ФудбалМК

Екипата на Тотнам во својот прв настап во Лигата на европските шампиони успеа да обезбеди одличен резултат на гостувањето на Милан, каде што со погодок на Крауч се избори за победа од 1-0. Во највозбудливиот меч ќе се спротистават великаните на европскиот фудбал, екипите на Арсенал и Барселона. ОСМИНАФИНАЛЕ ВО ЛИГАТА НА ШАМПИОНИТЕ ВТОРНИК, 15.02.2011 20:45 МИЛАН - ТОТНАМ 0-1 20:45 ВАЛЕНСИЈА - ШАЛКЕ 1-1 СРЕДА, 16.02.2011 20:45 РОМА - ШАХТЈОР 20:45 АРСЕНАЛ - БАРСЕЛОНА ВТОРНИК, 22.02.2011 20:45 КОПЕНХАГЕН - ЧЕЛЗИ 20:45 ЛИОН - РЕАЛ МАДРИД СРЕДА, 23.02.2011 20:45 МАРСЕИ - МАН. ЈУНАЈТЕД 20:45 ИНТЕР - БАЕРН МИНХЕН
сите 56 | | | веќе видена

Тимот на Луиџи Дел Нери е пред најзначајниот натпревар во сезоната со оглед на соочувањето со големиот конкурент Интер. Евентуален пораз би значел крај на надежите за титула на Бјанконерите. Двата тренера ќе играат со тактика 4-4-2 но различна поставеност на средниот ред: Јувентус се очекува својата игра да ја сконцентрира по страничните позиции со оглед на одличната форма на Красиќ, и главно со нафрлени топки да се заканува по голот на Интер. За разлика од домаќинот во Интер се очекува нападите да се организираат во централниот дел од теренот и со брзи топки за Пацини и Ето да се измами одбраната на противникот. Нашиот репрезентативец Горан Пандев повторно ќе го започне мечот од клупата за резервни фудбалери.
| | веќе видена

Со фасцинантен погодок Вејн Руни го реши дербито во Манчестер, на кое избраниците на Алекс Фергусон со 2-1 славеа над солидниот тим на Сити. На овој меч Руни го постигна најубавиот погодок во досегашниот тек од сезоната:
сите 21 | | | веќе видена

За сите вљубеници на спортското прогонозирање, ФУДБАЛ.МК постојано објавува типување на натпреварите од европските најпознати лиги со кои веруваме ќе успеете да стигнете до посакуваната добивка. Проследете ги нашите типови за ова коло: ТИП НА ДЕНОТ ШАЛКЕ - ФРАЈБУРГ 1 БАЕРН МИНХЕН - ХОФЕНХАИМ 1 КАЈЗЕРСЛАУТЕР - ДОРТМУНД 2 ВЕРДЕР - ХАНОВЕР PX АТЛ МАДРИД - ВАЛЕНСИЈА 1 ДЕПОРТИВО - ВИЉАРЕАЛ PX ЕСПАЊОЛ - РЕАЛ МАДРИД 4+ СПОРТИНГ - БАРСЕЛОНА 5+ ЈУНАЈТЕД - СИТИ PX ЛИВЕРПУЛ - ВИГАН 1 АРСЕНАЛ - ВОЛВС 1 ФУЛАМ - ЧЕЛЗИ 2 МИЛАН - ПАРМА 1-1 РОМА - НАПОЛИ 1
сите 9 | | | веќе видена

Проследете инзворедно видео од 1961-та година, во кое Јувентус на инзвореден начин го декласира Интер во италијанската Серија А. Овој успех е секојдневен сон за фановите на торинскиот гигант кој се чини дека нема да се оствари повторно:
| | веќе видена

