ФудбалМК

Екипата на Ајакс од Амстердам се надева на задржување на Луис Суарез до крајот на сезоната иако за него постои огромен интерес од европските гиганти.Според најавите Суарез требаше да се пресели во Ливерпул во текот на месецов, но официјалните лица од Ајакс најавуваат негово останување. Според нив Суарез посакува да остане во Ајакс и да ја освои титулата во Холандија, а потоа во текот на летниот преоден рок би разговарале за неговиот статус. Од Ајакс велат дека се уште нема понуди за Суарез, но доколку некој клуб сака да го види во своите редови тогаш ќе мора да достави мега-понуда.
| | веќе видена

По големи проблеми во изминатиов период, новиот спонзор на Вардар Слободан Вујчиќ најави подобри денови за клубот, конечно опоравување и враќање на победничките патеки. Вујчиќ се одлучи повоторно да го спонзорира Вардар и притоа се откажа од помошта која ја пружаше на Работнички. Токму затоа Зоран Стратев повторно стана дел од скопскиот легендарен клуб преземајќи ја тренерската функција на клубот. Освен Стратев, неколку фудбалери го засилија Вардар, меѓу кои Вандаир, Синковиќ, Тодоровски, Да Силва, Фиљо и Карлос Роберто. За претседател на клубот назначен е Атанас Костовски, кој и во минатото раководеше со скопскиот клуб.
сите 2 | | | веќе видена

Прволигашот од Автокоманда, Металург го засили напаѓачкиот ред на тимот со повратникот Баже Илијоски кој не се изнаигра во изминатиов период во редовите на Кагвон. Илијоски одигра солидно во изминатата сезона по што се одлучи за заминување од Металург и трансфер во клубот од Јужна Кореја. Но по завршувањето на првичниот договор, македонскиот интернационалец се одлучи повторно да се врати во тимот од Автокоманда. За Кагвон Илијоски постигна само еден погодок иако настапи на 7 натпревари, за разлика од минатата сезона кога 12 пати се запиша во листата на стрелците во домашниот шампионат. За македонската репрезентација, Илијоски има одиграно 5 натпревари на кои беше стрелец на само еден погодок.
сите 5 | | | веќе видена

Екипата на Работнички продолжи со засилувања во пресрет на вториот дел од сезоната во македонската Прва Лига. Во скопскиот клуб очекуваат подобрување на формата и позицијата на табелата и токму затоа се во потрага по дополнителни засилувања. Клубот потпиша 2 годишни договори со досегашниот член на Шкендија, Марјан Андонов и црногорскиот интернационалец Александар Радовиќ. Марјан Андонов ја започнал својата кариера како дел од младинската школа на Турново, каде што и за прв пат заиграл во сениорската категорија. Во изминатите сезони, 25 годишниот напаѓач има настапувано за Турново, Ренова и Шкендија. Најголем успех постигна со Шкендија, каде што на 11 меча беше стрелец на 4 погодоци.
сите 2 | | | веќе видена

Членовите на кипарски АПОЕЛ, Иван Тричковски и Бобан Грначаров одиграа уште еден одличен меч на кој нивниот клуб повеќе од заслужено ги освои трите бода совладувајќи го Папос со 5-1. Иван тричковски по пауза од два меча поради ситна повреда на коленото повоторно се врати во стартниот тим и блесна на мечот со Папос. Нашиот интернационалец најпрвин асиситираше на 3-от погодок на домаќините откако инзворедно помина низ одбраната на гостите, а подоцна се запиша во листата на стрелците зголемувајќи ја предноста на својот клуб на 5-1 во 90-тата минута. Освен напаѓачот, голема улога одигра и Бобан Грнчаров кој освен сигурноста во одбраната успеа да асистира за 4-от погодок на АПОЕЛ.
| | веќе видена

Со одличните игри во дресот на кипарски АПОЕЛ, Иван Тричковски стана трансфер цел на многу европски екипи но во кипарскиот клуб се надеваат на негово останување и токму затоа одбија понуда вредна 1.3 милиони евра. Според информациите од Кипар, најголем интерес пројавил белгиски Локерен, клуб кој за услугите на македонскиот напаѓач понудил солидни 1.3 милиони евра. Во АПОЕЛ ја одбиле понудата со објасување дека станува збор за многу квалитетен напаѓач кој вреди многу повеќе од понудените средства. Скаути на Локерен веќе подолг период ја следеле формата на Тричковски а интерес за негов ангажман пројавиле непосредно пред новогодишните празници. Формата на Тричковски во АПОЕЛ постојано се подобрува а како доказ се и бројките од досегашните натпревари, на кој македонскиот интернационалец на 15 меча постигна 8 погодоци.
| | веќе видена

