ФудбалМК

Доколку Хари Реднап се одлучи да ја презема селекторската улога во англиската репрезентација, во Тотнам е во тек потрага по искусен стратег кој ќе ја продолжи успешната работа на клубот. Станува збор за евентуален ангажман на поранешниот стратег на Милан и Челзи, Карло Анчелоти кој неодамна објави дека ја сака Англија и англискиот фудбал. Според италијанскиот тренер моментално најдобри услови и најдобар фудбал има токму во Премиер Лигата и токму затоа би прифатил понуда од англиски клуб. Со оглед на фудбалерите кои ги поседува англискиот гигант, Анчелоти би можел да стреми на големи успеси со оглед на улогата на лондонскиот тим во изминативе две сезони во Премиер Лигата. Освен Анчелоти, се псоменува и ангажман на Дејвид Мојс, кој моментално би бил во втор план.
сите 2 | | | веќе видена

По синоќешната победа од 3-1 против Болоња, напаѓачот на Интер Диего Милито ја посвети победата на Гасперини, менаџерот кој неодамна беше отпуштен поради катастрофални резултати. Диего Милито покрај отказот на Гасперини и пристигнувањето на Клаудио Раниер, смета дека претходниот стратег оставил многу во клубот но за жал не успеал да се радува на успешни резултати. Аргентинскиот напаѓач убеден е во важноста на синоќешната победа и затоа е презадоволен од солидната победа.
| | веќе видена

Потретседателот на Милан, Адриано Галијани е незаодоволен од состојбата со повредите во италијанскиот шампион особено со честите повреди на Александре Пато во изминативе две сезони. Галијано на состанок ги повикал првиот тренер на тимот, Масимилиано Алегри, фитнес тренерот и наделжните за здравјето на фудбалерите во тимот и побарал објаснување зошто Пато во првите две сезони немал никакви проблеми а потоа веќе две сезони постојано се соочува со болки во мускулите. Исто така, Галијани се заинтересирал и за повредите на стандардните првотимци Ибрахимовиќ, Таиво, Фламини и Робињо. Покрај проблемите, Галијано е убеден на нови успеси по опоравувањето на повредените фудбалери.
сите 2 | | | веќе видена

Проследете го краткиот преглед на моментално најпосакуваните екипи ширум Европа и со тоа на кратко бидете дел од многуте скаути кои постојано ги следат нивните игри и моментални способности.
| | веќе видена

Новиот стратег на поранешниот европски шампион Интер, Клаудио Раниери најави дека се можни големи промени во клубот и воопшто нема да биде заложник на начинот на игра на италијанскиот гигант. Раниери најави дека ќе стори се што е во негова моќ за да обезбеди позитивни резултати и нови победи за Интер. Новиот предводник со нетрпени го очекува првиот дуел на гостувањето во Болоња, каде што од него ќе се очекува целосен плен. Како новини најави можен старт на Диего Милито и Џампаоло Пацини во нападот како нов тандем во тимот, иако имаше најави дека овие двајца неможат да играат заедно.
сите 4 | | | веќе видена

По повредите на Андрес Иниеста и Алексис Санчез, талентираниот Афелај ќе отсуствува од натпреврите следниве шест месеци откако ги повредил лигаментите на левото колено за време на тренинг сесијата во вторникот. Со новата повреда на холандскиот талент, се намалува изборот за средниот ред во тимот на Гвардиола што се очекува да се изрази на резултатите и играта на шпанскиот шампион. Особено несреќен е фактот што Афелај неодамна ја залечи повредата која го мачеше при подготовките за новата сезона.
сите 7 | | | веќе видена

Стратегот на Милан, Масимилиано Алегри се надева на ангажман на ветеранот од редовите на торинскиот гигант, бразилецот Амаури кој според него би бил одлична замена за Златан Ибрахимовиќ. Со оглед на моменталната ситуција во редовите на Милан, Алегри се надева на појачување на клупата со ангажман на Амаури со што шведскиот интернационалец би имал "соодветна" замена. Со игрите кои ги прикажа во изминативе четири сезони многу повеќе од јасно се моменталните способности на Амаури, кој е многу далеку од квалитетите на првиот избор на Алегри, освен минатогодишното издание во дресот на Парма. Во минатата сезона на 12 меча постигна 7 погодоци, додека во претходните три сезони за одиграни 71 меч за торинскиот гигант само 17 пати се запиша во листата на стрелците. Освен Амаури, во Милан се заинтересирани и за ангажман на фудблаерот на Фиорентина, Монтеливио кој пак ќе биде ослободен од обврските во моменталниот клуб поради крај на неговиот договор.
| | веќе видена

