Денеска ООУ „Братство“ беше домаќин на претставници од ООУ „Вера Циривири-Трена“ по повод потпишувањето Mеморандум за соработка во рамките на проектот за меѓуетничка интеграција. Проектот е поддржан од УСАИД, Македонскиот центар за граѓанско образование, Министерството за образование и од Бирото за развој, а предвидува сите основни училишта да влезат во соработка со партнер-училиште со поинакви етнички и јазични карактеристики. Координатори на проектот беа директорките на училиштата, Соња Силјановска и Снежана Карас, кои го потпишаа меморандумот за соработка во присуство на претставници од училиштата. - Меморандумот го потпишуваме токму денес, зашто од основното училиште „Вера Циривири-Трена“ сакаа на нашите ученици да им го честитаат празникот Курбан-Бајрам – рече Соња Силјановска, директорката на ООУ „Братство“. Директорката, пак, на партнер-училиштето „Вера Циривири-Трена, Снежана Карас, рече дека со задоволство ѝ пристапуваат на оваа соработка зашто таа значи многу дружба и многу нови знаења на полето на ...
| | веќе видена

Денеска во Кинотека на Македонија, на свечен начин, со доделување благодарници за учесниците и за поддржувачите, беше затворена седмата по ред Детската ликовна колонија 2013.Оваа творечка манифестација традиционално ја организира Детскиот ликовен центар, а нејзин генерален покровител е Општина Карпош. Благодарниците за учесниците ги додели Стевчо Јакимовски, градоначалникот на Општина Карпош, а поддржувачите на колонијата, пак, своите благодарници ги примија од претседателот на Детскиот ликовен центар, Владо Лазоски. Тој во оваа пригода ѝ се заблагодари на Општина Карпош за поддршката низ годините, како и за максималниот влог што таа го внесува во младите генерации. На присутните им се обрати и советникот и член на Комисијата за јавни дејности, Зоран Поповски, кој на младите творци на сликарски дела им посочи дека најважно од сè е што тие зад себе оставаат креативна трага. Тој, исто така, се заблагодари на учесниците за повеќе од 100.000 цртежи кои стануваат траен белег на ентузијазмот со кој младите сликари ...
сите 2 | | | веќе видена

Изборот на наднаслов и наслов на денешниот текст објавен во весникот „Дневник“ НОВ СКАНДАЛ НА СДСМ „ ЗАЕВ СЕ ПАЗАРЕЛ СО СУДОТ ЗА ПРИТВОРОТ НА ШИПОВИЌ “ од авторите Лепа Ѓорѓиевска и Катерина Нешкова, е пример за непрофесионализам и тенденциозност. Не може поинаку да се протолкува ваквото однесување на весникот „Дневник“ затоа што никаде во текстот не се посочени аргументи што ќе го потврдат насловот на овој текст. По се изгледа дека уредништвото на весникот го наметнало овој наслов за да и се нанесе штета на СДСМ и тенденциозно да се обидат да влијаат врз перцепцијата на јавноста со извртување на фактите и вистината. Единствено нешто што Претседателот на СДСМ, Зоран Заев му предочил на Судот е дека солидарно го нуди својот имот и имотите на другите членови од раководството на партијата за да се дозволи Шиповиќ да се брани од слобода. Ова впрочем е содржано и во самиот текст, дополнето со изјавата на Претседателот Заев: „Не сакаме амнестија за Шиповиќ, апсолутно судот е растоварен од какви било предрасуди да ...
сите 2 | | | веќе видена

По повод апсењето на Претседателот на Советот на општина Центар Г. Шиповиќ градоначалникот на општина Центар Андреј Жерновски испратил писмо до претставниците на Дипломатско-конзуларните служби во Република Македонија. Редакцијата на Инфомакс како докажан Медиум по пренесување на информациите во целост и ова писмо кое беше доставено до средствата за јавно информирање го објавуваме во целост: Почитувани екселенции на Дипломатско-конзуларните служби во Република Македонија, Во време кога сите со нетрпение го исчекуваме Извештајот на ЕУ за напредокот на РМ во нејзините реформи во еден од најчуствителните домени како што е развојот на демократијата , простете ми што Вашето внимание ке го свртам на една тема која не и оди во полза на нашата демократија и приближувањето на РМ кон ЕУ и НАТО. Деновиве како и во изминатите неколку месеци откако опозицијата ја освои власта во општина Центар а јас бев избран за градоначалник, Владата на премиерот Никола Груевски и натаму продолжува со опструкции, со цел по секоја цена ...
сите 28 | | | веќе видена