Моментално најдобриот македонски фудбалер Горан Пандев повторно настапи за италијанскиот шампион Интер, откако во 75-тата минута го замени солидниот Самуел Ето. Пандев одигра солидни 15 минути на теренот а својата најголема шанса ја пропушти во 85-тата минута од натпреварот кога упати одличен удар кон голот на Болоња, но за жал беше недоволно прцизен. Со најновиот триумф над Болоња, во Интер значително се подобри атмосферата бидејќи по пристигнувањето на Леонардо во тимот, шампионот забележа 4 победи во низа. Покрај промената на стратегот во Интер нашиот Горан Пандев сеуште е важен дел од играта на италијанскиот шампион и со досегашните игри ја оправда довербата на Леонардо.
сите 3 | | | веќе видена

Македонскиот талентиран интернационалец од средниот ред на теренот, Стефан Ристовски е на добар пат да се докаже во италијанскиот шампионат како член на калчолигашот Парма. Со оглед на возраста од само 18 години, Стефан Ристовски е член на младинскиот тим на италијанскиот гигант Парма, т.н. Парма Примавела. Ристовски своите фудбалски чекори ги започна во скопски Вардар, каде што и за прв пат го осети сениорскиот фудбал. За прв пат заигра за Вардар во сениорска селекција во сезоната 2008-09, каде што настапи на вкупно 23 меча. Во 2010-тата година се одлучи да се согласи на трансфер во Парма откако наполни 18 години. Според најавите на италијанските тренери, се очекува Ристовски да прерасне во инзвореден фудбалер од средниот ред на теренот и наскоро да заигра за првиот тим на Парма. Ристовски успешно настапува за македонската репрезентација, откако во 2008-та година забележа 6 мечеви на У19, а потоа и се истакна во У21 репрезентацијата со вкупно 2 натпревари. "Фудбал.мк" постојано ќе ја прати формата на сите ...
| | веќе видена

На 9-ти февруари во Скопје, на националната арена "Филип II" македонската репрезентација ќе се соочи со еден од африканските гиганти во светскиот фудбал, репрезентацијата на Камерун. Дуелот помеѓу асовите на двата тима, Горан Пандев и Самуел Ето конечно беше и официјално обелоденет откако успешно завршија разговорите за одигрување на мечот. Во овој термин, најпрвин беше најавен дуел на Камерун со Кина но поради долгиот пат наводно репрезентативците на Камерун немале желба да патуваат до Кина. Македонскиот селектор Мирсад Јонуз очекува интересен меч, на кој се надева на пристигнување на Камерун со моментално најдобриот состав. Смета дека мечот против 38-та селекција во светот ќе биде добар тест за Македонија, која моментално се соочува со најголем пад на ФИФА - листата. Освен мечот со Камерун, во ФФМ пристигнале понуди за пријателски мечеви со репрезентациите на Чиле, Исланд и Мали.
сите 10 | | | веќе видена

Како член на младинската школа на Цементарница, Александар Трајковски започна да го покажува својот талент во нападот за моментално успешно да ги брани боите на Интер Запрешич и докаже во редовите на англискиот гигант Челзи. Александар Трајковски роден е на 05.09.1992 во Скопје. Своите почетоци во фудбалот ги започнува во расадникот за млади фудбалери, клубот од населбата Кисела Вода Цементарница. За прв пат заигра во сениорската категорија во изминатата сезона, кога настапи на вкупно 11 мечеви и постигна 2 погодоци. Во јуни изминатата година се одлучи за трансфер во хрватски Интер од Запрешич, откако успешно се претстави во редовите на лондонскиот гигант Челзи. Во полуфиналето од младинскиот Куп во Амстердам, нашиот младински репрезентативец настапи за младинскиот тим под 19 години на лондонскиот клуб и беше стрелец на погодок за лондонскиот гигант a со тоа Челзи обезбеди пласман во финалето.
| | веќе видена

