ФудбалМК

Во дербито на вонредното коло во шпанската Примера, екипата на Барселона се избори за минимална победа над Валенсија со погодокот на Лионел Меси во самиот финиш на мечот. Виљареал со 1-0 на домашен терен беше поуспешен од Херкулес, Атлетико Мадрид одигра нерешено со Гетафе а пак Реал Мадрид се очекува да слави над Малага на домашен терен: Espanyol - Mallorca 1 - 2 3/1/11 8:00 PM GMT Sevilla - Sporting de Gijon 3 - 0 3/1/11 10:00 PM GMT Osasuna - Deportivo 0 - 0 3/2/11 8:00 PM GMT Zaragoza - Athletic Bilbao 2 - 1 3/2/11 8:00 PM GMT Getafe - Atletico Madrid 1 - 1 3/2/11 8:00 PM GMT Real Sociedad - Levante 1 - 1 3/2/11 8:00 PM GMT Villarreal - Hercules 1 - 0 3/2/11 8:00 PM GMT Valencia - Barcelona 0 - 1 3/2/11 10:00 PM GMT Almeria - Racing 3/3/11 8:00 PM GMT Real Madrid - Malaga 3/3/11 10:00 PM GMT
| | веќе видена

Челниците на Јувентус му зададоа нова задача на членот на Јувентус, Павел Недвед кој во следниот период ќе работи на подобрување на работната атмосфера на тренизните а со тоа и враќање на самодовербата во торинскиот гигант. Павел Недев најпрвин започнал да работи со најискусните во тимот и според најавите од тимот, Џиџи Буфон и Јакинта се особено задоволни од улогата на легендата на овој клуб. Поранешниот чешки репрезентативец исто така разговарал и со Милош Красиќ, чии квалитети и продори се слични на оние на Недев додека беше во најдобра форма. По очајните порази од Лече и Болоња во Јувентус се очајни за подобрување на формата и токму затоа се очекуваат дополнителни обиди за подобрување на резултатите. Но освен додатните ангажмани за Недевед, во Јувентус ќе мора да размислуваат за дополнителни ангажирања на квалитетни фудбалери во сите делови од тимот, особено во средниот ред каде што сеуште не е пронајден соодветен плејмејкер.
| | веќе видена

Еден од најдобрите македонски интренационалци од средниот ред, Марио Ѓуровски се одлучи да го напушти српскиот клуб Војовдина и да се придружи на моментално 10-то пласираниот во украинската лига Металур Донецк. По бурните најави за негов трансфер во некој од гигантите во Германија и Шпанија, Ѓуровски се одлучи да стане дел од тимот на Металург Донецк. Меѓу клубовите кои беа заинтересирани за негов ангажман беа Вердер Бремен, Минхен 1860, Бетис, Депортиво Ла Коруња како и неколку клубови од пониско рангираните лиги во Европа. Во првиот меч за својот нов клуб, Ѓуровски ќе се соочи со Горан Попов поради соочувањето на Металург со тимот на Динамо Киев. Ѓуровски во досегашната кариера има настапувано за Црвена Ѕвезда, Сопот, Бежанија и Војводина но се очекува токму во Металург да го достигне врвот на својата форма.
сите 4 | | | веќе видена

Екипата на Шалке за прв пат по 20 години им нанесе пораз на баварскиот гигант во Германскиот Куп на домашен терен, со што со победата од 1-0 на "Алијанц Арена" се избори за пласман во финалето каде што ќе ги одмери силите со Дуизбург. Поранешниот член на Реал Мадрид, ветеранот Раул беше вистинска ѕвезда за тимот на Шалке откако во 15-тата минута по одлично изведен корнер ја затресе противничката мрежа. По првичното водство на Шалке, Баерн Минхен ја презема иницијативата но домаќините немаа доволно среќа во ова полуфинале. На неколку пати се заканија, особено преку Франк Рибери кој упати одличен удар од 15-тина метри кои беше одбранет од одличниот на овој меч, голманот на Шалке Мануел Неуер. Шалке повторно се закани при крајот на првиот дел но овој пат одбраната на Баерн Минхен имаше голема среќа со оглед на непрецизниот удар на госнетите. Во финишот Баерн Минхен нападна со сите сили но едноставно неможеше да се совлада одличниот Неуер. Во финишот на мечот Марио Гомес очајно бараше удар од 11 метри но ...
сите 24 | | | веќе видена

