Денес ќе ви презентираме уште три сомнителни јавни набавки, кои фирмата ХИТ Бекатон ги склучила со Општина Струмица, во период од само една недела. На почетокот да потсетиме дека фирмата ХИТ Бекатон тогаш била во сопственост на Костаке Трајков, шура на Панче Орцев, кој во време на овие сомнителни набавки бил директор на општинското претпријатие Комуналец, а сега, веројатно по награда, пратеник во Собранието на Република Македонија. Видливо е дека Панче Орцев, како директор на Комуналец доделувал јавни набавки на фирми од фамилијата на Заев, а Зоран Заев од Општина Струмица доделувал набавки на фирми од фамилијата на Панче Орцев. Вака си делеле. И волкот сит и овците на број, но граѓаните без своите пари. Дрско, безобразно и ниско, овие луѓе си ги делеле интересите на грбот на граѓаните. Панче Орцев делел јавни набавки на фирми од кланот Заеви, но за награда добивале и фирми од неговата фамилија, а потоа и станал пратеник. Ова е доказ дека станува збор за организиран и добро планиран систем, во кој повеќе ...
сите 45 | | | веќе видена

До Собранието на РМ, во понеделникот, меѓу останатите многу важни фискални документи, што намерно се доставени заедно, за да нема опсежна дебата по некои од нив, Владата достави и Предлог ребаланс на Буџетот за 2013 година. Оваа недела се објавени и податоци за остварувањето на овогодинешниот Буџет, заклучно со месец август. Споредбата на тие остварувања со предложениот ребаланс отвора исклучително важни прашања, што на Владата треба да ѝ бидат поставени на време. 1. Како Владата мисли да ги оствари предвидените буџетски приходи до крајот на годината? За да се остварат проекциите на Владата предвидени со ребалансот на Буџетот, во четирите месеци до крајот на годината – од кои еден е веќе изминат! Буџетските приходи, во секој месец треба да бидат за 46 милиони евра поголеми од досегашниот месечен просек ! Од каде ова стопанство ќе ги извади тие пари? Од каде кога за 8-те изминати месеци Владата собрала малку над половина, 60 проценти од вкупно предвидените ...
сите 15 | | | веќе видена

Граѓани од околните згради до градоначалникот на Општина Центар Андреј Жерновски испратија фотографија од градежниот ископ спроти Хотел Бристол. На фотографијата се гледа јасно дефиниран кружен отвор полн со вода. Според информациите на граѓаните, а сликата упатува на тоа, се работи за излез од евакуационен ходник од Собранието на Република Македонија. Го прашуваме министерот за транспорт и врски Миле Јанакиески дали пред почетокот на градежните работи минстерството и тој самиот имале сознанија дека тука постои ваков подземен објект? Ја прашуваме министерката за внатрешни работи Гордана Јанкуловска доколку постоеле такви сознанија, дали тоа беше причината непосредно пред отпочнувањето на градежните работи да испрати цела армија на специјалци? Овој простор како ниеден друг градежен објект сеуште е обезбеден со полицајците од специјалните сили. Ја прашуваме министерката Јанкуловска што сакаат да сокријат со засиленото полициско обезбедување? Напоменувам дека пред 10тина како градоначалник на општината, но и ...
сите 6 | | | веќе видена

Екипата на скопски „Јувентус“ го повтори ланскиот успех, освојувајќи го повторно традиционалниот 16. турнир во мал фудбал „Оливер Соколов – Сокол 2013“. Во крајно неизвесен меч полн со пресврти, вчеравечер за нијанса тие се покажаа како подобар противник, совладувајќи ги своите ривали, екипата „Барселона“ од Скопје со резултат 3:2. Финалниот меч со погодок во мрежата, прва го отвори екипата на „Јувентус“. Но, за кратко време, противничкиот тим направи целосен пресврт, најпрво постигнувајќи израмнувачки гол, а пет минути подоцна постигна и погодок за водство. Во второто полувреме, црно-белите успеаја да се вратат во игра со израмнувачкиот гол, кој им донесе извесна самодоверба. Пред самиот крај на натпреварот, судијата досуди пенал во корист на „Јувентус“, кој фудбалерите успешно го реализираа, со што се најдоа на чекор до првото место. Но, за неполна минута, судијата покажа на белата точка во корист на фудбалерите на „Барселона“. Очи в очи со голманот на „Јувентус“, фудбалерот на „Барселона“ не успеа да го ...
сите 2 | | | веќе видена

