околу 640 граѓани, кои чесно и совесно ја завршија својата обврска во изборниот процес, се уште ги немаат добиено паричните надоместоци од општина Карпош. На 31.05.2013 година, Советот на општина Карпош донесе одлука за висината и за исплатата на надоместокот за членовите на избирачките одбори, а за извршување на оваа обврска го задолжи градоначалникот Јакимовски. И по цели 5 месеци, градоначалникот не е во можност да ја изврши својата обврска! Со оваа постапка, Јакимовски на најсрамен начин го девалвира Советот на општината, непочитувајќи ја неговата одлука и притоа ги потценува жителите на Карпош. Додека Стевчо Јакимовски престојува во Дубаи, граѓаните очекуваат одговори на ...
сите 11 | | | веќе видена

Со голема дводневна крводарителна акција, од понеделник, 4 ноември, почнуваат традиционалните Денови на Општина Карпош. Станува збор за еднонеделно одбележување на 37-годишнината од формирањето на Општината, преку низа манифестации од хуманитарен, забавен и еколошки карактер. Во понеделник и во вторник, на три пункта во Општината, во урбаната заедница Карпош 1, во ООУ „Лазо Трповски“ и во Трговскиот центар „Скопје сити мол“, хуманите граѓани од Карпош, но и од цело Скопје, ќе може да даруваат крв со која ќе се спаси нечиј живот. Во вторник, на 5 ноември, е т.н. Детски ден, кога во Кинотеката на Македонија ќе се одржи манифестацијата „Карпош има талент“, каде деца, претставници од сите основни училишта од Карпош, ќе се претстават со своите музички дарби во пеење, свирење на инструмент и во танц. На истата манифестација ќе бидат доделени и наградите за најдобар литературен состав на конкурсот на тема „Сите сме едно, играме заедно“. В среда, 6 ноември, на социјално загрозените семејства ќе им бидат врачени ...
сите 5 | | | веќе видена

Партиска делегација на СДСМ, предводена од Претседателот Зоран Заев , во рамки на редовните контакти со меѓународни претставници, оствари работна средба со известувачот на Европскиот парламент за Република Македонија, Ричард Ховит . Известувачот на Европскиот парламент рече дека во земјите на Унијата постои загриженост околу слободата на изразувањето, медиумите, и состојбите во судството во Република Македонија. Во таа насока тој додаде дека европските институции одблиску ги следат состојбите во Република Македонија, особено во овие сфери. Напредокот на земјата во евро-интегративниот процес беше една од темите на средбата. Се разговараше за позициите на Македонија при што беше акцентирана важноста на прериодот што следи, до престојниот Самит на ЕУ во декември. Известувачот Ховит пренесе дека решавањето на клучните прашања за напредок кон Унијата во овој период би биле од исклучителна важност за конечно приближување на земјата кон ЕУ. Заеднички беше акцентирано значењето на политичкиот дијалог и беше изразено ...
сите 77 | | | веќе видена

Претседателот на Владата на Република Македонија, Никола Груевски денеска учествуваше на Самитот на Европските народни партии (ЕПП), кој се одржа в о средновековниот замок „Бушу“ во малото градче Мејзе крај Брисел , јавува дописникот на МИА од Брисел. Премиерот Груевски, кој е редовен на Самитите на најбројната партија во Европскиот парламент, со оглед на тоа што неговата партија ВМРО-ДПМНЕ е членка на ЕПП, заедно со германската канцеларка Ангела Меркел, европската лидерска двојка Херман ван Ромпуј и Жозе Мануел Барозо, како и со грчкиот премиер Андонис Самарас, шпанскиот Маријано Рахој, Жан-Клод Јункер (Луксембург) и други европски лидери чии политички партии се дел од демохристијанската партија дискутираа за иднината на Европа. На редовниот Самит на ЕПП што се одржува неколку часа пред Самитот на Европскиот совет, каде главна тема е дигиталната економија, иновациите, но и социјалната политика и Економската и Монетарна Унија, шефовите на државите и Влади членки на Европските народни партии го договорија ...
сите 48 | | | веќе видена

Најтрофејниот македонски спортски клуб на сите времиња, КК Работнички утре вечер ја отвара новата сезона во првата македонска кошаркарска лига на домашен терен. Во 20:00 часот во салата “Градски Парк“ го пречекува КК Куманово. По неколкугодишната голгота во која клубот беше оставен сам на себе, особено откако Општина Центар го зема под своја закрила, во време кога клубот беше воден недомаќински – тој се враќа на сцената. Заедно со него, на трибините се враќа и навивачката група „Сити Парк Бојс“. Конечно во салата “Градски Парк“ се враќа атмосферата од најубавите денови на КК Работнички. Во овој момент на кошаркарите им е повеќе од потребна нашата поддршка. Добриот натпревар оди со полни трибини. Влезниците ќе се продаваат по цена од 100 денари пред почетокот на натпреварот пред салата “Градски Парк“.
сите 27 | | | веќе видена

Градот Скопје како партнер се вклучи во реализцијата на проектот Ele.C.Tra за електричен градски транспорт. Станува збор за проект кој е одобрен од Европската унија и е финансиран во рамки на Европската програма за Интелигентна Енергија (CIP-IEE 2012), за чија реализација во периодот од 2013 до 2015 година се одвоени 1.309.026 евра. Главна цел на проектот Ele.C.Tra е промоција на користењето на електрични скутери во урбаните зони и вклучување на граѓаните и на туристите во секојдневна употреба на зелени средства за превоз заради модернизација на урбаните средства за превоз. Оваа цел на проектот Ele.C.Tra ќе се реализира преку тестирање на систем за изнајмување/споделување скутери. Градот Скопје во рамките на овој проекти ќе добие 76.346 евра кои ќе бидат употребени за зголемување на јавната свест за електричните возила меѓу администрацијата, компаниите и локалните заинтересирани страни (здруженија, фирми, универзитети…), како и за промоција на одржливиот развој на овој сектор. Ele.C.Tra проектот вклучува 11 ...
сите 10 | | | веќе видена

