Паркот “Шопен” во Кисела Вода, вчеравечер беше средиште на вистинско музичко и културно доживување. Преку 500 граѓани присуствуваа на културниот настан “Ден на музиката на Шопен”, кој го организираше Општина Кисела Вода. Присутните граѓани можеа да уживаат во звуците на вонвременската Шопенова музика за пијано, во изведба на професорот во МБУЦ “Илија Николовски – Луј”, г-ѓа Даница Стојанова и нејзините студенти, кои одржаа целовечерен концерт на отворена сцена. Поводот за овој културен настан беше тригодишнината од пуштањето во употреба на паркот “Шопен”, кој во 2010 година се изгради во чест на 200-годишнината од раѓањето на полскиот композитор, великанот на музиката Фредерик Шопен. На настанот се обрати градоначалникот на Општина Кисела Вода, Билјана Беличанец – Алексиќ, која потсети на космополитската улога на Фредерик Шопен во светското музичко наследство. -“Единствениот јазик на кој не му треба превод, а го разбираат сите ширум светот – е јазикот на музиката. А, пак музиката на Шопен претставува нешто ...
сите 4 | | | веќе видена

Синоќа на граничниот премин Блаце, уапсен е Харун Хаџибулиќ поради одлежување на затворска казна од 18 месеци, откако повеќепати не се јавил на судските покани. Во обид да ја напушти земјава преку граничниот премин Блаце, од страна на полициските службеници бил легитимиран при што во обидот да биде приведен тој почнал да бега. Полицијата испукала неколку куршуми во воздух, по што Хаџибулиќ легнал на земја и се предал. Тој е осуден на 18 месеци затвор поради помагање во убиството на Мирасд Криешторац кај Универзална Сала, а во истиот случај Јасмин Лесковица доби 12 години затвор.
сите 25 | | | веќе видена

Денеска сме овде на финалната фаза на донесување на политичките одлуки во врска со завршувањето на Програмата на СДСМ. Создадовме документ со кој се надевам дека силно ќе го привлечеме вниманието на македонскиот граѓанин. Се работи за документ кој денеска завршува, а на него беше работено подолг период наназад. Со задоволство можам да кажам дека можеме да обелодениме дека создаваме документ во кој ќе ја враќаме средната класа во Република Македонија. Ќе се обидеме да создадеме стабилна, силна и голема средна класа во Република Македонија, уверени преку тоа дека ќе го зајакнеме животот на граѓаните. Оваа Програма почнува од идната седмица да биде презентирана пред јавноста, мерка по мерка, решение по решение, понуда по понуда и се надеваме дека ќе го свртиме вниманието на сите по општините ширум Македонија, на стручните фели за областите за кои што ќе дебатираме и на сите граѓани кои што се заинтересирани да дебатираат по овој документ и секако да дадат свој придонес во неговата надоградба.
сите 18 | | | веќе видена

Град Скопје и годинава ја продолжува традицијата и повторно го спроведува проектот за избор на Најдобар угостителски објект меѓу најдобрите. Овој проект се спроведува шеста година по ред и се повеќе го буди интересот кај угостителите, но и кај јавноста. Целта на овој проект е да се разбуди свеста кај угостителите и кај граѓаните за важноста на квалитетот на услугата во угостителската дејност, како и да се подигне општото ниво на квалитет во угостителските објекти на територијата на Градот истакнуваат од Градот. За реализација на овој проект, Градот Скопје ангажирал професионална агенција со експертско знаење и искуство во анализа на квалитет на услуга која по пат на т.н. mystery shoppi ќе бидат оценети според 8 критериуми: прв контакт со вработените, хигиена на објектот, тоалет, амбиент, услуга на келнерите, општа услуга, квалитет на храната и завршен контакт со вработените. Резултатите од истражувањето ќе бидат јавно презентирани пред угостителите во форма на заклучоци и препораки за во иднина. Врз основа ...
сите 13 | | | веќе видена

Адвокатите кои п оседуваат безбедносен сертификат не мора да чекаат декласификација на актите за случајот „Шпион“ и уште сега може да побараат увид во нив. Првиот судски случај во Македонија за кривичното дело шпионажа ги отвори дилемите под какви услови ќе се одвива судењето: Дали и колку јавноста ќе може да „знае”? И дали на учесниците во судскиот процес им се потребни бебзедносни сертификати, со оглед дека ќе имаат увид во информации класифицирани со различен степен – „таjност,, ,,строго доверливо,,…. Упатените во оваа проблематика велат дека постапката за декласифицирање на информациите е поедноставна. Во случај кога се потребни безбедносни сртификати, нив ќе мора да ги обезбедат сите корисници на класифицирани информации во судскиот процес, а тоа е многу широк круг – обвинители, судии, адвокати, дактилографки, многу технички лица кои по службена должност имаат пристап до нив и новинари. „Во Законот за кривична постапка поимот ‘класифицирани информации’ не се користи, но содржински се поклопува со ...
сите 3 | | | веќе видена

