ФудбалМК

Играчот кој буквално беше избркан од Роберто Манчини и беше пратен во Реал Мадрид, на втор натпревар по ред постигнува погодок за својот нов клуб и со тоа се повеќе се наметнува кај тренерот Жозе Мурињо.Емануел Адебајор, кој беше скапо платен при доведувањето од Арсенал, падна во немилост на Роберто Манчини во чии планови не се најде и ова скапо засилување, посебно по доведувањето на Един Џеко во Манчестер Сити. Тогоанецот најде излез со заминувањето во Реал Мадрид и се чини го направи ситинскиот потег. Адебајор одлично се вклопи во екипата и веќе е стрелец на два погодока. Во клуб во кој во моментов има само уште еден напаѓач, тоа е одлична шанса за него да се наметне и да заработи трансфер во Кралскиот Клуб на крајот од сезоната. Некогашната ѕвезда на Арсенал е благодарен пред се на Жозе Мурињо, кој знаеше како да го вклопи во екипата и кој му даде шанса на играчот да се појави на теренот и да ги покаже своите квалитети. Адебајор вели дека сега има тренер кој верува во него, а тоа му е дополнителна ...
| | веќе видена

Со 16-тата победа по ред во шпанската Ла Лига, Барселона најавува доминација во шпанскиот фудбал и нова титула во тековниот шампионат. На дуелот со Атлетико Мадрид каталонците со 3-те погодоци на Лионел Меси се изборија за победа:
| | веќе видена

Екипата на Челзи и покрај скапите засилувања не успеаа да ја продолжи традицијата од последните неколку сезони и на домашен терен доживеа пораз од Ливерпул, меч на кој вистински херој беше Меирелес:
| | веќе видена

Напаѓачот на милански Интер, Диего Милито ќе го пропушти дуелот од осминафиналето во Лигата на шампионите против Баерн Минхен поради заработената повреда во дуелот со Рома. Аргентинскиот напаѓач се очекува да паузира од терените во следниот месец што е особено проблематично за Интер поради натпреварите во Лигата на шампионите. Новото засилување Пацини нема да може да ги брани боите во европските клубови бидејќи претходно настапуваше за друг клуб. Со тоа единствен избор за нападот на Леонардо ќе биде Самуел Ето а како негова подршка нашиот Горан Пандев. Но бразилецот не е засегнат за состојбата со повредите и смета дека особено важно е Диего Милито повторно да заздрави и да се врати на зелените терени.
сите 27 | | | веќе видена

Избраниците на Леонардо во одличен натпревар успеаа да се изборат за посакуваната победа над големиот конкурент, тимот на Рома. Проследете ги најинтересните моменти од дербито во Серија А:
| | веќе видена

Со примениот погодок во 92-та минута од мечот, екипата на Маинц не успеа да ги освои планираните 3 бода во дуелот со Вердер Бремен на кој нашиот Николче Новевски одигра уште една солидна партија. Изненадувањето на сезоната, тимот на Маинц поведе со погодокот на Сами Алакуи и ја имаше контролата на играта особено во одбранбениот дел каде што нашиот интернационалец Николче Новевски повторно одигра значајна улога. Но со очекувањето на судискиот последен свиреж на мечот, Вердер израмни на 1-1 со помош на невниманието во одбранбениот ред на Маинц, каде што Пизаро стигна до топката и успеа да поентира. Со овој освоен бод, екипата на Маинц е пласирана на 3-тото место на табелата во Бундес Лигата, со 12 бода заостанување во однос на лидерот Борусија Дортмунд.
| | веќе видена

Во пресрет на дербито во италијанската Серија А, спасителот на Интер Леонардо очекува одлична фудбалска претстава на која се надева на нова победа а со тоа и значајно приближување до врвот. Леонардо е свесен за тежината на италијанското првенство и токму затоа смета дека секој кикс влијае врз финалниот епилог. За поразот од Удинезе главната вина ја лоцираше во средниот ред односно недоволната поврзаност и организираност на акциите. Голем фан е на тактика со повеќе напаѓачи за која смета дека успева во италијанската Серија А. Во следниот период очекува конечно враќање во форма на Диего Милито со што ќе добие значително засилување за стартниот тим. За денешното дерби со Рома очекува супер интересен меч и големо надигрување на двата тима со оглед на формата на тимот на Клаудио Раниери.
сите 2 | | | веќе видена