Лидерот во италијанската Серија А, екипата на Милан по финишот на тековната сезона ќе го засили одбранбениот ред со доведување на одличниот француски интернационалец Филип Мексес. Мексес како слободен фудбалер по крајот на тековната сезона се одлучи да ја продолжи сезоната во тимот на Милан. Од страна на челниците на моменталниот лидер бил понуден 4 годишен договор со кој французинот ќе заработува 4 милиони евра по сезона. Контакти меѓу двете страни имаше и за време на изминатиот преоден рок но сепак постигнат е договор за негов трансфер по истекување на обврските кон Рома. Францускиот интернационалец бил во очекување на ситуацијата во Рома, но по неколкуте лоши резултати и шпекулациите за нови промени, се одлучи за премин во редовите на Милан.
сите 3 | | | веќе видена

Со погодокот на Обафеми Мартинс во 89-тата минута од мечот по директна грешка на Кошчелни, екипата на Бирмингем се радуваше на титула во англискиот Карлинг Куп. Екипата на Арсенал пропушти уште една одлична шанса за титула. Неискуството на фудбалерите на Арсенал особено во одбраната се докажа како кобно за лондонскиот тим. Покрај сите надежи, во Арсенал повторно останаа без трофеј иако беа големи фаворити за овогодинешното финале.
| | веќе видена

Во инзворедна фудбалска претстава фудбалерите на Борусија Дортмунд се изборија за значајна победа од 3-1 со што значително се доближија до шампионската титула во германската Бундес Лига. Во германското дерби се очекуваше интересен меч на кој Баерн Минхен беше моментален фаворти поради ѕвездите во тимот како и желбата за достигнување на лидерот. Но за разлика од мечот со Интер, Борусија Дортмунд им одржа вистинска лекција по фудбал на баварскиот гигант. "Милионерите" преку најдобриот напаѓач оваа сезона Лукас Бариос поведоа во 9-тата минута од мечот. Само неколку минути подоцна Баварците се вратија во игра откако израмнија со волеј ударот на Луис Густаво. Но капитенската лента на Нури Сахин влијаеше исклучително мотивирачки за турскиот интернационалец кој со удар од преку 30 метри го донесе својот тим до водство. Одбранбениот фудбалер и поранешен член на Баерн Минхен, Матс Хамлс по одлично изведениот корнер со умерен удар со глава ја запечати победата на "Милионерите". Во текот на целата сезона ...
сите 14 | | | веќе видена

Со ремито во дуелот со Депортиво, избраниците на Жозе Мурињо се далеку од врвот на шпанската Ла Лига со оглед на победата на Барселона над Мајорка и предноста од 7 бода на табелата. Иако се очекуваше голема победа, сепак Реал Мадрид не успеа да ги искористи своите шанси и остана само на стартниот бод од овој меч. Кака одигра солидне меч и на неколку пати се закани кон голот на гостите, но сепак не беше сконцентриран во финишот од акциите. Кристијано Ронладо на неколку пати си обезбеди простор за удар кон противничкиот гол но не успеа да го отвори резултатот. Од друга страна во Депортиво со чести фаули кон противниците и неколку контри успеаа да обезбедат позитивен резултат од натпреварот со шпанскиот гигант.
сите 18 | | | веќе видена

Во 17:00 часот на "Вембли" во Лондон екипата на Арсенал ќе се обиде да го прекине постот од 6 сезони без титула со триумф во финалето над тимот на Бирмингем. Лондонскиот тим е неприкосновен фаворит во денешното финале. Во тимот на Арсен Венгер поради повреда ќе отсуствуваат Тео Волкот и капитенот Цес Фабрегас, но затоа пак повратник е холандскиот напаѓач Робин Ван Перси. Кошчелни исто така ќе биде подготвен за настап во стартниот тим, а пак Абу Диаби повторно ќе се најде во тимот поради изминување на суспензијата. Во пресрет на финалето од Карлинг Купот, Арсен Венгер напомена дека апсолутно сите посакуваат голема победа на овој меч со што конечно ќе стигнат до титула по далечната 2005-та година. Противничкиот менаџер Алекс Меклиш и покрај тоа што доживање два порази од Арсенал во годинашната сезона во Англија и го нема совладано лондонскиот тим во последниве 8 сезони, верува дека мотивацијата е поинаква и доколку одграат заедно како тим можат да го освојат трофејот за прв пат по 1963-тата година.
сите 25 | | | веќе видена

