- Ако Томислав Кежаровски воопшто сторил откривање на идентитет, тоа го сторил поради јавниот интерес, а откривање на идентитетот на заштитениот сведок направило службеното лице што му ги соопштило информациите за идентитетот на заштитениот сведок. Ова денес на конференција за печат го изјави Оливер Ромевски, член на Извршниот одбор на Граѓанската опција за Македонијам изнесувајќи го децидниот став на ГРОМ за ова најактуелно прашање во моментот во државата. -ГРОМ во основа не коментира судски одлуки, изјави Ромевски, но пресудата за Томислав Кежаровски, мора да се коментира поради заштита на слободата на медиумите и поради угледот на правосудството и земјата. Меѓународната судска практика е гаранција на слободата на медиумите, и во случај на објавување најстроги тајни, бидејќи за откривањето на тајните не се виновни медиумите, туку службените лица кои се должни да ги штитат тие тајни. И кога британски „Гардиан“ објави воени тајни на САД, обвинителот не го гони весникот, туку Сноуден, службеното лице кои ги ...
сите 2 | | | веќе видена

СВР Скопје поднесе кривична пријава против Ј.Е.(16), Р.Р.(16), Б.С.(17), М.Л.(16), Д.Р.(16), А.С.(16), Х.М.(16), Е.Х.(16) и Ф.Р.(16), за сторено кривично дело „учество во толпа ште ќе изврши кривично дело. На 09.10.2013 година, околу 19,00 часот, на ул. „Трета Македонска Бригада“ на автобуската постојка помеѓу средните училишта „Марија Кири Склодовска“ и „Владо Тасевски“ пријавените ученици во наведените училишта, меѓусебно фрлале тврди предмети (камења и дрва) едни кон други, предизвикувајќи чувство на вознемиреност и страв кај другите присутни ученици, а ги повредиле малолетните лица В.К.(16) и Р.Џ.(17) ученици во наведените училишта, на кои им е укажана лекарска помош во Ургентен центар Скопје
сите 5 | | | веќе видена

На 23.10.2013 година, околу 21,00 часот, во Кичево на ул. „Надпашино“ три непознати лица, од кои едно маскирано, носејќи со себе пиштол, гумена палка и секири влегле во куќата на И.У.(66) и со употреба на физичка сила извршиле разбојништво над неговата сопруга одземајќи и златен ланец, а откако извршиле пребарување по куќата одзеле уште шест парчиња златен накит. Се преземаат мерки за откривање на сторителите.
сите 3 | | | веќе видена

Досегашните мерки од програмата кои ги претстави СДСМ наидоа на широк интерес и прифаќање, и покрај сите очајнички напори на владата за нивно негирање и омаловажување. Но, заради упорноста на власта во тие настојувања, денес сакаме уште еднаш да ги истакнеме основните причини заради кои СДСМ ги предлага тие мерки, како и суштинската неопходност тие да бидат спроведени. Да појдеме од неколку факти кои ги покажуваат податоците на Светската банка: Денес Република Македонија е општество во кое постои социјална раслоеност меѓу граѓаните која е поголема од онаа во сите држави во Европа; Најбогатата петина (20%) од граѓаните располага и троши доход колку и сите останати четири петтини (80%); Најбогатата десетина (10%) од граѓаните располага и троши доход кој е за 17 пати поголем од доходот на најсиромашната десетина (10%) од граѓаните; Нееднаквоста во распределбата на доходот која постои во Македонија денес, е далеку поголема од нееднаквоста која постоела во 1998 година; во текот на тие 15 години во кои фактички е ...
сите 9 | | | веќе видена

Околу 150 000 граѓани го посетија Фестивалот за промоција на вино Вино-Скоп, што се одржа по седми пат, цели пет вечери и тоа од 16-ти до 20-ти октомври на плоштадот Македонија. На оваа традиционална Манифестација во организација на „Винарија Темов“, а под покровителство на Град скопје, љубителите на убавото вино имаа можност да вкусат над 100 различни видови вино од 20-тина најдобри и веќе докажани македонски и странски винарии. На годинешниов Вино-Скоп 2013, со свои производи учествуваа винариите: Тиквеш, Сковин, Стоби, Бовин, Шато Сопот, Попов, Пивка, Попова Кула, Картал, Шато Камник, Далвина, Визба Валандово, Вардарска долина, Брушани, Изворно, Дудин, Вековник и дестилеријата Бахус КМС- Алтан. Оваа богата винска понуда надополнета со богатиот избор деликатесна храна го направи годинешново петдневно дружење со вино, задолжително и уникатно. Како и на изминатите изданија на фестивалот, така и оваа седма година по ред, посетителите имаа можност да си купат чаши и други репрезентативни материјали (беџови, ...
сите 10 | | | веќе видена

