ФудбалМК

Фудбалерот на Баерн Минхен, Халил Алтинтоп е на добар пат да стане дел од тимот на Реал Мадрид откако изрази незадоволство од моменталната состојба во германскиот гигант особено од фактот што е дел од клупата за резерви. Но иако е свесен за ситуацијата во Реал Мадрид и огромниот квалитет особено во средниот ред, Алтинтоп според најавите ќе направи се за да избори место во првиот тим. Жозе Мурињо најавува засилување на клупата со цел поголем избор на фудбалери а со тоа и постандардни резултати во следната сезона. Алтинтоп е на добар пат да се приклучи на Нури Сахин, Кедира и Месут Озил од кој се очекуваат резултати во шпанската Примера. Сеуште не се прецизирани точните средства околу најавите за трансфер на Алтинтоп по дуелот на Баерн Минхен со Штутгарт во германската Бундес Лига.
сите 5 | | | веќе видена

Како главни приоритети за летниот трансфер период во торинскиот гигант се надеваат на ангажман на дуото од редовите на Реал Мадрид, Ласан Диара и Чави Алонсо кои не се изнаиграа во тимот на шпанскиот гигант. Со оглед на слабата реализација во нападот и дезорганираноста во средниот ред, во управата на Јувентус се убедени во квалитетеите на Алонсо и Диара кои би биле од големо значење за торинскиот гигант. Меѓутоа со цел можност за нивно ангажирање потребно е најпрвин да се ослободат од услугите на Фелипе Мело и Мухамед Сисоко, кои максимално разочараа со своите форми. Освен фудбалерите од Реал Мадрид, во италијанските медиуми веќе подолг период се најавуа преминот на Андреа Пирло во редовите на Милан чии договор истекува по тековната сезона.
| | веќе видена

Поради одличната форма на напаѓачот на Порто, Фалкао постои голем интерес за негов ангажман меѓу кои во главниот фокус е екипата на Арсенал од англиската Премиер Лига и шпанскиот гигант Реал Мадрид. Фалкао блесна особено во Лигата на Европа, каде што на вкупно 15 меча постигна 17 погодоци и воедно постави нов рекорд во ова натпреварување. Освен во континенатлните натпревари Фалкао беше сосема солиден и во португалското првенство каде што на 22 натпревари постигна солидни 16 погодоци. Од страна на лондонскиот гигант не чекаа ни момент и започнаа со преговорите за ангажман на напаѓачот, но сепак се зависи од евентуалната понуда на Реал Мадрид и желбата на напаѓачот за своја следна цел.
| | веќе видена

Стратегот на Милан, Масимилиано Алегри најави две нови засилувања за одбраната на тимот во имињата на Фелипе Мексес и Таје Таиво кои се очекува да бидат од големо значење за аспирациите на тимот во текот на идната сезона. Со ангажман на Таиво и Мексес во Милан се задоволни од изгледот на одбраната на италијанскиот шампион а пак за средниот ред и нападот ќе размислуваат за време на летниот преоден рок. Што се однесува до најавите, можно е повторно враќање на Кака во редовите на Милан или пак ангажман на талентираниот бразилец Гансо од редовите на Сантош. Меѓутоа за желбите на Алегри последниот збор ќе го има Галијани, кој сеуште не најави евентуално враќање на Кака од редовите на Реал Мадрид.
сите 8 | | | веќе видена

Напаѓачот на Удинезе, Алексис Санчез ќе го дознае развојот на настаните по најавениот интерес на Манчестер Сити по крајот на сезоната. Неговата иднина во Удинезе ќе зависи од евентуалниот пласман на Удине во Лигата на шампионите. Доколку станат дел од најелитното клубско натпреварување во светот, челниците на Удинезе се подготвени да го задржат чилеанецот во тимот и покрај најавените 30 милиони евра за негов ангажман. Поради големата конкуренција во италијанскиот клуб сметаат дека чиленецот ќе биде повеќе од потребен за тешките натпревари во ЛШ, каде што финансиските придобивки за клубот се огромни со секој постигнат успех. Но во Сити нема лесно да се откажат од негов ангажман и се очекува по секоја цена да го доведат во својте редови како иделаен партнер на Карлос Тевез.
| | веќе видена