Со финансиска поддршка од Министерството за култура, на археолошкиот локалитет Стоби заврши конзервацијата на метални предмети и камени споменици, а во завршна фаза се и проектите за конзервација на стаклени предмети и керамички садови пронајдени на овој значаен антички град. Археолозите интензивно работат и на проектот за конзервација на полукружниот плоштад и на мозаикот во крстилницата на Епископската базилика. Во текот на летото беа конзервирани сите 72 фрагменти, или површина од 180 м 2 од мозаикот во старата Епископска базилика кои биле отстранети од нивната оригинална позиција уште во 1991 година. Во 2014 година овој впечатлив мозаик ќе биде поставен во базиликата и ќе биде презентиран пред јавноста. На локалитетот Стоби наскоро треба да започне и реализацијата на проектот за конзервација на источната половина од гледалиштето на театарот со што ќе се изврши предвидената санација на ѕидовите во централниот коридор, како и конзервација и реконструкција на лежиштата за мермерните седишта. Интензивно се ...
сите 4 | | | веќе видена

Јадро – асоцијација на независната културна сцена во соработка со Општина Центар, а со поддршка на Канцеларијата за врски на Гете-Институтот од Скопје, на 29 септември ја организира целодневната акција насловена „Исчезнатиот двор“. „Исчезнатиот двор“ е настан кој има цел да понуди нови можни содржини во локалната заедница, да стимулира учество на граѓаните во „дизајнирањето” на нов квалитет на секојдневието преку размена на различни социо-културни потреби на животниот стил, кои се разликуваат од оние понудени од пост-транзициската наезда на владеење со општеството и со капиталот. Сметаме дека е нужно да се поттикне креативно обмислување на јавниот простор и на заедницата со содржини, дебата и акција која ги развива културните потреби на граѓаните. Со тоа би сакале да влијаеме на локалните и централните политики коишто се однесуваат на алтернативниот третман на јавниот простор, бидејќи уметноста и културата се нашите алатки за урбанo ре-социјализирање и ре-дефинирање на градските јадра. „Исчезнатиот двор“ е ...
| | веќе видена

И вчера и денес можевме да се увериме дека партијата на власт ВМРО – ДПМНЕ и од неа контролираните мегафони кога бегаат од дебата за било кое прашање знаат само да плукаат и да ја лажат македонската јавност. И затоа денеска би сакала да зборувам за вистинските работи кои што сериозно во Македонија ги влошуваат и имиџот на државата и ги нарушуваат нејзините преговарачки позиции. Денеска слушаме дека грчкиот министер за надворешни работи ќе имал полесна задача, бранејќи ја својата земја и дека Македонија ги нарушила позициите во делот на спорот со Грција околу нашето уставно име. Она што мислам дека е вистина, вистина која што пред се ја знае македонската јавност е дека на имиџот на Република Македонија и на нашите преговарачки позиции и нанесуваат непоправлива штета некои други нешта. И нанесува непоправлива штета фактот дека над 120 дена имаме притворен новинар. И нанесува непоправлива штета фактот дека во Македонија секоја година тонат, на сите објективни листи, медиумските слободи. Се затвараат медиуми, ...
| | веќе видена

Денешната прес конференција е на една тема за Македонија многу значајна за жал и долга 2 децении. Се однесува на македонско- грчкиот спор кој што ни е наметнат од официјална Атина пред 22 години. Оваа тема поврзана е со едно скорешно интервју кое што имавме прилика да го видиме пренесено преку грчките медиуми, а дадено од страна на заменик претседателот на најголемата опозициона партија во Република Македонија, госпоѓата Шеќеринска и поранешен вице премиер на Владата на Република Македонија. Во ова интервју, за жал може да се констатира дека преку грчкиот портал на “Еуро аткив” госпоѓата Шеќеринска испраќа пораки до грчката, но и до меѓународната јавност, дека вината за постоењето и нерешавањето на овој спор е во најмала рака еднакво споделена и од страна на Грција и од страна на Република Македонија. Сметаме дека ваквите пораки од интервјуто на Радмила Шеќеринска се корисни за грчката дипломатија, но за жал се штетни за Република Македонија. Сметаме дека со пораките со кои што се изедначува одговорноста ...
сите 7 | | | веќе видена

