СВР Скопје поднесе кривична пријава против М.Н.(25) од Скопје за сторени кривични дела „недозволено изработување, држење и тргување со оружје или распрскувачки материи“ и „предизвикување општа опасност“. На 16.09.2012 година во Скопје на ул.„Пребондова“ при одржување семејна веселба, пријавениот од автоматска пушка испукал повеќе куршуми во воздух. При извршен претрес над пријавениот пронајдена е пушката и две рамки со 36 куршуми.
сите 3 | | | веќе видена

ПС Крива Паланка поднесе кривична пријава против Д.С.(18) од село Ранковце за сторено кривично дело „силување“ . На 16.07.2013 година, на регионалниот пат село Ранковце-село Герман, пријавениот сретнал 23-годишна соселанка и со употреба на физичка сила ја турнал на земја и извршил други полови дејствија над неа.
сите 2 | | | веќе видена

На 23.09.2013 година, во 13,10 часот, на ул.„Венјамин Мачуковски“ во Скопје група маскирани лица од засега непознати причини физички го нападнале Р.Н.(16) од село Долно Количани и со метална шипка го удриле по главата нанесувајќи му видлива повреда. Се преземаат мерки за откривање на сторителите и расчистување на случајот.
сите 3 | | | веќе видена

Денешната реакција на компанијата „АЛ-МАКС“, во сопственост на актуелниот пратеник од ВМРО-ДПМНЕ, В.Пишев, потврдува како работи градоначалникот на Струмица и како функционира администрацијата на градоначалникот Зоран Заев. Во реакцијата на „АЛ-МАКС“ стои: „Фирмата „АЛ-МАКС“ навистина го има добиено тендерот од ЈПКД „Комуналец„, но како фирма што понудила најдобри услови на пазарот “ Денеска, ВМРО-ДПМНЕ повторно изнесува веќе објавувани наводи во претходни изборни циклуси, во кои тврди дека „Зоран Заев давал јавни набавки на негов личен пријател“. Почитувани господа од ВМРО-ДПМНЕ, очигледно не можете да се одвикнете од вашите навики. По се изгледа дека вие давате и делите тендери од ракав и на свои блиски луѓе и фирми. Во Струмица, каде градоначалник е Зоран Заев, тендери се добиваат низ законска постапка, и ги добиваат оние што понудиле најниски услови на пазарот, како што потврди и фирмата „АЛ-МАКС“ во сопственост на Васил Пишев, актуелен пратеник од ВМРО-ДПМНЕ и кандидат за градоначалник на Струмица на ...
сите 51 | | | веќе видена

Вистинскиот мед е како добра медицина, ја има целата лековита сила на природата. Медот е најверојатно и првото слатко кое го пробал човекот и затоа во антички Египет медот им бил приложуван на боговите. Децата од градинката “Раде Јовчевски – Корчагин“ се засладија од медот, научија корисни работи за него, а гостите ги забавуваа со пригодна приредба. Меѓу гостите и градоначалникот на Општина Центар Андреј Жерновски, кој дегустираше од медот, но и уживаше во приредбата на најмладите. Општина Центар и годинава е покровител на традиционалната манифестација “Денови на македонскиот мед“, која ќе започне од 29ти септмеври. Сите сладокусци и љубители на медот нека повелат на улица “Македонија“ каде што ќе бидат изложени пчелни производи од цела Македонија
сите 10 | | | веќе видена

Нема дел во кој проектот Скопје 2014 не е скандалозен и кој не предизвикува сомнеж за изигрување на законите, криминал и корупција. Со сомнителни јавни набавки и тајни анекс-договори се крие вистината од јавноста за кои потреби и на кој начин се трошат милиони евра, пари на граѓаните. Кога е ВМРО-ДПМНЕ во прашање, нема разлика помеѓу централната и локалната власт. Изградба на комплексот „Карпошово Востание“ во центарот на Скопје е уште еден, нов скандал поврзан со проектот Скопје 2014. Од оваа документација јасно се гледа дека првично склучениот договор за изградба на комплексот, во висина од 5 милиона евра е надграден и проширен со анекс на договор, за непредвидени дополнителни работи во висина од 1,5 милиони евра. Дополнително, со истата фирма, „Бетон“ од Скопје, склучен е договор за партерно уредување на комплексот во висина од 850 илјади евра. Постапката за анексот на договорот е спроведена со преговарање, без објавување на оглас, без меѓународна објава и без електронска аукција, што ќе рече во четири ...
сите 14 | | | веќе видена

