Денес Оливер Спасовски лажеше без срам и усул од говорницата во Собранието. Тука се фактите кои ги докажуваат неговите лаги. Станот, гаражата и подрумот во населбата Аеродром моите родители ги имаат купено во 1987 година после неколкугодишна работа како доктори во Ирак. Станот е купен кога јас имав 9 години, а СДСМ го претставува како да сум го купил вчера. Значи, станот е купен од моите родители пред 26 години, за него работеа на температура од 45 степени целзиусови во Ирак во време на војна во 1983, 1984 и 1985 година и не дозволувам да се фрли никаква дамка врз моето семејство. За сопственоста на станот во населбата Аеродром уште од далечната 1987 година можат да потврдат буквално стотици наши соседи, комшии, станари во околните згради и влезови, пријатели и соученици, маалски другари и познаници. СДСМ и Оливер Спасовски лажат без срам и усул велејќи дека станот е купен во 2008 година, а документацијата јасно покажува дека станот е купен од татко ми и мајка ми во 1987 година односно пред 26 години.
| | веќе видена

Градоначалникот Жерновски ја призна грешката. Откако без рационално објаснување ја укина можноста за целодневниот престој (продолжен престој) за четвро и петто одделение во основните училишта во Центар, се реши да не тера инает со родителите и ја прифати иницијативата на граѓаните на Центар, а која ние како Советничка група ја поддржавме. Имено, Жерновски ја укина целодневната настава за четврто и петто одделение, која во изминатиот период, во времето на градоначалникот Тодоровиќ беше финансирана со општински средства. Тој се обиде да ја префрли одговорноста на сите, само тој да не биде виновен. Жерновски се прогласи себеси за ненадлежен како градоначалник, имено како што секојпат се прогласува за проблемите кои ги имаат граѓаните на Центар. Впрочем, и Согласно член 33 став 2 од Законот за основно образование, основното училиште за учениците од прво до трето одделение може да организира продолжен престој со учениците од иста паралелка по добиена согласност од Министерството и член 33 став 3, ако се ...
сите 2 | | | веќе видена

Нов скандал. Нови докази. Нови јавни набавки. Денес ќе ве информираме како братучетката на Зоран Заев добивала јавни набавки. Зоран Заев ја претвори општина Струмица во извор на бизниси и профити за него и фирмите од неговото семејство. Затоа Зоран Заев веќе неколку дена молчи пред фактите, дека тој и неговото семејство преку јавните набавки кои ги склучувале нивните фирми добивале пари од граѓаните на Струмица. На јавноста ќе и презентираме уште документи кои ја докажуват бесрамната злоупотреба која ја прави кланот Заеви во Струмица. Фирмата “Тгропродукт ДОО увоз-извоз” од Струмица, која е фирма за преработка на овошје и зеленчук, во периодот кога сопственик е Катерина Бојовиќ Заева, т.е. првата братучетка на Зоран Заев, склучува договор за јавна набавка со Јавното претпријатие “Комуналец” на ден 31.12.2010 година. Со оваа јавна набавка се обезбедени феферони, цвекло, корнишони и мешана салата во вредност од внимавајте, дури 109.447 денари. И ден денес оваа фирма ја водат стрината на Зоран Заев, Убавка ...
сите 68 | | | веќе видена

Нашиот најтрофеен кошаркарски клуб Работнички доби нова управа. За претседател на Управниот одбор е избран Горан Геровски, кој со новите членови треба да го консолидира клубот во Градскиот парк. Веќе има потпишано договори за засилување на тимот со Брчков и Соколов, но ќе се договора и друг квалитетен играчки кадар кој ќе го врати препознатливиот сјај на Работнички. Управата ќе има и одговорна задача да ги расчисти натрупаните проблеми и долгови наследени од претходното раководство. Се должат и плати на играчите, а многу повеќе на тренерите и администрацијата. Новата управа ја очекува и тешката задача, но велат, имаат волја и желба бидејќи Работнички беше и ќе биде наша гордост. Нови членови на УО на КК Работнички се: Горан Геровски, Дејан Тодоровски, Ѓорѓи Аврамчев, Лазар Лечиќ, Влатко Владичевски, Бајрактар Абдураим, Филип Филиповски, Велимир Симоновски, Димитар Трајчевски, Саша Богдановиќ, Љупчо Васовски и Ѓорѓи Вчков.
сите 10 | | | веќе видена