Измислениот случај се претвара во скандалозно демаскирање на обидите за манипулации и огромен срам пред јавноста не само за портпаролот Петре Шилегов, туку и на целиот СДСМкој уште еднаш е фатен како ги потценува граѓаните. Сосем е разбирливо дека и на Шилегов му стана јаснодека ќе го загуби судскиот процес за изречените клевети и сосема е очекувано да го фаќа паника за штетите со кои ќе треба да го компензира неодговорно настапување. Го издава потребата да се дообјаснува и излезната стратегија да навлегува во се поголеми лаги и измислици. Веќе не ја спомнува лагата дека не постоел кредит, туку сега навлегува во нова измама дека сум враќала по 3500 евра месечно. Повторно лаже. Месечниот ануитет кој го исплаќаме заедно со мојот сопруг изнесува 550 евра во денарска противвредност. Познавањето на основните математички операции е личен проблем, како и континуираното заплеткување пред јавноста на секоја нова прес конференција. Сепак обидите за манипулација, Шилегов многу скоро ќе добие можност да ги објасни пред ...
сите 27 | | | веќе видена

Градот Скопје остро реагира на невистините изнесени на денешната /26.09.2013 година/ прес-конференција на СДСМ и на изјавата дека „Градоначалникот Коце Трајановски дефинитивно се откажа од проектот гасификација на Скопје како концепт, како потреба на скопјани и како ветување дадено во неговата предизборна програма 2013 . Наместо да изнајде решение за реализација, тој се одлучи за наједноставното и од него најочекуваното. Коце Трајановски крена раце од гасификацијата на Скопје. Идентично како што крена раце и од суштинскиот развој на градот, од борбата за почист воздух…“, како што беше речено на денешниот прес. Градот Скопје ги демантира информациите изнесени на прес-конференцијата на СДСМ и сака да нагласи дека градоначалникот на Град Скопје, Коце Трајановски, не се откажува од проектот за гасификација на Скопје. Сакаме да појасниме дека процесот на гасификација на градовите во Република Македонија, според законските надлежности, е во рацете на Владата на Република Македонија, а Градот Скопје е должен да ги ...
сите 3 | | | веќе видена

Случајот станови на Јанкулоска се претвори во вистински СКАНДАЛ. Министерката згазна во жив песок, посебно откако таа самата објави документи за нејзината имотна состојба. Госпоѓо Јанкулоска, Според документите што ги покажавте, за становите вредни 200 илјади евра, сте подигнале кредит од Шпаркасе банка во вредност од 90 илјади евра. Кредитот сте го подигнале на 05 јануари 2012 година. Денес, нецели две години оттогаш, од кредитот, за отплата Ви се останати уште само 15 илјади евра. За година и 9 месеци сте вратиле 75 илјади евра?! Со две административни плати?! Во Вашиот Анкетен лист објавен на официјалната страница на Антикорупциската комисија, под ставката долгови, пишува: Кредит од 14.747 евра. Како Ви успеја министерке Јанкулоска? Враќате по 3 500 евра месечно? Како? Или на некој друг начин? Кој? Што се однесува до тврдењето дека станот што сте го имале во 2006 сте го продале и сте го вложиле како учество при купувањето на становите од 200 илјади евра, треба да објасните како тие пари сте ги дале за ...
сите 28 | | | веќе видена

Зоран Заев се повеќе се заплеткува во мрежата од фирми која ја создаде. Јавните претпријатија кои се во надлежност на Општина Струмица доделувале јавни набавки на фирмите на фамилијата Заеви и нивните бизнис ортаци, ама затоа пак, за возврат општина Струмица доделувала јавни набавки на фирмите на блиските роднини на директорите на истите јавни претпријатија. Тоа е начинот на кој Зоран Заев им се оддолжувал на директорите кои ги поставува и му одговараат за својата работа директно нему. Денес ќе презентираме документи кои го потврдуваат и го разоткриваат овој добро испланиран систем. Имено, фирмата Хит Бекатон ДООЕЛ Струмица која во моментот на склучување на договорите за јавни набавки била во сопственост на Костаке Трајков, шура на Панче Орцев, добила јавна набавка на 17.06.2010 во износ од 1.519.179 денари за изведба на работи. Овој договор на Општина Струмица со шурата на Панче Орцев е склучен во време кога Панче Орцев бил директор на ЈПКД Комуналец. Тој оваа функција ја врши до парламентарните избори во ...
сите 34 | | | веќе видена

