ФудбалМК

Екипата на Челзи пријави само 19 играчи за настап во Премиер Лигата наместо можните 25 и тоа заради правилото за “домашни играчи“.Секоја екипа имаше можност да пријави 25 играчи, но дури 8 од нив треба да бидат “домашни играчи“. Терминот “домашни играчи“ значи дека секој играч кој три години бил дел од екипа во Англија или Велс пред да наполни 21 година е дел од оваа категорија. Челзи пријави само четворица такви играчи и тоа Тери, Лампард, Кол и Турнбул и затоа немаше право да ја исполни квотата. Со оваа одлука Анчелоти ги задржува поквалитетните играчи, но ќе мора да внимава бидејќи во случај на повреди тој ќе има големи проблеми при составување на единаесетмината.
| | веќе видена

Ѕвездата на репрезентацијата на Гана, Асамоа Гијан, е најново засилување на екипата на Сандерленд и тоа за рекордна сума од 13 милиони фунти.Досега најскап трансфер на клубот беше Дарен Бент, кој чинеше 10 милиони фунти, а сега друштво во нападот ќе му прави Гијан кој беше доведен од екипата на Рен. Гијан имаше одличен настап на СП 2010 и ќе биде гилемо засилување за нападот на Сандерленд.
сите 6 | | | веќе видена

Бразилскиот ас Робињо е нов член на екипата на Милан откако тој се согласи на трансфер во оваа екипа на само ден пред истекот на преодниот рок.Робињо посакуваше да замине од Сити и конечно ја оствари својата желба. Тој најавува блескави партии во Милан, клуб за кој има високо мислење. Сумата со која Милан стигна до услугите на бразилецот е 18 милиони фунти со можност за дополнителни 4 во зависност од настапите. Со ваквиот договор Сити ќе загуби во споредба со сумата која ја потроши за негово доведување, но ќе ги заштеди големите примања на суперѕвездата.
сите 40 | | | веќе видена

Најголемата фудбалска ѕвезда на денешницата Роналдо, ќе биде надвор од терените три недели откако се повреди на натпреварот од премиерното коло на Ла Лига против екипата на Мајорка.Тој ќе ги пропушти натпреварите на репрезентацијата на Португалија против Кипар и Норвешка, а се очекува да не биде во тимот и на мечевите против Осасуна од Ла Лига и Ајакс од Лигата на Шампионите.
сите 12 | | | веќе видена

Аргентинскиот интернационалец, Хавиер Машерано е презадоволен од конечното негово пристигнување во редовите на какталонскиот гигант. За медиумите аргентинецот изјави огромно задоволство како и гордост што успеал да стане дел од шпанскиот шампион. За каталонскиот гигант, освен одличен клуб смета дека претставува синоним за одлична атмосфера помеѓу фудбалерите и целокупниот штаб. Убеден е во успешен старт во новата средина и ќе се обиде со сите свои квалитети што побрзо да се привикне на новата средина. За услугите на Машерано, од каталонскиот гигант ќе бидат исплатени 22 милиони евра, финансии кои Рој Хоџсон ќе ги вложи за ангажирање на соодветно засилување.
| | веќе видена

Напаѓачот на Тотнам, ирскиот интернационалец Роби Кин е на чекор од трансфер во редовите на Њукасл но само како позајмен фудбалер во тековната сезона. Во минатата сезона Кин беше позајмен на шкотскиот гигант Селтик, каде што успеа да влезе во посакуваната форма. Хари Реднап според досега прикажаното местото во првиот тим ќе го довери на Крауч и Дефо, додека пак прва замена е Роман Павличенко. Со оглед на желбата на Кин за место во првата постава и неговата возраст, ирскиот интернационалец би прифатил заминувањето во новиот премиерлигаш Њукасл.
| | веќе видена