Сопственикот на компанијата „Сахара Паривар“, Субрата Рој, вчера вечерта пристигна во Скопје. Повод за посетата на индискиот бизнисмен е Сахара Балканскиот мировен фестивал кој оваа година за прв пат се одржува во Скопје. Субрата Рој пристигна во Скопје заедно со своето семејство. Тој ќе има свое обраќање на Сахара Балканскиот мировен фестивал кој ќе се одржи на 2. октомври во Скопје. Мировниот фестивал ќе биде отворен со штафетата на мирот која ќе ја носат македонски јавни личности. Фестивалот официјално ќе биде отворен со полноќен настан на Камен мост. На фестивалот ќе присуствуваат педесетина светски лидери, меѓу кои ќе бидат поранешни претседатели, премиери, амбасадори, министри, холивудски ѕвезди. Денот за одржување на фестстивалот е избран како роденден на Махатма Ганди, ден кој Обединетите Нации го прославува како Меѓународен ден против насилството. Организацијата на фестивалот е спонзорирана од Сахара групацијата а покровител е македонската Влада. Еден од главните говорници на фестивалот ќе биде Тони ...
сите 70 | | | веќе видена

На сто пати повторените лаги од страна на ВМРО ДПМНЕ, уште еднаш ќе им реплицираме со покана да одговорат на следните прашања од кои упорно се обидуваат да избегаат: Не е ли непотизам и судир на интереси назначувањето на првите братучеди и кумот на премиерот Груевски за контролори на севкупниот општествен и стопански живот во Македонија, преседан незабележан во поновата политичка историја на Европа? Дали Сашо Мијалков,братучедот на Никола Груевски се стекнал со фантастични една милијарда евра? Како Гордана Јанкулоска,Влатко Ѓорчев и други високи функционери на ВМРО ДПМНЕ, се збогатиле од чиновнички плати? Дали Груевски, Мијалков и Ставрески се мозокот на операцијата во којашто, во последниве 7 години, се одлеани повеќе од 3,5 милијарди евра пари на граѓаните во непознат правец и во приватни џебови? На темата чест и морал, претседателот на СДСМ, Зоран Заев, е подготвен на директно телевизиско соочување со Никола Груевски, кога премиерот ќе собере храброст за ваков јавен настап.
сите 22 | | | веќе видена

ВМРО ДПМНЕ и понатаму се обидува своите катастрофални политики на изолација и бесперспективност да ги оправда преку барање на виновници и сеење на магла и лаги. Власта која нема одговор на ниту едно од прашањата кои си ги поставуваат македонските граѓани одбира да лаже за тоа кој навистина го влошува имиџот на Македонија и ги нарушува нашите позиции во спорот со Грција околу нашето уставно име. Вистината е дека токму неодговорните и недемократски политики на ВМРО ДПМНЕ и нанесуваат непоправлива штета на Македонија. И нанесува непоправлива штета фактот дека во Македонија секоја година тонат, на сите објективни листи, медиумските слободи. Се затвараат медиуми, се ограничува слободата на изразување. На Македонија и причинува ненадоместлива штета фактот дека судовите носат одлуки по партиска мерка, дека највисоката сиромаштија во Европа е регистрирана овде, токму во Македонија. На Македонија и нанесе ненадоместлива штета дека власта, владата и претседателот на македонското Собрание наредија најдиректно да се ...
сите 10 | | | веќе видена

На 28.09.2013 година, околу 15,15 часот, во Прилеп на ул.„11-ти Октомври“ се случила сообраќајна незгода во која учествувале моторцикл управуван од И. Ј. (19) од Прилеп и велосипед управуван од Сребре К. (83) од Прилеп, кој од задобиените повреди починал во Медицинскиот центар во Прилеп. Увид на лице место извршиле Истражен судија, Јавен обвинител и екипа од ПС-Прилеп.
сите 2 | | | веќе видена