Лагите и манипулациите на СДСМ се само одраз на невидениот очај во кој се наоѓа опозицијата. Тажно, но во изминативе седум години СДСМ не ги увиде пораките од шлаканиците кои им ги удрија граѓаните и не сфати дека на крајот на денот, кога ќе треба да се преиспитате што сте сработеле, не е доволно да се каже „какво соопштение сум измислил“. Еве ја вистината во врска со последните измислици и манипулации на СДСМ: СДСМ лаже дека новинарите не добиле шанса да извршат увид во документацијата со која се побиваат сите нивни клевети. Напротив, сите заинтересирани новинари добија можност да ги видат документите. Како поткрепа на тоа, ги објавуваме на интернет страницата и повторно ги доставуваме до сите заинтересирани новинари. СДСМ лаже дека не постои кредит. Договорот е склучен на 05.01.2012 година со ШПАРКАСЕ БАНКА МАКЕДОНИЈА А.Д. Скопје со седиште на ул. Македонија 9-11, 1000 Скопје. Договорот го имам и јас, а го има и во архива на банката. Истиот е склучен врз основа на Одлука на Кредитниот одбор на Банката бр. ...
сите 11 | | | веќе видена

Согласно со Програмата за одржување на коритото на река Вардар, Лепенец и отворените канали на подрачје на Град Скопје за 2013 година, деновиве, по налог на Градот, екипи на ЈП „Улици и патишта“ интензивно спроведуваа активности за чистење на коритото на реката Вардар и Ускански канал во општина Кисела Вода. Рачно се чистеше нискостеблеста вегетација на косините од двете страни на минор коритото на реката Вардар на потегот од мостот кај хотелот Холидеј Ин до мостот „Мајка Тереза“ кај МАНУ, во должина од 300 метри, односно се исчистени 1.800 квадратни метри. Деновиве е извршено рачно и машинско чистење и на Усјанскиот канал на потегот од населено место Усје до булеварот Борис Трајковски во должина од 250 метри, при што е исечена нискостеблестата вегетација и се извадени околу 2.000 кубни метри наноси од земја и од комунален отпад.
сите 8 | | | веќе видена

Јавните набавки во Струмица на фирмите од кланот Заеви немаат крај. Освен јавни набавки кои општина Струмица и институциите под нивна надлежност ги склучувале со фирмите од фамилијата на Зоран Заев, во смислениот систем на Заев се вклучени и фирмите на неговите ортаци. Впрочем вчера започнавме, а денес ќе продолжиме да презентираме докази во кои јасно се гледа дека Зоран Заев му давал јавни набавки и на неговиот личен пријател и ортак на неговиот брат Вице Заев, Горан Крстев, преку фирмата Јавор Шпед ДООЕЛ Струмица. Потенцираме излеани се огромни финансиски суми. Имено, во два наврати, на 05.10.2010 и 12.10.2011 општина Струмица склучила договор за јавна набавка со фирмата Јавор Шпед ДООЕЛ од Струмица за гориво и екстра лесно масло за греење во износ од вкупни 28. 670.000 денари, односно два договори со идентични суми од 14.335.000 денари. Тоа значи дека Зоран Заев на својот личен пријател и ортак на неговиот брат Вице Заев, му префрлил милионски суми од парите на граѓаните на општина Струмица, исто како што ...
сите 56 | | | веќе видена

Градот Скопје како и изминатите години, така и годинава, во текот на летниот распуст изврши реконструкции на повеќе училишни објекти и спортски сали. Се реализираа проекти со коишто ќе се подобри енергетската ефикасност на училиштата, односно се изврши замена на столаријата и реконструкција на старите покриви на училишните објекти и спортските сали, како и проекти за реконструкција на санитарните јазли, на подовите во училиниците и во фискултурните сали и се изврши замена на дотраената електрилна инсталација. Во средното училиште „Јосип Броз-Тито“ во изминатите години се заменети прозорците, а годинава е извршена целосна замена на азбесниот покрив на училишниот објект, кој е со површина од 4 620 квадратни метри, со што на околу 1 500 ученици ќе им се создадат подобри услови за одржување квалитетна настава. Старите азбесно-цементни табли од покривот се отсранете и одложени во специјален бункер во депонијата Дрисла, а училиштето е покриено со ребреста ламарина.
сите 16 | | | веќе видена