Претседателот на опозициската СДСМ, Зоран Заев во вчерашното интервју на “24 Вести” најави повлекување на претседателот на ДИК Борис Кондарко. Како што тој рече, на овој потег би се решиле, бидејќи присуството на претседател на ДИК е безпредметно, кога сите одлуки се донесуваат со надгласување. На тој начин немало демократија. - Станува беспредметно учеството на претседателот на ДИК во комисијата, во услови кога сите одлуки во комисијата се носат со надгласување. Во таква атмосфера, тој не може да влијае на подобрување на начините за организирање на фер и демократски избори во иднина. – изјави Заев. Тој исто така додаде, или, ги потврди сомнежите на владејачката партија дека Бранко Црвенковски е сеуште лидерот на партијата. Како што изјави и Заев, Црвенковски е идеологот на СДСМ: -Бранко Црвенковски е поранешен претседател на Република Македонија, поранешен премиер, апсолутно идеологот на социјалдемократите. Како што за секој граѓанин сме директно подготвени да реагираме, за Бранко Црвенковски секако. На ...
сите 5 | | | веќе видена

Пред шест години, во утринските часови, Македонија со неверување ја прими веста која дојде од Хрватска. Останавме без својот музички ангел, без ѕвезденото момче со кое се идентификуваа многу млади луѓе и чија енергија и насмевка остануваше долго. Денеска се навршуваат шест години од трагичната смрт на извонредно талентираниот македонски пејач Тоше Проески, кој и денеска останува секојдневно присутен во мислите и сеќавањата на целиот македонски и балкански народ. Во текот на својата кратка, но исклучително успешна кариера Тоше остави 11 албуми и голем број на снимени материјали. Македонија со гордост се сеќава на делото и на пораката која преку музиката ни ја остави најголемата ѕвезда родена на овие простори. Со својот талент кон музиката и хуманоста која секогаш ја покажуваше, Тоше останува како синоним за човечка големина во секој поглед. Тоше Проески е роден на 25. јануари 1981. година во Прилеп, но уште од раното детство живеел во Крушево. По завршувањето на основното образование во Крушево, школувањето ...
сите 68 | | | веќе видена

Времето денеска облачно со дожд. Времето во Македонија ќе биде облачно и нестабилно. Пообилни врнежи ќе има во западните и северните делови. Во вечерните часови ќе дува засилен северен ветер, а температурата ќе опадне за пет до шест степени. Утринската температура се движи од 10 до 16, а дневната ќе биде од 16 до 22 степена. Во Скопје времето ќе биде облачно, со повремен дожд и со услови за појава на грмежи. Во вечерните часови ќе дува засилен северен ветер. Утринската температура се спушти до 14, а дневната ќе се искачи до 18 степени. И утре ќе дува засилен северен ветер. В петок и за време на викендот времето ќе биде стабилно и суво. Се очекува раст на температурите.
сите 60 | | | веќе видена

Стручните екипи на Заводот за заштита на спомениците и музеј – Штип ги завршија археолошките истражувања на локалитетот Тополничка река кај Радовиш, кои беа предвидени во Годишната програма на Министерството за култура во 2013 година. Истражувањата на овој новоевидентиран локалитет започнаа во април годинава. Археолозите наидоа на мошне значајни артефакти, меѓу кои и остатоци од антички храм со две простории и влез од источната страна, како и повеќе мермерни фигури, торза, камени икони и мермерни плочи со претстави на божества, околу 30 монети датирани од 4 век и градежни мермерни делови. Наодите укажуваат дека се работи за антички храм од 2 и 3 век од н.е., според иконографијата на претставите, најверојатно на Асклепиј или Зевс. Во целост е откриена архитектурата на објектот со градежни остатоци од капители, подни и покривни бази, остатоци и друго, а според археолозите, особено е интересна мермерната плоча со претстава на Зевс. Истражувањата ќе продолжат и наредната година кога се очекува археолозите да ...
сите 26 | | | веќе видена

СВР Скопје до надлежното ОЈО Скопје, поднесе кривична пријава против лицата Ц.Д. (33), К.Д. (31) Д.Т. (27) и Р.В. (27) сите од Скопје, регистрирани насилници и сторители на имотни деликти, кои се во бегство, а заради постоење на основано сомневање дека на во мај годинава, поточно на 23.06. во ноќното кабаре „Деспина“ во раните утрински часови, прво предизвикале тепачка, а потоа Ц.Д. се обидел да го убие З.К. викан “Вампир“ (34) од Скопје, исто така познат насилник и изнудувач. Заради постоење на основано сомневање дека Ц.Д. е сторител на кривично дело “убиство во обид“, дело предвидено и казниво по член 123 од КЗ на РМ, Истражен судија му изрече мерка притвор во траење од 30 денови, додека истата мерка им е изречена и на останатите пријавени, но за дело “учество во тепачка“ предвидено и казниво по член 132 од КЗ на РМ. Кривичноправниот настан за кој се товарат пријавените се случил на се случил на 23. 06 во раните утрински часови во кабарето „Деспина“, каде З.К. седел со три лица од Скопје, негови пријатели ...
| | веќе видена