Напаѓачот на Ливерпул, Луис Суарез подготвен ги очекува новите предизивици во англиската Премиер Лига каде што и покрај заостанувањето се надева на пласман во Лигата на европските шампиони. Луис Суарез како и секој друг напаѓач е во очекување на погодоци за својот нов клуб, но сепак нема да се разочарува доколку не успее за краток период да се привикне на новиот начин на игра. Уругваецот беше стрелец за својот клуб во дуелот со Стоук, погодок кој претставуваше одлично добредојде за него во клубот а воедно и големо олесување со оглед на исплатените средства во висина од 25 милиони фунти на клубот за неговиот ангажман. Токму денешниот дуел со Челзи е еден од главните борби за пласман во Лигата на шампионите за идната сезона со оглед на моменталната состојба на табелата. Но Суарез е убеден во квалитетите на Црвените а со оглед на многуте мечеви до крај очекува сигурен успех.
| | веќе видена

Со слична формациска поставеност на теренот, тренерите на италијанските гиганти Леонардо и Раниери се одлучија за напаѓачки тактики со двајца истурени напаѓачи. Леонардо се одлучи да го започне мечот со Пацини и Ето, што би значело останување на Пандев на клупата: Леонардо ќе брка три бода по разочарувањето во дуелот на кој беа поразени од Удинезе со високи 3-1. Но и покрај овој пораз, Интер значајно напредуваше и се проближи во врвот на табелата. Победа над Интер е повеќе од потребна за оправдување на шампионските амбиции. Од спротивниот табор исто така очекуваат голема победа со оглед на заостанувањето зад лидерот Милан од 9 бода. Проследете ги тактиките на двата тима:
сите 3 | | | веќе видена

Екипата на Челзи, на "Стемфорд Бриџ" со новото засилување во нападот ќе ги одмери силите со екипата на Ливерпул, каде што очекуваат многу од Луис Суарез. Двата стратега најавуваат формациска поставеност 4-5-1 со офанзивни игра која ќе допринесе за многу погодоци: Во обид за докажување на кој тим беше подобар за време на зимскиот преоден рок, Челзи и Ливерпул со значително изменети напади ќе ги одмерат силите. Во нападот на Ливерпул ќе заигра Луис Суарез кој пристигна од Ајакс како големо засилување за "Црвените". Од друга страна пак досегашниот член на Ливерпул и рекорден по однос на вредноста за која е откупен, Фернандо Торес ќе биде најистурен напаѓач во нападот на Карло Анчелоти, кој се одлучи за Дидиер Дрогба и Николас Анелка да бидат негова подршка. Очекуваме интересен меч, на кој се очекуваат минимум 4 погодоци со оглед на квалитетите напади и офанзивните формации.
| | веќе видена

Натпреварот помеѓу Борусија Дортмунд и Шалке во германската Бундес Лига и покрај непопуларниот резултат од 0-0 е избран за меч на денот со оглед на големиот број на шанси и одлични шанси на двете страни:
| | веќе видена

ФУДБАЛ.МК ви ги претставува милениците на 4 тркала на фудбалерите од европската фудбалска елита, кои едноставно не штедат на финансии кога станува збор за автомобили. Ви го претставуваме авто паркот на Кристијано Роналдо: Со оглед на неговата заработка, Кристијано Роналдо може да ужива во перформансите на следните престижни автомобили: 1. Bugatti Veyron 2. Audi R8 3. BMW X5 4. Ferrari 360 Убедени сме дека секој од вас сонува барем еднаш да успее да управува едно "чудо" од гаражата на португалскиот ас, кој покрај одличниот избор на возила, неодамна му беше доделена титулата за најдобар изведувач на слободни удари а пак неговата девојка е на врвот на сите магазини за најсекси на планетата. Проследените информации се доказ за значењето и привилегиите на докажаните фудбалери особено кој имаат потпишано за Реал Мадрид. Фудбалот е закон!
| | веќе видена