Откако на португалскиот стратег му стана јасно дека ќе мора да почека до следниот летен проеоден рок за ангажман на Најмар, се одлучи за изненадувачки интерес за напаѓачот на Интер, Џампаоло Пацини. Мурињо е свесен за способностите на Пацини и смета дека токму со негов ангажман би можел да ги залечи раните во нападот на неговиот тим. Португалскиот ас моментално се соочува со големи проблеми во формата и во продолжение на ситуацијата се очекува најави за ангажман и на нови фудбалери со цел санација на тимот за време на јануарскиот преоден рок. Сеуште нема официјални најави за некаков контакт меѓу двта тима за ангажман на Пацини, но со пристигнувањето на Клаудио Раниери во Интер се чини дека ќе нема интерес за заминување на италијанецот освен доколку не станува збор за некоја неверојатна цена. Италијанскиот гигант по продажбата на Самуел Ето има големи проблеми во нападот и би било лудост да го сторат истото и со Пацини.
сите 2 | | | веќе видена

Бразилската тинејџерска сензација, фудбалерот на бразилски Сао Паоло, Лукас предизивика голем интерес кај европските гиганти и покрај неверојатните барањата на бразилскиот тим за неговите услуги. Според англиските портали, Ливерпул и Тотнам сериозно ќе размислат за негов ангажман за време на јануарскиот преоден рок. Освен овие два тима, интерес пред почетокот на тековниот шампионат за услугите на Лукас пројави и римската волчица, чии тренер Луис Енрике е воодушевен од неговите можности. Иако има само 19 години, во Сао Паоло се надеваат на профит од неверојатни 23 милиони евра за неговите услуги, кои се разбира ќе останат само желба на челниците на клубот. Но се очекува доколку постои сериозен интерес неговата вредност да изнесува околу 15 милиони евра. Невројатно видео од способностите на Лукас:
| | веќе видена

Хрватскиот плејмејекер Лука Модриќ би можел да стане најдобро платен фудбалер во лондонскиот клуб откако челниците ќе се обидат со понуда од 91000 евра неделно да го задржат во своите редови. Покрај одличната понуда, се чини дека Модриќ сеуште сонува трансфер во некој од европските гиганти кои постојано се во врвот на фудбалот. Најблиску до негов ангажман беше екипата на Челзи, чии челници се обидуваа да го откупат неговиот договор непосредно пред почетокот на тековниот шампионат. Хрватскиот интернационалец на самиот старт не сакаше да игра за Тотнам со цел реализација на неговото заминување но сепак во лондонскиот тим успеаа да го задржат за тековната сезона. Покрај проблемите кои ги иницираше на стартот од сезоната, во Тотнам се согласни дека соодветно неговите игри и квалитети треба значително да се подобрат неговите финансиски примања. Неговата моментална плата изнесува околу 48000 евра неделно, што би значело двојно зголемување доколку Модриќ се одлучи да ја прифати новата понуда. Но сеуште не е позната ...
сите 2 | | | веќе видена

Торинскиот гигант Јувентус не успеа да ги израдува своите фанови и одигра само реми со Нот Каунти на отварањето на новата величенствена арена, која може да овозможи претстава за 41,000 фанови. Јувентус иако поведе со погодокот на Лука Тони, напаѓачот на Каунти Ли Хјуџс успеа да го израмни резултатот и со тоа ја намали радоста на присутните фанови. Гостите беа повикани од страна на управата на Јувентус за одигрување на егзибиционен меч со кои и официјално се отвори новиот стадион. Во Торино се недеваат дека нвиот дом конечно ќе биде доволен мотив за секој член на тимот да допринесе за враќање на славата на Јувентус, кога беше страв и требет во сите натпреварувања. Проследете неколку фотографии од новата арена на Јувентус:
| | веќе видена

По надминување на проблемите околу исплатата на фудбалерите во италијанската Серија А, викендов ќе започне интересното првенство во кое четири тима имаат приближно еднакви шанси за титула. Со засилувањата екипите на Јувентус и Рома значително се наметнуваат како можни кандидати за титулата, за која ќе се бораат и шампионите од изминатите две сезони, екипите на Милан и Интер. Можно изненадување се очекува од екипата на Наполи, каде што по пристигнувањето на последните засилувања особено на Горан Пандев во нападот се очекуваат добри резултати. Првенството ќе започне од второто коло а во премиерниот меч шампионот Милан ќе го пречека солидниот тим на Лацио.
сите 2 | | | веќе видена

По разочарувачката сезона во редовите на милански Интер, македонскиот најдобар фудбалер во моментов Горан Пандев се одлучи да ја продолжи својата кариера во тимот на Наполи. Горан Пандев за време на престојот во Интер настапи на вкупно 45 меча и при тоа постигна 5 погодоци но изигра главна улога во тимот на Жозе Мурињо, кој се избори за три титули во една сезона. По заминувањето на Мурињо, Пандев не е во прв план на стартниот тим на Интер и токму затоа се одлучи за заминување на позајмица во тимот на Наполи. Со оглед на настапот на Наполи во Лигата на шампионите се очекува Пандев со своето искуство да допринесе за добри резултати и одлична соработка, пред се со Едисон Кавани. Оваа информација е големо изненадување, особено за навивачите на Интер кој по заминувањето на Ето и Пандев се свесни за недостаток на напаѓачи во тимот.
| | веќе видена

