СВР Охрид поднесе кривична пријава против Д.К.(39) од Република Србија поради постоење на основи на сомнение за сторено кривично дел „загрозување на сигурноста“. На 02.09.2013 година околу 21,00 часот пријавениот насилно и без согласност влегол во домот на С.Ф. (35) од Охрид и во нејзината соба започнал вербална расправија барајќи и пари и заканувајќи и се дека ќе заврши во гепек. Д.К. грубо и насилно ја спречил оштетената да се јави во полиција во момент кога таа го зела мобилниот телефон тој и го одзел и го отфрлил на страна. Нејзиното викање за помош го слушнале нејзините домашни кои влегле во собата по што Д.П. избегал од станот. Истражен судија му одреди мерка притвор во траење од 8 дена
сите 7 | | | веќе видена

На 17.09.2013 година, околу 17,30 часот, во Скопје на ул. „Разловечко Востание“, во „Тедико Супермаркет“, маскирано лице со закана со нож извршило разбојништво над две вработени, одземајќи 12.000 денари. Се преземаат мерки за откривање на сторителот.
сите 5 | | | веќе видена

Градоначалникот на Град Скопје, Коце Трајановски, Градоначалникот на општина Аеродром, Ивица Коневски и претседателот на Советот на општина Аеродром, Виктор Камиловски, денес /18.09.2013 година, среда/ свечено ја пуштија во употреба реконструираната пешачка патека „Тоше Проески“, позната како детска улица во општина Аеродром. Пешачката патека е широка 7 метри, а долга 550 метри, а е поплочена со гранитни плочи, на кои се изгравирани јунаци од цртаните филмови. Патеката е комплетно осветлена, а поставена е и урбана опрема - клупи и канти за отпадоци. За реконструкцијата на патеката општината Аеродром вложи 30 милиони денари. Во проектот за обнова на оваа детска улица Градот Скопје учествуваше со уредување на зеленилото, поточно во поставените 96 бетонски жардиниери екипите на Градот Скопје засадија по една зимзелена садница и по 2 хризантеми. Засадени се вкупно 96 зимзелени садници и 192 хризантеми, за што се вложени околу 500.000 денари. Со уредувањето, детската улица во Аеродром стана многу попријатно ...
сите 19 | | | веќе видена

Стручните екипи на Заводот за заштита на спомениците и музеј -Охрид ја завршија целосната конзервација и реставрација на црквата „Сите Светии“ која се наоѓа во манастирскиот комплекс во село Лешани, во областа Долна Дебарца, Охридско. Проектот, финансиран од Министерството за култура, се одвиваше во пет фази и опфати заштитно-конзерваторски работи на архитектурата на црквата заради намалување на негативните влијанија на влагата во и околу објектот, како и санација на археолошките ѕидови. Извршена е и конзервација на фрескоживописот кој поради интензивната влага во изминатиот период беше доведен во сериозна опасност. Во текот на конзервацијата, по механички и хемиски пат, беа отстранети сите нечистотии и беше извршено ретуширање на оштетениот слој со што е вратена колоритната автентичност на фрескоживописот, по кој е препознатлива оваа црква. Црквата „Сите Светии“ е изградена во 15 век и претставува мала еднокорабна градба ѕидана од кршен камен и бигор.
сите 13 | | | веќе видена

Заменик претседателот на СДСМ, Радмила Шекеринска , денес и утре престојува во дводневна работна посета на Холандија. Во текот на денешниот ден, Шекеринска прво ќе оствари средби со високи претставници на Лабуристичката партија во Парламентот на Холандија. Во Хаг, Шекеринска ќе се сретне со пратениците Мајкл Серваес , претставник за надворешни работи и Марит Маиј , претставник за европски прашања во Парламентот на Холандија. Потоа, во Министерството за надворешни работи на Холандија, Шекеринска ќе има средби со Барбара Плечер од Одделот за човекови права и мултилатерални организации, со Адиен Велрусио од Одделот за евро-интеграции и со Рој Ханс , од Одделот за Европа при Министерството за надворешни работи. На средбите ќе стане збор за евроинтеграцискиот процес на Република Македонија и состојбите во ЕУ и регионот. На крајот од денешниот ден, во „ПроДемос“ во Хаг, Шекеринска ќе учествува на експертски состанок на кој ќе присуствуваат повеќе од 45 експерти. На експертска дебата ќе се разговара за процесот на ...
сите 5 | | | веќе видена