Во времето од 15 до 27.09.2013 година, во с.Октиси-струшко, во црквата „Св.Димитрија“, непознат сторител откако насилно ја отворил вратата, влегол внатре, го запалил платното со кое биле покриени свеќите и фрлил на подот една икона. Увид на лице место извршила екипа од ПС-Струга и се преземаат мерки за пронаоѓање на сторителот.
сите 3 | | | веќе видена

На 29.09.2013 година, во 02,20 часот, во Скопје на бул.„Партизански одреди“ кај ТЦ-Лептокарија, од страна на тројца непознати сторители било извршено разбојништво над Ѓ. Ч. (36) од Скопје, при што со закана со нож одземени му биле 320 денари и рачен часовник. Од страна на СВР Скопје во тек се мерки за пронаоѓање на сторителите.
| | веќе видена

СВР –Скопје –Одделение за имотни деликти – отсек за џебни кражби поднесе кривична пријава против малолетникот А.Б..(16) од Скопје , поради основано сомнение дека извршил четири кривични дела – “џебна кражба“со што противправно се стекнал со имотна корист од околу 6.900 денари. Џебните кражби се извршени во периодот март/април оваа година во централното градско подрачје односно на подрачјето на ПС од ОН Центар. Првото кривично дело пријавениот го извршил на ул. “11-ти Октомври“ поточно на Зелен Пазар каде ја искористил гужвата и невниманието на оштетената и со протнување на рака во чантата и украл паричник со лични документи, лични предмети и пари. Второто дело е извршено на ул. “Димитрие Чуповски“, каде ја забележал оштетената и пришол просејќи и пари, а во погоден момент искористувајќи го нејзиното невнимание со протнување на рака во чантата одзел паричник со лични и службени документи и пари. Третото и четвртото кривично дело А.Б. ги извршил на ул. “Водњанска“ во Клиничкиот Центар (едно во ...
сите 2 | | | веќе видена

На 27.09.2013 година, СВР-Скопје со кривична пријава до надлежното ОЈО-Скопје ги предаде И.И. (37) и Н.И. (27) двајцата од с.Сарај – скопско, за сторено кривично дело „грабнување“. Во врска со тоа од срана на Истражен судија на првопријавениот му е одредена мерка притвор од 30 дена. Имено, делото е извршено на тој начин што на 25.09.2013 година, околу 20,00 часот на ул.„Војдан Чернодрински“ во Скопје, И.И. ја пресретнал Е.М.(38) од Скопје, на излезот од осигурителната компанија „Теле Брокер“ лоцирана во објектот „ЈЕТИ„ во близина на пазарот Бит Пазар, при што ја фатил за рака и заканувајќи и се да не вика и да не бара помош и наредил да се упати кон нејзиното ПМВ „Фолцваген Поло“ со скопски регистерски таблички кое било паркирано во непосредна близина. До споменатото возило се наоѓал и неговиот брат Н.И. и кога пристигнале пред возилото, И.И. почнал да и се заканува по животот , барајќи од Е.М. да им даде 2000 евра, при што и удрил шлаканица и насилно ја внел во нејзиното ПМВ. За цело време, со нив се ...
сите 6 | | | веќе видена

Денес (29.09.2013) во паркот “Шопен” (во близина на ОУ “Невена Георгиева – Дуња”), со почеток во 17:00 часот, во организација на општината Кисела Вода ќе се одржи културниот настан “Ден на музиката на Шопен”. Граѓаните ќе можат да уживаат во звуците на вонвременската Шопенова музика за пијано, која е комбинација од уникатен ритмички осет. За целосно доживување на неговата музика, ќе се погрижи професорот во МБУЦ “Илија Николовски – Луј”, г-ѓа Даница Стојанова и нејзините студенти, кои ќе одржат целовечерен концерт на отворена сцена. Настанот се совпаѓа со тригодишнината од пуштањето во употреба на паркот “Шопен”, кој Општина Кисела Вода го изгради во соработка со Амбасадата на Република Полска во Република Македонија. Истовремено, Општина Кисела Вода е единствена општина во Република Македонија, која има чест една од улиците на нејзината територија да е именувана по овој светски музичар. На настанот ќе присуствуваат градоначалникот на Општина Кисела Вода, Билјана Беличанец – Алексиќ и претставници на ...
сите 8 | | | веќе видена