Навистина е тажно дури и за оние граѓани кои изминативе седум години не и свртеа грб на погубната политика на СДСМ, да гледаат како портпаролот Петре Шилегов, упорно продолжува да ги чита партиските нарачки за фронтален напад и девалвирање на институциите. Тоа што портпаролот Шилегов не разбрал дека сите надлежни институции го демантираа, е негов личен проблем. Сите тие потврдија дека тој и СДСМ ја лажат и ја манипулираат јавноста, така што неговиот личен проблем и проблемот на неговата партија да не ги почитува и да не ги разбира институциите, ќе си го решава пред надлежниот суд. За мене е важно граѓаните да добијат јасна претстава за лагите и манипулациите со кои СДСМ се обидува да ја прикрие безидејноста и немањето капацитет. За мене е важно дека граѓаните ги почитуваат и разбираат институциите давајќи поддршка на реформите и работењето седум пати по ред.
сите 45 | | | веќе видена

„Добро вели Андреј Жерновски дека СДСМ и ВМРО-ДПМНЕ се две страни на една иста пара. Аргумент повеќе кон тоа е што истите навики кои што ги имаше ВМРО-ДПМНЕ до февруари 2013 со постојани напади врз мене, сега ги имаат од СДСМ, и притоа целосно неаргументирано“, вели во денешната реакција градоначалникот на Општина Карпош, Стевчо Јакимовски. „Мене ми е искрено жал што се уште се дезориентирани и не можат да ја определат својата политичка цел. Загубени во маглата и сивилото на нивниот црно-бел свет, очигледно се обидуваат или да ја дефокусираат македонската јавност или да воведат колорит во изборот на непријатели. Сакам да им помогнам и да ги насочам дека нивна политичка цел и противник треба да биде Никола Груевски. Моето мислење е дека немаат трошка кредибилитет било кого да обвинуваат за злоупотреби во момент кога нивниот лидер Зоран Заев е до гуша во корупциски скандали. Освен плукањето, СДСМ немаат друга понуда на политичката сцена. Постојано плукаат по фамилијата на Никола Груевски, а притоа она што тие ...
сите 3 | | | веќе видена

Со кој памет Никола Груевски, човекот што ги назначи своите први братучеди Сашо и Влатко Мијалкови и кумот Зоран Ставревски за контролори и газди на парите на граѓаните на Република Македонија, прави споредби со политичари како Ангела Меркел или Дејвид Камерон. Ова е семејна метастаза на семејството Груевски инсталирана во Владата на Република Македонија. Појава незабележана во поновата политичка историја на Европа. Вакви луѓе, согласно европските стандарди не би смееле да се бават со политика, а не да бидат претседатели на влади. Кога веќе прави паралели, Груевски не мора да се замара со Германија или Британија. Има одличен пример на Балканот. Идеален за споредба, а и за поука му е поранешниот хрватски премиер Иво Санадер.
сите 16 | | | веќе видена

Општина Карпош и „Детскиот ликовен центар“, седми пат по ред се организатори на Меѓународната детска ликовна колонија „Св.Панетелјмон“. Манастирскиот комплекс беше местото на кое 30 млади сликарски таленти од десетте основни училишта од општината, ги истакнаа своите амбиции кон уметноста и желбата кон цртањето. Традиционалната манифестација со поздравен говор ја отвори градоначалникот на општина Kарпош, Стевчо Јакимовски. -Мило ми е што општина Карпош како покровител, може да овозможи млади и креативни ученици, кои имаат афинитети за ликовната уметност, да ја поттикнеме нивната креативност и да придонесеме кон нивна ориентација да се занимаваат со уметноста како професија, -рече првиот човек на Општината и изрази жалење до збратимените општини кои не беа во можност да учествуваат на овогодинешната петта по ред Ликовна колонија која е од меѓународен карактер. На денешниот ден, учениците работеа на тема мотиви од манастирот и природните убавини на планината Водно, а утрешното затворање на ликовната колонија, ...
сите 5 | | | веќе видена