На 16.09.2013 година, во 13,40 часот на регионалниот пат Битола-Демир Хисар на м.в. „Чагор“, се случила сообраќајна незгода помеѓу ТМВ „форд транзит“, управувано од Мирослав Д.(24) од Скопје и ТМВ „мерцедес“ управувано од И.С.(27) од Радовиш. Во незгодата на самото место починал Мирослав, а тешко телесно бил повреден И.С. и на истиот му е укажана лекарска помош во Клинички центар Битола.
сите 2 | | | веќе видена

СВР Куманово поднесе посебен извештај против С.А.(52) и С.Р.(44), двајцата од с.Арачиново за сторено кривично дело „фалсификување пари“ и против П.С.(71) од Скопје за „недозволена наплата и исплата во ефективни странски пари“ од Законот за девизно работење. На 19.03.2013 година, откако С.А. и С.Р. набавиле лажни банкноти во апоени од 50,100 и 500 евра, истите отишле во куќата на П.С. и му дале банкнота од 100 евра како капар за купување на јачмен. По ова, П.С. се обидел да ја размени банкнотата во менувачница, од каде му кажале дека истата е фалсификувана.
| | веќе видена

На 16.09.2013 година, во 23,50 часот во ПС Пробиштип од Итна медицинска помош е пријавено дека Ф.Д.(22) од с.Злетово побарал лекарска помош поради нанесени видливи повреди по главата и телото, а поради сериозноста на повредите истиот е пренесен во Клинички центар Штип. Извршен е увид на местото на настанот и е констатирано дека околу 23,15 часот во с.Злетово, на ул. „Маршал Тито“, Д.М.(39) од истото село физички го нападнал Ф.Д., удирајќи го со тврд предмет по телото, од што му нанел тешка телесна повреда на подлактицата. Се преземаат мерки за целосно расчистување на случајот.
сите 2 | | | веќе видена

Побарувањата на државата по основ на јавни давачки во Тутунскиот комбинат Прилеп ќе се претворат во траен влог. Ова се предвидува во новиот предлог-закон што денеска го помина првото читање на матичната собраниска Комисија за финансирање и буџет. Вицепремиерот и министер за финансии Зоран Ставрески појасни дека со понудениот модел ќе му се овозможи на претпријатието финансиска стабилност и непречено извршување на обврските кон трети лица. - Овој модел им помага за вработените и Владата како предлагач го има интересот да ги заштити вработените и тутунопроизводителите. Ако имаше друг начин да се заштити нивниот интерес ќе го предложевме. Се обидовме со други начини да го продадеме претпријатието со цел да ги одржиме работниците на работа, но немаше заинтересирани инвеститори. Сметам дека секое работно место и секој вработен таму е значаен и не смееме да губиме работни места затоа што зад тие луѓе стојат фамилии кои треба да се прехранат. Од тие причини се одлучивме на овој чекор бидејќи немаше други ...
сите 7 | | | веќе видена