Балоните во црвено бела боја, боите на општина Центар и симболично го означија пуштањето на улицата Питу Гули на скопско Водно. Градоначалникот на општина Центар Андреј Жерновски, советниците и граѓани од улицата Питу Гули се уверија дека конечно е реализирано она што го бараат со години. По повеќе од половина век изведена е комплетна нова инфраструктура на улицата. Ова, рече градоначалникот Жерновски, не е значајна улица и изведен проект само за жителите, туку и за останатите делови на градот. Оваа улица, иако во централното градско подрачје, немаше атмосферска и фекална канализација. “За првпат откако постои населбата поставена е нова фекална и атмосферска канализација и интервенирано е во водоводната мрежа. Комплетно е реконструиран и коловозот со површина од 2.160 метри квадратни или 340 метри должина. Обновени се и тротоарите со површина од 1.340 метри квадратни и канделабрите. Целиот потфат чини 13.000.000 денари, средства обезбедени од буџетот на општина Центар“, рече Жерновски. Градоначалникот се ...
сите 3 | | | веќе видена

СДСМ повторно укажува дека националниот сервис, Македонската радио телевизија, известува селективно и пристрасно. Наспроти законската обврска за обезбедување еднаков програмски простор на сите политички субјекти. Последен пример е вчерашното гостување на министерот за финансии, Зоран Ставрески. Во Вестите на МТВ гостуваше претставник на Владата кој промовираше владини економски политики и ги коментираше и критикуваше, меѓу другото, промовираните економските мерки на СДСМ, а не беше повикан претставник на СДСМ, предлагачот на мерките, да ги објасни економските политики на СДСМ. Дали е тоа новинарски професионално, непристрасно и објективно известување на граѓаните? Бараме уредувачкиот колегиум на МРТВ и главниот уредник на информативната програма на МТВ, Горан Петрески, да ја почитуваат обврската, Македонската телевизија да известува објективно, овозможувајки дебати според Законот за радиодифузија. Во Законот за радиодифузна дејност јасно е наведено дека: „Заради остварување на јавниот интерес МРТ е должна да ...
сите 2 | | | веќе видена

СДСМ има одговорност и обврска пред граѓаните, да го разобличи милионскиот криминал поврзан со Скопје 2014. Затоа, денес, јавно, ќе ги објавуваме сите дополнителни 40 договори за објектот „Стар театар“ вредни над 33 милиони евра . Јавноста нека види кој манипулира а кој зборува вистина. Госпоѓо Канческа Милеска, овие 40 дополнителни договори од Бирото за јавни набавки за Стар театар, во вредност од 33 милиони евра , велите дека се лажни? Ќе наведам неколку. Дали Госпоѓо Канческа Милеска е лага овој договор, за дополнителни работи за објект Стар театар за изведба на хидротехнички инсталации склучен на 18.06.2013 година во постапка со преговарање, без оглас, без меѓународна објава и без електронска аукција, вреден 46.212 евра ? Дали е лага овој договор за изведување на дополнителни и непредвидени работи на објект „Стар театар“, склучен на 20.12.2012 година, во постапка со преговарање, без оглас, без меѓународна објава и без електронска аукција, вреден 225.449 евра ? Дали е лага овој договор за дополнителни и ...
сите 18 | | | веќе видена

„Граѓанската опција за Македонија-ГРОМ од вчера е легитимен политички субјект на политичката сцена во Република Македонија, бидејќи ја добивме судската регистрација, со сите избрани органи и тела на партијата.Тоа значи дека од сега натаму, јавноста во Македонија ќе може да ги слушне сите ставови по повод актуелните политички прашања во земјата, како и од сферата на економско-социјални проблеми. Освен тоа, ГРОМ натаму ќе делува на политичката сцена со свои предлози и политички ставови кои ќе ја отсликуваат партиската програма и партиските заложби согласно Платформата на ГРОМ, како партија на центарот на која во средиштето и е токму благосостојбата на граѓанинот и просперитетот на државата.“ Ова го изјави лидерот на ГРОМ Стевчо Јакимовски, на денешната конференција за печат на која покрај тоа што го официјализира добивањето целосен легитимитет за функционирање на партијата ја елаборираше и позицијата на Граѓанската опција за Македонија околу потребата од предврмени парламентарни избори. „Денес, Граѓанската ...
сите 17 | | | веќе видена

