Градоначалникот на Општина Центар Андреј Жерновски синоќа ги ислуша проблемите со кои секојдневно се соочуваат жителите на населбата Кале. Се пожалија на комунални проблеми, бараат нова урбана опрема, нивните деца да имаат услови за играње како сите деца во градот, зеленило, игралиште, средување на улиците и осветлување и посочија дека секогаш политичарите доаѓале само за избори, им ветувале и си заминувале. Еден од главните проблеми, како што рекоа граѓаните на Кале, е легализацијата и за ова е договорена средба со општинската администрација во просториите на Општина Центар. Градоначалникот Жерновски им вети дека нема да доаѓа само на четири години, туку редовно. “Суштината на локалната самоуправа е нашата општина заеднички да ја чуваме. Ние сме избрани од вас и Вие не’ плаќате. Јас овде доживеав изборен дебакл, но ќе работам секаде и за сите, бидејќи јас сум градоначалник на сите граѓани. Не може се’ преку ноќ да се сработи, но отворени сме за критики. Заложба на сите советници во Општина Центар е да ...
сите 2 | | | веќе видена

Сакаме да укажеме дека националниот сервис, Македонската радио телевизија, јавните настапи од СДСМ ги третира спротивно на законската обврска за неселективност и на новинарските стандарди. За прес конференциите на СДСМ, изјавите, реакциите, соопштенијата и настапите на пратениците на СДСМ во Собранието, не се издвојува соодветно време и простор со што би се обезбедила еднаквост на политичките субјекти во РМ. Посочуваме дека МРТ има законска обврска да биде независна од кој било центар на моќ или влијание. Во Законот за радиодифузна дејност јасно е наведено дека: „Заради остварување на јавниот интерес МРТ е должна да обезбеди програмите што се произведуваат и емитуваат да бидат заштитени од какво и да е влијание на власта, политички организации или центри на економска моќ“. Во него и се утврдува дека: „МРТ е должна при создавањето и емитувањето на програмите да ги почитува професионалните принципи и на различните интереси во општеството да им обезбеди рамноправен пристап, да се залага за слободата и ...
сите 5 | | | веќе видена

„Њузгет”, „Тромактико”, „Ду.гр”, „Аксортагос”, „Пало”, „Њузнау”, „Едисис”, „Зугла”… се само дел од оние што го пренесуваат интервјуто на Шеќеринска, во кое што таа на нивно огромно задоволство, жестоко го напаѓа македонскиот премиер. Под насловот „Груевски го користи името за да создава внатрешни непријатели”, гореспоменатите медиуми и портали ја цитираат Шеќеринска: „Опозицијата го критикува премиерот Груевски дека тој се фокусира на тоа преку прашањето за името да создаде внатрешни непријатели, наместо да се труди да ги реши нашите билатерални проблеми “, се вели во текстовите на грчките медиуми, пренесува Нетпрес. Од Шеќеринска ниту збор за одбиените инцијативи за директни средби што македонскиот премиер ги испрати до грчкиот колега, но затоа таа не пропушти да им се пожали на Грците дека Груевски наводно не ги правел неопходните реформи во општеството – теза која што јужниот сосед исто така упорно се обидува да ја пласира во рамките на Европската Унија, во обидот да издејствува негативен извештај за ...
сите 6 | | | веќе видена

Премиерот Никола Груевски и неговата сопруга Боркица, при посетата која е во тек во САД, по повод Генералното Собрание на ОН, се сретнаа и со брачниот пар Обама, при што ја искористија приликата да се фотографираат. Воедно, Груевски е и на роуд шоу со цел прибирање на странски инвестиции во државава, а денес ќе има обраќање на Генералното Собрание на ОН.
сите 35 | | | веќе видена