Владата на Република Македонија, водејќи се од политиката за унапредување на деловното опкружување, постојано работи на подобрување на бизнис климата, на унапредувањето на условите за економски раст и зајакнување на конкурентноста на домашните компании. Ценејќи ги знаењето и стручноста на докажани странски експерти од различни индустрии и области, и позитивните искуства кои домашни и надворешни компании ги имале со ангажман на таквите експерти, Владата на Република Македонија ќе имплементира еден сериозен и значаен проект кој во својата суштина опфаќа обезбедување и ангажирање на докажани странски експерти и користење на нивната стручна помош од страна и во функција на потребите на компаниите во Република Македонија. Денеска започнува првата фаза од тој проект и во текот на денешниот ден Владата ќе објави Јавен повик за пројавување интерес за ангажирање на странски експерти од страна на домашните компании. Повикот ќе трае 45 дена од денот на неговото објавување, значи некаде до почетокот на месец ноември и ...
сите 5 | | | веќе видена

Македонија мора што е можно побрзо да биде таму каде што и е местото – во НАТО и ЕУ, истакна хрватскиот премиер Зоран Милановиќ на заедничката прес-конференција со премиерот Никола Груевски, кој денеска престојува во официјална посета на Хрватска. Милановиќ, јави известувачот на МИА, нагласи дека Македонија што поскоро треба да ги почне преговорите за приклучување во ЕУ, а влезот во НАТО да биде веднаш, бидејќи Македонија, како што рече, беше во акцискиот план за членство во НАТО пред Хрватска. Подготовките, додаде, одамна завршија. „Во таа смисла ја поддржуваме секоја добронамерна иницијатива, но, за жал, знаеме и кај се пречките за кои помина премногу време“, истакна Милановиќ. Премиерот Груевски рече дека очекува Хрватска, која веќе е член на ЕУ, да биде и натаму наш силен поддржувач, притоа истакнувајќи дека Македонија ги исполни стандардите за влез во ЕУ, но се бараат начини за решение на спорот што, како што рече, ни го наметна нашиот јужен сосед и да се отвори патот за интегрирање во НАТО и ЕУ. „Она ...
сите 25 | | | веќе видена

Денес во Општина Карпош, три паралелки од петтите одделенија од ООУ „Петар Поп Арсов“ беа во посета на локалната самоуправа. Посетата е како дел од програмата по општествено запознавање на Општина Карпош и начинот на нејзиното функционирање и раководење. Јакимовски одговараше на безброј прашања од учениците во врска со општите податоци,како колку жители има Карпош, колку години постои општината, како се организира општинската администрација, дали е тешко да се биде градоначалник, колку време се подготвува списанието Карпош Урбан и мноштво други. Тие му се заблагодарија за досега сторените работи за нивното училиште I грижата како општински татко за младата популација. Никола од V-2 коментирајќи ја градоначалничката функција искрено рече: Оваа работа е супер! Потоа петтооделенците од ООУ „Петар Поп Арсов“ на градоначалникот Јакимовски му дадоа подарок- цртеж во форма на знамето на општината и му прочитаа песнички на тема – „Нашата општина“. Патем, тие се распрашуваа што ново ќе добие нивното училиштена што ...
сите 2 | | | веќе видена

Премиерот Груевски, а и неговите министри ме повикуваат да одговорам дали јас лично сум давал тендери на мојот татко или на мојот чичко. Господине премиер, Ви одговарам конкретно, јасно и прецизно. Не! Јас овој тендер го немам дадено на мојот татко или на мојот чичко. Институцијата која склучила договор со фирмата на моетот семјество е детската градинка “Детска радост”. Таа институција има одговорно и службено лице кое не се вика Зоран Заев. Институцијата е под надлежност на општина Струмица, а целата постапка е спроведена во процедура што законот ја пропишува. Законот за спречување на судир на интереси и законот за корупција јасно прецизираат кога и во каков случај има судир на интереси. Во овој случај нема ниту непотизам, ниту судир на интереси. Доколку имаше судир на интереси, а со тоа и кршење на законот, вашата власт досега ќе имаше поднесено кривична пријава и тоа најверојатно со мерка притвор за Зоран Заев. Господине Груевски, Вие сте на чело на владата и лично одговарате за работата на институциите. ...
сите 51 | | | веќе видена