Во Струмица, каде градоначалник е Зоран Заев, тендери се добиваат низ законска постапка, и ги добиваат оние што понудиле најниски услови на пазарот, факт што јавно го потврди и фирмата „АЛ-МАКС“ во сопственост на Васил Пишев, актуелен пратеник од ВМРО-ДПМНЕ. Нема поголема дрскост, безобразлук и понижување на граѓаните од поставувањето на првите братучеди и кумот за контролори и трошачи на парите на граѓаните. Во поновата политичка историја на Европа, ваков случај на непотизам не е забележан! ВМРО-ДПМНЕ, за фирмите на Заеви ги вади истите документи со години наназад, пред секој изборен циклус. Прашањето е кога господинот Никола Груевски ќе и одговори на јавноста: Дали неговиот братучед, Сашо Мијалков заработил една милијарда евра на грбот на македонските граѓани? И, дали тој, Мијалков и Ставрески се мозокот на операцијата во која што последниве 7 години се одлеани повеќе од 3,5 милијарди евра пари на граѓаните во непознат правец и во приватни џебови? Уште еднаш посочуваме, на темата чест и морал со Груевски ...
сите 24 | | | веќе видена

Денеска /на 26 септември 2013 година (четврток)/, градоначалникот на Град Скопје, Коце Трајановски оствари средба со делегација од Сараево (Босна и Херцеговина), предводена од Заменик-градоначалникот на Град Сараево, Аљоша Чампара. За време на посетата делегацијата оствари средба и со претставници на Јавното сообраќајно претпријатие „Скопје“, со цел размена на искуства во областа на изградбата, обезбедување посебни фондови за изградбата, управувањето и одржувањето на жичница „Милениумски крст“. Веднаш по официјалната средба, петчлената делегација од Град Сараево ја посети жичницата на Водно. Делегацијата на Град Сараево беше во состав: Елвир Хаџиахметовиќ, секретар на Град Сараево, Вилдана Јакиќ, проектен координатор и Мерима Хаџиабдиќ, соработник за туризам на Град Сараево, а целта на посетата на членовите на делегацијата е собирање искуства во однос на изградбата и одржувањето на скопската жичница, затоа што локалната самоуправа на Град Сараево, во блиска иднина ќе ја ревитализира и реконструира жичницата ...
сите 4 | | | веќе видена

Денеска, 26.09.2013 година, во канцеларијата на Граѓанска опција за Македонија – ГРОМ, на бул. Теодосиј Гологанов, претседателот на Иницијативниот одбор на ГРОМ, господин Стевчо Јакимовски, одржа конференција за медиуми по повод Основачкиот конгрес на Граѓанска опција за Македонија. - Сакам да ве известам дека в сабота, на 28 септември, со почеток во 18 часот во „Универзална сала“ во Скопје, Граѓанската опција за Македонија ќе ги удри темелите на новата партија на македонската политичка сцена. Изминаа точно четири месеци откако ја обзнанивме идејата за нова политичка партија и сакам јавноста да знае дека овој летен период, мртов период во политичкото дејствување, ние го искористивме за да ја подготвиме партиската програма, статутот на партијата, за обезбедување соодветна мрежата за дејствување на ГРОМ, отворивме 15 канцеларии низ повеќе градови во Македонија, а до Нова година планираме да отвориме вкупно 34 канцеларии во сите поголеми општини во земјава. На Основачкото собрание в сабота, ќе бидат усвоени ...
сите 16 | | | веќе видена