Нашиот репрезентативец Марио Ѓуровски е трансфер цел на некогашниот шпански гигант, екипата на Депортиво ла Коруња чии челници се подготвени да го ангажираат македонецот по истекот на тековната сезона. Марио Ѓуровски иако има дозвола од својот клуб Војводина да пронајде нова средина, сепак сеуште не успеа во својата намера. Иако не стана дел од некои од европските клубови, сепак голем број на клубови пројавија интерес за негов ангажман по крајот на текованат сезона. Од страна на агентот на нашиот фудбалер сеуште нема најави за моменталната состојба и клубот каде што одличниот фудбалер за врска ќе ја продолжи тековната сезона. Ѓуровски за македонската репрезентација има одиграно 7 меча на кои постигна 2 ефективни погодоци.
| | веќе видена

Македонските репрезентативци во пресрет на дуелот со Камерун ќе имаат два тренинзи, од кои првиот ќе се одржи на 7-ми февруари со почеток од 15.30 додека пак следниот ќе биде одржан следниот ден во 11.30 на "Филип II". Официјалниот собир на македонските репрезентативци ќе се одржи на 7-ми февруари во хотелот "Стоун Бриц". Истиот ден ќе биде одржан и првиот тренинг на избраниците на Мирсад Јонуз на теренот на Работнички, додека последниот тест пред мечот со камерун ќе се одржи на 8-ми февруари. Нашиот противник, Камерун ќе одржи два тренинга на Филип II на 7-ми и 8-ми февруари во терминот во кои ќе се одигра и пријателскиот меч. ФУДБАЛ.МК ги повикува сите љубители на фудбалот да изразат подршка за нашите репрезентативци и покрај постојаните неготивности во фудбалот во нашата држава. Заеднички да го одбраниме домашниот фудбал и на сите што дејствуваат против овој спорт во нашата татковина да им докажеме дека постојано ќе биде подржувачи на македонскиот спорт. Напред Македонија!
сите 10 | | | веќе видена

За сите вљубеници на спортското прогонозирање, ФУДБАЛ.МК постојано ќе објавува типување на натпреварите од европските најпознати лиги со кои веруваме ќе успеете да стигнете до посакуваната добивка. Проследете ги нашите типови за ова коло: ТИП НА ДЕНОТ ЊУКАСЛ - АРСЕНАЛ 2 МАНЧЕСТЕР СИТИ - ВЕСТ БРОМВИЧ 1-1 ЕВЕРТОН - БЛЕКПУЛ 1 ВОЛВС - МАНЧЕСТЕР ЈУНАЈТЕД 2-2 ЧЕЛЗИ - ЛИВЕРПУЛ 3+ УДИНЕЗЕ - САМПДОРИЈА X-X КАЉАРИ - ЈУВЕНТУС PX ЏЕНОВА - МИЛАН 3+ ИНТЕР - РОМА PX ВИЉАРЕАЛ - ЛЕВАНТЕ 1 БАРСЕЛОНА - АТЕТИКО МАДРИД 3+ РЕАЛ МАДРИД - РЕАЛ СОСИЕДАТ X-1 МАИНЦ - ВЕРДЕР БРЕМЕН X-1 КЕЛН - БАЕРН МИНХЕН 5+ ХАМБУРГ - СЕНТ ПАУЛИ 1 ОВОЗМОЖЕНО ОД ФУДБАЛ.МК
| | веќе видена

Екипата на Борусија Дортмунд во петочниот термин одигра само нерешено со Шалке, во супер интерес интересен меч на кој едноставно е нејасно како не се постигна ниту еден погодок. Баерн Минхен во сабота со почеток од 15.30 ќе му гостува на Келн, додека во дербито силите ќе ги одмерат екипите на Маинц и Вердер Бремен. Borussia - Schalke 04 0 - 0 2/4/11 8:30 PM Mainz - Werder Bremen 2/5/11 3:30 PM Hannover 96 - VfL Wolfsburg 2/5/11 3:30 PM Hoffenheim - 1. FCK 2/5/11 3:30 PM Nürnberg - Leverkusen 2/5/11 3:30 PM FC Köln - Bayern Munich 2/5/11 3:30 PM Mönchengladbach - VfB Stuttgart 2/5/11 6:30 PM Hamburg - FC St. Pauli 2/6/11 3:30 PM SC Freiburg - Eintracht 2/6/11 5:30 PM ИЗГЛЕД НА ТАБЕЛАТА ВО ГЕРМАНСКАТА БУНДЕС ЛИГА
сите 2 | | | веќе видена

