ФудбалМК

Фудбалскиот генијалец, член на Барселона Лионел Меси верува дека три европски гиганти се главни фаворити за титулата во ЛШ меѓу кои неговата Барселона, големиот противник Реал Мадрид и лондонски елзи. Барселона има лесна задача во четвртфиналето од ова натпреварување, бидејќи ќе ги одмери силите со украинскиот претставник Шахтјор. Од досега прикажното не верува дека во Интер има доволно капацитет за повторно освојување на титулата во најпрестижното клубско натпреварување. Што се однесува на каталонскиот гигант смета дека тимската игра е главен причинител на успесите, односно секој член придонесува својот колега да игра се подобро во натпреварите. Со таквиот пристап Меси е убеден во нови титули и големи успеси во иднина.
| | веќе видена

По пресметката во финалето во 2008-та година, Манчестер Јунајтед и Челзи повторно ќе ги вкстат копјата овој пат во четвртфиналето од годинашното издание на Лигата на шампионите. Екипата на нашиот Горан Пандев Интер ќе се обиде со вкупна победа над Шалке да се пласира во полуфиналето. 1/4 Финале во Лигата на шампионите РЕАЛ МАДРИД VS ТОТНАМ ИНТЕР VS ШАЛКЕ ЧЕЛЗИ VS МАНЧЕСТЕР ЈУНАЈТЕД БАРСЕЛОНА VS ШАХТЈОР
сите 8 | | | веќе видена

Со елиминацијата од понатамошниот дел од Европа Лигата на англискиот Ливерпул, екипата на Брага го приреди најголемото изненадување во досегашниот тек од ова натпреварување. Зенит забележа пирова победа над Твенте, додека пак големиот фаворит Сити не успеа да го надополни поразот од првиот дуел: Шпанскиот претставник Виљареал приреди уште една одлична партија и ја забележа втората победа над Леверкузен. Спартак Москва го торпедираше Ајакс со 3-0 и на тој начин обезбеди пласман во четвртфианлето од Европа Лигата. Порто со повторна победа над ЦСКА се избори за понатамошен опстанок во ова натпреварување. 18:00 Paris Saint-Germain 1 - 1 Benfica Parc des Princes, Paris 18:00 Manchester City 1 - 0 Dynamo Kyiv The City of Manchester Stadium, Manchester 18:00 Zenit St. Petersburg 2 - 0 FC Twente Petrovskiy, St. Petersburg 18:00 Spartak Moskva 3 - 0 Ajax Luzhniki, Moscow 20:05 Liverpool 0 - 0 Sporting Braga Anfield, Liverpool 20:05 FC Porto 2 - 1 CSKA Moskva Estádio do Dragão, Porto 20:05 Rangers 0 ...
| | веќе видена

Со цел задржување на трендот на засилување и помладување на тимот, управата на Милан се надева на ангажман на левиот одбранбен фудбалер на Барселона и поранешен член на Интер, Максвел. Во тимот не се баш задоволни од игрите на младиот Емануелсон и токму затоа се во потргага по квалитетно засилување на таа позиција. Прва опција беше членот на Олимпик Марсеј, Таиво кој би можел без оштета да стане дел од лидерот на Калчо Лигата. Но со оглед на нестандардноста на Максвел за првиот тим на Барселона, во Милан веруваат дека ќе успеат да стигнат до потписот на бразилецот, кој пристигна во Каталуња од редовите на Интер.
| | веќе видена

Од редовите на германскиот бундеслигаш Волфсбург се заинтересираа за повторно доведување во клубот на 57 годишниот стартег Феликс Магат, кој успешно го предводеше клубот во 2009-тата. Во Волфсбург се максимално разочарани од моменталната очајна 18-та позиција во герамснката Бундес Лига. Во тимот доведоа неколку засилувања во пресрет на новата сезона, особено во средниот ред каде што се засилија со Диего кој потполно се вклопи во сивилото во тековната сезона. Токму затоа челниците се обратија на Феликс Магат, кој поради слабите резултати го напушти тимот на Шалке. Се очекува во текот на следните неколку дена и официјално да биде најавен Магат како нов стратег на Волфсбруг, клуб кој неодамна ја освои титулата во Бундес Лигата.
сите 15 | | | веќе видена