За услугите на шпанскиот ас Цес Фабрегас во Реал Мадрид подготвуваат мега понуда за летниот преоден рок во која ќе ги вклучат одличните Карим Бензема и Серџио Каналес. Во Реал Мадрид се надеваат дека со вкупна вредност на оштетата од 54 милиони фунти ќе можат да го ангажираат Фабрегас и покрај најавите за негово враќање во Барселона. Жозе Мурињо е уверен дека токму шпанскиот ас би бил вистинско засилување за тимот но со оглед на неговите коментари во медиумите, португалецот ќе очекува ангажирање на елитен напаѓач. За разлика од португалецот, управата на клубот се надева на ангажман на најдобрите во светот без при тоа да помисли за изгледот на стартниот тим. Доколку Цес Фабрегас пристигне во Реал Мадрид, тогаш во тимот би немало место за еден Чави Алонсо кој прикажа одлични игри во шпанската Примера. За разлика од нападот на тимот, каде што само Карим Бензема е на својата вистинска позиација а Кака се обидува да се вклопи во новата улога. Сепак останува да го проследиме развојот на настаните во ...
сите 6 | | | веќе видена

Во текот на мај оваа година и официјално ќе биде донесена одлуката за евентуално враќање на титулата на Јувентус од 2005-тата година откако им беше одземена поради недозволени контакти со судии на мечевите. Во текот на 2010-та година Јувентус поднесе жалба за ваквата одлука со оглед на сличниот проблем со кој во тој момент се соочиле и челниците на Интер. Имено најавени беа докази за телефонски разговори помеѓу претседателот на Интер, Масимо Морати со членови и судии од фудбалската федерација. Во Јувентус очекуваат заслужено враќање на титулата и покрај доказите за наводните местенки со помош на судиите со оглед на одличните резултати на останатите натпревари. Со оглед на тоа што станува збор за светски позната фудбалска лига сепак ова е преседант што дури по 5 години се размислуваат за кој ја заслужил титулата а истовремено има силни докази дека двата тима се замешани во недозволиви активности и со тоа влијаеле на некој од резултатите.
| | веќе видена

Торинскиот гигант Јувентус ќе биде принуден да извојува победа над италијанскиот шампион Интер во дербито на колото во европските фудбалски лиги. Во Англија градското дерби помеѓу Јунајтед и Сити ќе докаже за подготвеноста на богатите "Сини", а пак во Мадрид Атлетико ќе го пречека тимот на Валенсија во дебито во Шпанија. Проследете го прегледот на европските лиги: FC St. Pauli - Mönchengladbach 2/12/11 3:30 PM VfL Wolfsburg - Hamburg 2/12/11 3:30 PM VfB Stuttgart - Nürnberg 2/12/11 3:30 PM Eintracht - Leverkusen 2/12/11 3:30 PM Schalke 04 - SC Freiburg 2/12/11 3:30 PM Bayern Munich - Hoffenheim 2/12/11 3:30 PM 1. FCK - Borussia 2/12/11 6:30 PM FC Köln - Mainz 2/13/11 3:30 PM Werder Bremen - Hannover 96 2/13/11 5:30 PM Atletico Madrid - Valencia 2/12/11 6:00 PM Sporting de Gijon - Barcelona 2/12/11 8:00 PM Racing - Sevilla 2/12/11 10:00 PM Hercules - Zaragoza 2/13/11 5:00 PM Malaga - Getafe 2/13/11 5:00 PM Levante - Almeria 2/13/11 5:00 PM Real Sociedad - Osasuna ...
| | веќе видена

Најдобриот македонски фудбалер во моментов, Горан Пандев иако е посветен на враќањето во старниот тим на Интер е трансфер цел на германскиот гигант Баерн Минхен како соодветна замена за Мирослав Клосе. Со оглед на повредата на Марио Гомес и најверојатното заминување на Мирослав Клосе по крајот на сезоната, во германскиот гигант сметаат дека Пандев одлично би се вклопил во нападот на тимот. Баварците го следат Пандев од времето додека беше член на Лацио, но со пристигнувањето на Пацини убедени се дека токму во летниот преоден рок македонскиот интернационалец би се согласил на трансфер во Германија. Покрај најавите за негово заминување во Баерн Минхен, Горан Пандев најави дека размислува само на враќање во одлична форма и ниту еден момент не размислил на заминување. Со доаѓањето на Пацини во италијанскиот шампион, Пандев се поретко ќе добива шанса во тимот на Леонардо.
| | веќе видена