По конечно завршување на новиот стадион во редовите на Јувентус се подготвени да издвојат 100 милиони евра за нови засилувања со цел конечно враќање во врвот во италијанскиот и европскиот фудбал. Веќе неколку сезони во Јувентус мачат вистинска мака за пласман на првите 4 позиции, желба која на два пати не успеаа да ја остварат. Исто така следуваше и големо разочарување во Лигата на Европа каде што беа елиминари во релативно лесна група. За прво засилување на одбраната е највен фудбалерот на Хофенхајм, Андреас Бек кој би требало да го чини торинскиот гигант 7 милиони евра. Но секако во Јувентус се склони кон ангажман на искусни фудбалери и токму затоа има одредени најави за ангажман на Пауло Фереира од редовите на Челзи за сума од 4 милиони евра. Но најголемиот проблем во Јувентус е напаѓачката линија и токму најголем дел од финансиите ќе се потрошат евентуално за Карим Бензема доколку Жозе Мурињо се одлучи да се ослободи од неговите услуги, или пак доколку успеат да го ангажираат моментално еден од ...
| | веќе видена

Германскиот шампион Борусија Дортмунд и покрај најавите на задржување на целокупниот тим за идногодишната сезона сепак се одлучија да заработат приближно 10 милиони евра од трансферот на Нури Сахин во редовите на Реал Мадрид. Што се однесува до Нури Сахин, на вчерашната прес конференција го потврди конечното заминување и чуствува голема тага што токму по успешна сезона во која тимот одигра просто неверојатно, се одлучи да замине во големиот Реал Мадрид. Сахин по 11 сезони поминати во редовите на "Милионерите" мотивиран од можноста за поголема надградба под водство на Жозе Мурињо решил да не ја одбие понудата на шпанскиот гигант. Се заблагодари заради големата подршка во Дортмунд и вечно најави дека ќе остане фан на овој клуб. Откако двата клуба договорија обештетување на неговиот договор од 10 милиони евра, Нури Сахин се согласи на 6 годишен договор иако не се официјално обелоденети финансиите кои ќе ги заработи за време на неговиот престој во Мадрид.
сите 7 | | | веќе видена

Најдобриот фудбалер на калчолигашот Палермо, Хавиер Пасторе е на врвот на листата на интереси на новата управа на Рома каде што веруваат во негов ангажман за сума од 30 милиони евра. Интерес за талентираниот аргентинец пројавија голем број на европски гиганти меѓу кои Реал Мадрид, Челзи, Барселона и Манчестер Јунајтед но се чини дека токму римскиот гигант е во полн позиција за неговиот потпис. Доколку Пасторе се одлучи да стане дел од редовите на Рома, годишно би заработувал по 1,5 милиони евра во наредните 5 сезони. Со цел ангажман на Паторе покрај најавените 30 милиони евра, во Рома најавуваат и понуда на некој од младите фуббалери на "Римската Волчица". Во Рома се убедени да го вратат стариот сјај на тимот и повторно да бидат дел од конкурентите за шампионската титула.
сите 6 | | | веќе видена

Фудбалерите на Реал Мадрид предоводени од Жозе Мурињо се подготвени во најголемото дерби во Европа да слават победа над големиот конкурент Барселона. Во првиот дуел оваа сезона, Барселона на брилијантен начин забележа висока победа но Мурињо се чини дека нема да дозволи нов успех на Пеп Гврадиола. Malaga - Mallorca 4/16/11 6:00 PM Getafe - Sevilla 4/16/11 6:00 PM Almeria - Valencia 4/16/11 8:00 PM Real Madrid - Barcelona 4/16/11 10:00 PM Deportivo - Racing 4/17/11 5:00 PM Real Sociedad - Sporting de Gijon 4/17/11 5:00 PM Levante - Hercules 4/17/11 5:00 PM Osasuna - Athletic Bilbao 4/17/11 7:00 PM Espanyol - Atletico Madrid 4/17/11 9:00 PM Villarreal - Zaragoza 4/18/11 9:00 PM
| | веќе видена

Последна шанса за тимот на Ливерпул на гостувањето на Арсенал да обезбеди шанса за 4-тото место и со тоа пласман во Лигата на шампионите. Во Челзи очекуваат сигурна победа на гостувањето на Вест Брмович и евентуален кикс на Арсенал во дуелот со Ливерпул. West Ham - Aston Villa 4/16/11 4:00 PM Blackpool - Wigan Athletic 4/16/11 4:00 PM Birmingham - Sunderland 4/16/11 4:00 PM West Bromwich - Chelsea 4/16/11 4:00 PM Everton - Blackburn 4/16/11 4:00 PM Arsenal - Liverpool 4/17/11 5:00 PM Newcastle - Man Utd. 4/19/11 8:45 PM Stoke - Wolves 4/26/11 8:45 PM Fulham - Bolton 4/27/11 9:00 PM Man City - Tottenham 5/10/11 8:45 PM
| | веќе видена

По одличните натпревари во Лигата на шампионите, на ред се натпреварите од Лигата на Европа каде што се очекуваат возбудувања и покрај големата предност на домаќините од првиот дуел. Најинтересно се очекува да биде во Португалија, каде што Брага по ремито со Динамо Киев се надева на победа. Прв меч Реванш СПАРТАК - ПОРТО 1-5 19:00 ПСВ - БЕНФИКА 1-4 21:05 ТВЕНТЕ - ВИЉАРЕАЛ 1-5 21:05 БРАГА - ДИНАМО КИЕВ 1-1 21:05
сите 45 | | | веќе видена

