На 21.09.2013 година, во 01,00 часот, на ул. „Теодосиј Гологанов“ во Скопје, група непознати лица кои носеле капи и шалови, со ножеви и дрвени палки ги нападнале Е.И.(20) и А.Х.(20), нанесувајќи им повреди. Се преземаат мерки за откривање на сторителите.
сите 21 | | | веќе видена

На 22.09.2013 година, во 19,30 часот во ПС Куманово, С.С.(40) од Куманово пријавила дека околу 18,30 часот, испред ОУ „Наум Фрашери“ три непознати лица без повод и причина физички го нападнале нејзиниот малолетен син Н.С.(15) удирајќи го со тупаници и клоци по телото. Се преземаат мерки за откривање на сторителите.
| | веќе видена

Дозволете да го соопштам ставот на Социјалдемократскиот сојуз на Македонија по однос на новиот предлог Закон за прекршоци и пакетот закони поврзани со него, а кој помпезно беше најавен од страна на премиерот Груевски. Ние сме против носење на пакет закони со кои се воведуваат дополнителни казни и двојно, па и тројно зголемени глоби и санкции за граѓаните на Република Македонија и за бизнис заедницата. Сите заедно имавме прилика, пред два дена да ја слушнеме научната и стручната јавност која остро го искритикува предложениот Закон за прекршоци, укажувајќи дека со овој закон, цитирам дел од учесниците на јавната расправа „државата се претвора во механизам за рекет на граѓаните и бизнис заедницата“. Ние нема да дозволиме буџетот на државата да се полни по пат на притисоци, глоби, парични казни и рекетирање на македонските граѓани. Наместо тоа, наместо предложените катастрофални, па дел од нив дури и противуставни законски решенија СДСМ бара намалување на казните, промена на системот – казната да биде исклучок, ...
сите 8 | | | веќе видена

Скандалите на Зоран Заев со јавните набавки во Струмица продолжуваат. Тие се поголеми од очекувањата на било кого. Зоран Заев се опуштил и мислел дека Општина Струмица е негов приватен посед, а парите на граѓаните дека се пари со кој тој може да стопанисува без почитување на никакви морални стандарди. Денес ќе презентираме документи за нова јавна набавка, директно од Општина Струмица, која ја добила фирма блиска до Зоран Заев и неговото семејство. Имено, огромна јавна набавка била склучена со фирмата Јавор-Шпед тогаш во сопственост на Горан Крстев, а сега во сопственост на неговиот татко Симеон Крстев. За што се работи. Фирмата Јавор-Шпед ДООЕЛ на ден 10.10.2008 година склучува договор за јавна набавка со Општина Струмица во вкупна вредност од 18.234.587 денари во периодот кога Горан Крстев е сопственик на оваа фирма. Горан Крстев, покрај тоа што во Струмица е познат како личен пријател на Зоран Заев, е и бизнис партнер и ортак на братот на Зоран Заев, Вице Заев во фирмата “Сара Јавор Инжинеринг ДОО ...
сите 57 | | | веќе видена

Градоначалникот на Град Скопје, Коце Трајановски, денеска, оствари средба со амбасадорот на Босна и Херцеговина во Република Македонија, Н.Е. Здравко Беговиќ. На средбата градоначалникот Трајановски изрази задоволство од досегашната соработка со Амбасадата на Босна и Херцеговина. Тој ја нагласи потребата од јакнење на соработката на Градот Скопје со Градот Сараево во повеќе области коишто ги содржи Спогодбата за соработка потпишана од двете страни во 2007 година. Амбасадорот Беговиќ истакна дека во рамките на долгогодишните врски и пријателски односи на Босна и Херцеговина со Република Македонија, соработката на главните градови е клучна за јакнење на тие односи, притоа потенцирајќи дека двете земји и нивните главни градови имаат одредени сличности што претставуваат основа за добра соработка, двете земји се мултиетнички земји и сериозно се подготвени за евроинтегративните процеси, а во тој процес активно ги вклучуваат и главните градови. На состанокот се разговараше и за потребата од заедничко учество на ...
сите 4 | | | веќе видена