Челниците на Баерн Минхен се одлучија да ја прекинат соработката со холандскиот стратег Луис Ван Гал, кој ќе ја напушти клупата на баварскиот гигант по крајот на тековната сезона. На денешниот состанок од двете страни произлегле задоволни со договорената разделба по крајот на сеоната. Со оглед на досегашните резултати, во баварскиот гигант не постои никакво задоволство со оглед на тоа што атакуваа на првото место при стартот на сезоната. Со оглед на новонастанатата ситуација, целокупниот тим очекува пласман на 2-та позиција во германската Бундес Лига иако моментално заостанува зад Баер Леверкузен.
сите 15 | | | веќе видена

Со оглед на старосната просечна состојба на фудбалерите на Алекс Фергусон, шкотскиот стратег се подготвува за ангажирање на неколку талентирани и веќе докажани фудбалери за чии ангажман ќе потроши 100 милиони евра. Шкотскиот стратег иако е на прагот на 19-тата титула, сепак е свесен за состојбата во тимот и токму затоа се подготвува за нови ангажмани. Приоритет ќе му биде ангажман на чувар на мрежата на тимот со оглед на возраста на Едвин Ван Дер Сар. Што се однесува до средниот ред се надева на ангажман на Џек Родвел, Ешли Јанг и Џордан Хендерсон. Оштета за напоменатите фудбалери ќе биде релазитвно голем со оглед на младоста на фудбалерите, како и нивниот квалитет кои е веќе докажан во англиската Премиер Лига. Освен напоменатите, можна варијанта за Алекс Фергусон е ангажманот на Кин Агуеро, кој веќе подолг период е дел од неговите планови.
сите 2 | | | веќе видена

Со победата на гостински терен со 1-0, фудбалерите на Милан ги потврдија амбициите за титула во тековниот шампионат. Јувентус покрај солидната игра во првиот дел, со погодокот на Гатузо забележа минимален пораз:
| | веќе видена

Бразилскиот плејмејкер Кака и покрај повредата на Кристијано Роналдо е се подалеку од стартниот тим на Жозе Мурињо, со оглед на убеденоста на португалецот дека не е доволно подготвен за првиот тим. Жозе Мурињо пред медиумите најави дека нема намера да го форсира Кака во првиот тим се додека бразилецот не се почуствува подготвен. Португалскиот тренер е убеден дека токму паузата од натпревари и секојдневни тренинзи би можеле да му ја вратат самодовербата на Кака. Според неговиот тренер, Кака моментално ниту психички или пак физички е подготвен за да му се посвети максимално на својот тим. Кака во тековната сезона одигра само 8 меча за својот тим со оглед на проблематичната повреда, на кои постигна само 2 погодока. Бразилскиот ас е сеуште многу далеку од формата со која настапуваше во дресот на Милан.
сите 2 | | | веќе видена

Убедливата победа на Металург на домашен терен против Пелистер го отвори пролетниот дел од тековната сезона во македонската Прва Лига. Напредок изненади на домашен терен и славеше над Скопје. Во утрешниот дуел, засилениот Вардар ќе ги одмери силите со Шкендија во Тетово и на тој начин Стратев ќе ги испроба квалитетите на новиот тим. сабота, 05 март 2011 14:00 Металург 4 - 0 Пелистер 14:00 Рaботнички 0 - 0 Силекс 14:00 Брегалница 2008 3 - 1 Ренова 14:00 Тетекс 1 - 0 Хоризонт Турново 14:00 Нaпредок 2 - 0 Скoпje недела, 06 март 2011 14:00 Шкeндијa Вардар
сите 13 | | | веќе видена

Со 12 бода предност во однос на второ пласираниот тим на Леверкузен, а неверојатни 19 бода во однос на Баерн Минхен тимот на Борусија Дортмунд е на добар пат да се избори за титулата во Бундес Лигата. Овој пат жртва на одличната форма на "Милионерите" беше тимот на Келн. Баварскиот гигант беше прегазен од Хановер со 3-1. Borussia - FC Köln 1 - 0 3/4/11 8:30 PM Nürnberg - FC St. Pauli 5 - 0 3/5/11 3:30 PM Hannover 96 - Bayern Munich 3 - 1 3/5/11 3:30 PM VfB Stuttgart - Schalke 04 1 - 0 3/5/11 3:30 PM Mönchengladbach - Hoffenheim 2 - 0 3/5/11 3:30 PM Eintracht - 1. FCK 0 - 0 3/5/11 3:45 PM Leverkusen - VfL Wolfsburg 3 - 0 3/5/11 6:30 PM SC Freiburg - Werder Bremen 3/6/11 3:30 PM Hamburg - Mainz 3/6/11 5:30 PM
сите 2 | | | веќе видена