Членот на младинската школа на македонија ЃП и сегашен фудбалер на скопски Вардар, талентираниот фудбалер од средниот ред на теренот Иван Настевски е на проба во шпанскиот клуб Еспањол. Иван Настевски моментално се наоѓа на проба во Барселона, каде што ќе се обиде да се наметне кај тренерите на шпанскиот клуб. Роден на 30-ти јули, 1991-та година Настевски е моментално еден од најпотенцијалните фудбалери од средниот ред кои ги поседува македонскиот фудбал. Својата кариера ја започна како член на младинската школа на Македонија ЃП, а пак првиот меч во сениорска категорија ја одигра во изминатиот шампионат. По испаѓањето на Македонија ЃП во 3-тата по ранг лига во Македонија, Настевски се одлучи да ја продолжи својата кариера во скопски Вардар. Во досегашната сениорска кариера има постигнато 5 погодоци за клубовите за кои настапувал. Доколку во Еспањол се одлучат да го задржат, Настевски ќе биде еден од ретките македонски интернационалци кои успеале во намерата да останат во ова квалитетно првенство. Претходно ...
сите 5 | | | веќе видена

Предводникот на Ливерпул, Кени Далглиш ги обвини нерешителните одлуки на официјалните лица кои ја делеа правдата на дербито од колото, во кое Ливерпул со Евертон одигра само 2-2. Според шкотскиот стратег, двата погодока на противникот биле постигнати поради ненавремени одлуки на судиите. Најпрвин првиот погодок според Далглиш бил всушност гол аут за неговиот тим, а пак за вториот смета дека воопшто не претставувал прекршок за слободен удар. Но и покрај судиските одлуки, смета дека големи грешки биле направени и од одбранбената линија бидејќи дозволиле на два пати да бидат совладани од прекршоци. Што се однесува до мечот, Ливерпул водеше заслужено во првиот дел, за подоцна за краток период во вториот дел да има негатива од еден погодок. Бодот за Ливерпул го обезбеди Кајт со погодок од 11 метри. Што се однесува до трансферите, Далглиш најави дека ќе разговара со челниците за евентуални засилувања. Доколку има средства ќе се обиде да ги ангажира моментално најдобрите засилувања за тимот според неговото ...
| | веќе видена

Стратегот на Реал Мадрид Жозе Мурињо би бил задоволен доколку како засилување за напаѓачката линија на Кралскиот Клуб би бил ангажиран поранешниот член на Манчестер Јунајтед, Руд Ван Нистелрој. Жозе Мурињо одлично го познава холандскиот ветеран откако заедно настапуваа во ангалиската Премиер Лига додека португалецот беше на клупата на Челзи. За Ван Нистелрој смета дека е одличен фудбалер и поседува доволно квалитети со кои би бил од голема корист во тимот. Сепак се додека холанѓанецот е член на Хамбург, Мурињо верува дека работите не се така едноставни и ќе мора најпрвин двата клуба да постигнат договор а потоа да се размислува за неговото доаѓање. Холандскиот ветеран моментално е задоволен во редовите на Хамбург и не размислува за евентуален трансфер во Реал Мадрид иако богата понуда би можела да ги промени неговите планови.
сите 15 | | | веќе видена

За целосно излекување на повредата на ахиловата пета на Томас Вермален, потребно е врз одбранбениот фудбалер да биде преземен хирушки зафат поради кој ќе паузира 4 до 6 недели. Иако во лекарскиот тим на Арсенал веруваа во негово опоравување само со долготраен одмор, сепак последните анализи од неговата состојба го констстира сосема спротивното. Томас Вермален ќе биде опериран во Шведска а на конечно заздравување се надева во средината на следниот месец. Арсен Венгер со нетрпение го очекува во тимот по опоравувањето со оглед на големите проблеми во одбранбениот ред по отсуството на белгискиот интернационалец.
сите 3 | | | веќе видена

Италијанските медиуми најавија можно ангажирање на крилниот фудбалер на Удинезе, Алексис Санчез од страна на италијанскиот шампион Интер кој би бил одлично засилување на нападот на тимот. Интерес за Алексис Санчез пројавија екипите на Челзи и Манчестер Јунајтед, но со оглед на најавите нивната желба ќе остане неостварена. Леонардо е убеден во квалитетите на чилеанскиот интернационалец но во своите изјави за медиумите само ги пофали неговите квалитети без при тоа да напомене сигурен негов ангажман. Евентуалното доаѓање на Санчез во Интер би претставувала закана за понатамошната кариера на Горан Пандев, кој сеуште не се докажал во тимот на Леонардо. За неговите услуги се очекува италијанскиот гигант да исплати 25 милиони евра.
сите 4 | | | веќе видена