“Имам непријатна обврска да ви соопштам една лоша и една уште полоша вест. Лошата е дека денес ќе се одржи собрание на акционери на А.Д Енергетика на која треба да се донесе одлука за престанок со работа на акционерското друштво. За воља на вистината ова А.Д. во изминатите неколку години не направи ништо за реализацијата на гасификацијата на Скопје и често беше предмет на наши критики и укажувања дека не функционира според замислата заради која што е формирано. Лошата поставеност на акционерското друштво и функционирањето преку семејни спреги доведоа ова друштво да не може да ги задоволи очекувањата на скопјани туку само на одредени поединци. Сугериравме решенија но без ефект. Втората, полоша вест е дека градоначалникот Коце Трајановски дефинитивно се откажа од проектот гасификација на Скопје како концепт, како потреба на скопјани и како ветување дадено во неговата предизборна програма 2013 . Наместо да изнајде решение за реализација, тој се одлучи за наједноставното и од него најочекуваното. Коце ...
сите 4 | | | веќе видена

„Отстранете ги бариерите – ослободете ги вашите потенцијали“ беше главното мото на вчерашната Меѓународна конференција на НАЛАС, најсилната мрежа на општини на Југоисточна Европа, која се одржа во рамките на меганастанот, Саемот на општини на ЈИЕ – NEXPO 2013, кој ќе трае до 27 септември, а се одржува во Риека, Република Хрватска. Градоначалникот Стевчо Јакимовски, првиот човек на Општина Карпош, ја имаше привилегијата да се најде на тркалезната маса со шест градоначалници, од Риека, земјата-домаќин, од Трзин – Словенија, Лулебургас – Турција, Вулкана Баи – Романија и Габрово – Бугарија, модерирана од главниот уредник на познатата новинска куќа „Ал Џезаира“, Горан Милиќ, на првиот политички ден посветен на улогата на локалните самоуправи во забрзување на процесите за евроинтеграции. - Република Македонија доби статус кандидат за земја-членка на ЕУ уште во 2005 година, кога многу земји од регионот Западен Балкан не беа уште ни држави, немаа потпишано ни договор за стабилизација и асоцијација, а сè уште стои ...
сите 3 | | | веќе видена

Градот Скопје во текот на летниот распуст во средното училиште „Панче Арсовски“ изврши целосна реконструкција на стариот и оштетен покрив на спортската сала, при што старата и оштетена ламари е заменета со нова. Површината на покривот на објектот е 438 метри квадратни, а во него се наоѓаат соблекувалните и спортската сала, во која пред пет години беше реновиран паркетот. Во средното училиште „Панче Арсовски“ во изминатите години се заменети прозорците, реновирани се подовите во училниците, заменета е старата електрична инсталација со нова, во училниците на третиот кат извршена е реконструкција на плафоните, а реновирани се и санитарните јазли.
сите 2 | | | веќе видена

Конкурсот ќе трае до 31 јануари 2014 година, а е објавен и на веб-локацијата на Министерството за култура (www.kultura.gov.mk). Заложбата за откуп на уметнички дела од областа на визуелните уметности, која е нотирана и во Националната стратегија за развој на културата, ќе обезбеди перманентно збогатување на ликовниот фонд во Република Македонија, поголема стимулација на творештвото и ќе ги поттикне нашите автори да создаваат дела кои квалитетно ќе го градат историскиот континуитет на современото национално македонско творештво. Истовремено, со оваа значајна активност, ќе се збогатат музејските збирки на институциите од областа на културата во Република Македонија. Во Конкурсот е наведено дека приоритет при откупот ќе имаат квалитетни ликовни дела од автори од Република Македонија кои дале исклучителен придонес во создавањето, профилирањето и афирмирањето на македонската современа ликовна уметност, а, според условите, на Конкурсот може да учествуваат правни и физички лица кои се сопственици или се автори на ...
сите 5 | | | веќе видена

Општина Центар во текот на минатите денови изврши преместување и повторно садење на садниците од локацијата до Хотелот Бристол, која што се наоѓа во градежен опфат на аголот на ул. Македонија и ул. Мито Хаџивасилев Јасмин. Имено, на локацијата беа посадени 8 јавори и 1 зимзелен садник, кои што по оградувањето и започнувањето на градежните работи беа извадени и им претеше сушење доколку не се пресадат. Општина Центар со своите работници за јавни работи и екипа од ЈП Паркови и зеленило ги засади садниците на локација веднаш до парцелата, во тревниците околу кулата 26, на задоволство на граѓаните. Исто така, од локацијата беа извадени и 10 декоративни зимзелени грмушки, садени од Општината, кои што повторно беа засадени во алпинетумот во тревната површина во близина на локацијата.
| | веќе видена

next