Избраниците на Пеп Гвардиола успеаа да се изборат за нови 3 бода, откако на домашен терен минимално со 1-0 успеаа да го совладаат тимот на Сарагоса. Во Кралскиот Клуб иако очекуваа кикс на Барса, сепак по победата на лидерот мора да се изборат за потребните три бода во дуелот со Расинг. Mallorca - Valencia 1 - 2 3/5/11 6:00 PM Barcelona - Zaragoza 1 - 0 3/5/11 8:00 PM Atletico Madrid - Villarreal 1 - 1 3/5/11 10:00 PM Malaga - Osasuna 3/6/11 5:00 PM Hercules - Almeria 3/6/11 5:00 PM Levante - Espanyol 3/6/11 5:00 PM Sporting de Gijon - Getafe 3/6/11 5:00 PM Athletic Bilbao - Sevilla 3/6/11 7:00 PM Racing - Real Madrid 3/6/11 9:00 PM Deportivo - Real Sociedad 3/7/11 9:00 PM
| | веќе видена

Екипата на Милан со победата од 1-0 во дербито на Италија над вечниот ривал Јувентус, ја потврди одличата форма како и желбата за освојување на титулата во тековниот шампионат. Монтела со победа над Лече стартуваше на клупата на Рома. Интер во дуелот со Џенова ќе се обиде да остане во чекор со лидерот, а пак во Наполи се надеваат на сигурна победа над Бреша. Lecce - Roma 1 - 2 3/4/11 8:45 PM GMT Juventus - AC Milan 0 - 1 3/5/11 8:45 PM GMT Sampdoria - Cesena 3/6/11 12:30 AM GMT Inter Milan - Genoa 3/6/11 3:00 PM GMT Napoli - Brescia 3/6/11 3:00 PM GMT Bologna - Cagliari 3/6/11 3:00 PM GMT Udinese - Bari 3/6/11 3:00 PM GMT Fiorentina - Catania 3/6/11 3:00 PM GMT Chievo - Parma 3/6/11 3:00 PM GMT Lazio - Palermo 3/6/11 8:45 PM GMT
| | веќе видена

По променливите резултати во тековната сезона особено по преземањето на клубот на Кевин Даглиш, Ливерпул на домашен терен ќе го пречека лидерот Манчестер Јунајтед. Арсенал ги разочара своите фанови одигрувајќи само нерешено со екипата на Сандерленд. Њукасл на домашен терен беше поразен од Евертон со 2-1. Birmingham - West Bromwich 1 - 3 3/5/11 13:45 PM Bolton - Aston Villa 3 - 2 3/5/11 4:00 PM Newcastle - Everton 1 - 2 3/5/11 4:00 PM Arsenal - Sunderland 0 - 0 3/5/11 4:00 PM Fulham - Blackburn 3 - 2 3/5/11 4:00 PM West Ham - Stoke 3 - 0 3/5/11 4:00 PM Man City - Wigan Athletic 1 - 0 3/5/11 6:30 PM Liverpool - Man Utd. 3/6/11 2:30 PM Wolves - Tottenham 3/6/11 5:00 PM Blackpool - Chelsea 3/7/11 9:00 PM
| | веќе видена

На замрзнатиот терен, екипата на Матерзбург славеше со 1-0 над Рапид Виена а нашиот Илчо Наумовски блесна на овој меч создавајќи неколку убави шанси и се проигра со одбраната на гостите. Покрај одличанта игра Наумовски беше асистент при постигнувањето на победничкиот погодок. Едноставно си поигруваше со гостинските одбранбени фудбалери но не успеа да се запише во листата на стрелците. Наумовски се покажа во одлична форма непосредно пред решавачкиот меч на Македонската репрезентација во пресрет на мечот со Ирска. Се надеваме дека ќе умее да ги повторни игрите и во дуелот со Ирската репрезентација.
| | веќе видена