Дали Анкетниот лист на Гордана Јанкулоска, јавно објавен на страницата на Државната комисија за спречување на корупцијата ја замолча „чесната“министерка? Бидејќи таа самата најави дека ќе ги запознае медиумите, или барем дел од нив, а во текот на вчерашниот ден тоа не се случи. Jа повикуваме Јанкулоска сега да одговори: Каде е запишан кредитот од Шпаркасе банка за коjшто таа тврди дека го подигнала за становите вредни 200 илјади евра? Анкетниот лист покажува дека Јанкулоска во Шпаркасе банка има девизи, а не кредит. Во прилог, за споредба, ви го доставуваме Анкетниот лист на Јанкулоска од 2006г. кога седнала во фотељата во МВР. Тогаш пријавила дека има само стан од 50 метри квадртатни! Во 2006-та Јанкулоска имала и кредит од 25 илјади евра и заштеди од 10 илјади евра. Но по 5 години, според новиот Анкетен лист, Јанкулоска освен што се стекнала со два стана вредни 200 илјади евра, ги намалила кредитите за 11 илјади евра, а ги зголемила заштедите во девизи и денари за дури 15 илјади евра. СДСМ инсистира ...
сите 15 | | | веќе видена

Градоначалникот на Општина Центар Андреј Жерновски на жители на Центар им додели решенија за легализација. За последните 30 дена службите на општината изготвија 102 решенија, а за 4 и пол месеци, откако е дојдено новото раководство на општината изготвени се 354 решенија. Како споредба – претходното раководство успеваше да заврши само по 400 предмети годишно. Заложба на секоја администрација, рече градоначалникот Жерновски, е да работи во интерес на граѓаните. “Пред еден месец си зададовме амбициозна цел да заокружуваме по 100 решенија месечно. Зададеното го завршивме и денеска, за 30 дена имаме 100 решенија. Ова не е критика како се работело претходно, но е репер како треба да се работи“, рече Жерновски. На граѓаните им порача дека вратите од општината се секогаш отворени бидејќи вработените во општината, советниците и тој самиот како градоначалник работат за интересите на жителите на Центар. Граѓаните задоволни, бидејќи велат – заврши нашата голгота. Некои по 10 години талкање по општинските лавиринти ...
сите 9 | | | веќе видена

Со поддршка од Министерството за култура, реализирана е шестата фаза од проектот за конзервација и реставрација на архитектурата и на фрескоживописот на црквата „Свети Никола“ во село Косел, Охридско. Во текот на работата, во изминатите фази од проектот е извршена конзервација на архитектурата на овој сакрален објект, а етапно се работеше и на конзервацијата на вредниот фрескоживопис. Црквата, која беше целосно распадната и за која постоеше опасност од рушење , е статички зајакната, направено е целосно препокривање, фугирање на отпадните делови , расчистен е окол ниот простор, а старите врати на западната и на јужната фасада се заменети со нови, изработени од храстов материјал и соодветно декорирани . Во внатрешноста на црквата, пак, годинава се работеше на конзервацијата на оштетените фрески, особено на источниот ѕид од олтарскиот простор. Конзервацијата на фрескоживописот продолжува и наредната година. Црквата „Свети Никола“, која е значаен споменик на културата, датира од 15-от век и има специфична ...
сите 2 | | | веќе видена

Општина Карпош е единствената македонска општина што ќе учествува и ќе се претстави на најимпозантната манифестација на општини во Југоисточна Европа NEXPO 2013, која се одржува од 25 до 27 септември во Опатија и во Ријека, Република Хрватска. Организатор на овој најзначаен саем на локални власти во Југоисточна Европа е NALAS, мрежата која обединува 16 асоцијации на 8.000 локални власти од овој дел на Европа, директно избрани од повеќе од 80 милиони жители од регионот. На овој меѓународен саем на општини на кои се очекува присуство на околу 250 градоначалници од ЈИЕ, високи претставници на Европската Унија и други функционери од регионот, освен локалните власти и здруженија, ќе се најдат на едно место повеќе развојни агенции, граѓански здруженија и бизнисмени од Европа и пошироко. NEXPO 2013 има цел да ја промовира улогата на локалните власти во процесот на децентрализација, поврзувањето и соработката во мрежата на општини, како и во изградба на регионални бизнис-врски и обезбедување одржлив развој на ...
сите 8 | | | веќе видена