Екипата на Луиџи Дел Нери ја продолжи катастрофалната серија од 5 порази на 7 одиграни натпревари со што се доведе во ситуација да не може ни да сонува за пласман во квалификациите за Лигата на шампионите. Торинскиот гигант доживеа прв пораз во последните 30 години од страна на Болоња на домашен терен. Гостите ја искористија катастрофалната игра на нападот на Јувентус и во вториот дел Марко Ди Вајо му ја закорчи кариерата на Луиџи Дел Нери. Од таборот на торинскиот гигант непосредно пред мечот најавува поинаков пристап кон мечот со далеку послабиот тим на Болоња, но сепак се повторија слабостите од минатитие мечеви. Катастрофалната форма на Јувентус најверојатно ќе значи и сигурно заминување на Луиџи Дел Нери од тренерската функција, како и потврда за катастрофалните ангажмани на засилувања. Смешни беа најавите за спас на сезоната со ангажман на Лука Тони, кој во изминативе три сезони не се покажа на фудбалските терени.
сите 3 | | | веќе видена

Моменталниот лидер на табелата во Серија А на домашен терен ќе ги одмери силите со екипата на Наполи. Масимилиано Алегри со стандардната формација 4-4-2 со Пато и Ибрахимовиќ во нападот ќе се обиде да ја потврди желбата за титула. Валтер Мацари претежно со контранапади по крилните позиции ќе се обиде да го изненади гигантот. Инзворедниот Едисон Кавани ќе биде осамен во нападот, но со оглед на квалитетите на Хамшик и Маскара се очекува да биде многу опасен за лидерот. Од друга страна пак во Милан имаат опасно трио, со оглед на поставеноста на Робињо непосредно зад Ибрахимовиќ и Пато. Проследете ја поставеноста на теренот на двата тима во пресрет на дербиот на ова коло:
| | веќе видена

Со повредата на Габриел Милито и отсуството на Пацини, медиумите во Италија се убедени дека во тимот морало да има место за македонскиот интернационалец Горан Пандев кој се поретко добива шанса во тимот на Леонардо. Со само еден фудбалер во нападот Леонардо се одлучи на дефанзивна тактика која на крајот од мечот беше казнета од баварскиот гигант. Иако на неколку пати се заканија, сепак Самуел Ето не можеше во нападот да се снајде со оглед на тоа што немаше подршка од останатите соиграчи. Пандев во зиминатата сезона одигра значајна улога за тимот особено во Лигата на шампионите кога Жозе Мурињо му даваше шанса. Но по доаѓањето на Леонардо најдобриот македонски напаѓач е се почесто на клупата и доколку продолжи таквиот однос на Леонардо, се поверојатно е дека Интер ќе го загуби Горан Пандев.
| | веќе видена

Капитенот на Јувентус, Алесандро Дел Пиеро ќе го продолжи договорот со торинскиот гигант а како главна причина ја наведе огромната љубов што ја чуствува кон клубот и фановите на овој италијански гигант. Доколку е во потрага по големи финансии тогаш Дел Пиеро најави дека има и други многу побогати понуди но она што го чуствува за екипата на Јувентус го исполнува и се надева на нови победи со за него последниот професионален договор како фудбалер во Јувентус. Во разговорот со челниците на клубот на неколку пати повторил дека се сложува на продолжување на договорот поради желбата за нови титули и докажувања во екипата од Торино. Со оглед на проблемите во изминатото коло со екипата на Лече, Дел Пиеро и останатите избраници на Луиџи Дел Нери очекуваат враќање во трката за место во Европа со победа над Болоња.
сите 2 | | | веќе видена

Холандскиот стрaтег Луис Ван Гал со за него препознатливата 4-5-1 формација ќе се обиде да слави над лидерот на табелата Борусија од Дортмунд. Противничкиот менаџер Јерген Клоп се одлучи за истата поставеност на тернот со можности за напаѓање по крилните позиции:
| | веќе видена

Челниците на Борусија Дортмунд јасно ставија до знаење дека немаат намера да прифатат трансфер на некој од главните фудбалери на тимот поради огромната желба за понатамошен напредок на клубот. Генералниот директор на Борусија, Јанс-Хоаким Ватц е задоволен од перформансите на тимот во тековната сезона и токму затоа очекува останување на сите значајни фудбалери во тимот. Иако е свесен за големиот интерес на европските клубови за фудбалерите на лидерот во германската Бундес Лига, сепак пред новинарите изјави дека во никој случај нема да се согласат на евентуално заминување. Со оглед на долгогодишните договори на предводниците на тимот смета дека има реална основа да се надеваат на нивно сигурно останување. Што се однесува до нови засилувања, ја образложи приликата во минатото да ангажираат фудбалери вредни до максимални 5 милиони евра со цел обезбедување на стабилна финансиска ситуација во клубот. Но доколку продолжат со вакво темпо до крајот на сезоната, повеќе од јасно е дека ќе обезбедат доволно ...
| | веќе видена