На местото на кое до пред неколку месеци се наоѓаше дива такси станица, сега се наоѓа зеленило и нова урбана опрема. На Скверот Буњаковец, кој симболично беше синоќа отворен од градоначалникот Андреј Жерновски, беа жителите на Центар, но и сите добронамерници и гости.Скверот има површина од 1.100 квадратни метри, урбана опрема, ново осветлување. Зеленилото се наводнува со ситемот капка по капка. Клупите и чешмата се за сите кои сакаат да здивнат од градската гужва. Изградбата на скверот чини 3,5 милиони денари, а средствата се од буџетот на општина Центар.
сите 4 | | | веќе видена

ВМРО-ДПМНЕ не треба да бега од дебата во Собранието за предлогот на СДСМ за разрешување на Трајко Вељаноски. Откако го окупираа медиумскиот простор, затвораат новинари, забрануваат протест, сега се обидуваат да спречат дебата во Собранието. Реакцијата на ВМРО-ДПМНЕ дека поднесувањето на ваква Одлука за разрешување на Вељаноски не значи и обврска таа да се стави на дневен ред, само го покажува она што го зборувавме во изминатите 7 години, дека ВМРО-ДПМНЕ е Устав и закон, Собрание и Влада, во оваа држава. И, бидејки тие се против таа одлука, нема да биде ставено на гласање. СДСМ има деловничко право да поднесе предлог – Одлука за разрешување на Трајко Вељаноски! Бараме да се постапи според деловничкото право што го има опозицијата! Бројни се мотивите за ова наше барање. На 17 октомври Вељаноски одби да ја стави на дневен ред Информацијата што ја побараа СДСМ и НСДП, да се расправа за активностите на Владата и институциите, за погазувањето на уставното начело на пресумпција на невиност и злоупотреба на ...
сите 40 | | | веќе видена

Денешната седница на Советот во Центар покажа дека за СДСМ е поважно политиканството, наместо интересите на граѓаните. Излегувањето на советниците на СДСМ од седницата на Советот која сами ја свикаа, ја покажа целокупната фарса на СДСМ и градоначалникот Андреј Жерновски. Очигледно СДСМ свикаа седница кои сега сами ја бојкотираат. СДСМ самите себе се блокираат во Општина Ценар на штета на граѓаните. Советниците на СДСМ и нивната коалиција по своја иницијатива ја свикаа оваа седница на чиј дневен ред беше разгледувањето на програми на 3 градинки и едно основно училиште и наместо да се донесе одлука во интерес на граѓаните, тие самите неодговорно ја бојкотираа Општина Центар. Дополнително за секое закажување на седница прават нови трошоци. Секоја закажана, а неодржана седница паѓа на товар на граѓаните на Центар. Тие ги плаќаат седниците од свој џеб. СДСМ со ова покажа дека целосно ја става во своја партиска функција работата на општината. Според логиката на СДСМ , општината Центар треба да престане да работи. ...
сите 26 | | | веќе видена

Ја користам оваа прилика да ја информирам јавноста дека денес пратеничката група на СДСМ и коалиционите партнери во Собранието достави три барања: Прво, итно организирање на посебна и детална надзорна расправа за нарушување на пресумпцијата на невиноста, злоупотребата на притворот, загрозувањето на правото на изразување и медиумската слобода. Оваа надзорна расправа бараме да се спроведе без одлагање во Комисијата за политички систем и односи помеѓу заедниците, водена од пратеник на ВМРО ДПМНЕ. На оваа надзорна расправа ќе побараме голем број сведоци, ќе побараме голем број на одговори. Ќе почнеме од Никола Груевски, претседателката на РСС и членовите на ова тело, министерот и заменикот за правда, Евроамбасадорот Орав, новинарите итн . Второ, нашите пратеници во Постојаната анкетна комисија за заштита на слободите и правата на граѓанинот, ќе побараат одржување на посебна седница на ова тело на која ќе се разговара за вчерашното полициско оневозможување на уставно загарантираното право за протест и слобода на ...
сите 79 | | | веќе видена

Советниците на коалицијата “Сојуз за иднината“ во Советот на општина Центар, во знак на солидарност со Претседавачот на Советот на општина Центар, Мирослав Шиповиќ ја напуштија за денес закажаната седница на Советот на општината. СДСМ, рече координаторот на советничката група Игор Алаџајков, нема да дозволи Никола Груевски и ВМРО – ДПМНЕ со институционално насилство да ја превземат контролата врз општина Центар. По неуспехот со изборната тортура власта е во нов поход преку монтирани политички процеси да ја поништат јасно изразената волја на граѓаните и да ги замолчи во одлучноста да се обелодени криминалот и корупцијата на проектот Скопје 2014. “Единствениот грев на претседателот на ОО на СДСМ Центар и претседавач на Советот на општината е што не попушти под заканите и притисоците на власта. Бараме судот да ја укине мерката притвор за Мирослав Шиповиќ и да му дозволи да се брани од слобода. Судот да не ја користи мерката притвор како казна за Шиповиќ и за неговото семејство“, рече Алаџајков. Ја повика власта ...
сите 26 | | | веќе видена

next