Госпоѓо Јанкулоска соочена со фактите и вистината, како во квизот „Милионер“, се одлучивте да одиграте „повикај пријател“. Вашиот пријател, Антикорупциската комисија, наместо да Ви помогне уште повеќе Ве заплетка. Од нивната „помош“ се отвораат нови сериозни прашања што треба да ги објасните на јавноста и Вие и Антикорупциската комисија. - Прво, министерке Јанкулоска, каде во Скопје, во централно подрачје, 214 метри квадратни чинат 140 илјади евра? Помалку од 700-тини евра по квадрат?! Во Центарот на Скопје?! Ова би била корисна информација за граѓаните бидејќи и тие сакаат да купат евтини станови. Значи, каде и од кого со 140 илјади евра може да се купат два стана, од 114 и од 95 метри квадратни? - Второ, како сте успеале да добиете кредит од 100 илјади евра, со државна плата од 60-тина илјади денари? Ако навистина го имате, како го враќање со две плати од државната администрација, кога за толкав кредит ратата не е помала од 80 илјади денари месечно? Фирми не можат да отплаќаат толкави ...
сите 46 | | | веќе видена

Неколку илјади граѓани, ученици, рекреативци и вљубеници во велосипедизмот денеска /20.09.2013 година/ учествуваа во големото дефиле на велосипеди што по градските улици се возеше по повод Денот без автомобили и Европската недела на мобилноста. Дефилето го предводеа градоначалникот на Град Скопје, Коце Трајановски, заменик-министерот за животна средина, Стево Темелковски и шефот на делегацијата на Европската унија во нашата земја, Н.Е. Аиво Орав. Велосипедистите тргнаа од плоштадот „Пела“, по градските улици возеа до крстосницата на булеварот Јане Сандански со булеварот Србија, а потоа во обратна насока, до целта на школката во Градскиот парк, каде што се одржа забавен еко-хепенинг. - Со ова дефиле, со оваа наша активност, покажавме дека сме за чисто Скопје и за чист воздух. Градот Скопје прави се што е во негова надлежност да обезбеди подобри услови за возење велосипед во градот. За само две години целосно го обновивме јавниот градски превоз, а граѓаните добија нови, удобни, чисти и безбедни автобуси, со ...
сите 9 | | | веќе видена

-СДСМ и натаму се профилира како партија на плачковци на кои што се живо им пречи. Тој што пренаменува пари од граѓаните за партијата е Зоран Заев, кој што деновиве е фатен „in flagrante“ како префрла средства од општинскиот буџет на сметки на своите најблиски роднини.Практично, она што СДСМ го нудат денес на политичката сцена, е опцијата да падне фамилијата на Груевски, за да дојде фамилијата на Заев. Апсолутно не се точни нивните обвинувања затоа што општина Карпош во ништо ја нема променето политиката од онаа што заедно со Социјалдемократскиот сојуз ја водевме до февруари 2013 година.И натаму се извршуваат сите планови и програми онака како што треба. Не е точно дека се вршат партиски вработувања, туку се екипира општината со кадри кои и се потребни на локалната самоуправа. Оние што зборуваа за партиски вработувања, што ќе јадат живи деца, што ќе бркаат луѓе од администрацијата и за партиски вработувања, оние кои зборуваат се токму од СДСМ и нивниот лидер Зоран Заев. Што се однесува пак до бесплатните ...
сите 4 | | | веќе видена