Хајката која МВР ја започна против претседавачот на Советот на општина Центар Шиповиќ покажува дека ова е политичка и одмаздничка, а не правна акција. Срамота е да се тврди дека Шиповиќ е во бегство, кога и советниците од ДПМНЕ од Центар знаат дека тој е повеќе од 3 недели во странство заради здравствени причини на член на неговото најтесно семејство. Срамота и нехумано! По се изгледа, ова е уште еден обид на власта да ја блокира општината Центар и да ја погази волјата на нејзините граѓани. Откако не ја заштити општината и советниците од платените протестанти кои фрлаа со камења, МВР и денес продолжува да тера политика и да ја крши уставната и законска гаранција за пресумпција на невиност со голема и веќе видена медиумска злоупотреба.
сите 70 | | | веќе видена

Премиерот Никола Груевски придружуван од вицепремиерот Владимир Пешевски, министерот за надворешни работи Никола Поповски, министерот за транспорт и врски Миле Јанакиевски и министрите без ресор задолжени за привлекување на странски инвестиции Бил Павлевски и Џери Наумоф остварија средба со почесните конзули на Република Македонија во странство на која беа промовирани инвестициските можности на Република Македонија. Премиерот Груевски посочи дека Владата е силно посветена на привлекување на инвестиции преку овозможување на поволни услови кои ќе овозможат развој и оплодување на добивката на инвеститорите и отворање на нови работни места. За да се реализира таквата цел Премиерот Груевски посочи дека Владата презема системски реформи и прави искрени напори за овозможување на развој. „За таа цел беше воведена единствена стапка од само 10 отсто на персоналниот данок на доход и данок на добивка, беше направено ослободување од оданочување на задржаната добивка, и направено е драстично намалување на ...
сите 6 | | | веќе видена

Седум години зборувате за задолженоста и упорно пробувате да најдете некој сојузник, било каде во светот, што ќе ја потврди вашата теза. Досега не успеавте да најдете некој иако имате релации на многу места, никој не се нафаќа да го направи тоа бидејќи луѓето имаат интегритет. Вака министерот за финансии, Зоран Ставрески, на расправата за Буџетот, ги поби тврдењата на Радмила Шеќеринска од СДСМ. Во својот говор тој покажа дека пратеничката на опозицијата говори без факти, со единствена цел- да се избегне темата која не им одговара, а тоа е дека Македонија е ниско задолжена земја. „Никој не се нафаќа да го каже она што вие го тврдите. Не можат да кажат дека Македонија е високо задолжена земја само затоа што Радмила Шеќеринска вика дека земјава е високо задолжена. Не можат да речат дека Македонија е блиску до грчко сценарио затоа што Радмила Шеќеринска вика така. Денес гледам ретерирате малку, па не го повторувате тоа, малку се стишивте кога ги видовте аргументите и бројките. Во ред е да се преиспитате малку, ...
сите 4 | | | веќе видена

Маките на кумановчани со недомаќинското работење на Дамјановски продолжуваат. Лошото раководење со општината од страна на СДСМ и Градоначалникот Зоран Дамјановски го однесе пред банкрот и ЈП Куманово Паркинг. Додека во сите општини претпријатијата за паркинзи се профитабилни и се значајни за општините, ЈП Куманово Паркинг тоне во големи долгови и е пред банкрот. Долгогодишното уништување на јавните претпријатија како ЈП Куманово ГАС, ЈП Водовод Куманово, ЈП Куманово Паркинг е резултат на лошото водење на општината од страна на СДСМ и Зоран Дамјановски. Јавното Претпријатие Куманово Паркинг е пред банкрот. Куманово Паркинг има акумулирани загуби од 16 583 661 денари и тековни обврски од 28 864 000 денари. Од тековните обврски 24 000 000 денари се долгови кон добавувачи, а 4 864 000 денари се краткорочни обврски. Значи вкупниот долг на претпријатието, кој за жал се повеќе се зголемува, изнесува 45 447 661 денари. За жал ЈП Куманово Паркинг е единственото претпријатие за јавни паркинзи во светот кое трпи ...
сите 7 | | | веќе видена