Во рамките на економскиот дел од работната посета на Соединетите Американски Држави, владината делегација предводена од премиерот Никола Груевски, вчера (вторник, 24.09.2013 година), присуствуваше и се обрати на бизнис форум во американскиот град Принстон, Њу Џерси, каде што пред триесетина претставници на американски компании од областа на производството, медицината, туризмот, автомобилската индустрија беа претставени поволностите за инвестирање во нашата земја. Премиерот Никола Груевски во своето обраќање се осврна на поволностите кои нашата земја ги нуди за странските инвеститори, а кои пред се се огледаат во најниските трошоци за водење бизнис во Европа. Македонија континуирано ја унапредува бизнис климата, и добива позитивни оценки од релевантните меѓународни организации за тоа што го прави. Заради нашите реформи и добра бизнис клима во изминатиов период голем дел на странски компании отворија капацитети во Македонија, или донесоа одлука за отворање на бизнис, и тоа е најдобриот доказ дека има ...
сите 57 | | | веќе видена

Владината делегација, предводена од претседателот на Владата на Република Македонија, г-дин Никола Груевски и министерот за здравство, г-дин Никола Тодоров, вчера (вторник, 24.09.2013 година) остварија посета на Медицинскиот центар Принстон. Медицинскиот центар Принстон е еден од најреномираните медицински установи во Соединетите Американски Држави, како во поглед на реномето и стручноста на медицинскиот персонал, така и по инвентивноста и обемноста во инфраструктурните инвестиции во здравствените капацитети. Владината делегација имаше средба со менаџерскиот тим на Центарот, и присуствуваше на презентација на изградениот нов објект на центарот, неговата инфраструктура, опременост и протоколи за третман на пациентите. Беше потпишан Меморандум за соработка помеѓу Министерството за здравство на Република Македонија и Медицинскиот центар Принстон кој претставува основа за конкретна соработка и размена на искуства, а во чиј центар е договорената соработка преку која македонски лекари и останати медицински лица ќе ...
сите 23 | | | веќе видена

Заменик претседателот на Владата на Република Македонија задолжен за економски прашања Владимир Пешевски и министерката за внатрешни работи на Република Македонија Гордана Јанкулоска, остварија средба со баронесата Френсис Д’Суза, Лорд Спикер на Домот на лордовите во Британскиот Парламент. За време на средбата се констатирани oдличните политички и економски односи кои постојат помеѓу двете земји, а кои во континуитет бележат значителен развој. Остварувањето на постојани контакти помеѓу високи претставници од Република Македонија и Обединетото Кралство на Велика Британија и Северна Ирска, стои во соопштението од Кабинетот на вицепремиерот, нуди можност за продлабочување на соработката помеѓу земјите, особено за интензивирање на солидните трговски односи. На средбата било разговарано за значајноста на поддршката за реализацијата на стратешките определби на Република Македонија за полноправно членство во Европската унија и во НАТО. Притоа станало збор и за можностите за унапредување на економската соработка. ...
сите 52 | | | веќе видена

Во рамки на проектот “Безбедни училишта“ утре во 13 часот во Гостивар министерката за внатрешни работи м-р Гордана Јанкулоска ќе учествува на хепенингот што во овој град (на плоштадот) како и во други осум града во државата истовремено ќе се одржува под мотото “Стоп за Насилството“. Хепенингот на кој што ќе учествуваат ученици од средните училишта во Скопје, Куманово, Гостивар, Тетово, Кичево, Охрид, Струга, Прилеп и Македонски брод а се реализира во организација на МВР, мисијата на ОБСЕ во РМ како и локалните самоуправи во овие градови, всушност е најава за натамошно продолжување на превентивните активности во насока на едукација и заштита на малолетничката популација од девијантните појави.
сите 58 | | | веќе видена

СВР Охрид поднесе кривична пријава против К.Т.(52) од Охрид, за сторено кривично дело „напад врз службено лице при вршење работи на безбедноста“, во врска со што од страна на Истражен судија му е одреден притвор од 30 дена.На 21-ви овој месец, К.Т. најнапред вербално а потоа и физички нападнал УПС којa спроведувалa задачи од областа на безбедноста, пред зградата на СВР Охрид , во момент кога истиот без да се пријави се обидел да влезе во полициската зграда. Тој го игнорирал укажувањето на полициската службеничка за потребата од пријавување по што веднаш физички ја нападнал со удари со рака во пределот на главата. Притоа полициската службеничка, успеала да го спречи К.Т. во неговите натамошни обиди да го продолжи физичкиот напад. При приведувањето К.Т. повторно се обидел да нападне полициски службеник. Спречен и во тој обид тој започнал на глас да им се заканува на полициските службеници и да им упатува навреди
сите 3 | | | веќе видена