Пласманот на скопски Работнички во 1-то коло од Лигата на Европа и двомечот против Лацио е доволен показател за промените на клубовите во Мак фудбалот, на кого моментално очајно се потребни гледачи на терените ширум Македонија. Ситуацијата на Вардар, односно конечно негово опоравување и шанса за освојување на титулата со создадениот тим ќе го направи првенството многу поинтересно, се разбира доколку има заинтересирани за овие мечеви. Местените натпревари во домашниот фудбал, од страна на Работнички докажаа дека можат да бидат минато особено на мечот против Анортозис на кој беше покажана инзворедна храброст и решителност за постигнување на нов успех. Ваш е редот! По сите обвинувања кон одговорните на ФФМ, кои се дефинитивно најодговорни за хаосот во изминатите 3 сезони, клубовите се изборија за подобрување на домашниот фудбал но затоа сега е ред на сите вљубеници во фудбалот да не кукаат околу наместени натпревари, неорганизација и да дадат скроми 100 до 150 денари за да ја збогатат клубската каса на нашите ...
| | веќе видена

По маѓепсната претстава на Работнички во Лигата на Европа, сега веќе скопскиот гигант ќе ги одмери силите со големиот конкурент за титлуа во тековната сезона, засилениот тим на Вардар. Ренова забележа неочекуван пораз од Силекс, а пак Металург забележа втора победа овој пат над Хоризонт. 1- МФЛ - првенство 2011-2012 2-коло саб, 06.08. 17:00 СИЛЕЛКС 2 - 1 РЕНОВА саб, 06.08. 17:00 БРЕГАЛНИЦА 0 - 1 НАПРЕДОК саб, 06.08. 17:00 МЕТАЛУРГ 1 - 0 ХОРИЗОНТ нед, 07.08. 17:00 ШКЕНДИЈА - 11ОКТОМВРИ вто, 09.08. 17:00 ТЕТЕКС - ОХРИД 2004 вто, 09.08. ...
сите 8 | | | веќе видена

Серџио Агуеро со одличен волеј удар од 15 метри го матираше противничкиот голман и обезбеди реми за фаворитот на овој меч. Боливија ги надмина очекувањата и поведе во текот на вториот дел, но Агуеро на инзвореден начин донесе бод за својата репрезентација:
сите 2 | | | веќе видена

Покрај надможноста во секој поглед и големиот број на шанси, бразилската репрезентација не успеа да слави повеќе од заслужена победа над Венецуела. Најинтересните моменти од одиграниот меч во Копа Америка:
сите 7 | | | веќе видена

Делегација од торинскиот гигант предводена од страна на генералниот директор Џузепе Марота, во вторник ќе отпатува во Мадрид каде што ќе разговараат за евентуален ангажман на аргентинската супер ѕвезда Серџио Агуеро. Во Јувентус според најавите се подготвени да одвојат 40 милиони евра за ангажман на одличниот напаѓач, како и годишни примања за аргентинецот во износ од 7.5 милиони евра. Претходните податоци потврдуваат дека Агуеро би се задоволил со личните примања, но се чини дека во торинскиот гигант ќе се соочат со пробелм околу барањата на Атлетико Мадрид. Со оглед на се подобрата форма на Агуеро, како и неговиот погодок и обезбедување на реми против Боливија ќе предизивика раст на неговата вредност на трансфер маркетот а со тоа и поголеми барања на Атлетико Мадрид. Како што беше најавено неодамна, во Јувентус ќе мораат да исплатат 50 милиони евра доколку сериозно се надеваат на ангажман на аргентинецот.
сите 10 | | | веќе видена

Откако Алекс Фергусон се поретко се решава да му даде шанса на бугарскиот интернационалец Димитар Бербатов, екипите на Валенсија и Јувентус се надеваат на негов ангажман за сума од околу 15 милиони евра. Двата тима се надеваат на засилување на напаѓачката позиција во своите редови и токму Бербатов би бил добар избор со оглед на неговите способности и вредноста на неговиот договор со Манчестер. Англискиот гигант пак ќе мора да се ослободи од напаѓачот во тековниот преоден рок поради тоа што неговиот договор истекува по крајот на идната сезона, што ќе значи негово заминување без оштета. Со оглед на платените 32 милиони евра за негово ангажирање од редовите на Тотнам, во англискиот гигант ќе се обидат да повратат дел од инвестираните финансии во напаѓачот, кој едноставно не блесна во редовите на "Црвените Ѓаволи".
| | веќе видена

Стратегот на Манчестер Јунајтед, Алекс Фергусон е на добар пат да го засили тимот со ангажман на асот на Астон Вила, Ешли Јанг кој блесна за својот тим во изминативе неколку сезони. Ешли Јанг ги усогласил персоналните барања со клубот, при што двата клуба се согласиле за откупување на договорот на напаѓачот за сума од 17 милиони евра. Се очекува напаѓачот во текот на денот да ги помине медицинските прегледи по што и официјално ќе биде најавен како најново засилување за нападот на "Црвените Ѓаволи". Ешли Јанг одлично се снаоѓа по крилните и централната позиција во нападот и се очекува да биде одличен партнер на Вејн Руни.
сите 17 | | | веќе видена

next