Во петокот, на прес конференција, Министерот за финансии најави дека се изработени и доставени за усвојување до страна на Собранието на РМ неколку клучни документи од фискалната област: завршна сметка за буџетот за 2012 година, ребаланс на буџетот за 2013 година, предлог буџет за 2014 година, среднорочна фискална стратегија за периодот до 2016 година. Во оваа пригода, ќе се осврнеме на наодите кои беа искажани на таа прес конференција во однос на завршната сметка за буџетот за 2012 година и ребалансот за буџетот за 2013 година: Завршната сметка за буџетот за 2012 година веќе е задоцнета речиси 3 месеци. Тоа претставува прекршување на законот . Заради избегнување на ваквата практика во иднина, а во услови на целосно отсуство на политичка и морална одговорност од страна на оваа влада, СДСМ го повторува ставот за потребата од кривично санкционирање на ова дело во иднина. Владата се изјасни дека доцнењето со завршната сметка било заради „техничка причина“. СДСМ смета дека барањето на такво оправдување од страна ...
сите 19 | | | веќе видена

Општина Карпош и официјално е избрана за организатор на Европското клупско шаховско првенство во 2015 година, соопшти денеска, градоначалникот на Општина Карпош Стевчо Јакимовски, на конференцијата за медиуми одржана по тој повод. - Веста е особено значајна затоа што првпат во светот една општина организира едно првенство од висок ранг, а тоа е Европското клупско првенство во шах. Годинава Бордот на Европската шаховска унија донесе одлука клупското првенство во 2014 година да се одржи во Билбао, а следната 2015 година во Карпош. Наша главна препорака, со која ја добивме улогата на организатор на ЕКП за 2015 година, е, се разбира, токму успехот што три години по ред го постигнуваме со организацијата на нашиот шаховски турнир „ Опен Карпош “, за што имаме пофалби од Европската шаховска унија и од светската јавност, која е зачудена што еден турнир за толку краток период успеа да достигне таков квалитет. Наредната година во октомври, во Билбао, имаме обврска да ги презентираме своите можности за организација на ...
сите 8 | | | веќе видена

Учениците од ООУ „Јан Амос Коменски“, денеска, (23 септември 2013) , вторa година по ред го одбележуваат денот без автомобили со реализација на проектот „Зелени стапалчиња“. - Сите ученици на свој начин дадоа придонес во реализацијата на овој проект. Учениците од шесто одделение рано утрото на автомобилите на родителите оставаа летоци со пораки за поретка употреба на автомобилите и за зачувување на животната средина, второодделенците направија цртежи, третоодделенците пишуваа пораки, учениците од четврто и од петто одделение подготвија знаменца и зелени стапалчиња и учествуваа во еко-парадата… – ни појасни Александра Блажевска, предметен наставник од ООУ „Јан Амос Коменски“ и координаторка на проектот „Зелени стапалчиња“. Проектот првпат беше реализиран минатата година во рамките на интернационалната истоимена кампања, организирана од Алијансата на градови и општини со седиште во Франкфурт. - Најважно во врска со овој настан е тоа што активностите на учениците и годинава, со специјален извештај, ќе бидат ...
сите 2 | | | веќе видена

Душан Љубосављевиќ – Дуле, член на дуото “Дуле и Коки” денес, на скопските клиники починал. Тој боледувал од рак на црниот дроп, а пред извесно време бил и опериран од панкреатитис. Покрај тоа, тој боледувал и од хепатит. Дуле ќе биде погребан утре во својот роден град Штип. Најпознат хит на дуото е “Виолина и Гитара”.
сите 106 | | | веќе видена