Општината Кисела Вода е една од ретките скопски општини во кои одлично функционира работата на месната самоуправа, како начин на подемократско и поефикасно исполнување на граѓанските интереси. Управувањето со територијата на општината е организирана преку 14 месни и урбани заедници, а во секоја ваква истурена канцеларија на општината е вработен општински референт, кој е практичен преносител на барањата на граѓаните до општината. Градоначалникот на Општина Кисела Вода, Билјана Беличанец – Алексиќ, ја продолжи добрата практика за средба со жителите во месните и урбани заедници, имајќи во предвид дека токму таму е изворот на информации за проблемите на жителите на општината. Имено, од вчера (23.09.2013), градоначалникот со својот тим ја започна редовната посета на месните и урбани заедници во општината, а први во агендата за посета беа месните заедници Потстаница и населба Драчево. На средбите, градоначалникот изврши кратка ретроспектива за реализираните проекти во овие месни заедници во изминатиот период, но ...
сите 2 | | | веќе видена

СДСМ го призна најновиот скандал, во кој што ортак на братот на Зоран Заев, добил голем тендер. Почитувани социјалдемократи, воопшто не е важно кој друг добивал јавни набавки во Струмица, важно е кои се јавните набавки каде што има класичен судир на интерес и непотизам. Во случајот кој што ние го истакнавме како и сите други досега, има класичен судир на интерес и непотизам. На грбот на луѓе кои што не се во никаква релација со Зоран Заев, СДСМ сака да ги оправда тендерите, кои што Заев ги давал на роднини, пријатели, браќа, сестри итн.
сите 58 | | | веќе видена

Господине Груевски и господа од ВМРО-ДПМНЕ, Кога зборувате за склучување јавни набавки, дали според вас е исто така скандал што изминативе години фирми блиски на ВМРО-ДПМНЕ добиле тендери во општина Струмица, во вредност од над 30 милиони евра? На пример, фирмата Жикол, чијшто сопственик е Никола Пандев, советник од ВМРО-ДПМНЕ во сегашниот состав на Советот на општина Струмица, го градеше градскиот плоштад во Струмица. За сума од 3,6 милиони евра! Сопственикот на истата фирма беше еден од главните изведувачи на објектот Глобал. Истиот тој, од вашите редови, има изградено неколку водоводни и канализациски системи во општина Струмица и 30-тина улици и тротоари. Зошто не објавите дека во кујните на детската градинка Детска радост – Струмица и на Комуналец – Струмица, зејтин се набавува од фирмата АЛМАКС – Струмица, сопственост на Васил Пишев, актуелен пратеник во републичкото Собрание од редовите на ВМРО-ДПМНЕ и кандидат за градоначалник на Струмица од ВМРО-ДПМНЕ, на последните локални избори? Треба да кажете, ...
сите 58 | | | веќе видена

СВР Штип поднесе кривична пријава против Л.Г.(21) од Скопје, Н.А.(21) и М.М. (39) од двајцата с.Соколарци-кочанско, за сторено кривично дело „овозможување на употреба наркотични дроги и психотропни супстанции“. Во текот на март 2013 година, првопријавениот набавил неутврдена количина марихуана од која изработил џоинт и му ја дал на второпријавениот. На 31.03.2013 година при извршен преглед во патничко возило, управувано од третопријавениот се затекнати второпријавениот и уште три лица во моментот додека ја консумирале дрогата.
| | веќе видена

На 19.09.2013 година, во Скопје на ул. „Ѓорче Петров“ непознат сторител со употреба на погоден предмет извршил тешка кражба во станот на Б.Б.(62), од каде одзел 820 евра, 20 УСА, 600 денари и златен накит, стекнувајќи се со вкупна противправна имотна корист од 405.000 денари. Се преземаат мерки за откривање на сторителот.
сите 5 | | | веќе видена

На 20/21.09.2013 година, на ул. „Антон Попов“ во Скопје, од заскитан проектил е оштено ветробранско стакло од ПМВ „сеат кордоба“ сопственост на Н.К.(45) од Скопје. Од страна на СВР Скопје во тек се мерки за расчистување на случајот.
сите 2 | | | веќе видена

next