Португалскиот играч Раул Меирелес е најновото засилување за екипата на Ливерпул, откако вечерва потпиша четиригодишен договор со Црвените од Енфилд.Меирелес треба да биде замена за Машерано кој заминува од Ливерпул во Барселона. Тој покажа дека е одличен играч со настапите на СП 2010 за Португалија и се чини токму тоа е причината што Црвените се решија за него. Висината на обештетувањето изенесува 14 милиопни евра.
сите 5 | | | веќе видена

Екипата на Атлетико Мадрид успеа да стигне до победа од 2-0 над Интер во Супер Купот на Европа, а со тоа и до вториот трофеј оваа година.Атлетико заслужено стигна до победата бидејќи беше подобар противник на теренот. Иако Интер ја имаше улогата на фаворит, сепак клубот од Мадрид покажа повеќе. Стрелци за Атлетико беа Хозе Антонио Рејес во 62 минута и Серхио Агуеро, кој стрелаше прецизно во 83 минута. Горан Пандев влезе како резерва во вториот дел на местото на Дејан Станковиќ, и во 90 минута беше фаулиран за пенал. Ударот од 11 метри го изведе Милито, но голманот на Атлетико, Давид Де Геа, го скроти неговиот удар. Со овој пораз Интер се прости од шансата за повторување на успехот на Барселона која успеа да стигне до шест титули во една календарска година. До сега, Интер има четири и ќе има шанса да се бори и за Интерконтиненталната титула на Светското Клубско Првенство во Декември.
сите 16 | | | веќе видена

Во рамки од 5-тото коло на македонската Прва Лига, на "Арена Филип II" во Скопје силите ќе ги одмерат големите фудбалски непријатели, екипите на Вардар и Пелистер. Моменталниот шампион ќе ги одмери силите со Напредок, додека пак лидерот ќе се соочи со Брегалница. сабота, 28 август 2010 17:00 Скoпje Хоризонт Турново 17:00 Нaпредок Ренова 17:00 Тетекс Металург 17:00 Брегалница 2008 Рaботнички 20:00 Вардар Пелистер недела, 29 август 2010 17:00 Шкeндијa Силекс
сите 9 | | | веќе видена

Во премиерниот дуел од второто коло во германската Бундес Лига, Баерн Минхен забележа пораз на гостински терен од тимот на Кајзерслаутерн. На само еден клик од вас останатите дуели од тековното коло во Бундес Лигата: 1. FCK - Bayern Munich 2-0 8/27/10 8:30 PM BST Eintracht - Hamburg 8/28/10 3:30 PM BST VfL Wolfsburg - Mainz 8/28/10 3:30 PM BST Werder Bremen - FC Köln 8/28/10 3:30 PM BST Nürnberg - SC Freiburg 8/28/10 3:30 PM BST Schalke 04 - Hannover 96 8/28/10 3:30 PM BST FC St. Pauli - TSG Hoffenheim 8/28/10 6:30 PM BST Leverkusen - Mönchengladbach 8/29/10 3:30 PM BST VfB Stuttgart - Borussia 8/29/10 5:30 PM BST
сите 2 | | | веќе видена

Покрај желбата на фановите на Милан за заминување на Клас Јан Хунтелар, холандскиот напаѓач сеуште се надева на понатамошен престој во италијанскиот гигант. Хунтелар се надева на нова шанса за докажување на напаѓачките квалитети и изборување на место во стратниот тим. Но сепак доколку Ибрахимовиќ престигне во Милан, тогаш повеќе од сигурно е неговото заминување. Холандскиот напаѓач не се откажува од својата шанса и ќе се бори да самиот крај за да ги докаже своите квалитети и способности. Неодмана навивачи на Милан го дочекаа напаѓачот со пораката: "Замини во Марсеј, ние го сакаме Ибра".
| | веќе видена