Марио Ѓуровски иако имаше шанса да пронајде нов клуб сепак откако не доби шанса да стане дел од некој европски гигант, фудбалерот од средниот ред се одлучи да се врати во старата средина и да го доработи договорот до јуни. Македонскиот интернационалец беше цел на многу екипи, меѓу кои Вердер Бремен, Мунхен 1860, Депортиво Ла Коруња, Бетис и уште неколку големи клубови од европските лиги но сепак сеуште не го добил она што го посакува. Токму затоа се одлучил да се врати во Војводина се до крајот на сезоната. Во српскиот прволигаш Ѓуровски пристигна во 2007-та година и настапи на вкупно 56 натпревар постигнувајќи 7 погодоци.
сите 2 | | | веќе видена

Подпретседателот на Барселона, Хавиер Фаус, изјави дека клубот ќе може да си дозволи максимална сума од 40 милиони евра за засилувања во текот на летниот преоден рок.Според него економијата на Барселона нема да може да издри поголеми трошења, па затоа тој упати порака до фановите да не очекуваат премногу во текот на овој преоден рок. Барселона ги навикна фановите на големи трансфери купувајќи ги Вила, Машерано и Адријано оваа сезона, како и Ибрахимовиќ, Пике, Алвеш, Максвел и ште неколку други во текот на минатите сезони. Сега клубот се соочува со ограничување кое ќе мора да биде почитувано со цел да се подобри финансиската состојба. Сепак, Барселона има одличен тим и се чини нема да и бидат потребни дополнителни засилувања. Евентуалните продажби на играчите би значеле и зголемување на оваа сума, па така Гвардиола би можел да размисли и за продавање на скапите играчи кои ретко се дел од почетните 11.
| | веќе видена

Српскиот репрезентативец Бранислав Ивановиќ го продолжи договорот со екипата на Челзи и со тоа се обврза на верност до 2016 година.Ивановиќ дојде во Челзи во 2008 година како засилување од редовите на Локомотив Москва. Од тогаш тој настапи на вкупно 99 натпревари за Челзи најчесто на позицијата десен бек. Најзабележителниот натпреваер на србинот беше мечот од Лигата на Шампионите против Ливерпул, кога тој постигна два погодока, и од тогаш тој се почесто се наоѓа меѓу единаесетмината кои се дел од стартниот тим. Ивановиќ изјави дека е среќен во Челзи и дека е задоволен од продолжувањето на договорот. Неговата амбиција била останување во Челзи, а и клубот сакал да го задржи па затоа и лесно се договориле. Тој се надева дека со Челзи ќе стигне до уште многу трофеи.
сите 6 | | | веќе видена

Нигерискиот репрезентативец Таје Таиво е подготвен да го напушти Олимпик Марсеј по крајот на сезоната и да се пресели во посилна екипа која има многу поглеми амбиции пред се во европските купови.Левиот бек изјави дека се решил да продолжи на повосоко ниво во кариерата па затоа и нема намера да го продолжи договорот со Марсеј. За него заинтересирани се Челзи и Милан, но постојат и гласини дека и Ливерпул е заинтересиран за доведување на одличниот лев бранител. Според Таиво, неговиот агент веќе преговара со големи клубови па тоја затоа и со сигурност најави преселба во една од најсилните три лиги во Европа.
сите 3 | | | веќе видена

По подобрување на формата за Реал Мадрид, Карим Бензема се докажа и во француската репрезентација на Лорен Блан на вечерашниот меч на кој "Галските петли" по подолг период се прикажаа во одлично светло и славеа со 1-0:
сите 2 | | | веќе видена