Професионалните новинари од европскиот контитнент повторно започнаа нова сага, овој пат станува збор за Кристијано Роналдо кој наводно е на добар пат да стане дел од екипата на Милан. Хм.... Секој добар познавач на состојбите во Реал Мадрид е свесен за важноста на Кристијано Роналдо за дресот и финансиите на големиот гигант. Иако е во одлична форма и еден од најдобрите во клубот, факт е дека секој фудбалер е заменлив кога се однесува на теренот особено за голема финансиска понуда. Но финансиите кои ги носи Роналдо во Реал Мадрид се толку огромни што понуда од 300 милиони евра за неговите услуги би била премала. Фудбалот покрај тоа што е втора работа во светот, е голем бизнис во кој финансиите се најважни. Големите договори со спонзорите, продажба на експонати и дресови го прават Роналдо недостапен за сите други останати гиганти. Иако не се докажа, сепак на неколку пати беше најавувано дека за само 4 месеци Криситијано Роналдо ги повратил финансиите во касата на Реал Мадрид од неговиот трансфер со ...
| | веќе видена

Со погодокот на Кристијано Роналдо, екипата на Жозе Мурињо обезбеди победа на гостински терен и со вкупни 5-0 над Тотнам стана дел од полуфиналето во најелитното натпреварување, каде што ќе ги одмери силите со големиот противник Барселона. Жозе Мурињо со одлично поставена тактика и формациска поставеност 4-5-1 успеа да обезбеди сигурна победа на "Варт Хајт Лејн". Емануел Адебајор повторно беше најекслотиран во нападот, каде што му помагаа пробивите на Роналдо и Озил. Португалскиот ас блесна на овој меч и беше еден од најзаслужните за големата победа. Со погодокот во 50-тата минута Роналдо ја потврди одличната форма и оправданоста за огромната доверба во него од страна на Мурињо. Со пласманот во полуфиналето, Реал Мадрид обезбеди двомеч со големиот противник Барселона каде што двата табора очекуваат супер интересни и неизвесни мечеви. Најголемата полза од овој двомеч ќе ја имаме ние, љубителите на европскиот фудбал каде што очекуваме мечеви исполнети со многу шанси и погодоци на можеби најдобрите 22 ...
| | веќе видена

Во екипата на лондонскиот гигант постои голема разочараност од поразот во дуелот со Манчестер Јунајтед, особено од страна на Роман Абрамович кој никкако неможе да ја свати ноншалатноста на сите фудбалери за време на двобојот со Манчестер. Покрај вложените 75 милиони евра за ангажман на Давид Луис и Фернандо Торес, Карло Анчелоти не успее да освои ниту една титула и покрај тоа што најавуваше две титули и тоа во Премиер Лигата и во најелитното натпреварување. Ваквиот неуспех ќе го чини Анчелоти тренерското место кој повеќе од сигурно очекува да му биде покажан излезот по крајот на сезоната. Покрај Анчелоти, најголемо разочарување е шпанскиот напаѓач Фернандо Торес, кој покрај големите финансии не одигра ниту еден препознатлив меч за него по доаѓањето во лондонските "сини". По најавите за заминување на Анчелоти по крајот на сезоната, во следните денови италијанските медиуми најверојатно ќе објават нови информации за враќањето на поранешниот стратег на Милан во италијанската Серија А.
| | веќе видена

Со вкупно 7-3 Шалке го декласираше Интер во четвртфиналето во Лигата на шампионите и со двете победи се избори за полуфинална пресметка со големиот Манчестер Јунајтед, каде што херојот Раул најавува ново изненадување. Германскиот претставник едноставно блесна во овогодинешното издание на Лигата на шампионите, каде штодефинитивно најдобар резултат обезбеди на гостувањето со Интер каде што славеше со 5-2. Покрај лошиот резултат за Интер, стратегот на овој клуб најавуваше феноменален меч во Шалке и можна победа од 4-0 со што европскиот шампион би продолжил понатаму. Но како што очекувавме, Интер одигра уште една разочарувачка партија и повторно беше поразен. Најпрвин ладниот туш за гостите пристигна од Раул, кој во 45-тата минута го донесе својот тим во водство. Европскиот шампион успеа да израмни на 1-1, но домаќините ја потврдија доминацијата и на само 9 минути од крајот го постигнаа победничкиот погодок. Но фудбалерите на Шалке не се откажуваат и покрај неочекуваниот пласман во полуфиналето. ...
сите 9 | | | веќе видена