Конечен старт на шпанските возбудувања во кои се очекува жестока битка помеѓу најголемите конкуренти Реал Мадрид и Барселона. Двата тима се уверени во успех и се надеваат на сигурно прво место во престојната сезона. Hercules - Athletic Bilbao 8/28/10 7:00 PM BST Malaga - Valencia 8/28/10 8:00 PM BST Levante - Sevilla 8/28/10 10:00 PM BST Espanyol - Getafe 8/29/10 5:00 PM BST Osasuna - Almeria 8/29/10 5:00 PM BST Real Sociedad - Villarreal 8/29/10 5:00 PM BST Deportivo - Zaragoza 8/29/10 5:00 PM BST Racing - Barcelona 8/29/10 7:00 PM BST Mallorca - Real Madrid 8/29/10 9:00 PM BST Atletico Madrid - Sporting de Gijon 8/30/10 10:00 PM BST
сите 2 | | | веќе видена

По новите засилувања на најголемите италијански гиганти, со нетрпение се очекува стартот на новата сезона во италијанската Серија А. Во првото коло, шампионот Интер гостува на Болоња, Милан ќе го пречека Лече додека пак торинскиот гигант ќе ги одмери силите со Бари. Udinese - Genoa 8/28/10 6:00 PM BST Roma - Cesena 8/28/10 8:45 PM BST Bari - Juventus 8/29/10 6:00 PM BST Fiorentina - Napoli 8/29/10 8:45 PM BST Sampdoria - Lazio 8/29/10 8:45 PM BST Palermo - Cagliari 8/29/10 8:45 PM BST Chievo - Catania 8/29/10 8:45 PM BST Parma - Brescia 8/29/10 8:45 PM BST Milan - Lecce 8/29/10 8:45 PM BST Bologna - Inter Milan 8/30/10 8:45 PM BST
сите 2 | | | веќе видена

Во рамки на 3-тото коло од англиската Премиер Лига се очекуваат сигурни победи на фаворитите, особено Челзи, тим кој блесна во изминативе две кола. Проследете ги останатите двојки за ова коло: Blackburn - Arsenal 8/28/10 13:45 PM BST Blackpool - Fulham 8/28/10 4:00 PM BST Tottenham - Wigan Athletic 8/28/10 4:00 PM BST Chelsea - Stoke 8/28/10 4:00 PM BST Wolves - Newcastle 8/28/10 4:00 PM BST Man Utd. - West Ham 8/28/10 6:30 PM BST Bolton - Birmingham 8/29/10 2:30 PM BST Liverpool - West Bromwich 8/29/10 4:00 PM BST Sunderland - Man City 8/29/10 4:00 PM BST Aston Villa - Everton 8/29/10 5:00 PM BST
| | веќе видена

Агентот на Златан Ибрахимовиќ најави можност за враќање на шведскиот напаѓач во италијанската Серија А, односно во тимот на Милан. Најавен е трансфер на швеѓанецот во редовите на поранешниот европски шампион за сума од околу 40 милиони евра, но само доколку се сложи на намалување на моменталните персонални примања во редовите на каталонскиот гигант. Во каталонскиот гигант сеуште не го потврдија трансферот на напаѓачот, но го критикуваат однесувањето на напаѓачот и неговиот агент, кои со изјавите во медиумите го навредиле целокупниот тим, особено стратегот Пеп Гвардиола. По изјавата на претставниците на Барселона, се поверојатен е трансферот на Ибрахимовиќ во Милан, но сепак сеуште не е официјално потврдена оваа информација.
сите 28 | | | веќе видена

Досегашниот напаѓач на Наполи, Фабио Куаглиарела е најновото засилување за торинскиот гигант откако двата клуба ја договорија неговата позајмица во престојната сезона. За престојната сезона Јувентус за неговите услуги ќе отстапи солидни 4,5 милиони евра, додека пак евентуалната сума за целосно откупување на напаѓачот ќе изнесува 10,5 милиони евра. По продажбата на Диего, се очекува напаѓачот на Наполи да биде одличен партнер на Амаури во напаѓачкиот ред. Куаглиарела во сезоните поминати во Јувентус се очекува да заработи по 2 милиони евра за секоја одиграна сезона.
| | веќе видена