Во врска со прес-конференцијата на портпаролот на СДСМ, Петар Шилегов, одржана денеска во 14 часот, ја информираме јавноста во Република Македонија дека, според најавите што ги дадовме во текот на вчерашниот ден (понеделник 21 октомври), Министерството за култура поднесе пријава против лицето Петре Шилегов до надлежниот Суд согласно со Законот за граѓанска одговорност за навреда и клевета . Господине Шилегов, Министерството за култура поседува видеозапис од вашата прес-конференција со кој, во судска постапка многу лесно , повторно ќе докажеме дека вие и вашата партија СДСМ се служите со лаги и невистини и ја манипулирате македонската јавност. Искрено ви благодариме, г. Шилегов, за укажаната можност, повторно, пред надлежните судски инстанци да дадеме транспарентен отчет за нашата работа и во оваа смисла, ве уверуваме дека и неаргументираните изјави изречени на денешната прес-конференција ќе бидат составен дел од споменатата тужба.
сите 18 | | | веќе видена

На 21.10.2013 година, во 12,00 часот, на локалниот пат Македонска Каменица-с.Цера, на м.в. „Еленец“ се случи сообраќајна незгода во која ТМВ „МАН“ управувано од Т.Ј.(47) од Делчево удрило во дрво, а потоа во трактор. Од ударот тракторот се придвижил и удрил во Виктор З.(5) од с.Цера, кој од здобиените повреди починал на самото место. Во незгодата тешко телесно повреден е и Т.Ј., а по укажана лекарска помош во Медицински Центар Кочани, е пренесен во Клинички центар Скопје.
сите 9 | | | веќе видена

ПС Кичево поднесе кривична пријава против С.Р.(44) од с.Арачиново-скопско и А.С.(52) од с.Брест, за сторени две кривични дела „фалсификување пари“. Во март и јуни 2013 година, пријавените во селата Другово и Кладник при купување на домашни производи пуштиле во оптек две фалсификувани банкноти во апоени од 500 и 100 евра.
сите 11 | | | веќе видена

ПС Струга поднесе кривична пријава против П.В.(35), за сторено кривично дело „напад врз службено лице при вршење работи на безбедноста“, Е.Ќ.(42), А.Х.(44), Д.В.(33) сите од с.Велешта за сторени кривични дела „спречување на службено лице во вршење службено дејствие“ и „кражба“ и А.Ч.(20) од Р. Албанија за „кражба“. На 17.10.2013 година, околу 17,00 часот, во село Виши, струшкото од страна на полициски службеници запрен е трактор натоварен со дрва, управуван од А.Х. во кој биле Д.В. и А.Ч., а истите не поседувале документација. По кратко време на полицајците им бил поречен патот од ПМВ „голф“ од кое излегле П.В. и Е.Ќ., по што П.В. физички нападнал еден од полицајците, додека останатите со тргање и влечење го спречувале другиот полицаец да преземе службени дејствија. Истражен судија на П.В. му изрече мерка притвор во траење од 10 дена.
сите 13 | | | веќе видена

На 21.10.2013 година околу 17,00 часот на автобуска постојка на железничка станица, на С.Р.(22) од Скопје и пристапиле две непознати лица кои и рекле дека не се од Скопје и ја прашале дали сака да им покаже каде се излегува и каде се прават забави во градот. Сите тројца влегле во возило “Форд Фиеста” со скопски регистерски таблици и се договориле да одат во парк, но наместо таму тие се упатиле накај Водно. На патот за Водно во еден момент истите го запреле возилото по што С.Р. успеала да избега и го пријавила случајот во полиција. Приведени се две лица И.К.(29) и С.П.(29) и двајцата од Скопје, по целосното расчистување на случајот ќе биде поднесен соодветен поднесок.
сите 19 | | | веќе видена

Од денес до четврток (22-24.10) во МВР ќе се спроведе обука, со цел практично користење на комуникациската алатка на Европол за размена на информации – SIENA, и по спроведување на обуката оваа апликација ќе започне да се користи. Практично, со потпишувањето на Меморандумот за разбирање за воспоставување на комуникациска врска помеѓу Република Македонија и Европол и Билатералниот договор за поврзување на компјутерски мрежи, кои се во сила од мај минатата година, се создаде законска основа за поврзување и на МВР на РМ со комуникациската алатка на Европол за размена на информации – SIENA. Обуката ќе ја спроведат експерти од Европол, г-ѓа Doris Vinagre од Одделот за човечки ресурси на Европол и г-дин Sebastien Bodin од Оперативниот центар на Европол. Учесници на обуката, пак, се преставници од Секторот за меѓународна полициска соработка, Одделение за Европол и дежурните работници во СМПС, како и назначени администратори од Одделот за информатика и телекомуникации. Инаку, SIENA ( Secure Information Exchange ...
сите 5 | | | веќе видена