Во Јувентус размислуваат на задржување на Луиџи Дел Нери и покрај 7-та позција на табелата, пред се поради 3-те последоватени победи и сличноста на неговиот однос кон тимот со оној на Жозе Мурињо. Во Јувентус се очекуваше брза промена со оглед на лошата позиција на табелата, особено по добриот старт но лошата игра во нападот допринесе за катастрофалната сезона за Јувентус. Италијанските медиуми најавуваат останување на Дел Нери поради ново настаната ситуација иако до недоамна беше најавуван Спалети како нов предводник на Старата Дама. Сепак ваквата информација сеуште не е дефинитивна иако се очекува нејзино остварување доколку Јувентус ја задржи победничката серија до крајот на сезоната, во секој друг случај Луиџи Дел Нери заслужува да добие отказ.
| | веќе видена

Бразилскиот предводник на Интер, Леонардо најверојатно ќе биде прогласен за најголем оптимист во историјата на Лигата на шампионите со оглед на неговите најави за можен кам бек по поразот од Шалке од 5-2 на домашен терен. Да сите знеме дека топката е тркалезна и се врти, но сепак ваквите најави едноставно не би поминале во некој пореален свет т.е. во добро организираните клубови во Англија или Шпанија. Но она што не прави нас слични со италијанците е токму денешната изјава, која премногу наличува на нашиот Мирсад Јонуз кој иако направи многу за играта на репрезентацијата, сепак не успеа да обезбеди резултати кои се бројат по крајот на мечот. На истиот дури и би рекол многу помизерен начин, Леонардо образложи како неговите избраници немале среќа на првиот меч а пак во Шалке биле премногу среќлии и токму затоа го смачкале Интер на домашен терен. Доколку за бразилецот среќата на Шалке е катастрофалната одбрана на Интер, особено изданието на Кристијан Киву кој беше мало дете во однос на противничките ...
| | веќе видена

Покрај огромните инвестиции во клубот, особено ангажманот на претходно неверојатниот Фернандо Торес избраниците на Карло Анчелоти потполно разочараа и во возратниот дуел, со што по поразот од 2-1 се простија од Лигата на шампионите. Најголем виновник за поразот од овој двобој освен лошата тактика на Карло Анчелоти е 50 милионското засилување за лондонскиот тим, шпанскиот напаѓач Фернандо Торес кој беше уште еден гледач на секој меч. Шпанецот не прикажа апослутно ништо и е најголемо разочарување во годинешното издание на Лигата на шампионите. За разлика од веќе докажаниот Торес, младиот и перспективен Хернандез повторно ги докажа своите квалитетеи и по одличната акција на Рајан Гигс едноставно ја закова топката во мрежата на Чех. Гостите иако се обидуваа да сторат нешто повеќе сепак францускиот ас Анелка беше многу непрецизен во завршниците. Во 77-та минута Дрогба на само нему своиствен начин израмни на 1-1, по што домаќините преку Парк Џи Сунг по самиот старт од центарот на теренот повторно поведоа. ...
сите 16 | | | веќе видена

Фудбалерите на каталонскиот гигант одлично се прикажаа на ниските температури во Украјна, каде што во возратниот дуел со погодокот на Лионел Меси се изборија за втората победа и со тоа заслужен пласман во полуфиналето од Лигата на шампионите. Со игра претпознатлива на Барселона, избраниците на Гвардиола се изборија за победа а со тоа и сигурен пласман во полуфиналето. Домаќините иако започнаа храбро со дури тројца фудбалери во нападот, сепак не успеаа да ја затресат мрежата на големиот фаворит иако постојано се залагаа за остварување на оваа цел. Со прикажаната игра, Барселона е страв и трепет за следниот круг од ова натпреварување каде што се очекува да ги одмери силите со Реал Мадрид, кој пак ќе ги одмери силите со Тотнам во реваншот во Лондон.
сите 2 | | | веќе видена

Бразилскиот стартег кој моментално е на чело на италијанскиот гигант Интер, Леонардо е на добар пат да се промовира во македонски политичар со оглед на неговите ненорамални, неморални и какви се не најави за оправдување на два катастрофални порази. За најпрвин да го загубиш италијанското дерби со катастрофални 3-0, а потоа бидеш поразен од Шалке со 5-2 на домашен терен иако си фаворит на овој меч е причина за една морална одговорност и поднесување на моментална оставка. Во само една седмица, Интер практично ги уништи шансите за титула во Серија А и Лигата на шампионите, но како Леоанрдо да не го разбрал тоа и се надева на подобрување на формата во дуелот со Киево. Па уште ако направи кикс во дуелот со Киево, тогаш италијанскиот и европскиот шампион би бил срам за европскиот фудбал, со оглед на тоа што сеуште ја поседува титулата европски шампион.
| | веќе видена

next