Зоран Заев два дена одбива да даде одговор на едно просто и едноставно прашање. Дали татко му и чичко му добивале јавни набавки и договори со Општина Струмица и со општинските установи? Да или не? Ние имаме документи дека е така, но го повикуваме сам да каже. Зоран Заев може да ја замајува јавноста со тоа дали Струмица е добра општина или не, со тоа дали оваа власт е демократска или не, но на крај мора да каже дали татко му добивал тендери и договори со Општина Струмица и нејзините институции. Скандалот е уште поголем од првичните информации кои ние ги имавме и ги презентиравме. Јавната набавка за кој зборувавме како партија, а го добила фирмата ЗОВИ ПРОМЕТ ДОО Струмица во почетокот на 2013 година очигледно не е и единствен. Фирмата ЗОВИ ПРОМЕТ од Јавната Општинска Установа “Детска радост” и претходно во повеќе наврати добивала јавни набавки и договори. Денес медиумите пишуваат за тоа. ЗОВИ ПРОМЕТ, фирма на таткото на струмичкиот градоначалник, а сега и Претседател на СДСМ, во седум наврати склучила договор ...
сите 51 | | | веќе видена

Вчеравечер /16-ти септември 2013 година (понеделник)/, заврши 6. Гурмански викенд со пиво „Пиволенд 2013“, што изминативе шест дена, во организација на Здружението на граѓани ПИВОЛЕНД-Скопје, а под покровителство на Град Скопје, се одржуваше на старата локација -скопското Кале. Вчеравечер, на последната фестивалска вечер присуствуваше и градоначалникот на Град Скопје, Коце Трајановски. Пред многубројната публика и вчера настапија неколку македонски бендови и артисти. Вечерта почна со настапот на ДЈ Тања, Фајтинг Виндмилс, Шутка рома рап и Пука козметика, Паркети, Ареа и ДЈ Тина. Во изминативе шест дена во изборот од над 30 видови пиво, од домашни и странски производители и македонска традиционална храна од десет различни ресторани, уживаа околу 110 илјади посетители. Годинава фестивалот имаше четири стејџа со различен тип музика, и тоа: главниот стејџ, ДЈ стејџот и кавер бенд стејџот, а посетителите имаа можност да се забавуваат со уште едно музичко освежување на четвртиот стејџ, за кое се погрижија момците ...
сите 16 | | | веќе видена

Денеска, градоначалникот на Град Скопје, Коце Трајановски во СРЦ Сарај, кај езерото Треска, се сретна со пензионери од нашава земја, а во организација на Здружението на пензионери од Ѓорче Петров и Сарај. -Градот Скопје во изминатите години има остварено одлична соработка со Сојузот на здруженијата на пензионерите на Град Скопје и тоа преку заемно учество во реализација на различни програми и активности кои имаат за цел остварување на поквалитетен живот на пензионерите. Нашата соработка ќе продолжи и натаму, затоа што сите ние им должиме многу на нашите пензионери- истакна градоначалникот Трајановски. Градот Скопје со финансиски средства во износ од по 500 000,00 денари, три години по ред, а во 2014 година, финансиска поддршка во износ од 1 000 000,00 денари, континуирано вложува во реновирање на Рекреативниот центар Катланово и негово оспособување. Досега реновирано е фоајето на одморалиштето, комплетно се обновени ходниците на двата ката, а од средствата од 2012 година реновирани се бањите во собите на ...
сите 5 | | | веќе видена