Челниците на Ливерпул се во потрага по соодветна замена на Хавиер Машерано, кој е се поблиску до трансфер во редовите на каталонскиот гигант. Фудбалерот на Реал Мадрид, Махмаду Диара би бил соодветна замена за аргентинскиот ас, а во прилог на желбата на Ливерпул е моменталната желба на челниците на Реал Мадрид за продажба на репрезентативецот на Мали. Диара своите квалитети најдобро ги презентираше во редовите на француски Лион а по доаѓањето во шпанскиот гигант проблемите со повреди не му дозволија да дојде до израз.
| | веќе видена

Претседателот на Олимпик Марсеј најави можна позајмица на Хатем Бен Арфа во редовите на англискиот премиерлигаш, Њукасл кој на одличен начин ја започна новата сезона. Французинот би бил одлично засилување за Њукасл откако одигра инзворедна сезона за францускиот клуб. Сеуште не се објавени евентуални финансии околу договорот но се очекува клаузула со која англискиот клуб би можел да ги откупи услугите на Бен Арфа по крајот на сезоната.
сите 3 | | | веќе видена

Во реванш натпреварите од Европа Уефа Лигата, Ливерпул и Јувентус успеаа да обезбедат понатамошен пласман во најмасовното европско натпреварување. Проследете ги останатите резултати од реванш натпреварите: Четврток, 26-ти август 26 Aug, 17:00 Dinamo Minsk 2 - 3 Club Brugge 26 Aug, 17:00 Garabagh Agdam 0 - 1 Borussia Dortmund 26 Aug, 17:00 FK Aktobe 2 - 1 AZ Alkmaar 26 Aug, 17:00 CS Marítimo 1 - 2 BATE Borisov 26 Aug, 17:00 Lokomotiv Moskva 1 - 1 (3-4) FC Lausanne-Sport 26 Aug, 17:00 Dnepr Mogilev 1 - 2 Villarreal CF 26 Aug, 17:45 HJK 0 - 4 Besiktas 26 Aug, 18:00 Austria Wien 1 - 1 Aris Saloniki 26 Aug, 18:00 Metalist Kharkiv 2 - 2 Omonia Nicosia 26 Aug, 18:00 Brøndby IF 0 - 3 Sporting CP 26 Aug, 18:00 APOEL Nicosia 1 - 1 Getafe CF 26 Aug, 18:30 Grasshoppers 1 - 0 (3-4) Steaua Bucuresti 26 Aug, 18:30 Unirea Urziceni 1 - 1 Hajduk Split 26 Aug, 18:30 Litex Lovech 1 - 2 Debrecen 26 Aug, 18:30 Trabzonspor 1 - 2 Liverpool 26 Aug, 18:30 Levski Sofia 2 - 1 AIK 26 Aug, 18:30 PSV 5 - ...
| | веќе видена

Конечно познати клубовите кои меѓусебно ќе се соочат во фазата по групи од овогодинешното издание на Лигата на шампионите. Во првата група Интер ќе се бори за едно од првите две места со Вердер и Тотнам, додека во групата Г главната улога ќе ја имаат големите конкуренти Реал Мадрид и Милан. ГРУПА А Интер Вердер Бремен Тотнам Твенте ГРУПА Б Лион Бенфика Шалке Хапоел ГРУПА Ц Манчестер Јунајтед Валенсија Ренџерс Бурсаспор ГРУПА Д Барселона Панатенаикос Копенхаген Рубин Казан ГРУПА Е Баерн Минхен Рома Базел ЦФР Клуј ГРУПА Ф Челзи Марсеј Спартак Жилина ГРУПА Г Милан Реал Мадрид Ајакс Оксер ГРУПА Х Арсенал Шахтјор Спортинг Партизан
сите 62 | | | веќе видена

next