Стручните екипи на Заводот за заштита на спомениците на културата и музеј – Прилеп интензивно работат на втората фаза од темелната реконструкција на источниот конак од манастирот „Св. Архангел Михаил” во Варош, Прилеп. Втората фаза ги опфаќа градежните работи над каменото приземје и првата бетонска плоча, како и изведбата на внатрешните преградни ѕидови и скали до втората бетонска плоча. Работите се одвиваат според предвидената динамика и покрај фактот дека станува збор за тешка пристапност на теренот, како и поради составот на карпите каде што се одвива градбата. Новиот источен конак се гради на вкупна површина од 292 м2 и треба да биде завршен најдоцна до 2015 година. Реализацијата на проектот за обнова на источниот конак од црквата „Свети Архангел Михаил”, која е главната и единствена манастирска црква во варошкиот манастир, претставува потврда за грижата на Министерството за култура за сите непроценливи културни вредности и културното наследството во Република Македонија. Манастирскиот комплекс „Св. ...
сите 7 | | | веќе видена

Пратеничката група на СДСМ достави реакција до Советот за радиодифузија за новиот телевизиски спот кој е дел од кампањата на Владата на Република Македонија против абортусот и бара негово повлекување. Во реакцијата се наведува дека „Новиот спот во којшто абортусот како медицинска интервенција се изедначува со убиство испраќа порака на осуда и стигматизација кон сите жени и парови кои го искористиле или планираат да го искористат своето природно репродуктивно право. Воедно, овој спот е и брутална навреда и квалификација на лекарите како убијци„. „Истакнуваме дека со членот 41 од Уставот на Република Македонија се гарантира правото на човекот слободно да одлучува за создавање на деца. Ние пратениците и пратеничките потпишани на оваа изјава застануваме во одбрана на слободите и човекови права на секоја жена и затоа бараме итно повлекување на овој противуставен спот“ стои во реакцијата на пратеничката група на СДСМ.
сите 6 | | | веќе видена

Град Скопје по четврти пат, во соработка со Средното угостителско училиште на Град Скопје „Лазар Танев“, го организира настанот “Појадок на мост” што ќе се одржи на Камениот мост и мостот Око на ден 22.09.2013 година (недела) од 09 до 11 часот. Заради подобра организација, на ден 21.09.2013 година (сабота), од 18 часот до 13 часот в недела /22.09.2013 година/, двата моста ќе бидат целосно затворени за граѓаните на Град Скопје. На настанот в недела граѓаните мора да го понесат со себе и бесплатниот билет. Влезот за Манифестацијата и на двата моста ќе биде единствено од страната на плоштадот Македонија.
сите 60 | | | веќе видена

Премиерот Никола Груевски денеска на традиционалното обраќање пред домашните стопанственици најави дека во новиот буџет за 2014 година планирано е зголемување на пензиите за 5 отсто. Покрај зголемување на пензиите, премиерот информираше дека во буџетот за наредната година планирано е зголемување на социјалната помош за 5 отсто, на платите на јавната администрација, исто така за 5 отсто, како и зголемување на придонесот на самохрани родители кои имаат деца со пречки во развојот за 50 отсто. Груевски најави и зголемување на додатокот за мобилност кој ќе изнесува 7.000 денари месечно и на додатокот за глуви лица на 4.000 денари месечно.
сите 103 | | | веќе видена

Нов ден,нов скандал. Нова јавна набавка склучена со фирма во сопственост на фамилијата Заеви. Од ден на ден, непотизмот, судирот на интереси и криминалното работење во Општина Струмица полека но сигурно, се одплеткува, се шири и добива се поголема тежина. Зоран Заев, вчера тврдеше дека од позиција на градоначалник на Општина Струмица никогаш не склучувал никакви договори за јавни набавки помеѓу општината и нејзините институции и фирмите во сопственост на неговото потесно семејство. Не е така. Општина Струмица има склучувано договори со фирми кои се сопственост на потесното семејство на Зоран Заев. Овие документи кои ги презентираме денес пред македонската јавност, се уште една потврда за начинот на работење на Зоран Заев со Општина Струмица. Сега, дозволете ми накратко да објаснам за што се работи. Фирмата Сара Јавор Инженеринг ДОО Струмица, чиј сопствениците се, внимавајте, Вице Заев, родениот брат на Зоран Заев и Горан Крстев, човек добро познат во Струмица и човек кој се појавува како сопственик, ...
сите 60 | | | веќе видена