Потпретседателот на Милан, Адријано Галијани застана во одбрана на бразилскиот напаѓач Александре Пато најавувајќи негово сигурно останување во италијанскиот гигант и покрај интересот на европските гиганти. За медиумите Галијани ја обезложи важноста на Пато за миланскиот гигант, како и неговото сигурно останување во тимот и покрај најавите за негова продажба за време на летниот преоден рок. Светските медиуми на неколку пати најавија заминување на Пато од редовите на Милан поради ангажирање на елитно засилување за време на следниот преоден рок. Шпекулациите за трансферот на Пато постојано се зголемуваат со оглед на лошата форма на напаѓачот за Милан како и проблемите со повредите. Како можни кандидати за ангажман на бразилецот се Челзи, Реал Мадрид и Манчестер Сити.
сите 2 | | | веќе видена

Солидниот тим на Хари Реднап на домашен терен ќе дочека тимот на Арсенал во дербито на колото во англиската Премиер Лига. Ливерпул по скромната победа во Европа Лигата ќе се соочи со Вест Хем, додека во Челзи очекуваат сигурни три бода во дуелот со Бирмингем. Everton - Sunderland 2/26/11 4:00 PM Wolves - Blackpool 2/26/11 4:00 PM Wigan Athletic - Man Utd. 2/26/11 4:00 PM Aston Villa - Blackburn 2/26/11 4:00 PM Newcastle - Bolton 2/26/11 4:00 PM West Ham - Liverpool 2/27/11 2:30 PM Man City - Fulham 2/27/11 4:00 PM Stoke - West Bromwich 2/28/11 9:00 PM Tottenham - Arsenal 4/20/11 3:45 AM Chelsea - Birmingham 4/20/11 8:30 AM ПРЕГЛЕД НА ТАБЕЛАТА ВО АНГЛИСКАТА ПРЕМИЕР ЛИГА
| | веќе видена

Во сабота со почеток од 18.00 часот екипата на Севиља ќе му гостува на солидниот годинава, тимот на Атлетико Мадрид. Во Барселона очекуваат согурни три бода во дуелот со Мајорка, а пак Жозе Мурињо е принуден да се избори за три бода доколку сеуште се надева на врвот на табелата. Espanyol - Real Sociedad 2/26/11 6:00 PM Sporting de Gijon - Zaragoza 2/26/11 6:00 PM Atletico Madrid - Sevilla 2/26/11 6:00 PM Mallorca - Barcelona 2/26/11 8:00 PM Deportivo - Real Madrid 2/26/11 10:00 PM Hercules - Getafe 2/27/11 5:00 PM Levante - Osasuna 2/27/11 5:00 PM Racing - Villarreal 2/27/11 7:00 PM Athletic Bilbao - Valencia 2/27/11 9:00 PM Malaga - Almeria 2/28/11 9:00 PM
| | веќе видена

Ова коло ќе биде од особена важност за екипата на Баерн Минхен поради големиот дерби дуел со неприкосовените годинава, фудбалерите на Борусија Дортмунд. Баварците заостануваат 13 бода зад лидерот и со евентуална победа би ја намалиле разликата на достижни 10 бода. VfL Wolfsburg - Mönchengladbach 2/25/11 8:30 PM FC St. Pauli - Hannover 96 2/26/11 3:30 PM FC Köln - SC Freiburg 2/26/11 3:30 PM Hoffenheim - Mainz 2/26/11 3:30 PM 1. FCK - Hamburg 2/26/11 3:30 PM Schalke 04 - Nürnberg 2/26/11 3:30 PM Bayern Munich - Borussia 2/26/11 6:30 PM Eintracht - VfB Stuttgart 2/27/11 3:30 PM Werder Bremen - Leverkusen 2/27/11 5:30 PM ПРЕГЛЕД НА ТАБЕЛАТА ВО ГЕРМАНСКАТА БУНДЕС ЛИГА
| | веќе видена

next