Градоначалникот на Град Скопје, Коце Трајановски, и директорот на ЈП „Комунална хигиена“, Ракип Дочи, денеска /17.09.2013 година/ ги промовираа новите пластични контејнери што се набавени за потребите на ЈП „Комуналана хигиена“. - Со цел да се подобри подигањето на отпадот на територијата на градот Скопје, се набавени 200 пластични контејнери, со зафатнина од 1,1 м3. 150 контејнери се со зелена боја и зелен капак и се наменети за одлагање комунален отпад, а 50 се со зелена боја и жолт капак и се наменети за одлагање ПЕТ- амбалажа. Со поставувањето на новите контејнери, кои се отпорни на надворешните влијанија и се тешки само 25 килограми, ќе се подобри изгледот на градот и ќе се олесни работата на вработените во ЈП„ Комуналана хигиена“. Во изминатите години се набавени и поставени на повеќе локации низ градот и 116 трикоморни мрежести контејнери за селективно собирање отпад, но нашите искуства не се целосно позитивни, бидејќи дел од граѓаните во нив одлагаат неселектиран отпад, а значителен број ...
сите 7 | | | веќе видена

Деновиве, Општина Кисела Вода започна активности за подобрување на водоснабдувањето во месноста “Порупи” во селото Драчево. Имено, по налог на општината, екипи на фирмата Промонтинг ДООЕЛ – Скопје, започнаа градежни активности за подобрување на водоводната мрежа на главниот довод кон високата зона по улицата „Партизански Пат“. На оваа линија се поставуваат полиетиленски цевки со пречник Ф110 мм. Согласно проектот, зголемувањето на капацитетот и квалитетот на водоводната мрежа ќе се изврши преку поврзување на водоводната мрежа од улицата “Јустинијан Први” (поранешна “Драчевска”), до изградената пумпна станица за високата зона и манастирот “Пеленица”, во должина од околу 554 метри. На местото на приклучок на улицата “Јустинијан Први” предвидена е изградба на приклучна шахта во која ќе бидат сместени сите потребни арматури и фасонски парчиња. Оваа активност следи по изградбата на нова водоводна мрежа за месноста “Порупи” во 2009 година, со која се реши долгогодишниот проблем на жителите на ова населено место со ...
сите 6 | | | веќе видена

Градоначалникот на Општина Центар, Андреј Жерновски, Претседателот на Советот на Општина Центар Мирослав Шиповивиќ и претставниците на Здружението за заштита на правата на животните “Анима Мунди“ седнаа да ги испеглаат недоразбирањата околу одлуката за комунален ред, изгласана на последната седница на Советот на Општина Центар.Од “Анима Мунди“ задоволни и му се заблагодарија на Жерновски за брзата реакција. “Ова беше одличен состанок, има добро расположение и лесно ќе ги надминеме недоразбирањата. Дел од забелешките се прифатени. Генерално работите ќе се изменат кон подобро“, изјави Столе Велковски од “Анима Мунди“. Градоначалникот Жерновски посочи дека веќе во четврток на веќе закажаната седница на Советот ќе се стави корекцијата на член 95 од одлуката, претходно усогласена со “Анима Мунди“. “Најголемиот број забелешки и пишувања беа вештачки внесени во дебатата. Она што е проблематично ќе го поправиме во одлуката“, рече Жерновски. Се предлага да се избрише делот од одлуката каде што стои дека не е ...
сите 9 | | | веќе видена

Град Скопје досега додели околу 2 000 бесплатни билети за граѓаните на Скопје, што в недела, на 22 септември, ќе присуствуваат на традиционалната Манифестација „Појадок на мост 2013“. Преостанатите петстотини бесплатни билети, граѓаните можат да ги подигнат лично, со документ за идентификација, на пултот поставен пред градската кафеана „Пелистер“, најдоцна до четврток 19.09.2013 година. Пунктот на плоштадот Македонија е поставен од 10 до 15 часот, а на 22-ри септември настанот ќе почне во 9 часот наутро и ќе заврши во 11 часот. Секој посетител кој има обезбедено билет ќе добие бесплатен ланч пакет и пијалак, обезбедени од нашите донатори. Земајќи го предвид големиот интерес за овој настан, а заради специфичноста на просторот на кој се организира, Градот Скопје годинава настанот ќе го организира на два моста, Камениот мост и мостот Око, а бројот на посетители е ограничен на 2 500.
сите 21 | | | веќе видена

next