Градоначалникот на Општина Кисела Вода, Билјана Беличанец – Алексиќ, заедно со претседателот на Советот, Трајче Донев, претставници на општинската администрација и членови на Советот на општината, почнувајќи од 23.09.2013 година (понеделник), ќе започне со редовна посета на сите месни и урбани заедници во општината. Првата средба, градоначалникот Беличанец – Алексиќ ќе ја одржи со жителите од месната заедница Потстаница, а во следниот период од 3 недели, ќе посетува по две месни заедници дневно. Целта на посетите е граѓаните да иницираат и таргетираат прашања од комуналната, сообраќајната сфера, локалниот економски развој, екологијата и други теми од локален интерес, а истовремено и да учествуваат во креирањето на локалните политики со давање на идеи и сугестии. Урбана/месна зедница Термин Време Потстаница 23.09.2013 (понеделник) 18:30 часот Н. Драчево 23.09.2013 (понеделник) 19:30 часот 11-ти Октомври – згради 25.09.2013 (среда) 18:30 часот 11-ти Октомври – бараки 25.09.2013 (среда) 20:00 часот Цветан Димов ...
сите 9 | | | веќе видена

СВР Тетово поднесе кривична пријава против А.З.(39) од Тетово за сторено кривично дело „измама“. На 05.08.2009 година, пријавениот склучил преддоговор за продажба на стан на Т.Т. од с.Раковец, по што Т.Т. му исплатил 28.000 евра, додека останатиот износ требало да му го исплати откако станот ќе биде целосно опремен. По извесен период, станот не бил опремен, а на Т.Т. му било кажано дека станот е продаден на друго лице, по што случајот е пријавен во полиција.
сите 3 | | | веќе видена

СВР Скопје поднесе кривична пријава против И.Т.(66) од Тетово за сторено кривично дело „телесна повреда“ при семејно насилство. Во мај 2013 година, пријавениот дошол во Скопје во станот во кој престојувала неговата сопруга В.Т. и нивните две ќерки, по што започнал расправија, упатувајќи и навредливи зборови, а потоа физички ја нападнал нанесувајќи и видливи повреди.
сите 17 | | | веќе видена

СВР Тетово поднесе кривична пријава против А.З.(46) од Тетово за сторени кривични дела „убиство во обид“, „тешка телесна повреда“ и „неукажување на помош“. На 16.08.2013 година, околу 16,40 часот, на ул. „Љуботенска“, во Тетово, пријавениот управувајќи ПМВ „фолксваген“ започнал расправија поради недавање првенство на минување со Б.Р. кој се движел позади него со ПМВ „рено клио“, по што настанала тепачка во која пријавениот со нож му нанел убодна рана на Б.Р. во градниот кош, а потоа без да му укаже помош, заминал од местото на настанот.
| | веќе видена

На 19.09.2013 година, во 17,30 часот во ПС-Гостивар, било пријавено дека во Гостивар, на ул.„Илинденска“, при ископ на земјиште за темели од станбена зграда, биле пронајдени коски од непознато потекло. Увид ќе се врши во текот на денешниот ден.
сите 4 | | | веќе видена

На 19.09.2013 година, во ПС-Струга е пријавено дека во периодот од 10.09. до 18.09.2013 година, непознат сторител откако насилно ја отворил главната метална врата од црквата „Св.Богородица“ во с.Дренок-струшко, влегол внатре и одзел околу 2.000 денари и еден крст метален-позлатен. Се преземаат мерки за пронаоѓање на сторителот.
| | веќе видена

Целата операција „Диригент“ е голем удар врз нарко мафијата што претставува добар пример за сите во регионот, но и во Европа како треба ефикасно да се бориме против сериозниот меѓународен криминал, нагласи министерката за внатрешни работи Гордана Јанкулоска на денешната прес-конференција. Според неа, заедно со последното продолжениe на операцијата во изминатите четири години и е нанесен сериозен удар на таканаречената „Франкфурт мафија“, за која се претпоставува дека повеќе од 10 години е инволвирана во меѓународен криминал. - Во сите досегашни акции во земјава и надвор поради поврзаност со оваа група, приведени се околу 500 лица. Од нив 460 се приведени на територијата на Германија, Австрија и Холандија. Во Македонија од 2009 година наваму приведени се 70 лица, запленети се преку 220 килограми хероин, четири килограми кокаин и неколку килограми марихуана. Документирани се и трансфери на пари тешки неколку милиони евра, десетици илјади евра се запленети, како и голем движен и недвижен имот, потенцира ...
сите 17 | | | веќе видена