Во редовите на Реал Мадрид се незадоволни од барањата за нов договор на Пепе, кого го опоменија дека последната понуда од 3,5 милиони евра по сезона за која набрзо ќе треба да потврди дали ја прифати или пак заминува. Пепе во досегашниот период заработуваше по 1,5 милиони евра но со новите преговори со челниците на шпанскиот гигант, се надева на понуда од 3,8 милиони евра. Но во Реал Мадрид јасно ставија до знаење дека последнта понуда од 3,5 милиони евра е последна за агентот на Пепе по што го очекуваат неговиот конечен одговор. Моменталниот договор на Пепе со Реал Мадрид истекува во јуни 2012-тата година и доколку се одлучи да не ја прифати последната понуда од Реал Мадрид, тогаш повеќе од сигурно е дека ќе го напушти Реал Мадрид. Како негова алтернатива се најавуваат Тиаго Силва од Милан и младиот Кајер од редовите на Волфсбург.
сите 2 | | | веќе видена

Во екипата на Рома се заинтересирани за доведување на Карло Анчелоти повторно во Италија, но овој пат како тренер на Римската Волчица поради желбата за конечен триумф на екипата во италијанската Серија А. По лошата форма на Челзи во англиската Премиер Лига, Карло Анчелоти повеќе од веројатно е дека ќе го напушти лондонскиот гигант по крајот на тековната сезона. Од страна на Рома се заинтересирани за негово доведување но само доколку италијанскиот стратег ги намали финансиските примања. Но во италијанските медиуми најавуваат дека многу позначајна сума за доведување на Карло Анчелоти би била онаа за нови засилувања за време на летниот преоден рок. Односно, Карло Анчелоти доколку се одлучи да се приклучи на тимот на Рома ќе има желба за значителни засилување на играчкиот кадар.
сите 2 | | | веќе видена

Челниците на Јувентус се во контакт со фудбалерот од средниот ред на Барселона, Хавиер Машерано кој е крајно незадоволен од ситуацијата во каталонскиот гигант. Во Јувентус се надеваат на негово ангажирање за време на летниот преоен рок и со тоа да ја искористат ситуацијата во каталонскиот гигант. Фудбалер со квалитетите на аргентинскиот фудбалер е повеќе од потребен поради лошите игри на тимот на Дел Нери. Аргентинскиот плејмејкер се изнаигра во редовите на Ливерпул, но откако пристигна во Барселона за време на летниот преоден рок постојано е на клупата за резервни фудбалери, поради што расте неговата незадоволство.
сите 4 | | | веќе видена

Без оглед на постигнувањата во тековната сезона, од страна на челниците на Реал Мадрид е најавена голема чистка за време на летниот преоден рок кога се очекува 7 фудбалери да го напуштат шпанскиот гигант. Тимот дефинитвно се очекува да го напуштат Јержи Дудек и Ескуел Гареј, кој апослутно не ги задоволија потребите на менаџерите на тимот. За Педро Леон и Серџио Каналес најавена е позајмица во некој од помалите екипи по ранг во Шпанија. Меѓу најавените за заминување се и Фернандо Гаго и Ласан Диара, за чии услуги во шпанскиот гигант ќе се обидат да добијат приближно 35 милиони евра. Најголем проблем се очекува да биде заминувањето на Кака, кој тотално разочара со оглед на дадените 65 милиони евра за негово доведување. Моментален интерес за негов ангажман постои од тимот на Рубин Казан, чии челници се подготвени да исплатат 45 милиони евра за неговите услуги. Но најавите од Реал Мадрид, говорат за продажба на договорот на Кака но само доколку бидат понудени минимум 50 милиони фунти за неговиот договор.
сите 3 | | | веќе видена

Стратегот на Манчестер Јунајтед, Алекс Фергусон се уште е во потрага по квалитетен чувар на мрежата бидејќи скоро невозможно е ангажирањето на чуварот на мрежата на Атлетико Мадрид, Де Геа. Агентот на голманот на Шалке Мануел Нојер, најави интерес за неговиот клиент од страна на англискиот гигант. Со оглед на изјавата на агентот на Нојер, чуварот на мрежата на Шалке најави дека би ја прифатил понудата во истиот момент кога би стигнала до него. Но сепак, Нојер има договор со Шалке до 2012-тата година што би значело и преговори меѓу двата клуба за откупување на неговите услуги. Со оглед на зголемување на интересот на Нојер, особено од Баерн Минхен и неколку европски гиганти во Шалке нема лесно да се откажат од неговите услуги. Нојер е капитен на германскиот бундеслигаш и е неприкосновен во дресот на германската репрезентација, што доволно говори за неговите квалитети и причината поради која што шкотскиот стратег посакува да го ангажира.
сите 4 | | | веќе видена

next