“Денешната прва посета на македонски министер за внатрешни работи на Кина е добра основа за подигнување на меѓусебната соработка на повисоко ниво“, оцени кинескиот Министер за јавна безбедност Гуо Сенгкун. Според него, посетата на министерката за внатрешни работи м-р Гордана Јанкулоска доаѓа во исклучително значаен момент кога се одбележуваат 20 години од дипломатските односи меѓу Р. Македонија и Н. Р. Кина. Со длабоката доверба изградена меѓу двете институции, првиот човек на кинеската полиција смета дека е создадена солидна основа за натамошно унапредување на односите, заблагодарувајќи се за помошта во неколку значајни случаи. Двајцата министри се согласија дека е неопходно формализирање на односите во правна рамка и најавија потпишување на меморандум за соработка. Како заеднички точки на интерес беа дискутирани борбата против тероризмот и организираниот криминал, потрагите по лица, конфискацијата на имот, нелегалната трговија со наркотици и луѓе, како и криумчарењето мигранти. Заеднички заклучок беше дека ...
сите 39 | | | веќе видена

Општинското основно училиште „Димо Хаџи Димов“ беше домаќин на работната средба помеѓу членовите на Уницеф и дел од наставничкиот тим кој се дел од програма за социјална инклузија на истото училиште. Од десетте основни училишта, „Димо Хаџи Димов“ од Општина Карпош е најдобрата образовна установа во областа на социјалната инклузија. Целта на денешната посета на членовите од УНИЦЕФ беше согледувањето на работата на тимот и нивниот придонес за децата со посебни потреби. Искуствата на ова училиште ќе послужат за ширење на добрите практики на инклузивното образование во Македонија но и пошироко. Оваа работна посета е од огромна важност за континуитетот на овој проект и за решавање на проблемите во обрзовниот процес кај овие деца.
сите 23 | | | веќе видена

Најмалку сто вработувања и зголемување на извозот треба да овозможи новоотворената фабрика за производство на работна и заштитна облека „ВПТЕКС Македонија“ на холандската фирма Van Puijenbroek Textiel, лоцирана во индустриската зона во село Кадино, општина Илинден. Холандскиот инвеститор што вложи два милиони евра, најавува производство на професионална индустриска и заштитна облека. Веќе се ангажирани 50 вработени, а нивниот број ќе биде зголемен на сто од наредниот месец за кога се најавува воведување втора производствена линија. Во првиот квартал на следната година ќе следува и трета линија. На пуштањето во употреба на фабриката присуствуваа министерот за транспрот и врски Миле Јанакиески, претставници на инвеститорот од семејството Ван Пајанброк и на општинските власти. За изградбата на фабриката според министерот Јанакиески претходеле низа заеднички активности на инвеститорот, Владата и општината. За нас како Влада, истакна Јанакиески, е особено значајно што веќе во фабриката работат 50 лица и според ...
сите 13 | | | веќе видена

Од вчера има ново, четврто намалување на максималните цени на вкупно 752 лекови (иновативни, оригинатори и генерички лекови). Значително намалување има кај сите фармакотерапевтски групи на лекови, посебно кај антинеопластици и имуномодулатори, лекови за кардиоваскуларен систем, антиепилептици, антибиотици, антимикробни лекови, антивирусни лекови, седативи, антиревматски, како и лекови кои делуваат на желудник и гастроинтестинален систем, имуносупресивите и др. Со намалувањето се опфатени како лековите за болничка употреба, така и лековите кои граѓаните ги купуваат во аптека. Од анализата на Бирото за лекови се воочува дека најголемо намалување има кај максималните цени на лековите spriva respimat (81.72 %),за лекување на астма и хронични обструктивни болести, plavix (54.83 %) – антикоагуланс, celebrex (51.27 %) – антиревматски лек, neupogen (48.12 %) – имуномодулатор, morfin hidrohlorid alkaloid (45.65 %) – јак аналгетик, xatral (45,50 %) – лек за простата. Доколку би ги сумирале проценетите заштеди на ...
сите 8 | | | веќе видена

Ова се првични согледувања на некои елементи од извештајот од Европската Комисија за напредокот на Република Македонија и од обраќањето на еврокомесарот Филе. Најпрво СДСМ го поздравува петтиот извештај со препорака за отворање на преговори на Република Македонија и не само што го поздравуваме, туку ја поздравуваме и Европската Комисија што и овој пат не ги стави во заложништво оние повеќе од 90 отсто граѓани на Република Македонија коишто веруваат во евроинтеграцијата на нашата држава. Велам, не ги стави во заложништво, заради лошите политики на Владата на Република Македонија. Ако го следевте внимателно обраќањето на комесарот Филе претпоставувам дека забележавте, дека, за разлика од начинот на кој се обраќаше кон другите држави, за Македонија во ниеден момент не го спомна зборот “прогрес“, што за секој кој го познава барем малку евробирократскиот вординг е една индикација, една индикативна забелешка околу тоа каков е во овој момент ставот на Европската Комисија за прогресот на Република Македонија кон ...
сите 9 | | | веќе видена

next