Случаите со тендерите во Струмица што ги добивале членови на најблиското семејство на лидерот на СДСМ и градоначалник на општината Зоран Заев потсетуваат на октоподот на Бранко Црвенковски, изјави денеска премиерот Никола Груевски. Тој праша дали за Заев е нормално роднините, снаата, чичкото на Оланд, Меркел или Камерон да ги добиваат тендерите од страна на државата. - Гледам дека секојдневно излегуваат информации во јавноста за тендери на Општина Струмица коишто ги добивале луѓе од неговото, пред се, роднинско опкружување. И малку е чудно што целата негова одбрана се движи во правец дали е тоа законски или незаконски, кога денес излегува дека татко му и чичко му зеле тендер, утре излегува снаата, задутре стрината и којзнае уште што ќе излезе. Од тој аспект се прашувам дали ако стрината, снаата, татко или не знам кој на Меркел или на Камерон или на Франсоа Оланд така масовно добиваа тендери во нивните земји, дали таму дебатата би била дали е тоа законски или незаконски или би имало некоја друга дебата, рече ...
сите 15 | | | веќе видена

Опозицијата избрзано реагираше на приведувањата во акциите на МВР „Шпион“ и „Диригент 2“ и на прес-конференција ги прогласи за политички и партиски уште пред да биде соoпштено кои се причините за апсењата, оцени премиерот Никола Груевски. - Во иднина опозицијата треба добро да се пресмета пред да излезе со квалификации и прво да чуе барем за што се работи, а потоа да размисли дали треба да се реагира или не. Во овој случај уште немаше прес-конференција на МВР да објасни за акцијата, а тие веќе излегоа со осуда на акцијата. Значи, не знаат што осудуваат, не виделе кој и зошто е приведен во полиција, документи, што се случило. Нивните адвокати овојпат беа многу воздржани, а скоро секогаш адвокатите жестоко ги бранат своите клиенти. Адвокатите беа воздражни, а опозицијата на невидено излезе да ги брани, изјави Груевски одговарајќи на новинарски прашања по пуштањето во употреба лабораторија на Филолошкиот факултет. Тој нагласи дека како политичка партија и како Влада имаат јасно деклариран став дека борбата ...
сите 6 | | | веќе видена

Владата го утврди Предлог-буџетот за 2014 година и подготви ребаланс на буџетската каса за оваа година кои денеска ќе бидат доставени до Собранието на Република Македонија. Вицепремиерот и министер за финансии Зоран Ставрески објасни дека станува збор за мини ребаланс со кој се опфатени две позиции, односно се додаваат средства на Фондот на пензиско и инвалидско осигурување во износ од 1,34 милијарди денари заради повисоките расходи во однос на индексацијата. Дополнителни средства се префрлаат и во Министерството за образование и наука во износ од 430 милини денари потребни за опремување на лабораториите. Појасни дека други позначајни промени нема и дека другите позиции остануваат во рамки на проектираното. За буџетот за наредната година посочи дека ќе изнесува 176,5 милијарди денари. Приходите се планирани на 158 милијарди и 200 милиони, а буџетскиот дефицит 3,5 проценти и ќе се финансира од домашни и од странски извори. Буџетот за следната година е за седум проценти повисок од годинашниот. Предвидени се ...
сите 22 | | | веќе видена

Сакаме да информираме дека Владата на Република Македонија започна со реализација на проектот содржан во Законот за поддршка на домашната музичка продукција, проект кој значи финансирање на домашни музички композиции. Владата на минатата седница го усвои и Акцискиот план за реализација со кој започна реализацијата. Пред да се осврнам на деталите околу временската табела на активности за реализација на проектот, околу методологијата на спроведување на активностите и нејзините специфики, дозволете да истакнам неколку содржински поенти. Владата утврди дека со средства од Буџетот на Република Македонија, а по пат на конкурси секоја година ќе финансира создавање на 200 нови композиции, од кои 150 се од областа на забавната и народната музика и 50 се детски композиции. Конкурсите на кои музичарите ќе може да аплицираат ќе бидат распишувани четири пати во текот на годината, бројот на избрани песни кои ќе бидат финансиски поддржани во рамките на еден квартален конкурс ќе зависи од квалитетот на музичките композиции ...
сите 6 | | | веќе видена

next