На 08.10.2013 година, во 13,30 часот, на локалниот пат с.Долнени-с.Браилово кај м.в. „Бари“-прилепско, се случила сообраќајна незгода во која Г.Т.(21) од с.Долнени, управувајќи моторцикл „хонда“ на кој се превезувал и С.П.(18) удрил во пешакот Стева П.(80) од с.Долнение која од здобиените повреди починала на самото место, додека моторциклистот и сопатникот биле повредени и се пренесени во Медицински центар Прилеп.
| | веќе видена

СВР Струмица поднесе кривична пријава против Т.М.(27), Д.М.(26), И.С.(53), сите од с.Баница-струмичко, за сторено кривично дело „изнуда“. На 14.09.2013 година, околу 02,30 часот, во с.Баница, В.С. и неговиот син со дрвен предмет бил физички нападнат од страна на пријавените, по што паднал во бессознание. Откако се освестил забележал дека се наоѓаат во куќата на третопријавениот, по што првопријавениот со железен синџир го удрил во пределот на телото, додека второ и трето пријавените го удирале по главата барајќи му паричен надомест од 10.000 денари, со цел да биде ослободен. По ова, И.С. му кажал на неговиот син да донесе пари, а откако бараниот износ им бил даден истите го ослободиле.
| | веќе видена

СВР Скопје поднесе кривична пријава против М.И.(23) за сторено кривично дело „тешка телесна повреда“. На 07.10.2013 година околу 09:30 часот на ул.„Финска“, додека лицето Т.И.(58) од Скопје се движел пеш пријавениот, најпрвин му се доближил и без никаков повод или причина со употреба на физичка сила му задал неколку удари во пределот на главата. Од здобиените удари Т.И. паднал на асфалтот, а пријавениот се упатил во непознат правец. Истражен судија на пријавениот му удреди мерка притвор од 30 дена.
| | веќе видена

На 08.10.2013 година околу 22.30 часот во Штип, ул.„Партизанска“ А.А.(22) од Штип, без повод и причина вербално и се заканувал на А.П.(17) од Штип, дека ќе ја убие, при тоа извадил и кујнски нож од кој истата се исплашила и го напуштила лице местото. А.А. е приведен и од извршеното алкотестирање утврдено е 1,70 промили алкохол во крвта. По целосно расчистување на случајот ќе биде поднесен соодветен поднесок.
| | веќе видена

На 08.10.2013 година околу 04,00 часот во Гевгелија, во дворното место од семејната куќа на Н.Д.(34), непознат сторител извршил опожарување на ПМВ „Волксваген Пасат“ при што истото целосно е уништено. Извршен е увид се работи на пронаоѓање на сторителот.
| | веќе видена

Од утре до 12 октомври, во Универзална сала – Скопје, ќе се одржи второто издание на фестивалот за креативни индустрии „Скопје креатива“ под мотото „ПОГЛЕДНИ ПОДАЛЕКУ“. Свеченото отворање ќе биде одбележано со презентација на првата македонска компјутерска игра „Освојувањата на Александар Велики“, дело на графичкиот дизајнер и аниматор Елена Попова, програмерот Сандра Николовска, а музиката е дело на Дуња Иванова. -Проект – платформата „Скопје креатива“ постои како иницијатива чија цел е едукација, промоција и создавање, конкретни производи и услуги. Играта е првиот производ на нашата платформа „Скопје креатива“. За оваа цел беше нашата платформа распиша конкурс за избор на најдобро идејно решение за создавање компјутерска игра, која ќе промовира македонски културни и историски вредности. Добивме понуди за изработка на компјутерска игра за Крали Марко, за Итар Пејо и за Александар Велики. Се одлучивме за оваа игра, затоа што истата промовира универзални вредности и пораки, изјави Миодраг Костиќ, директор на ...
сите 23 | | | веќе видена

Во организација на Фондацијата Конрад Аденауер и „Аналитика“, денеска во Хотелот „Стоун Бриџ„ во Скопје, се одржа панел дискусија на тема: „Енергетска сиромаштија во Македонија и регионот“ на којашто присуствуваше и градоначалникот на Град Скопје, Коце Трајановски. -Чест ми е и задоволство да присуствувам на една ваква манифестација, на којашто главна придобивка од сето тоа е утврдување и справување на енергетската сиромаштија во Mакедонија и во регионот. Eнергетска сиромаштија e состојба на голем број луѓе во земјите во развој, кои не можат да ја достигнат благосостојбата на живеењето бидејќи имаат многу мала потрошувачка на енергија или користат нееколошки горива. Пристапот до енергија е од фундаментално значење за подобрување на квалитетот на животот и е клучен императив за економски развој. Како дефиниција за енергетската сиромаштија кај граѓаните или домаќинствата, можеме да кажеме дека е: „едно домаќинство кое не може да си дозволи да има пристап до енергија, која е потребна за основните дневни ...
сите 9 | | | веќе видена

next