За да го допрете дното неопходно е тоа да постои, но во случајот на СДСМ и портпаролот Петре Шилегов, дното го нема на видик. Со секоја нова одржана прес конференција и со секоја нова исчитана манипулација, покажуваат дека се наоѓаат во слободен пад и дека тонат се подлабоко. Петре Шилегов лаже. СДСМ лаже. Тврдења на Шилегов дека сум заработила 200 000 евра во овие 5 години, ќе има можност да ги докаже на суд. Заради намалување на висината на оштетното побарување кое ќе го пријавам пред надлежниот суд, во наредните денови сум подготвена да му понудам можност јавно да се извини за изречените клевети и измислици и да каже кој му наложил да излезе со вакви невистини. Сепак, јавноста заслужува да го знае одговорот што е можно побргу, без да го чека крајот на судскиот процес.Затоа би сакала да информира дека новиот стан е набавен со продажба на стариот, подигнат е заем и долгорочен кредит од банките по пазарни услови. Значи не станува збор за незаконско богатење, туку месечна обврска за исплата на рати. Граѓаните ...
сите 54 | | | веќе видена

Гордана Јанкулоска , откако седнала во министерската фотелја во МВР, само во станови, го зголемила својот имот за НЕВЕРОЈАТНИ 200 ИЛЈАДИ ЕВРА ! Ве информираме дека ова е првиот во низата скандали за експресни богатења на луѓе од власта, за коишто СДСМ ќе ја информира јавноста. Сега, поставуваме просто прашање до министерката за внатрешни работи и до премиерот Груевски. Дали со чесна македонска плата, нека е и министерска, за 5 години се доаѓа до заработка од 200 илјади евра? Секој граѓанин во оваа земја одговорот го знае, но Груевски нека одговори, просто, како што тој сака, дали може или не може? Во случајот Гордана Јанкулоска МОЖЕ. Еве ги анкетните листови. Во 2006 година Јанкулоска пријавила дека поседува само стан од 76 метри квадратни , со вредност од 50 илјади евра . По 5 години, во 2011 година , министерката се проширила во нов стан, од 114 метри квадратни, вреден 120 илјади евра . Интересно, истата година , со стан од 95 метри квадратни , вреден 100 илјади евра се стекнува и нејзиниот брачен ...
сите 54 | | | веќе видена

До Основниот суд Скопје 1 Скопје на ден 17.09.2013 година, Основното јавно обвинителство за гонење на организиран криминал и корупција – Скопје поднесе барање за спроведување истрага со предлог за определување на мерка притвор КО.бр.91/13 од 17.09.2013 година против 20 – дваесет обвинети за кривични дела Злосторничко здружување од чл.394, Шпионажа чл.316 од КЗ, Уцена од чл.259, Измама од чл.247 од КЗ, Оддавање на државна тајна од чл. 317 од КЗ и кривично дело Изнуда од чл.258 од КЗ. Истражниот судија при одделението за организиран криминал и корупција при Основниот суд Скопје I Скопје, постапувајќи по барањето за спроведување истрага донесе решение КИОК.бр.70/13 од 17.09.2103 година за спроведување истрага против обвинетите М.Е, И.А, А.А, З.К, М.З, Б.П, Б.Ц, З.Б, М.Н, Ј.М, Г.С, М.М, С.М, В.С, В.Ц, А.Д, А.В, Ц.Д, Ж.П и Т.К поради постоење на основано сомнение да: 1.Обвинетиот Марјан Ефремов сторил кривично дело Злосторничко здружување од чл.394 с.т1 од КЗ, кривично дело Шпионажа од чл.316 ст.3 в,.в со чл.45 ...
сите 6 | | | веќе видена

ПС Прилеп поднесе кривична пријава против Т.К.(33) од Прилеп за сторено кривично дело „затајување“. На 27.08.2013 година, откако на пријавената вработена како книговодител во „Котекс“ ДООЕЛ и биле доверени 253.000 денари за исплата на плата и други надоместоци за вработените и фирмата, истата си ги присвоила за сопствени потреби.
сите 5 | | | веќе видена

next