„Ниту на референдум сме го добиле името, ниту на референдум ќе го потврдуваме, ниту на референдум ќе го даваме. Тоа исконски ни припаѓа“,беше децидниот став на Стевчо Јакимовски, кој го истакна во својата свечена реч по повод формирањето на новиот политички субјект на македонската политичка сцена, Граѓанската опција за Македонија – ГРОМ, вечерва во „Универзална сала“ во Скопје. Громогласни аплаузи, овации и видливо задоволство меѓу присутните го одбележаа вечерашното Основачко собрание на Граѓанската опција за Македонија – ГРОМ, на кое присуствуваа над илјада и петстотини членови на Иницијативниот одбор и делегати на Конгресот, и уште толку и повеќе членови на новоформираната партија за кои „Универзална сала“ беше претесна да ги збере. Основачкото собрание на партијата го водеше Владо Поповски, претставник на Иницијативниот одбор за формирање на Граѓанската опција за Македонија. По едногласното усвојување на Деловникот и на работните тела на Основачкото собрание, со акламација и громогласен аплауз наместо ...
сите 5 | | | веќе видена

СВР Скопје поднесе кривична пријава против В.Р.(22) од Скопје за сторени две тешки кражби“ и против Н.Б.(40) за кривично дело „прикривање“. Во мај 2013 година, во централното градско подрачје на Скопје, првопријавениот со употреба на физичка сила на дрзок начин од две женски лица одзел златен накит, а потоа го продал на второпријавениот, кој знаел дека накитот потекнува од извршено кривично дело.
сите 2 | | | веќе видена

ПС Ресен поднесе кривична пријава против Е.Џ.(26) и неговиот татко А.Џ. (62) двајцата од Битола за сторено кривично дело „грабнување“. На 11.09.2013 година, во Битола, пријавените физички ја нападнале М.А. која била во вонбрачна зедница со Е.Џ., а потоа насилно го зеле нејзиниот малолетен син и заминале. По пријавување на случајот во полиција, малолетникот е вратен кај мајката.
сите 4 | | | веќе видена

ПС Прилеп поднесе кривилна пријава против лицата В.С.(20), Ф.С.(22) и Ц.С.(47) , сите од с. Шивец-кавадаречко, поради основано сомнение дека сториле кривилно дело „разбојничка кражба“. На 24.09.2013 година , пријавените во м.в. Бел Камен, кај с. Славеј извршиле кражба на пиперки на начин што го пресретнале лицето К.М.(40) од с. Славеј и физички го нападнале и со удари со огнено оружје му биле нанесени повреди на главата, при што испукале еден куршум од оружјето. На пријавените им е одредена мерка притвор во траење од 30 дена.
сите 2 | | | веќе видена

Владината делегација, предводена од претседателот на Владата на Република Македонија, г-дин Никола Груевски, вчера (четврток, 26.09.2013 година) присуствуваше и се обрати на бизнис форум во Бостон, САД. На форумот кој се организираше во соработка со бизнис центарот на Масачусетс, присуствуваа претставници на 40 компании од САД, од областа на текстилната индустрија, туризмот, производството, образованието и медицината. Премиерот Груевски пред бостонските бизнисмени ги истакна најнискиот даночен пакет во Европа кој постои во нашата земја, обезбедените пазари од над 600 милиони потрошувачи преку договорите за слободна трговија, поволностите во технолошко индустриските развојни зони и едуцираната работна сила. Тој ги повика да ја посетат Македонија и да се уверат во презентираните факти, и да согледаат дека постои простор за нивни инвестиции и водење на профитабилен бизнис. Премиерот Груевски изрази задоволство од одржаните три форуми во рамки на посетата на САД, и даде позитивнa оценка за нивната успешност. ...
сите 6 | | | веќе видена

Веднаш по соопштението на Општина Центар, кое што го објавија дел од медиумите, целосната механизација спроти Бристол престана да работи и беше повлечена од градилиштето. Како што може да се забележи од фотографиите кои што ни ги испратија жители на околните згради, нивото на водата во градежниот ископ порасна. Како што претходно информиравме, до градоначалникот беа испратени фотографии местото на ископот на која да потсетиме се гледа дека во дупката има вода. Го прашавме и го прашуваме министерот за транспорт и врски Миле Јанакиески дали пред почетокот на градежните работи минстерството и тој самиот имале сознанија дека тука постои ваков подземен објект? Ја прашавме и ја прашуваме министерката за внатрешни работи Гордана Јанкуловска доколку постоеле такви сознанија, дали тоа беше причината непосредно пред отпочнувањето на градежните работи да испрати цела армија на специјалци?
сите 6 | | | веќе видена

next