Со погодокот на Давид Силва на само 4 минути од крајот на мечот, шпанската репрезентација се избори за изненадувачки минимална победа со оглед на тоа што се соочи со Колумбија:
сите 2 | | | веќе видена

Македонските фудбалери на катастрофално лош терен не успеаа да се изборат за позитивен резултат и со 1-0 беа поразени од фаворитот Камерун, иако одлично ја контролираа играта во текот на првиот дел од натпреварот. Андончо со погодокот во 75-тата минута успеа да го постигне единствениот погодок и со тоа обезбеди победа за својот тим. Во текот во првиот дел двете репрезентации одиграа со најсилните состави при што имаше по неколку шанси на двете страни. Најсериозната беше онаа на гостите во 10-тата минута кога на два пати ја погодија стативата од голот на Нурединовски. Неколкуте одлични контранапади на Тричковски и Пандев делуваа опасно по голот на гостите но за жал не доволно за да се израдуваат на погодок против големиот противник. Двата тима во вториот дел извршија голем број на промени, меѓу кои и замените на двете ѕвезди на репрезентациите, Самуел Ето и Горан Пандев. По замените играта значително замре по што гостите ја преземаа инцијативата и со погодокот во 75-тата минута поведоа со 1-0. ...
сите 23 | | | веќе видена

Увозникот за Форд во Македонија, Ми-Да моторс ќе биде официјален спонзор на тимот од Автокоманда Металург, откако и официјално беше потврден договорот помеѓу клубот и застапникот. "Форд" како официјален спонзор ќе биде дел и од дресот на Металург, со тоа што официјалниот спонзор во Лигата на шампионите е дел и од домашното првенство.
| | веќе видена

Македонските репрезентативци со почеток во 17.30 на националанта арена "Филип II" ќе се соочат со репрезентацијата на Камерун, натпревар кој ќе биде последна проба непосредно пред квалификациониот меч со Ирска. Во репрезентацијата атмосферата е на високо ниво особено о враќањето на Горан Пандев, кој пропушти неколку натпревари поради повреда. Предводникот на македонската селекција Горан Пандев очекува победа против африканскиот гигант, иако сите во таборот се свесни за квалитетот на противникот особено поради можностите на Самуел Ето во нападот и Хавиер Клементе на клупата на африканскиот лав. Мирсад Јонуз на пред конференцијата непосредно пред мечот најави: " Сигурно дека Камерун има позвучни имиња во својот состав од Македонија, но сепак тоа е предизвик за нас да прикажеме добра игра и ги презентираме вистинските вредности на нашиот тим пред продолжението на квалификациите". Селекторот на Камерун со големи пофалби за нашиот тим пред новинарите изјави дека очекува интересен меч, кој има ...
сите 34 | | | веќе видена

Кристијано Роналдо е најефикасниот стрелец на Реал Мадрид на сите времиња. Тој стигна до бројката од 50 погодоци, а овој учинок му беа доволни само 51 натпревар.Со просек од 0.98 погодоци по натпревар Кристијано Роналдо се наоѓа пред легендите на клубот како што се Раул, Пушкаш, Ди Стефано и бразилцот Роналдо. Погледнете ги погодоците на Роналдо во белиот дрес на Кралскиот Клуб.
сите 4 | | | веќе видена

Алекс Фегусон е заинтересиран за купување на Хозе Енрике од Њукасл како засилување за левата бековска позиција во екипата. Својот интерес тренерот на Манчестер Јунајтед го покажа со тоа што тој лично ја проследи играта на шпанецот во последното коло од Премиер Лигата. Интересот на Фергусон пристигна по препораката на Сем Алардајс кој го доведе овој играч во Њукасл во 2007 година од Виљареал. Енрике има уште 18 месеци од својот договор што значи дека неговата цена во Јуни ќе биде драстично намалена.
| | веќе видена

next