СВР Битола поднесе кривична пријава против С.П.(48) од село Бистрица-битолско за сторени кривични дела „оштетување и неовластено навлегување на компјутерски систем“ и „кражба“. На 19.08.2013 година, во село Сливница-ресенско, пријавената од патничко возило на лице од Ресен одзела кредитна картичка и потоа од банкомат подигнала 60.000 денари.
| | веќе видена

СВР Тетово поднесе кривична пријава против Л.С.(37) од Тетово за сторено кривично дело „лажно пријавување“. На 20.04.2013 година, во ПС Тетово пријавениот лажно пријавил дека истиот ден додека управувал комбе му било извршено разбојништво и му биле одземени парични средства, иако истиот претходно ги потрошил.
| | веќе видена

СВР Штип поднесе кривична пријава против К.М(43) од Штип поради постоење на основано соменение дека сторил кривично дело “убиство”. На 06/07.05.2013 година пријавениот со употреба на сила и тврд предмет со неколку удари во пределот на главата го лишил од живот Стоил М.(46) од Штип. Истражен судија на пријавениот му одреди мерка притвор во траење од 30 дена. К.М. досега е пријавуван за кривични дела против имотот за што има издржувано казни затвор.
сите 3 | | | веќе видена

На 25.09.2013 година, во 04,10 часот, на ул. “Јуриј Гагарин” во Прилеп, непознат сторител со употреба на запалива течност предизвикал пожар во паркирано возило „форд фокус“ во дворот од куќата на А.С.(55). На местото на настанот извршен е увид од екипа од ПС Прилеп и во тек се мерки за расчистување на случајот.
| | веќе видена

По 55 години Основното Училиште “Гоце Делчев“ во Општина Центар доби нова, современа спортска сала. Салата ја отворија градоначалникот на Општина Центар Андреј Жерновски и директорката на основното училиште Камелија… На отворањето беа и ученици, родители, актуелни и поранешни советници во општината, претставници од бирото за развој на образованието, но она што ги одушеви децата беше присуството на нашите врвни спортисти – ракометарите меѓу кои и капитенот на македонската ракометна репрезентација Ванчо Димовски, но и познатите Ренато Вугринец и Дејан Манасков. Тука беа и поранешните ѕвезди Андријана Будимир, Јулија Николќ и Наталија Тодоровска. Во малите, детски училишни столчиња седнаа и кошаркарските репрезентативци и играчи на КК Работнички – Владимир Брчков и Дарко Соколов. Поздравувајќи ги, градоначалникот Жерновски посочи дека некои сонови траат еден ден, некои една ноќ, некои со недели, а сонот на неговата генерација бил во ова училиште, каде што и тој учел, да има спортска сала. Ова, рече Жерновски, ...
сите 6 | | | веќе видена

Општина Струмица, согласно Законот за јавни набавки досега има склучено договори, односно тендери вредни над 100 милиони евра. Во последниве 12 месеци, само Општина Струмица, без нејзините јавни претпријатија и установи, исплатила пари на повеќе од 400-тини фирми. Во легална, законска процедура за извршени работи. Во Законот за јавни набавки не постои критериум семејно сродство или партиска определба, туку најповолна понуда и најниска цена. Од овие 400-тини фирми, околу 170, или речиси половината се управувани или во сопственост на симпатизери, членови, активисти или функционери на ВМРО ДПМНЕ. За илустрација ќе спомнам само неколку. Фирмата „Жикол“ има добиено и реализирано тендери во вредност од приближно осум милиони евра, „АЛ-МАКС“,преку сто илјади евра, „Дигитал“,над еден милион евра, „Џови компани“ над сто илјади евра, „Сим-Компани“,преку двеста илјади евра, „Европа 92”, преку педесет илјади евра, „Пронекс Хем“,преку двеста илјади евра. Тука не се пресметани јавните претпријатија и установи во состав на ...
сите 58 | | | веќе видена