Тинејџерската сензација од тимот на Андерлехт, Ромело Лукаку се очекува да го напушти белгискиот клуб за време на летниот преоден рок за оштета од неверојатни 30 милиони евра. Формата на Лукаку моментално ја следат најдобрите 15 клуба во Европа, кои се во трка по неговиот потпис. Од управата на Андерлехт најавија сигурно останување на 17 годишниот напаѓач за време на зимскиот преоден рок но негово заминување по финишот на сезоната, особено по големиот интерес за европските гиганти. Желба на напаѓачот е тимот на Реал Мадрид, но сепак најавен е негов трансфер во англиската Премиер Лига каде што фаворити за неговиот потпис се екипите на Челзи, Арсенал, Тотнам и Ливерпул. Неговиот агент смета дека одличен чекор во неговата кариера би бил клуб од англиската Премиер Лига со оглед на квалитетот на натпреварите, како и финансиската стабилност на повеќе екипи.
| | веќе видена

По ангажирањето на Мартин Демикелис и Жулио Баптиста, челниците на Малага во екипата го доведоа аргентинскиот талент и досегашен член на Ривер Плата, фудбалерот од средниот ред Диего Буонаноте. Буонаноте е еден од најголемите таленти во средниот ред во аргентинското првенство и се очекува да прерасне во инзовреден фудбалер. Според информациите од клубот, челниците на Малага исплатиле 5 милиони евра за услугите на фудбалерот од средниот ред. Што се однесува до персоналниот договор, аргентинецот се согласил на пет годишен договор со со шпанскиот тим. Малага се очекува значајно да ги подобри резултатите во вториот дел од сезоната, со оглед на големите инвестиции од сопственикот на клубот, шеикот од Катар Абдула Бин Насер.
| | веќе видена

Борусија Дортмунд продолжува со одличната серија во германската Бундес Лига, откако во дуелот со Леверкузен обезбеди победа од 3-1 и со тоа моментално има 13 бода предност во однос на второ пласираниот Маинц. Волфсбург на домашен терен ќе ги одмери силите со Баерн Минхен, додека Маинц ќе има тешка задача на гостински терен во дуелот со Штутгарт. Leverkusen - Borussia 1 - 3 1/14/11 8:30 PM GMT FC St. Pauli - SC Freiburg 1/15/11 3:30 PM GMT Nürnberg - Mönchengladbach 1/15/11 3:30 PM GMT VfL Wolfsburg - Bayern Munich 1/15/11 3:30 PM GMT VfB Stuttgart - Mainz 1/15/11 3:30 PM GMT Werder Bremen - Hoffenheim 1/15/11 3:30 PM GMT Schalke 04 - Hamburg 1/15/11 6:30 PM GMT Eintracht - Hannover 96 1/16/11 3:30 PM GMT 1. FCK - FC Köln 1/16/11 5:30 PM GMT
| | веќе видена

Каталонскиот гигант и моментален лидер на табелата во шпанската Примера, екипата на Барселона на домашен терен ќе се обиде да обезбеди три бода во дуелот со Малага. Избраниците на Жозе Мурињо очекуваат голема победа во дуелот со Алмерија. Од останатите натпревари, одличен фудбал се очекува во дербито помеѓу Валенсија и Депортиво. Zaragoza - Levante 1/15/11 6:00 PM Getafe - Real Sociedad 1/15/11 6:00 PM Villarreal - Osasuna 1/15/11 6:00 PM Sporting de Gijon - Hercules 1/15/11 6:00 PM Athletic Bilbao - Racing 1/15/11 8:00 PM Sevilla - Espanyol 1/15/11 10:00 PM Valencia - Deportivo 1/16/11 5:00 PM Almeria - Real Madrid 1/16/11 7:00 PM Barcelona - Malaga 1/16/11 9:00 PM Atletico Madrid - Mallorca 1/17/11 9:00 PM
| | веќе видена

Новиот предводник на Ливерпул е воодушевен од првиот посериозен противник со кого ќе се соочи во англиската Премиер Лига, големиот конкурент Евертон. Тотнам во Лондон ќе ги пречека избраниците на Алекс Фергусон, а пак во истиот град Вест Хем се надева на изненадување во дуелот со Арсенал: Chelsea - Blackburn 1/15/11 4:00 PM Stoke - Bolton 1/15/11 4:00 PM Wigan Athletic - Fulham 1/15/11 4:00 PM West Bromwich - Blackpool 1/15/11 4:00 PM Man City - Wolves 1/15/11 4:00 PM West Ham - Arsenal 1/15/11 6:30 PM Sunderland - Newcastle 1/16/11 13:00 PM Birmingham - Aston Villa 1/16/11 13:00 PM Liverpool - Everton 1/16/11 3:05 PM Tottenham - Man Utd. 1/16/11 5:10 PM
| | веќе видена

next