Мечот со солидниот тим на Атлетико Мадрид за избраниците на Пеп Гвардиола ќе биде сериозен тест за шампионските амбиции и покрај предноста на табелата во однос на Реал Мадрид. Жозе Мурињо очекува сигурна победа во дуелот со Реал Сосиедат. Виљареал на домашен терен ќе го пречека Леванте. Zaragoza - Racing 2/5/11 6:00 PM GMT Almeria - Espanyol 2/5/11 6:00 PM GMT Getafe - Deportivo 2/5/11 6:00 PM GMT Osasuna - Mallorca 2/5/11 6:00 PM GMT Athletic Bilbao - Sporting de Gijon 2/5/11 6:00 PM GMT Villarreal - Levante 2/5/11 8:00 PM GMT Barcelona - Atletico Madrid 2/5/11 10:00 PM GMT Sevilla - Malaga 2/6/11 5:00 PM GMT Real Madrid - Real Sociedad 2/6/11 7:00 PM GMT Valencia - Hercules 2/6/11 9:00 PM GMT ПРЕГЛЕД НА ТАБЕЛАТА ВО ШПАНСКАТА ЛА ЛИГА
| | веќе видена

Шампионските аспирации на италијанскиот гигант Рома зависат од дерби дуелот во ова коло, во кое избраниците на Раниери ќе се обидат да слават голема победа над шампионот Интер. Во Јувентус пак мораат да обезбедат победа во мечот со Каљари доколку Дел Нери посакува да остане на клупата на овој клуб. Милан иако ќе гостува во Џенова, се очекува да обезбеди сигруна победа. Udinese - Sampdoria 2/5/11 6:00 PM GMT Cagliari - Juventus 2/5/11 8:45 PM GMT Bologna - Catania 2/6/11 12:30 AM GMT Lazio - Chievo 2/6/11 3:00 PM GMT Napoli - Cesena 2/6/11 3:00 PM GMT Lecce - Palermo 2/6/11 3:00 PM GMT Brescia - Bari 2/6/11 3:00 PM GMT Parma - Fiorentina 2/6/11 3:00 PM GMT Genoa - Milan 2/6/11 3:00 PM GMT Inter Milan - Roma 2/6/11 8:45 PM GMT ПРЕГЛЕД НА ТАБЕЛАТА ВО ИТАЛИЈАНСКОТО КАЛЧО
сите 2 | | | веќе видена

Во дербито на колото во англиската Премиер Лига, екипата на Челзи со новите засилувања ќе ги одмери силите со појачаниот тим на "Црвените". Њукасл на домашен терен ќе се обиде да се опорави по лошите резултати иако ќе има тешка задача со оглед на пресметката со Арсенал. Во Јунајтед очекуваат сигурна победа на "Волците". Stoke - Sunderland 2/5/11 13:45 PM Newcastle - Arsenal 2/5/11 4:00 PM Wigan Athletic - Blackburn 2/5/11 4:00 PM Man City - West Bromwich 2/5/11 4:00 PM Aston Villa - Fulham 2/5/11 4:00 PM Everton - Blackpool 2/5/11 4:00 PM Tottenham - Bolton 2/5/11 4:00 PM Wolves - Man Utd. 2/5/11 6:30 PM West Ham - Birmingham 2/6/11 2:30 PM Chelsea - Liverpool 2/6/11 5:00 PM ПРЕГЛЕД НА ТАБЕЛАТА ВО ПРЕМИЕР ЛИГАТА
| | веќе видена

По штрајковите на француските репрезентативци против селекоторот кој ги предводеше во Јужна Африка, новиот предводник на Франција Лорен Блан се одлучи да не го повика Патрис Евра на пријателскиот меч со Бразил. Некогашниот капитен на репрезентацијата иако беше во поширокиот список на францускиот селектор сепак не беше избран како дел од 20-тината кои ќе се соочат со големиот Бразил. Патрис Евра беше директно вклучен во протестите за време на Светското Првенство и се чини дека токму тоа е главна причина за неговото елиминирање од репрезентацијата. Освен Евра, истата судбина го снајде и Џереми Тулалан, кој иако ја подобри својата форма за Лион сепак нема да се соочи со големиот противник. Големо изненадување е повикот за младиот член на Арсенал, Лориент Кошиенли кој блесна во тимот на Арсен Венгер.
сите 5 | | | веќе видена

next