Oд оваа година 5-ти септември, денот на упокојување на нашата патронка Мајка Тереза, од страна на Генералното собрание на Обединетите Нации е прогласен за Меѓународен ден на милосрдието и истиот од оваа година ќе биде одбележуван во целиот свет. Во образложението потпишано од Генералниот секретар на Обединетите нации, г-дин Бан Ки Мун, овој ден е одбран за одбележување на годишнината од смртта на универзалната икона на милосрдието, нашата сограѓанка Гонџа Бојаџиу, која точно пред 85 години, го напушта родното Скопје за да се посвети на својата мисија и да им служи на „најсиромашните помеѓу сиромашните“. Иницијативата за назначување на овој ден за Меѓународен ден на милосрдието ја покрена г-дин Чаба Короши, постојан претставник на Унгарија во ОН, во месец декември, 2012 година. Спомен куќата на Мајка Тереза по тој повод овој многу значаен ден ќе го одбележува секоја наредна година со хуманитарни настани.
сите 10 | | | веќе видена

Во петок (27.09.2013), во периодот од 17:00 – 22:00 часот, во просториите на месната заедница Усје, под мотото “Капка крв, спасува живот” ќе се одржи крводарителска акција. Акцијата е во организација на месната заедница и општинската организација на Црвениот Крст – Кисела Вода. Месната заедница Усје традиционално организира 3 крводарителски акции во годината, каде во просек се пријавуваат околу 30 лица.
| | веќе видена

ОТКРИЕНА ПРИЧИНАТА како порталчето на Ацо “Шарени Чорапчиња“ Кабранов, Нора “КОДОШ“ Шакири и други порталчиња финасирани од Сорос и Милчин ЛАЖЕА дека “фејсбук профилите на Миленко ОСТАНАА блокорани ЗАРАДИ ГОВОР НА ОМРАЗА“!!! Па така: 1. фејсбук страните на Миленко не “останаа“ блокорани. 2. “Говорот на омраза“ не може да се види на ниту една од приложените фотографии – приччини за блокирање. 3. Сета “блокада“ траеше помалку од 20 часа, што не е во рамките на казните за блокирање што ги изрекува Фејсбук. Особено не за овака тешко “обвинение“. Заклучок: На површина излезе немоќта на соросоидна група на луѓе, што сакаат да се нарекуваат новинари – А НЕ СЕ. Уште зимоска, во мојот ТВ дуел со Беличанец на Алфа тој кажа дека сака и прави се мојата емисија да биде “симната“ од програма. Ете вчера Нора најави дека ќе ме банирале од секаде. И ми порача: “Шетланд“. Ама шетај Нора – Шетланд, за неа важи сега. Слично се “грееа“ и надеваа и другите луѓе од типот на лезбејката Ирена Цветковиќ, педерот Петар Стојковиќ, ...
сите 2 | | | веќе видена

Огромен број обожаватели, колеги, роднини и пријатели денес присуствуваа на погребот на најголемиот боем на денешницата во Македонија Душан Љубосављевиќ – Дуле, едната половина од дуото “Дуле и Коки”. На 38 годишна возраст, поради компликации на здравјето на црниот дроб, тој прерано го заврши животот на скопските клиники откако бил примен завчеравечер. Македонија никогаш нема да ги заборави забавите, убавите и весели мигови кои само тој знаеше да ги направи. Вечна ти слава! Фото: Радован Вујовиќ, Telegraf.mk
| | веќе видена

СВР Куманово поднесе кривична пријава против Т.А.(44) од Куманово са сторено кривично дело „изработка и употреба на лажна платежна картичка“. Во мај 2013 година, пријавениот пронашол кредитна картичка и преку интернет купил телевизор оштетувајќи го соственикот на картичката за износ од 10.740 денари.
сите 14 | | | веќе видена

next